Indulgencijos vardas – Netyčia

Publikuota: 2017-08-08
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Vyriausybė pagaliau ryžosi seniai brendusiam sprendimui – taikyti visišką materialinę atsakomybę viešajame sektoriuje dirbantiems asmenims, kurie tyčiniais veiksmais padarė turtinę žalą valstybei. Iniciatyva lyg ir turėtų būti sveikintina, tačiau yra vienas niuansas, sėjantis abejonę, kad visa tai – tik formalumas. Mat, teks įrodyti tyčinius veiksmus, o tai nebus paprasta, ir kažin, ar išvis įmanoma.

„Yra ne vienas atvejis, kai dėl neteisėtų valstybės institucijose dirbančių asmenų veiksmų, pavyzdžiui, statybos leidimo išdavimo, valstybei teko skirti didžiulius pinigus atlyginti žalą. Už tai jie nesulaukdavo pakankamos atsakomybės. Vadinasi, tenkinti tam tikrų asmenų, grupių interesus jiems tiesiog buvo palanku“, – vieša paslaptimi dalijasi premjeras Saulius Skvernelis. Jis žada, kad minėtas sprendimas sudarys teisines galimybes valdžios institucijų padarytą žalą privalomai išieškoti iš nusižengusių darbuotojų.

Teisingumo ministerija (TM) administruoja specialų fondą, iš kurio atlyginama teismų priteista valdžios institucijų padaryta žala. Iki šiol valstybė galėjo teismo tvarka reikalauti atlyginti iš darbuotojų tiek, kiek valstybė sumokėjo žalai kompensuoti, tačiau išieškoma suma negalėjo būti didesnė kaip 9 vidutiniai šių asmenų darbo užmokesčiai. Pagal naująją tvarką, jei pritars Seimas, siūloma tais atvejais, kai žala padaroma tyčia, šios nuostatos dėl 9 vidutinių darbo užmokesčių atsisakyti ir sudaryti galimybę valdžios institucijoms teismo keliu išieškoti visas išmokėtas sumas iš kaltų asmenų.

Visos žalos, padarytos valstybei, apskaičiuoti, ko gero, neįmanoma. Juolab kad niekas to ir nesiėmė daryti. Sunku apskaičiuoti, kiek jos padaryta ir bent per keletą pastarųjų metų. Tačiau stebint atskirų institucijų, o ir žiniasklaidos, pranešimus apie neteisėtai vykdytus viešuosius pirkimus, neteisėtai išduotus statybų leidimus kurortinėse zonose, draustiniuose, kitose valstybės saugomose teritorijose, suma šoktelėtų iki dešimčių, o gal ir šimtų milijonų eurų. Ką jau kalbėti apie tuos atvejus, kai valstybei teko apmokėti nuostolius dėl nugriautų neva nelegalių statinių. Pavyzdžiui, kaip buvo dėl žuvų restorano Juodkrantėje. Leidimas statyti buvo išduotas, vėliau pripažinta, kad – neteisėtai. Tad buldozeriai nedelsė. Tik štai iškilo „netikėtumas“: aukštesnės instancijos teismas pripažino, kad nugriauta vis dėlto neteisėtai. Ir Nidos savivaldybė turi sumokėti už tai daugiau nei milijoną eurų. O kas sumokės? Mokesčių mokėtojai. Dar nežinia, kaip baigsis istorija su skandalinguoju Vijūnėlės dvaru, su statiniais Nidoje... Vėl teks krapštyti valstybės pinigus?

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Gal manote, kad už viską savo kišene atsakys tie, kurie neteisėtai davė leidimus statyti, arba tie, kurie liepė nugriauti? Naivuoliai... Juk įstatymo (Žalos, atsiradusios dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų, atlyginimo ir atstovavimo valstybei ir Vyriausybei įstatymas) pataisoje įterptas vienas, tarsi visai nekaltas žodelis – tyčia. „Kai žala padaroma tyčia.“ Tad apie jokį žalos atlyginimą net iš sąmoningai pasipelniusio valdiško asmens – nei 9 vidutinių darbo užmokesčio, nei visos išmokėtos sumos – nėra nė ko svajoti.

Prasidėjo vadovų valymai iš valstybės įmonių: už aplaidumą, už netinkamai vykdomas pareigas, už padarytą žalą ir pan. „Lietuvos geležinkeliai“, „Oro navigacija“, Kelių direkcija, Kauno tardymo izoliatorius, Registrų centras, Lietuvos paštas... Sąrašas toli gražu neišsamus, tikėtina dar ir gerokai bus papildytas. Visų jų vadovai išėjo/atleisti ne per galvelę paglostyti. Tiesa, beveik visi (o gal ir visi) su solidžiomis išeitinėmis išmokomis palydėti. Kažin, ar bus apskaičiuota žala valstybei, kažin, ar bent vienai personai teks pakratyti kišenes? Juk viskas buvo daroma „netyčia“. „Per klaidą“, „per nežinojimą“, „per nesuvokimą“ etc... Viskas – „netyčia“.

Nebaudžiamumas skatina ir perdėtą drąsą: dalis nuo vadovavimo patrauktų personažų nelinkę tyliai susitaikyti su vadovybės sprendimais. Pareigų netekusi buvusi Kalėjimų departamento vadovė Živilė Mikėnaitė jau ne vienam teismui skundžia laikiną nušalinimą nuo pareigų. Čia ta pati ponia, kuriai vadovaujant vyko protu nesuvokiami pažeidimai Kauno tardymo izoliatoriuje. TM teigia, kad p. Mikėnaitė padarė 15 tarnybinių nusižengimų, 5 iš jų vertinami kaip šiurkštūs. Tiesa, net ir po kelių kontrolės institucijų tikrinimo minėtame izoliatoriuje ne daug kas pasikeitė. Ir tik kai dar žiemą izoliatoriaus nuodėmes atskleidusi vyriausioji buhalterė Rasa Kazėnienė šiomis dienomis nebeapsikentusi vėl kreipėsi į Teisingumo ministeriją, tikindama, kad laikinoji įstaigos vadovybė ne tik neskuba taisyti nustatytų pažeidimų, bet kai kuriuos bando užglaistyti, sukruto ir Milda Vainiutė, teisingumo ministrė, ir pats premjeras. Nusivylusi vieniša teisybės ieškotoja p. Kazėnienė pareiškė galvojanti išeiti iš darbo.

Nerimsta ir dar vienas neva neteisėtai nukentėjęs valdininkas – buvęs Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktoriaus pavaduotojas Daivis Zabulionis. Kovą jis buvo atleistas dėl neskaidrių ryšių su koncerno „MG Baltic“ ir „Kauno tiltai“ vadovais. Dabar atleistasis savo „teisybės“ ieško per teismus. „Nekaltų“ daugybė, tik tvarkos valstybėje maža...

VŽ nuomone, asmeninės valdininkų finansinės atsakomybės reikalauti būtina. Sąžiningiems ir kompetentingiems būgštauti nėra ko, o štai tie, kuriems pasipildžius kišenes, reikėtų jas vėl iškraustyti ir dar užsidirbti nuosprendį, galbūt gerai pagalvotų, ar ne per brangiai atsieis jam suraitytas parašas ant neteisėto dokumento. Tačiau kol įstatyme viešpataus žodelis „tyčia“, visos valdžios pastangos – ne kas kita, kaip formalumas ir akių dūmimas.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Neapmokėtos sąskaitos: metas įvertinti, kokia skolininkų finansinė būklė Premium

Iš atskirų įmonių pasiekia signalai, kad atsiskaitymų terminai yra prailgėję, „pakabintos“ sąskaitos, kurios...

Finansai
15:02
Dėl sankcijų sustabdytus mokėjimus Lietuvos bankai turi patikrinti per tris savaites

Lietuvos komerciniai bankai dėl sankcijų Rusijai ir Baltarusijai sustabdytus mokėjimus turi patikrinti ne...

Rinkos
12:02
Liepą vidutinė metinė infliacija siekė 13,2% 4

Vidutinė metinė infliacija Lietuvoje, apskaičiuota pagal su kitomis Europos Sąjungos šalimis suderintą...

Finansai
10:19
„EMBank“ pirmąjį pusmetį padvigubino savo pajamas

„European Merchant Bank“ („EMBank“) per pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 131.000 Eur grynojo pelno, palyginti...

Rinkos
09:46
Prezidento patarėjas: pirmiausia reikia didinti žmonių pajamas, vėliau galima svarstyti ir PVM maistui lengvatą 3

Siekiant mažinti infliacijos poveikį gyventojams gali būti svarstoma ir pridėtinės vertės mokesčio (PVM)...

Kliūtys dalyvauti viešajame pirkime: kada kvalifikacijos reikalavimai yra neteisėti? Verslo tribūna

Perkančiosios organizacijos viešųjų pirkimų sąlygose gali numatyti tik tokius kvalifikacinius reikalavimus,...

Finansai
07:20
Metinė infliacija Estijoje išaugo iki 22,8%, Latvijoje – 21,5% 5

Metinė infliacija visose trijose Baltijos valstybėse liepą viršijo 20%. Liepą didžiausia ji užfiksuota...

Finansai
2022.08.08
Kaip sudaryti saugią verslo sutartį, kai į akis žvelgia recesija Premium

Gausėjant ūkio nuosmukio ženklų, verslas turi ruoštis gyvenimui kur kas rizikingesnėmis sąlygomis. Sutartyse...

Finansai
2022.08.08
Kaip skolinasi verslas: atidumas, kitoks sėkmės vertinimas ir rudeninė pagalvė Premium

Verslas atidžiau planuoja investicijas ir atsisako tų projektų, dėl kurių sėkmės suabejoja. Mažėja...

Gazelė
2022.08.08
Metinė infliacija liepą priartėjo prie 22% ribos, ekonomistai įžvelgia piką 22

Metinė infliacija liepą padidėjo iki 21,6% nuo 20,5% birželį, o vidutinė metinė infliacija per dvylika...

Finansai
2022.08.08
Nepateikusiems duomenų JANGIS – ne viskas taip baisu, be bankų paslaugų jie kol kas nelieka Premium 1

Apie 110.000 juridinių asmenų – du trečdaliai turėjusių tai padaryti – dar nėra pateikę duomenų apie savo...

Finansai
2022.08.08
„Neo Group“ turėjo 0,5 mln. USD vertės rūpesčių Stambule, padėjo draudimas Premium

Kartas nuo karto draudikai Lietuvos įmonėms atlygina solidžias sumas, siekiančias šimtus tūkstančių eurų, kai...

Finansai
2022.08.07
„Revolut“ klientai birželį ir liepą Lenkijoje išleido 7 mln. Eur 6

„Revolut“ klientų duomenys rodo, kad šiemet per birželio ir liepos mėnesius lietuvių išlaidos buvo rekordinės...

Prekyba
2022.08.07
TOP 50 statybos įmonių, I pusmetį sumokėjusių daugiausia mokesčių Premium

Per šių metų pirmąjį pusmetį 50 statybos įmonių į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) sąskaitas pervedė...

Statyba ir NT
2022.08.06
Ataskaita: daugeliui Lietuvos įmonių problemų kelia laiku neįvykdyti įsipareigojimai

Maždaug aštuonioms iš dešimties Lietuvos įmonių problemų kelia laiku neįvykdyti skolininkų ir partnerių...

Finansai
2022.08.05
„Invega“ verslui per pusmetį skyrė 2.500 įmonių beveik 160 mln. Eur finansavimą 1

Nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) pirmąjį 2022 metų pusmetį skyrė...

Verslo aplinka
2022.08.05
LBA: bankai laukia išaiškinimo, ar mokėjimus už tranzitą į Kaliningradą galima laikyti išimtinais

Aiškinantis dėl mokėjimų už Kaliningrado tranzitą aptarnavimo, Lietuvoje veikiantys bankai laukia rašto iš...

Verslo aplinka
2022.08.05
Kaip restoranai kovoja su kainomis: žinomo prekės ženklo pardavimas, lūkesčiai dėl lengvatos Premium

2022-ieji nuo pat metų pradžios pažėrė iššūkių restoranų verslui – šie buvo priversti ieškoti sprendimų, kaip...

Gazelė
2022.08.05
EK patvirtino 2021–2027 metų Lietuvos planus dėl 7,5 mlrd. Eur investicijų 2

Europos Komisija (EK) penktadienį patvirtino 2021–2027 metų Europos Sąjungos (ES) fondų investicijų programą,...

Finansai
2022.08.05
V. Sinius išrinktas Šiaulių banko valdybos pirmininku, du nariai atsistatydino 2

Šiaulių banko valdybos pirmininku išrinktas banko administracijos vadovas Vytautas Sinius, o du valdybos...

Vadyba
2022.08.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku