Energijai imlios įmonės gali teikti prašymus dėl VIAP lengvatos

Energijai imlios pramonės įmonės nuo pirmadienio gali teikti prašymus dėl dalies mokesčio, sumokėto už viešuosius interesus atitinkančias paslaugas (VIAP), susigrąžinimo.
Šia lengvata tikimasi paskatinti Lietuvos verslo konkurencingumą, pritraukti investicijų, daliai Europos šalių jau taikant vadinamąjį VIAP diferencijavimą.
Pirma, tai svarbi žinia Lietuvoje jau veikiančioms pramonės įmonėms, kurioms atsiveria galimybės stiprinti savo konkurencingumą, investuojant sutaupytas lėšas į energiją taupančias priemones ir plėtrą. Antra, Lietuva tampa patrauklesne šalimi užsienio investuotojams, kurių atėjimas reiškia naujas darbo vietas ir naudą visai valstybei, pranešime sako ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Tarp ypač daug energijos naudojančių įmonių yra Orlen Lietuva, Lifosa, Achema ir kitos.
Numatyta, kad tokios įmonės už per metus suvartotą elektros kiekį, viršijantį 1 GWh, galėtų susigrąžinti 85% VIAP kainos dalies, susijusios su elektros gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI).
Bendrovės iki liepos 1 dienos turėtų pateikti paraiškas, sudaryti sutartis su VIAP lėšų administratoriumi Baltpool. Šia lengvata įmonės galės pasinaudoti už laikotarpį nuo šių metų sausio iki 2028 m. gruodžio 31 d.
Baltpool nurodo, kad už praėjusius kalendorinius metus sumokėtos AEI VIAP kainos dalis bus grąžinama iki einamųjų metų liepos 1 d. Kainų komisijos nustatyta AEI VIAP kaina 2019 metams yra 0,881 ct/kWh.
Tam, kad galėtų pasinaudoti lengvata, įmonės privalo neturėti VIAP skolų. Achema vasario pabaigoje turėjo apie 11,61 mln. Eur, Orlen Lietuva apie 11,88 mln. Eur, o Lifosa 9,77 mln. Eur VIAP įsiskolinimą, rodo VIAP lėšų administratoriaus Baltpool duomenys.
Dalyvauti šioje schemoje galės pramonės įmonės, kurios ne mažiau kaip 30% pajamų gauna iš veiklos elektrą intensyviai naudojančiuose sektoriuose, pavyzdžiui, chemijos ar plastiko gamintojai.
Įmonės, kuriose nebus įdiegtos geriausios energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemonės, turės įsipareigoti jas diegti, investuodamos ne mažiau kaip 75% nuo susigrąžintos sumos.
Pasak ministerijos, VIAP lengvata siekiama paskatinti įmones investuoti į energetinio efektyvumo didinimą savo veikloje. Todėl svarbus kriterijus pramonės įmonės turės būti atlikusios energijos vartojimo auditus ne anksčiau, nei prieš ketverius metus nuo prašymo dėl VIAP lengvatos pateikimo dienos.
Lengvata galės pasinaudoti įmonės, veikiančios tuose sektoriuose, kurie yra įtraukti į Europos Komisijos 2014-2020 metų Valstybės pagalbos aplinkos apsaugai ir energetikai gaires.
Paramos schemai pernai pritarė Seimas, o šį sausį ją suderino Europos Komisija. Vasarį konkrečiai jos tvarkai pritarė Vyriausybė.
Ponas Vaičiūnas yra minėjęs, kad per 15 metų vien dėl naujos tvarkos Lietuva galėtų tikėtis apie 700 mln. Eur investicijų. Taip pat tai bus teigiama žinia dabartiniams didiesiems energijos vartotojams parama galės pasinaudoti daugiau kaip 150 įmonių.
Panašias diferencijuotas VIAP schemas taiko Danija, Graikija, Prancūzija, Vokietija, Lenkija, Latvija ir kitos šalys.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti