Bankroto procedūra: skaidri ir vos per 12 mėnesių

Publikuota: 2017-10-05
Asmeninio archyvo nuotr.
svg svg
Asmeninio archyvo nuotr.
Lietuvos administratorių rūmų prezidentas

Lietuvos nemokumo ir turto administratoriai šįmet ėmėsi reorganizacijos – pirmą sykį susivienijo į rūmus siekdami skaidrių ir verslo nevilkinančių bankroto procedūrų. Rūmų nariai siekia per dvejus metus sutrumpinti bankroto procedūras iki 12 mėnesių. Pirmieji rezultatai akivaizdūs – jau dabar bankroto procesai yra mažiausiai pusmečiu trumpesni.

Ponas Kelpšas komentaru reaguoja į VŽ publikaciją „Kritiška bankrotų padėtis: nesąžiningi ima viršų, geriesiems vietos mažėja“. 

Pagerins verslo aplinką

Lietuvos administratorių rūmai susitelkė ambicingam tikslui – sukurti tokį Juridinių asmenų nemokumo įstatymą, kuris bankroto procedūras sutrumpintų bent iki maksimalaus 12 mėnesių termino. Manau, kad yra nenormalu, jog valstybė yra sudariusi galimybę verslą pradėti per 3 darbo dienas, o, verslui nepavykus, pasitraukti iš jo užtrunka vidutiniškai 30 mėnesių.

Tokiu reguliavimu kasdien patys kertame šaką, ant kurios sėdime. Neleidžiame verslininkams sugrįžti į pridėtinę vertę kuriančių asmenų gretas, o patį verslininką dėl patirtos verslo nesėkmės neretai persekiojame po penkis ir daugiau metų. Tai tiesiogiai susiję tiek su emigracija, tiek su pradedančiųjų verslininkų demoralizavimu. Žinoma, aš nekalbu apie tyčinius bankrotus – tam ir yra nemokumo administratoriai, kurie sugebėtų kvalifikuotai įvertinti bankrotų priežastis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Šiame kontekste siekiame esminės permainos – verslo aplinkos gerinimo bankroto procesuose.

Steigsime savivaldą

Kokiu keliu einame link šio tikslo? Visų pirma – apibrėždami nemokumo ir turto administratorių profesiją įstatymais, užtikrindami šios profesijos skaidrumą ir nepriklausomumą. Antra, verslo bendruomenei parodydami mūsų veiklos principus, bendradarbiavimo galimybes ir naudą. Trečia, prisidėdami prie kitąmet įgyvendinamos nemokumo ir turto administravimo teisės reformos. Jei tinkamai jai pasiruošime, gebėsime įdiegti gerąją europinę praktiką ir Lietuvoje.

Kokybiška pagrindinė administratoriaus funkcija – kreditorių teisių gynyba – yra galima tik tuomet, kai yra aiškūs profesiniai standartai, profesinės kvalifikacijos kėlimo būdai ir veiklos etikos kodeksas. Visa tai įmanoma įgyvendinti suteikus realią ir efektyvią savivaldą nemokumo ir turto administratoriams.Tokia savivaldos organizacija gali suteikti ir kelti profesinę kvalifikaciją, prižiūrėti administratorių elgseną ir etikos kodekso laikymąsi. Panašiu principu veikia ir kitos nepriklausomos profesijos – advokatai ir notarai.

Turime mažinti ne asociacijų skaičių

Šiuos tikslus ketiname įgyvendinti per artimiausius dvejus metus. Jau dabar yra stiprus bendruomenės palaikymas, o iki metų pabaigos Lietuvos administratorių rūmų narių skaičius pasieks apie 100. Šiuo metu administratoriams narystė Lietuvos administratorių rūmuose nėra privaloma. Tai galėsime užtikrinti įstatymais apibrėžę rūmų savivaldą.

Nors dabar Lietuvoje veikia daugiau nei viena administratorius vienijanti asociacija, tai nėra problema. Viena vertus, mes skatiname ir tikimės vienijimosi su kitomis asociacijomis. Kita vertus, europinė praktika rodo, jog įprasta, kai valstybėje veikia daug profesinių sąjungų. Galiausiai, kelių profesinių asociacijų buvimas tik skatina teigiamą konkurenciją – gyvuos tos, kurios bus efektyvios savo nariams.

Visgi pirmiausia mums derėtų spręsti ne asociacijų skaičių. Mums visiems vertėtų dėmesį sutelkti kitai problemai – mažinti valstybės vaidmenį administratorių reguliavimo srityje bei grąžinti administratoriams profesinės savivaldos teises. Kaip ir kokia apimtimi – tai jau mūsų visų gebėjimo diskutuoti ir sutarti dalykas.

Ką nuveikėme iki šiol?

Lietuvos administratorių rūmai, atsinaujinę vos prieš tris mėnesius, jau spėjo padaryti pirmuosius žingsnius. Pateikėme konkrečius pasiūlymus Juridinių asmenų nemokumo įstatymui ir pakvietėme dialogui visas su bankroto procedūromis susijusias valstybės institucijas. Įpusėjome ruošti teisės aktų projektus, kuriais ketiname pasiekti jau minėtų tikslų – skaidrumo, savivaldos ir maksimaliai trumpų bankroto procedūrų.

Šiuos teisės aktų projektus pateiksime svarstymui iki šių metų pabaigos. Remdami LR Prezidentės iniciatyvą skaidrinti nemokumo procesus, toliau aktyviai sieksime bendro sutarimo su valdžios institucijomis.

Į rinkos aktualijas galime reaguoti lanksčiai ir operatyviai vien dėl to, jog išgyvendinome biurokratines nuostatas asociacijos viduje. Turime nuolat augantį būrį aktyvių, veiklių ir šviesiai mąstančių narių. Bendromis jų pastangomis iki 2019 metų pasieksime trumpų, skaidrių, europietiškų bankroto procedūrų.

Vos per vienerius metus sumažėjo korupcijos prielaidų teismuose

Vos per metus, kai buvo pradėta administratorių veiklą reguliuojanti reforma, jau pasiekėme rezultatų, rodančių administratorių gebėjimą sutarti. Vyriausybei LR Prezidentės skatinimu priešdaugiau nei metus įdiegus elektroninę administratorių atrankos sistemą, išnyko neskaidrus administratorių parinkimas.

Liovėsi ir nesibaigiantys ginčai dėl administratorių parinkimo, kai teismuose administratoriai buvo parenkami vadovaujantis abejonių keliančiais principais. Teprireikė metų, jog sumažėtų korupcijos prielaidos teismuose. Jei ir toliau veiksime susivieniję, galėsime pasiekti dar daugiau.

Darbo nėra tik neprisitaikantiems

Kritiškai vertinu administratorius, teigiančius neva jie nebegauna darbo dėl šių reformų. Priešingai, tokia situacija – tai skaidrios administratorių atrankos reformosįvedimo pasekmė. Ji labiausiai palietė tuos, kurie anksčiau gebėjo įtikinti teismus juos skirti administratoriais ir, deja, negeba prisitaikyti prie skaidrių atrankos procedūrų.

Tad šie procesai yra puikus būdas apsivalyti nuo korupcijos ir išgryninti sąžiningai dirbančių bankroto administratorių ratą. Tai liudiju ir savo pavyzdžiu. Virš penkiolikos metų sėkmingai dirbęs advokato darbą ir dažnai dalyvavęs bankroto procesuose, šįmet kolegų paragintas pasirinkau kitą – administratorių suvienijimo – veiklą. Tikiu, kad bendromis pajėgomis įgyvendinsime tokią praktiką, kuri yra taikoma daugelyje Europos Sąjungos šalių.

Ir tiems, kurie neatlaiko konkurencijos

Naujoji elektroninė atrankos sistema išjudino administratorių bendruomenę ir kitu aspektu – padidėjo administratorių, gaunančių administruoti įmones, skaičius. Tai reiškia išaugusią administratorių konkurenciją. Kaip ir visose srityse, tai sveikintinas reiškinys.

Dėl tų pačių priežasčių akivaizdžiai sutrumpėjo bankroto bylų nagrinėjimo terminai. Šį pokytį lemia atrankos sistema, skatinanti administratorius nevilkinti bankroto bylų. Priešingu atveju jie neturi galimybių gauti administruoti naujų įmonių. Jei anksčiau vidutinis bankroto bylos nagrinėjimo terminas buvo 30 mėnesių, per pastaruosius metus jis sutrumpėjo iki maždaug 18-24 mėnesių.

Naujojoje sistemoje dar tikrai turime kur tobulėti, tačiau faktas, jog ji padarė apčiuopiamą poveikį kovoje su korupcija ir neskaidrumu. Šį faktą neigti patogu tiems, kurie negeba prisitaikyti prie pakitusios aplinkos. Turime būti atidūs – aplinkai keičiantis dar stipriau, girdėsime dar daugiau kontraversiškų nuomonių.

Tikrai tikiu, kad administratorių veiklą reguliuojančios teisėtvarkos spragos, kurios šiuo metu aiškėja, bus išspręstos ir nepaliks vietos nesąžiningumui. Kita vertus, negalime teisės aktų keisti skubotai. Kaip bežiūrėtume, administratoriai irgi yra verslo bendruomenės nariai, todėl aiški ir stabili teisės aktų sistema – taip pat svarbus aspektas.

Komentaro autorius – Lietuvos administratorių rūmų prezidentas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Šiemet Latvijoje pirmąjį pusmetį įregistruota 11% mažiau naujų įmonių

Per pirmąjį pusmetį Latvijoje įregistruotos 4.305 naujos įmonės – 11% mažiau nei per tą patį laikotarpį...

Finansai
08:05
VMI kaip policija: siūloma jai leisti keliuose savarankiškai stabdyti automobilius Premium 20

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) darbuotojams norima suteikti teisę keliuose savarankiškai stabdyti ir...

Finansai
2022.07.05
„SCT Lubricants“ grynojo pelno marža viršijo 20% Premium 3

Klaipėdos automobilių alyvų ir skysčių gamybos UAB „SCT Lubricants“ pardavimo pajamos per 2021 metus išaugo...

Pramonė
2022.07.05
Finansų viceministrė: sumažinus degalų akcizą litras benzino atpigtų 4 ct 32

Benzino kainai Lietuvoje perkopus 2 Eur ribą ir daliai politikų raginant mažinti degalų akcizą, tokia...

Verslo aplinka
2022.07.05
Alytaus meras: Snaigė“ bando išvengti bankroto 3

Finansinių sunkumų turinti ir restruktūrizuotis siekianti Rusijos grupės „Polair“ netiesiogiai valdoma...

Pramonė
2022.07.04
SEB pradėjo teikti žaliąsias garantijas verslui 2

SEB bankas verslui Lietuvoje pradeda teikti žaliąsias garantijas. Tai yra naujovė Baltijos šalyse, ja bankas...

Rinkos
2022.07.04
Registrų centras: pernai verslas didino apyvartą ir pelną, šiemet augimo gali nebelikti

Daugeliui įmonių pernai pavyko susidoroti su pandemija ir padidinti pardavimo pajamas bei pelną, rodo...

Finansai
2022.07.04
„Invalda INVL“ įsigijo „Mandatum Life“ draudimo verslą Baltijos šalyse

Turto valdymo grupė „Invalda INVL“ baigė Suomijos bendrovės „Mandatum Life“ gyvybės draudimo verslo Baltijos...

Rinkos
2022.07.04
Kol „Sodra“ ir VMI nesiima valymo, bankrotai viduvasarį stabilizavosi Premium

Pastaraisiais mėnesiais stabilizavosi skelbiamų įmonių bankrotų skaičius, kuris nesiekia 100 atvejų per...

Finansai
2022.07.04
Finansų įstaigoje užčiuopė verslo nišą: parūpina ir milijonines paskolas Verslo tribūna 1

Vienoje kredito bendrovėje kelerius metus dirbęs Matas Kadžiulis netruko suprasti, kad rinkoje konkurencija...

Finansai
2022.07.04
Infliacija ir politinė krizė Estiją įsuko į naujų iššūkių verpetą

Su politine krize ir didžiausia infliacija ES šiuo metu susidurianti Estija turi imtis darbo rinkos ir kitų...

Finansai
2022.07.03
Vilniaus apsileidėliai lieka be žemės mokesčio lengvatos 2

Vilniuje sklypų neprižiūrintys savininkai nebegaus žemės mokesčio lengvatos – nuo šiol jiems bus taikomas...

Statyba ir NT
2022.07.02
Lietuvos bankas: kad būsto įperkamumas neprastėtų, reikia NT mokesčio 55

Nors Lietuvoje didėja būsto kainos, jo įperkamumas vis dar yra geras, tačiau gali prastėti. Norint, kad to...

Statyba ir NT
2022.07.02
Bankas „Luminor“ įsigijo 99% „Maksekeskus“ akcijų 1

Baltijos šalių bankas „Luminor Bank“ įsigijo 99% elektroninės prekybos mokėjimo įmonės „Maksekeskus“ (MKK)...

Rinkos
2022.07.01
Infliacija euro zonoje birželį palypėjo iki 8,6%

Preliminari metinė infliacija birželį euro zonoje pakilo iki 8,6% nuo 8,1% gegužę, penktadienį paskelbė...

Finansai
2022.07.01
Vidaus vandens kelių direkcija įvykdė pertvarką – tapo akcine bendrove

Valstybės valdoma Vidaus vandens kelių direkcija nuo penktadienio tapo akcine bendrove.

Logistika
2022.07.01
„Snoro“ bankroto administratoriaus ir Šveicarijos banko ginče susitarta dėl 105 mln. Eur atgavimo 3

„Snoras“ nemokumo administratoriaus komanda ir Šveicarijos bankas „Julius Baer & Co. Ltd.“ taikos sutartimi...

Rinkos
2022.07.01
Biržose – dešimtmečius nematytas nuosmukis Premium

Pirmąjį šių metų pusmetį pasaulio finansų rinkos užbaigė su ekstremalius lygius žyminčiais nuosmukiais,...

Rinkos
2022.07.01
Penki bankai ir unijos privalės kaupti papildomą 2% kapitalo rezervą

Lietuvos kredito įstaigos, kurių būsto paskolų portfelis viršija 50 mln. Eur, nuo liepos privalės jam turėti...

Finansai
2022.07.01
Infliacijos kalnais ir nuokalnėmis: nuo lito iki valiutų valdybos, finansų krizės ir šių dienų Premium

Žvalgantis, kaip elgėsi valdžios per visą Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpį nuo pat 1990 m., svarbu...

Finansai
2022.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku