ESCO: didesnis energetinis efektyvumas be pradinių investicijų

Publikuota: 2018-03-13

Į energetinį efektyvumą investuoti nusprendusios šalies įmonės vis dar turi labai ribotas galimybes gauti tam finansavimą. Labai ilgai vieninteliais pasirinkimais šioje srityje buvo bankai arba savas kapitalas. Vis dėlto, ilgai lauktą alternatyvą jau siūlo ESCO modelis. Juo naudojantis, nereikia jokių pradinių investicijų, mat projekto įgyvendinimo išlaidos padengiamos pasitelkiant būsimus energijos sutaupymus. 

ESCO (angl. Energy Service Company) – tai verslo modelis, kai moderniausias energetinio efektyvumo priemones privati kompanija įdiegia be pradinių kliento investicijų. Už atliktus darbus atsiskaitoma per sutarties galiojimo laikotarpį sutaupytomis lėšomis. Projektui pasibaigus, klientui suteikiama visiška laisvė vienašališkai naudotis jo rezultatais. Paslaugos teikėjas ne tik prisiima su projekto įgyvendinimu susijusią riziką, bet ir įsipareigoja užtikrinti sklandų diegiamos įrangos veikimą. 

ESCO paslaugas jau trečius metus sėkmingai teikia „Lietuvos energijos“ grupei priklausantis Energijos sprendimų centras (ESC). Jo direktorius Donatas Černiauskas teigia, kad Lietuvos įmonės energijos vartojimo modernizacijos projektų imasi vis drąsiau.

 „Daug energijos suvartojančioms kompanijoms – tai puiki galimybė sutaupyti. Vis dėlto, modernizacija dažnai iš jų gali pasirodyti esanti per brangi, o imti paskolą – ne išeitis. Tokiais atvejais ESCO modelis yra pats geriausias pasirinkimas. Visas modernizacijai būtinas investicijas suteikiame mes, o klientas atsiskaito iš būsimų sutaupymų. Kai kurie klientai tokiu būdu jau įgyvendino kelis modernizavimo projektus, nes labai greitai įsitikino tokio modelio teikiama nauda“, – sako D. Černiauskas. 

Sutaupys po 7 tūkst. eurų per metus 

Naudodamasi ESCO modeliu, ambicingą apšvietimo modernizacijos projektą pernai įgyvendino viena didžiausių šalies duonos kepėjų UAB „Klaipėdos duona“. Atlikus darbus, patalpų apšvietimo sistemos buvo atnaujintos iš esmės. 305 seni šviestuvai su liuminescencinėmis lempomis pakeisti į efektyvius LED šviestuvus. Tokiu būdu ne tik pagerinta apšvietimo kokybė, bet ir 56 proc. sumažinti suvartojamos elektros energijos kiekiai. Planuojama, kad  įmonė kasmet sutaupys apie 89,6 MWh, arba daugiau nei 7 tūkst. eurų. 

„Klaipėdos duona“ vyr. energetikas Mindaugas Rimkus sako, kad sprendimą rinktis ESCO modelį lėmė ne tik tai, kad pačiai įmonei nereikėjo ieškoti pradinių investicijų, bet ir suteikiamas garantinis laikotarpis. 

„Bandėme skaičiuoti, kiek modernizacija būtų kainavusi naudojant kitą finansavimo modelį. ESCO pasiūlytos sąlygos mums labai padėjo sutaupyti. Viskas vyko sklandžiai ir greitai. Nors buvo porą juridinių niuansų, ESC komanda greitai juos išsprendė. Rezultatais esame labai patenkinti, kokybe taip pat. Projekto įgyvendinimas vyko itin sklandžiai. Net buvau nustebęs, kad tebėra tokių įmonių, kurios taip šauniai darbuojasi“, – pasakoja energetikas. 

Anot jo, „Klaipėdos duona“ jau rengiasi ir dar vienam projektui, kurį ketinama įgyvendinti pagal ESCO modelį. Tikimasi, kad ant įmonės gamybinių patalpų stogo iškils saulės jėgainės, kurios leis dar labiau sumažinti energijos sąnaudas. 

Rekomenduotų kitiems 

2017 m. rugsėjo-lapkričio mėn. Energijos sprendimų centras (ESC) įgyvendino ir UAB „Mantinga“ apšvietimo modernizacijos projektą. Jo metu buvo atnaujintos patalpų apšvietimo sistemos. 192 seni šviestuvai su 2x36W liuminescencinėmis lempomis pakeisti į efektyvius EcoLight LED 35W šviestuvus. Skaičiuojama, kad naujoji sistema elektros energijos suvartojimą turėtų sumažinti perpus ir kasmet sutaupyti 74 MWh, arba daugiau nei 5 tūkst. eurų. 

 „Laiku sužinojome apie šią programą, laiku su ja susipažinome. Viskas sutapo su įmonės siekiu sumažinti energijos vartojimą“, – sako UAB „Mantinga“ energetikė Kristina Matijošaitytė. 

Specialistės teigimu, ESCO modelis įmonei toks patrauklus pasirodė dėl to, kad pačiai įmonei nereikėjo investuoti savų ar skolintų lėšų. Be to, visu projekto įgyvendinimu rūpinosi pats paslaugos teikėjas. Būtent jis parinko rangovus, taupymo priemones ir pan. Visų formalumų – nuo sprendimo modernizuoti naudojantis ESCO modeliu iki projekto pradžios – užtruko tik apie pora mėnesių. Per šį laiką buvo parengti ne tik visi reikalingi dokumentai, bet ir parengtas modernizavimo planas, parinktos priemonės, rangovai, suderintas darbų grafikas.

„Tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tokiu būdu vykdant projektą kaina būna didesnė. Iš tikrųjų projekto suma išdalinama per kelis metus, o už jo įgyvendinimą moki iš gautų energijos sutaupymų. Be to, į kainą įskaičiuoti ne tik visi rangos darbai, bet ir garantinis aptarnavimas. Jeigu matome, kad kažkas blogai su šviestuvu, iškart kviečiame ESC atstovus ir jie viską sutvarko. Mums niekuo nereikia rūpintis patiems“, – pasakoja energetikė. 

Paslaugų kokybe patenkinta UAB „Mantinga“ ESCO modelį drąsiai rekomenduotų  ir kitiems. 

„Turint omenyje, kad mūsų įmonė dirba 24 val. per parą, mums buvo labai svarbu, kad rangovai prisitaikytų prie mūsų darbo ritmo, nes mes negalime bet kada stabdyti gamybos. Į šį specifinį reikalavimą irgi buvo atsižvelgta. Tikrai rekomenduočiau ESCO modelį visoms įmonėms, ieškančioms būdų atsinaujinti“, – teigia K. Matijošaitytė. 

Pigiau ir greičiau 

D. Černiauskas įvardija ir kitus ESCO modelio privalumus. 

„Tai ne tik pradinių investicijų klausimas. Energetiniai projektai yra labai specifiniai. Pačioms įmonėms pasirengti projektą, nusimatyti priemones ir sėkmingai jas įdiegti gali būti per sudėtinga. Kiekvienai įmonei galime pasiūlyti būtent jai pritaikytus sprendimus, nes už mūsų nugaros visa „Lietuvos energijos“ grupė, turinti bene didžiausią patirtį energetikos srityje“, – sako jis. 

ESC vadovas taip pat pabrėžia ir kainos bei laiko sąnaudas. 

„Dėka turimų partnerių ir masto ekonomijos mes galime pasiūlyti pigesnius sprendimus. Be to, įgyvendinę ne vieną projektą įgavome ir reikalingos patirties. Mūsų komandos lankstumas yra mūsų didžiausias privalumas. Kai kurios įmonės dirba visą parą, todėl gamyba negali būti nutraukiama, o mes prie to prisitaikome ir įgyvendiname projektą per trumpiausią įmanomą laiką, griežtai laikomės darbų grafiko. Dažnai verslui tai būna netgi svarbiau už patį finansavimo klausimą“, – teigia D. Černiauskas. 

Energijos sprendimų centras (ESC) ESCO finansavimo modeliu siūlo pasidomėti toms įmonėms, kurios suvartoja daug energijos (gamybinės įmonės, biurai, viešbučiai ir pan.). Taip pat toms, kurios domisi saulės energetika – tai dar viena sritis, kurioje projektus galima įgyvendinti tuo pačiu principu.

-------------

Daugiau informacijos apie Energijos sprendimų centrą (ESC) ir ESCO modelį galima rasti internete www.esc.lt.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Seimas pritarė Lietuvos energetikos agentūros steigimui

Seimas savaitgalį pritarė Energetikos ministerijos siūlymui steigti Lietuvos energetikos agentūrą. Ji veiklą...

Energetika
12:06
Pramonininkai sinchronizacijos projektui pasiruošę

Lietuvos pramonininkai nėra labai patenkinti, kad tik jiems tenka mokėti už kai kuriuos strateginius...

Energetika
07:31
Iranas – prispaustas naftos rinkos autsaideris 2

Irano pozicijos pasaulinėje naftos rinkoje silpnėja iki žemiausio lygio, nei buvo bet kada per istoriją.

Rinkos
07:27
Nyderlandai laukia „Nord Stream-2“ vamzdžio 13

Mažėjantis nacionalinėse verslovėse išgaunamų gamtinių dujų kiekis Olandijos pramonininkus verčia su viltimi...

Energetika
2018.07.01
Demčenko ir toliau vadovaus VATESI

Dalia Grybauskaitė, šalies prezidentė, po premjero Sauliaus Skvernelio teikimo, antrai kadencijai paskyrė...

Energetika
2018.06.30
Iš „Inter RAO Lietuvos“ valdybos atšaukta jos pirmininkė Tsurkan

Dėl įtarimų šnipinėjimu Rumunijai Maskvoje praėjusią savaitę suimta Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“...

Energetika
2018.06.29
Po sinchronizacijos susitarimo „Litgrid“ projektų pagausės dvigubai

Jei iki rugsėjo mėnesio atliekami sinchronizacijos scenarijaus kaštų skaičiavimai šalis tenkins, prasidės...

Energetika
2018.06.29
Pasirašytas politinis sutarimas dėl sinchronizacijos 1

Ketvirtadienį Briuselyje oficialiai pasirašytas politinis susitarimas tarp Baltijos šalių, Lenkijos ir...

Energetika
2018.06.28
Dėl sinchronizacijos – minkštas kompromisas Premium

Ketvirtadienį Baltijos šalių, Lenkijos ir Europos Komisijos atstovai pasirašo politinį susitarimą dėl...

Energetika
2018.06.28
„Relit“: naudota vėjo jėgainių įranga smarkiai mažina investicijas Premium 1

UAB „Relit“ ką tik paleido 2 vėjo jėgaines Lumpėnuose, Pagėgių rajone. Su šia įmone per vieną iš akcininkų...

Energetika
2018.06.28
Sinchronizavimas su Europa vyks per „LitPol Link“ ir rezervinę jungtį 3

Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimui su žemynine Europa bus panaudota jungtis tarp Lietuvos ir...

Energetika
2018.06.27
„Politico“: ketvirtadienį bus pasirašytas susitarimas dėl sinchronizacijos

Ilgai lauktas politinis susitarimas tarp trijų Baltijos šalių dėl sinchronizacijos su Vakarų Europos elektros...

Energetika
2018.06.27
Sabaliauskas: „Independence“ yra „boxeris“, bet už jį moka ne visi Premium 11

Verslininkai pasirengę mokėti už kovą su klimato kaita ir atsijungti nuo Maskvos valdomos elektros sistemos.

Energetika
2018.06.27
„EnePRO“ parduoda laboratoriją

Energetikos paslaugų ir rangos organizacija („EnePRO“) parduoda verslo dalį ir laukia rinkos dalyvių...

Energetika
2018.06.26
„Elering“ ir ESO pasirašė sutartį dėl keitimosi išmaniųjų skaitiklių duomenimis

Estijos elektros perdavimo sistemos operatorius „Elering“ AS ir Lietuvos energijos skirstymo tinklo...

Energetika
2018.06.26
OPEC sprendimo atgarsiai: kokios vidaus kovos verda kartelyje Premium 1

Naftos kartelio susitarimas dėl gavybos didinimo patvirtina, kad rinkoje egzistuoja Rusijos ir Saudo Arabijos...

Rinkos
2018.06.26
KTU įrenginėjama atsinaujinančių energijos šaltinių laboratorija 4

Ant Kauno technologijos universiteto (KTU) Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) pastato stogo sumontuotos...

Technologijos
2018.06.25
Skelbiamas „Auditas pramonei LT“ kvietimas – galės pasinaudoti ir stambios įmonės 1

Skatindama įmones didinti energijos vartojimo efektyvumą, Ūkio ministerija skelbia kvietimą pasinaudoti...

Pramonė
2018.06.25
Trikampis energijos galvosūkis 1

Prieš gerą dešimtmetį energetika buvo užėmusi dominuojančią poziciją politikų diskusijose. Greičiausiai dėl...

Energetika
2018.06.24
Radioaktyvių atliekų laidojimo atliekyno statybų konkursas – spalį 1

Ignalinos atominė elektrinė (IAE) planuoja spalį paskelbti mažo ir vidutinio aktyvumo trumpaamžių...

Energetika
2018.06.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau