ESCO: didesnis energetinis efektyvumas be pradinių investicijų

Publikuota: 2018-03-13

Į energetinį efektyvumą investuoti nusprendusios šalies įmonės vis dar turi labai ribotas galimybes gauti tam finansavimą. Labai ilgai vieninteliais pasirinkimais šioje srityje buvo bankai arba savas kapitalas. Vis dėlto, ilgai lauktą alternatyvą jau siūlo ESCO modelis. Juo naudojantis, nereikia jokių pradinių investicijų, mat projekto įgyvendinimo išlaidos padengiamos pasitelkiant būsimus energijos sutaupymus. 

ESCO (angl. Energy Service Company) – tai verslo modelis, kai moderniausias energetinio efektyvumo priemones privati kompanija įdiegia be pradinių kliento investicijų. Už atliktus darbus atsiskaitoma per sutarties galiojimo laikotarpį sutaupytomis lėšomis. Projektui pasibaigus, klientui suteikiama visiška laisvė vienašališkai naudotis jo rezultatais. Paslaugos teikėjas ne tik prisiima su projekto įgyvendinimu susijusią riziką, bet ir įsipareigoja užtikrinti sklandų diegiamos įrangos veikimą. 

ESCO paslaugas jau trečius metus sėkmingai teikia „Lietuvos energijos“ grupei priklausantis Energijos sprendimų centras (ESC). Jo direktorius Donatas Černiauskas teigia, kad Lietuvos įmonės energijos vartojimo modernizacijos projektų imasi vis drąsiau.

 „Daug energijos suvartojančioms kompanijoms – tai puiki galimybė sutaupyti. Vis dėlto, modernizacija dažnai iš jų gali pasirodyti esanti per brangi, o imti paskolą – ne išeitis. Tokiais atvejais ESCO modelis yra pats geriausias pasirinkimas. Visas modernizacijai būtinas investicijas suteikiame mes, o klientas atsiskaito iš būsimų sutaupymų. Kai kurie klientai tokiu būdu jau įgyvendino kelis modernizavimo projektus, nes labai greitai įsitikino tokio modelio teikiama nauda“, – sako D. Černiauskas. 

Sutaupys po 7 tūkst. eurų per metus 

Naudodamasi ESCO modeliu, ambicingą apšvietimo modernizacijos projektą pernai įgyvendino viena didžiausių šalies duonos kepėjų UAB „Klaipėdos duona“. Atlikus darbus, patalpų apšvietimo sistemos buvo atnaujintos iš esmės. 305 seni šviestuvai su liuminescencinėmis lempomis pakeisti į efektyvius LED šviestuvus. Tokiu būdu ne tik pagerinta apšvietimo kokybė, bet ir 56 proc. sumažinti suvartojamos elektros energijos kiekiai. Planuojama, kad  įmonė kasmet sutaupys apie 89,6 MWh, arba daugiau nei 7 tūkst. eurų. 

„Klaipėdos duona“ vyr. energetikas Mindaugas Rimkus sako, kad sprendimą rinktis ESCO modelį lėmė ne tik tai, kad pačiai įmonei nereikėjo ieškoti pradinių investicijų, bet ir suteikiamas garantinis laikotarpis. 

„Bandėme skaičiuoti, kiek modernizacija būtų kainavusi naudojant kitą finansavimo modelį. ESCO pasiūlytos sąlygos mums labai padėjo sutaupyti. Viskas vyko sklandžiai ir greitai. Nors buvo porą juridinių niuansų, ESC komanda greitai juos išsprendė. Rezultatais esame labai patenkinti, kokybe taip pat. Projekto įgyvendinimas vyko itin sklandžiai. Net buvau nustebęs, kad tebėra tokių įmonių, kurios taip šauniai darbuojasi“, – pasakoja energetikas. 

Anot jo, „Klaipėdos duona“ jau rengiasi ir dar vienam projektui, kurį ketinama įgyvendinti pagal ESCO modelį. Tikimasi, kad ant įmonės gamybinių patalpų stogo iškils saulės jėgainės, kurios leis dar labiau sumažinti energijos sąnaudas. 

Rekomenduotų kitiems 

2017 m. rugsėjo-lapkričio mėn. Energijos sprendimų centras (ESC) įgyvendino ir UAB „Mantinga“ apšvietimo modernizacijos projektą. Jo metu buvo atnaujintos patalpų apšvietimo sistemos. 192 seni šviestuvai su 2x36W liuminescencinėmis lempomis pakeisti į efektyvius EcoLight LED 35W šviestuvus. Skaičiuojama, kad naujoji sistema elektros energijos suvartojimą turėtų sumažinti perpus ir kasmet sutaupyti 74 MWh, arba daugiau nei 5 tūkst. eurų. 

 „Laiku sužinojome apie šią programą, laiku su ja susipažinome. Viskas sutapo su įmonės siekiu sumažinti energijos vartojimą“, – sako UAB „Mantinga“ energetikė Kristina Matijošaitytė. 

Specialistės teigimu, ESCO modelis įmonei toks patrauklus pasirodė dėl to, kad pačiai įmonei nereikėjo investuoti savų ar skolintų lėšų. Be to, visu projekto įgyvendinimu rūpinosi pats paslaugos teikėjas. Būtent jis parinko rangovus, taupymo priemones ir pan. Visų formalumų – nuo sprendimo modernizuoti naudojantis ESCO modeliu iki projekto pradžios – užtruko tik apie pora mėnesių. Per šį laiką buvo parengti ne tik visi reikalingi dokumentai, bet ir parengtas modernizavimo planas, parinktos priemonės, rangovai, suderintas darbų grafikas.

„Tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tokiu būdu vykdant projektą kaina būna didesnė. Iš tikrųjų projekto suma išdalinama per kelis metus, o už jo įgyvendinimą moki iš gautų energijos sutaupymų. Be to, į kainą įskaičiuoti ne tik visi rangos darbai, bet ir garantinis aptarnavimas. Jeigu matome, kad kažkas blogai su šviestuvu, iškart kviečiame ESC atstovus ir jie viską sutvarko. Mums niekuo nereikia rūpintis patiems“, – pasakoja energetikė. 

Paslaugų kokybe patenkinta UAB „Mantinga“ ESCO modelį drąsiai rekomenduotų  ir kitiems. 

„Turint omenyje, kad mūsų įmonė dirba 24 val. per parą, mums buvo labai svarbu, kad rangovai prisitaikytų prie mūsų darbo ritmo, nes mes negalime bet kada stabdyti gamybos. Į šį specifinį reikalavimą irgi buvo atsižvelgta. Tikrai rekomenduočiau ESCO modelį visoms įmonėms, ieškančioms būdų atsinaujinti“, – teigia K. Matijošaitytė. 

Pigiau ir greičiau 

D. Černiauskas įvardija ir kitus ESCO modelio privalumus. 

„Tai ne tik pradinių investicijų klausimas. Energetiniai projektai yra labai specifiniai. Pačioms įmonėms pasirengti projektą, nusimatyti priemones ir sėkmingai jas įdiegti gali būti per sudėtinga. Kiekvienai įmonei galime pasiūlyti būtent jai pritaikytus sprendimus, nes už mūsų nugaros visa „Lietuvos energijos“ grupė, turinti bene didžiausią patirtį energetikos srityje“, – sako jis. 

ESC vadovas taip pat pabrėžia ir kainos bei laiko sąnaudas. 

„Dėka turimų partnerių ir masto ekonomijos mes galime pasiūlyti pigesnius sprendimus. Be to, įgyvendinę ne vieną projektą įgavome ir reikalingos patirties. Mūsų komandos lankstumas yra mūsų didžiausias privalumas. Kai kurios įmonės dirba visą parą, todėl gamyba negali būti nutraukiama, o mes prie to prisitaikome ir įgyvendiname projektą per trumpiausią įmanomą laiką, griežtai laikomės darbų grafiko. Dažnai verslui tai būna netgi svarbiau už patį finansavimo klausimą“, – teigia D. Černiauskas. 

Energijos sprendimų centras (ESC) ESCO finansavimo modeliu siūlo pasidomėti toms įmonėms, kurios suvartoja daug energijos (gamybinės įmonės, biurai, viešbučiai ir pan.). Taip pat toms, kurios domisi saulės energetika – tai dar viena sritis, kurioje projektus galima įgyvendinti tuo pačiu principu.

-------------

Daugiau informacijos apie Energijos sprendimų centrą (ESC) ir ESCO modelį galima rasti internete www.esc.lt.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Sandoris, perpiešiantis Europos energetikos kraštovaizdį Premium

Vokietijos energetikos milžinės E.ON ir RWE sutarė dėl verslo įsigijimo ir turto apsikeitimo sandorio, kuris...

Energetika
2018.03.13
„NT Valdos“ aukcione pardavė 3 objektus

„Lietuvos energijos“ nenaudojamą turtą pardavinėjanti grupės įmonė „NT Valdos“ devintajame aukcione pardavė...

Statyba ir NT
2018.03.13
ESCO: didesnis energetinis efektyvumas be pradinių investicijų Rėmėjo turinys 1

Į energetinį efektyvumą investuoti nusprendusios šalies įmonės vis dar turi labai ribotas galimybes gauti tam...

Energetika
2018.03.13
Darbą pradėjo nauja Šilumos tiekėjų asociacijos vadovybė 1

Praėjusią savaitę šilumos tiekėjų asociacija išsirinko naują prezidentą ir Tarybą. Asociacijos prezidentu...

Vadyba
2018.03.12
ESO ieško nepriklausomo stebėtojo

Energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ paskelbė „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) nepriklausomo...

Vadyba
2018.03.12
Didžiausias istorijoje IPO gali nusikelti į 2019 m.

Šiemet planuotas didžiausias kada nors istorijoje vykęs viešas akcijų platinimas (angl. initial public...

Rinkos
2018.03.12
Kreipėsi į Europos parlamentus dėl „Nord Stream 2“ 8

Sekmadienį dviejų Baltijos šalių ir Lenkijos parlamentų vadovai Vilniuje pasirašė kreipimąsi į Europos...

Energetika
2018.03.11
Vilnius ir Varšuva stiprina bendradarbiavimą energetikos klausimais Premium

Dujotiekio jungtis su Lenkija GIPL ir Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacija su Vakarų Europa sulaukė...

Energetika
2018.03.09
Ūkininkams leis tapti gaminančiais elektros vartotojais 9

Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos parengtiems Atsinaujinančių išteklių energetikos ir Elektros...

Energetika
2018.03.08
Šaltmetis padėjo „Litgas“ perparduoti trečdalį SkGD krovinio 16

Paskirtasis suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalo tiekėjas, bendrovė „Litgas“, optimizuoja šių metų...

Energetika
2018.03.07
Dvi Lietuvos naftininkės gavo leidimus plėsti veiklą 1

Vyriausybė trečiadienį pritarė Aplinkos ministerijos siūlymams suteikti leidimus AB „LOTOS Geonafta“ ir UAB...

Energetika
2018.03.07
„Enefit“ patyrė 1,36 mln. Eur nuostolį

Estijos energetikos bendrovės „Eesti Energia“ antrinės bendrovės „Enefit“ nuostolis siekė 1,36 mln. Eur,...

Energetika
2018.03.07
Naftos gavybos rinkoje vis didės JAV vaidmuo 5

Pasaulinė naftos gavyba per artimiausius penkerius metus padidės maždaug 6,4 mln. barelių per dieną ir...

Rinkos
2018.03.07
VE-3 bus perduota „Lietuvos energijos gamybai“

UAB „Lietuvos energija“ valdyba priėmė sprendimą perduoti Vilniaus trečiąją termofikacinę elektrinę (VE-3)...

Energetika
2018.03.06
Energetikos ministerija ir „Danpower“ ieško taikos

Energetikos ministerija ir Vokietijos bendrovės „Danpower“ atstovai kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį...

Energetika
2018.03.06
„EnergyTech“ į energetiką trauks talentus ir inovacijas 1

Energetikos ir technologijų įmonės, siekdamos paskatinti technologijų atėjimą į Lietuvos energetikos...

Energetika
2018.03.06
Iš pareigų traukiasi „NT Valdos“ vadovė 4

Iš „Lietuvos energijos“ antrinės grupės įmonės „NT Valdos“ generalinės direktorės pareigų nuo kovo 23 d.

Vadyba
2018.03.06
Šaltos savaitės išbandė Europos dujų rinką Premium

Gamtinių dujų kainos Vakarų Europos dujų biržose per pastarąsias dvi savaites pabrango du su puse karto, o...

Energetika
2018.03.06
ESO „Pramonei 4.0“ siūlo konsultacijas už 234 Eur 3

Momentiniams elektros tiekimo trikdžiams jautriai pramonei AB „Energijos skirstymo operatorius“ siūlo savo...

Energetika
2018.03.05
„Fortum Klaipėda“ pernai kūreno vien tik atliekas 10

UAB „Fortum Klaipėda“, valdanti vienintelę Lietuvoje nepavojingųjų atliekų deginimo jėgainę, pernai pirmą...

Energetika
2018.03.05

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau