Kataras traukiasi iš OPEC

Saadas al-Kaabi, Kataro energetikos ministras, pranešė apie šalies sprendimą nuo sausio 1 d. pasitraukianti iš OPEC organizacijos, kuriai priklausė nuo 1961 m. Didžiausia pasaulio SkGD eksportuotoja ketina susitelkti ties gamtinių dujų sektoriumi.
Kataras nusprendė pasitraukti iš OPEC nuo 2019 m. sausio ir apie šį sprendimą šį rytą buvo pranešta OPEC, p. al-Kaabį cituoja Financial Times.
Kataras šiuo metu yra patekęs po kaimynių prekybos ir kelionių embargu. Šie apribojimai buvo įvesti praėjusių metų birželį, šalį apkaltinus remiant terorizmą. Tačiau p. al-Kaabis patikino, kad sprendimas nebuvo priimtas kaip atsakas į blokadą.
Anot jo, palyginti nedidelė naftos išgavėja didelės įtakos naftos kainai padaryti negali ir ketina susitelkti į savo gamtinių dujų sektorių. Kataras yra didžiausias suskystintų gamtinių dujų eksportuotojas pasaulyje. Šalis ketina didinti skystinamų dujų kiekius nuo 77 iki 110 mln. t. per metus.
Tęsinys po grafiku
[infogram id="5351c3c5-6742-4ec9-b0d3-b4f847b43406" prefix="ooY" format="interactive" title="Energetika: naftos kaina 2018-11"]
Šalis yra vienuolikta OPEC narė pagal išgaunamos naftos kiekį, išgaunanti 0,61 mln. barelių naftos per dieną. Tai yra mažiau, nei 2% viso grupės išgaunamo kiekio (33,3 mln. bbl/d), skaičiuoja Bloomberg. Nepaisant to baiminamasi, kad, pasitraukusi iš naftos kartelio šalis gali didinti gavybą ir taip trukdyti naftos išgavėjams reguliuoti žaliavos kainas.
Tiesa, p. al-Kaabis patikino, kad šalis ir toliau laikysis prisiimtų įsipareigojimų ir dalyvaus naftos kartelio susitikime Vienoje vėliau šią savaitę. Jame bus sprendžiami naftos gavybos klausimai 2019 m.
OPEC galia
VŽ rašė, kad OPEC galia valdyti naftos kainą pastaruoju metu menksta. Vis didesnį vaidmenį šiuose sprendimuose ima vaidinti Rusija, su kuria Saudo Arabija derina veiksmus naftos gavyboje nuo pat susitarimo dėl gavybos ribojimo 2016 m. pabaigoje. Riadas vis labiau linksta spręsti gavybos klausimus dvišaliais susitarimais. Be to, į naftos rinką netikrumo įnešė JAV, nuo lapkričio 5 d. grąžinusi sankcijas vienam didžiausių naftos išgavėjų Iranui.
Didžiausia OPEC naftos išgavėja su Rusija rugsėjį sutarė didinti naftos gavybą ir taip išvengti naftos kainų augimo po sankcijų įvedimo. Šį neviešą susitarimą, kaip pranešė Reuters, Rijadas ir Maskva pasirašė rugsėjį, tuomet sutarta naftos gavybą didinti nuosekliai nuo rugsėjo iki gruodžio, kad neatrodytų, jog šalys tai daro Donaldo Trumpo, JAV prezidento nurodymu.
Tęsinys po grafiku
[infogram id="6fd5e301-73d1-4182-9ecd-862ecfc96b4b" prefix="uRV" format="interactive" title="Energetika: didžiausios OPEC išgavėjos 18-11"]
Blokada
Saudo Arabija kartu su Egiptu, Jungtiniais Arabų Emyratais ir Bahreinu jau metus sistemingai taiko diplomatinę ir ekonominę blokadą Katarui. Anot jų, šalis palaiko pernelyg artimus santykius su Iranu ir remia Musulmonų broliją, grupuotę, kuri yra priešiška pažodiniam Korano aiškinimui ir vahabistinei Saudo Arabijos islamo interpretacijai. Tarp pagrindinių blokados reikalavimų įtraukti raginimai uždaryti Kataro valdomą Saudo Arabijos režimo atžvilgiu kritišką televizijos kanalą Al Jazeera ir sustabdyti paramą Musulmonų brolijai.
Tiesa, didelėmis valstybės išlaidomis paremta šalies ekonomika išbandymus išlaikė palyginti gerai. Šalis atrado naujus importo ir eksporto kelius prekėms, kurias iki tol atsiveždavo iš Saudo Arabijos, finansinės injekcijos padėjo stabilizuoti valiutos kursą. Šalis ėmė skatinti turizmo sektorių atverdama sienas 80-čiai šalių, tarp jų Lietuvai. Vasarą šalies gynybos ministras išreiškė norą prisijungti prie NATO šalis šiuo metu yra karinio aljanso sąjungininkė už NATO ribų.
Dėl blokados visgi nukentėjo šalies skolinimosi reitingas ir šalies oro linijos Qatar Airways, kurios liko atkirstos bent nuo 18 skrydžių krypčių.
Ministerijų perstumdymas
Šeichas Tamimas bin Hamadas Al Thanis, Kataro emyras, savo ministrų kabinetą performavo šių metų lapkričio pradžioje. Didžiausio dėmesio susilaukė ekonomikos ir energetikos sektoriai, kuriems vadovauti buvo paskirti iki tol atitinkamo sektoriaus bendrovėms vadovavę žmonės. Kataro nacionaliniam bankui vadovavusiam Ali Ahmedui al-Kuwari buvo sukurtas naujas ministro portfelis, į kurį sudėtos pramonės ir prekybos sritys. Saadas al-Kaabis, Qatar Petroleum vadovas, tapo energetikos ministru.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą