Vėjo energetika: sąnaudos kils, paramos mažės

Vėjo jėgainių plėtra netrukus susidurs su didėjančiomis sąnaudomis ir mažesnėmis subsidijomis ir lengvatomis. Konkurencingoje rinkoje galima tikėtis susijungimų, kurie leis vėjo turbinų gamintojams derėtis dėl palankesnių žaliavų kainų.
Tokias tendencijas atliktoje studijoje įžvelgia rizikų valdymo ir draudimo bendrovė Coface.
Šiuo metu didžiosios pasaulio šalys varžosi dėl vėjo jėgainių technologinės lyderystės ir dominavimo rinkoje. Šiose lenktynėse, anot studijos autorių, ilgametės patirties ir aukštos kokybės dėka dominuojančią poziciją išlaiko Europos šalys. Čia įsikūrę 48,8% visų vėjo turbinų gamintojų, čia taip pat dirba daugiausia profesionalių projektuotojų, inžinierių ir konsultantų. Prognozuojama, kad ir artimiausią dešimtmetį Europa išlaikys lyderystę dėl technologinio pranašumo, tvirtos finansinės paramos ir užimamos solidžios rinkos dalies.
Iki šiol sparti vėjo jėgainių plėtra daugiausia vyko dėl mažėjančių turbinų kainų, tačiau šis privalumas ilgainiui tapo nemaža problema jų gamintojams. Prisitaikydami prie mažėjančių rinkos kainų, gamintojai turėjo susitaikyti su žemesniu pelningumu, tačiau šis veiksnys pradėjo stabdyti potencialias investicijas. Situaciją apsunkina ir tai, kad žaliavų kainoms augant turbinų gamybos sąnaudos taip pat didėja, todėl visai industrijai tenka dorotis su dviem esminiais iššūkiais: intensyvėjančiu žaliavas branginančiu prekybos karu ir mažėjančiomis finansavimo lengvatomis.
Vėjo energetikos sektorių neigiamai veikia tarp JAV ir Kinijos vykstantis prekybos karas. Vėjo malūnai daugiausia gaminami iš plieno, kuriam JAV padidino muitų tarifus jau šių metų birželį. Todėl plieno produktų kainos JAV padidėjo 15%, o tai turi tiesioginės įtakos vietinių vėjo turbinų gamintojams ir jų tiekėjams.
Ilgus dešimtmečius vėjo jėgainių plėtra priklausė nuo galimybių gauti lengvatinį finansavimą ir valdžios institucijų teikiamas subsidijas. Įvertinusi griežtėjančią JAV monetarinę politiką ir Europos centrinio banko suteikiamų lengvatų mažinimą, Coface prognozuoja, kad dalis šalių stabdys subsidijas vėjo jėgainių statyboms. Šios aplinkybės dar labiau didins konkurenciją tarp vėjo turbinų gamintojų ir toliau vers mažinti jų kainas.
Šiame pramonės sektoriuje tikimės kelių susijungimų, kuomet didesnės bendrovės sugebėtų žaliavų tiekėjus paspausti mažinti kainas, rašoma studijoje.
Pasaulinės tendencijos kiek apsunkina vėjo jėgainių plėtrą, tačiau Lietuvoje sąlygos išlieka palankios, bendrovės pranešime teigia Mantvydas Štareika, Coface Baltics vadovas.
Strategijoje numatyta, kad 2030 m. Lietuvoje bus pagaminama 70% suvartojamos elektros energijos, o 45% iš jos bus pagaminama iš atsinaujinančių energetikos išteklių. Planuojama, kad iki 2050 m. visa šalies poreikiams skirta elektra bus pagaminta Lietuvoje ir visa iš atsinaujinančių šaltinių. Kaip skelbia Lietuvos vėjo elektrinių asociacija, visos šalyje veikiančios vėjo jėgainės per metus sugeneruoja virš 12% Lietuvos elektros poreikio.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti