Europoje auga šilumos siurblių paklausa

Šilumos siurblių Europos rinkoje pardavimai didėja ketverius metus iš eilės, o iš viso Europos šalyse jau instaliuota daugiau nei 11 mln. šilumos siurblių sistemų.
Vien per 2017 m. Europoje buvo parduota 1,11 mln. šilumos siurblių, 10% daugiau nei prieš metus, nurodoma neseniai pristatytoje Europos šilumos siurblių asociacijos parengtoje rinkos apžvalgoje. 2017 m. pabaigoje Europos šalyse iš viso buvo instaliuota 10,6 mln. šilumos siurblių sistemų.
Skaičiuojama, kad šie įrenginiai sugeneravo 181,1 teravatvalandžių (TWh) šilumos energijos ir 29,7 mln. t sumažino taršą šiltnamio dujomis.
Asociacijos vertinimu, jei pardavimų augimas išliks tvarus, realu, kad iki 2024 m. Europos šilumos siurblių rinka padvigubės. Didesnį šilumos siurblių naudojimą skatina ir Europos Sąjungos reikalavimai didinti atsinaujinančios energetikos dalį šildant ir vėsinant pastatus, mažinti energijos vartojimą ir kt.
Europos šilumos siurblių asociacija vienija didžiausius senojo žemyno šilumos siurblių pramonės atstovus siurblių ir jų komponentų gamintojus, tyrimo institutus, universitetus, testavimo laboratorijas, energetikos agentūras.
Liudo Getauto, europinei asociacijai priklausančios Šilumos siurblių ir vėdinimo sistemų asociacijos tarybos nario, teigimu, šilumos siurblių rinka plečiasi ir Lietuvoje. Tačiau tikslių duomenų apie jos mastą nėra, nes dalis siurbliais prekiaujančių įmonių neteikia informacijos apie parduotų ir įrengtų šilumos siurblių sistemų skaičių.
Asociacija, vienijanti 20 Lietuvos įmonių, skaičiuoja, kad praėjusiais metais jos narės pardavė apie 9.500 šilumos siurblių. Realūs pardavimų skaičiai, anot asociacijos, gali būti žymiai didesni.
Geologijos tarnybos duomenimis, per 2017 m. Lietuvoje buvo įregistruota 181 geoterminė sistema, kurioje naudojami žemės šilumos siurbliai, o 2018 m. sausio rugsėjo mėnesiais buvo įregistruotos 103 geoterminės sistemos. Iš viso Lietuvos geologijos tarnybos registre šiuo metu yra įregistruota 571 geoterminė sistema.
Žemės šilumos siurblių sistemos yra sudėtingiausios ir brangiausios, todėl tikėtina, kad pigesnių sistemų (oras vanduo, oras oras) Lietuvoje gali būti įrengta gerokai daugiau.
Lietuvoje šilumos siurblių naudojimą turėtų paskatinti ir pradedamos taikyti paramos priemonės. Pvz., pagal priemonę Katilų keitimas namų ūkiuose, kuriai skirtas 15 mln. Eur ES fondų finansavimas, didžiųjų miestų zonose, kur fiksuojama padidėjusi oro tarša, remiamos tik investicijos į švarius įrenginius tokius kaip šilumos siurbliai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti