Pakeistas SkGD terminalo išlaikymo modelis

Seimas antradienį pritarė naujam suskystintų gamtinių dujų (SkGD) terminalo išlaikymo modeliui, įsigaliosiančiam nuo sausio 1 d.
Naujajame modelyje numatyta, kad paskirtajam tiekėjui, užtikrinančiam minimalų technologiškai reikalingą SkGD terminalo išdujinimo kiekį, nebebus kompensuojamos balansavimo, SkGD saugojimo ir kitos sąnaudos. Litgas skaičiavimais, dėl to bus sutaupyta 6 mln. Eur vartotojų išlaidų.
2019 m. sausio 1 d., Litgas prijungs prie Lietuvos energijos tiekimo ir pastaroji įmonė perims paskirtojo tiekimo veiklą.
Pagal naująją tvarką reguliuojamiems energijos gamintojams nelieka prievolės dujas pirkti iš paskirtojo tiekėjo, o pastarasis būtinąjį per SkGD terminalą importuojamų dujų kiekį parduos rinkoje. Didžiausieji energijos gamintojai, suvartojantys bent 50 GWh dujų per metus, bent pusę savo dujų turės įsigyti gamtinių dujų biržoje GET Baltic, o kitai daliai skelbti viešuosius pirkimus. Mažesniesiems šios prievolės nėra, jie viešaisiais pirkimais galės įsigyti visą reikalingą kiekį.
Paskirtasis tiekimas padeda užtikrinti, kad SkGD terminalas veiktų nepertraukiamai, o rinkos dalyviai gali efektyviai pasiekti pasaulinę SkGD rinką ir įsigyti dujų konkurencingomis sąlygomis. Todėl mes nuolat ieškome būdų, kaip galėtume prisidėti tobulinant paskirtąjį tiekimą, kad jis evoliucionuotų kartu su rinka, Litgas pranešime cituojamas Dominykas Tučkus, Lietuvos energijos Infrastruktūros ir plėtros tarnybos direktorius.
Atsisakius reikalavimo reguliuojamiems energijos gamintojams pirkti SkGD iš paskirtojo tiekėjo, ši veikla tampa rizikingesnė, tačiau tvaresnė.
Vien šiais metais nukreipėme SkGD krovinį jūroje bei pardavėme dujų perteklių aukcionuose, taip sumažindami SkGD terminalo išlaikymo sąnaudas 1,5 mln. Eur. Svarbia veikla tampa prekyba mažos apimties SkGD kroviniais šiuo metu iš antžeminės SkGD stoties dujas tiekiame 8 klientams, iš kurių pusė yra nauji mūsų partneriai, - teigia Tadas Adomaitis, Litgas vadovas.
Paramos schemos
VŽ rašė, kad Europos Komisija (EK) spalio pabaigoje pagal ES valstybės pagalbos taisykles patvirtino šiuo metu galiojančią ir nuo 2019 m. iki 2024 m. galiosiančią SkGD terminalo paramos schemas. Tai reiškia, kad kompensacija, kurią Lietuva skiria bendrovei Litgas už užtikrinamą būtinojo suskystintų gamtinių dujų kiekio tiekimą į Klaipėdos SkGD terminalą, yra teisėtai skiriama valstybės pagalba.
2013 m. lapkritį EK patvirtino pagalbos schemą, pagal kurią remiama SkGD terminalo Klaipėdos uoste įrengimas ir eksploatacija. 2018 m. birželį Lietuva pranešė EK apie tam tikrus 2013 m. patvirtintos pagalbos schemos pakeitimus.
2016 m. sausio mėnesį Lietuva nusprendė pakeisti pirminę schemą ir įpareigoti suskystintų dujų tiekėją Litgas teikti viešuosius interesus atitinkančias paslaugas užtikrinti, kad į Klaipėdos SkGD terminalą būtų tiekiamas būtinasis suskystintų gamtinių dujų kiekis. Už tai Litgas gauna Lietuvos valstybės kompensaciją išlaidoms, patirtoms vykdant šį įpareigojimą. Kompensacija finansuojama iš gamtinių dujų saugumo dedamosios papildomo mokesčio, kurį moka visi dujų perdavimo sistemos naudotojai.
Pradėjus veikti SkGD terminalui, Lietuva, įgyvendindama 2013 m. patvirtintą paramos schemą, nustatė prievolę, kurios saistomi šilumos ir elektros energijos gamintojai privalėjo tam tikrą dujų kiekį pirkti iš Litgas. Vis dėlto, atsižvelgiant į pokyčius dujų rinkoje, nuspręsta, kad prievolė nuo 2019 m. sausio 1 d. nebėra būtina ir gali būti panaikinta. Todėl Litgas savo dujomis rinkoje prekiaus tiesiogiai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti