Baltijos šalių operatoriai kreipėsi į Lenkiją dėl sinchronizavimo

Baltijos šalims planuojant sinchronizuoti elektros tinklus su žemynine Europa, šių šalių perdavimo sistemų operatoriai (PSO) trečiadienį kreipėsi į Lenkijos operatorę PSE, kuri iki rugsėjo 21 dienos pateiks oficialią paraišką Europos elektros perdavimo sistemos operatorių asociacijai (ENTSO-E).
Lietuvos elektros perdavimo bendrovės Litgrid generalinis direktorius Daivis Virbickas BNS patvirtino, kad visi trys opeatoriai Litgrid, Latvijos AST ir Estijos Elering nusiuntė dokumentus Lenkijos PSE, kuri yra ENTSO-E kontinentinės Europos regioninės grupės narė ir kuri turi teisę pateikti tokią paraišką.
Visi operatoriai pasirašė, dokumentai patvirtinti, išsiųsti. Šiandien darbas atliktas, viskas pagal planą, per atstovę spaudai BNS teigė p. Virbickas.
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas yra sakęs, kad oficialiai pradedama ENTSO-E procedūra yra esminis žingsnis sinchronizavimo procese. Lietuva tikisi, kad procesas truks apie metus, nors oficialus terminas yra dveji metai.
Baltijos energijos rinkos jungčių plano (BEMIP) aukšto lygio grupė praėjusį penktadienį Briuselyje pritarė techniniam sinchronizavimo scenarijui. Paraiška ENTSO-E dėl kontinentinės Europos elektros sistemos sinchroninės zonos išplėtimo turi būti pateikta per savaitę nuo BEMIP sprendimo.
Pagal patvirtintą scenarijų sinchronizavimas vyks per jau veikiančią LitPol Link jungtį ir naują jūrinį kabelį tarp Lietuvos ir Lenkijos, bei hidroelektrinėse trijose Baltijos šalyse įrengtus sinchroninius kompensatorius. Jų skaičius, BNS žiniomis, svyruotų nuo 4 iki 9, vieno įrenginio kaina siektų apie 25 mln. Eur, o bendri operaciniai kaštai, priklausomai nuo įrenginių skaičiaus, nuo 400 mln. iki 4 mln. Eur.
Iki spalio 11 d. Litgrid, AST ir Elering pateiks bendrą paraišką CEF (angl. Connecting Europe Facility) dėl projekto pirmojo etapo finansavimo apie 432,5 mln. Eur.
Įvertinus papildomus techninius sprendinius kompensatorių įrengimą bei kitus darbus, neoficialiais duomenimis, projekto vertė siektų apie 1,4 mlrd. Eur. Tikimasi, kad Europos Sąjunga skirs 75% lėšų.
Sinchronizavimo projektą numatyta baigti 2025 m.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti