ESCO: didesnis energetinis efektyvumas be pradinių investicijų

Publikuota: 2018-03-13

Į energetinį efektyvumą investuoti nusprendusios šalies įmonės vis dar turi labai ribotas galimybes gauti tam finansavimą. Labai ilgai vieninteliais pasirinkimais šioje srityje buvo bankai arba savas kapitalas. Vis dėlto, ilgai lauktą alternatyvą jau siūlo ESCO modelis. Juo naudojantis, nereikia jokių pradinių investicijų, mat projekto įgyvendinimo išlaidos padengiamos pasitelkiant būsimus energijos sutaupymus. 

ESCO (angl. Energy Service Company) – tai verslo modelis, kai moderniausias energetinio efektyvumo priemones privati kompanija įdiegia be pradinių kliento investicijų. Už atliktus darbus atsiskaitoma per sutarties galiojimo laikotarpį sutaupytomis lėšomis. Projektui pasibaigus, klientui suteikiama visiška laisvė vienašališkai naudotis jo rezultatais. Paslaugos teikėjas ne tik prisiima su projekto įgyvendinimu susijusią riziką, bet ir įsipareigoja užtikrinti sklandų diegiamos įrangos veikimą. 

ESCO paslaugas jau trečius metus sėkmingai teikia „Lietuvos energijos“ grupei priklausantis Energijos sprendimų centras (ESC). Jo direktorius Donatas Černiauskas teigia, kad Lietuvos įmonės energijos vartojimo modernizacijos projektų imasi vis drąsiau.

 „Daug energijos suvartojančioms kompanijoms – tai puiki galimybė sutaupyti. Vis dėlto, modernizacija dažnai iš jų gali pasirodyti esanti per brangi, o imti paskolą – ne išeitis. Tokiais atvejais ESCO modelis yra pats geriausias pasirinkimas. Visas modernizacijai būtinas investicijas suteikiame mes, o klientas atsiskaito iš būsimų sutaupymų. Kai kurie klientai tokiu būdu jau įgyvendino kelis modernizavimo projektus, nes labai greitai įsitikino tokio modelio teikiama nauda“, – sako D. Černiauskas. 

Sutaupys po 7 tūkst. eurų per metus 

Naudodamasi ESCO modeliu, ambicingą apšvietimo modernizacijos projektą pernai įgyvendino viena didžiausių šalies duonos kepėjų UAB „Klaipėdos duona“. Atlikus darbus, patalpų apšvietimo sistemos buvo atnaujintos iš esmės. 305 seni šviestuvai su liuminescencinėmis lempomis pakeisti į efektyvius LED šviestuvus. Tokiu būdu ne tik pagerinta apšvietimo kokybė, bet ir 56 proc. sumažinti suvartojamos elektros energijos kiekiai. Planuojama, kad  įmonė kasmet sutaupys apie 89,6 MWh, arba daugiau nei 7 tūkst. eurų. 

„Klaipėdos duona“ vyr. energetikas Mindaugas Rimkus sako, kad sprendimą rinktis ESCO modelį lėmė ne tik tai, kad pačiai įmonei nereikėjo ieškoti pradinių investicijų, bet ir suteikiamas garantinis laikotarpis. 

„Bandėme skaičiuoti, kiek modernizacija būtų kainavusi naudojant kitą finansavimo modelį. ESCO pasiūlytos sąlygos mums labai padėjo sutaupyti. Viskas vyko sklandžiai ir greitai. Nors buvo porą juridinių niuansų, ESC komanda greitai juos išsprendė. Rezultatais esame labai patenkinti, kokybe taip pat. Projekto įgyvendinimas vyko itin sklandžiai. Net buvau nustebęs, kad tebėra tokių įmonių, kurios taip šauniai darbuojasi“, – pasakoja energetikas. 

Anot jo, „Klaipėdos duona“ jau rengiasi ir dar vienam projektui, kurį ketinama įgyvendinti pagal ESCO modelį. Tikimasi, kad ant įmonės gamybinių patalpų stogo iškils saulės jėgainės, kurios leis dar labiau sumažinti energijos sąnaudas. 

Rekomenduotų kitiems 

2017 m. rugsėjo-lapkričio mėn. Energijos sprendimų centras (ESC) įgyvendino ir UAB „Mantinga“ apšvietimo modernizacijos projektą. Jo metu buvo atnaujintos patalpų apšvietimo sistemos. 192 seni šviestuvai su 2x36W liuminescencinėmis lempomis pakeisti į efektyvius EcoLight LED 35W šviestuvus. Skaičiuojama, kad naujoji sistema elektros energijos suvartojimą turėtų sumažinti perpus ir kasmet sutaupyti 74 MWh, arba daugiau nei 5 tūkst. eurų. 

 „Laiku sužinojome apie šią programą, laiku su ja susipažinome. Viskas sutapo su įmonės siekiu sumažinti energijos vartojimą“, – sako UAB „Mantinga“ energetikė Kristina Matijošaitytė. 

Specialistės teigimu, ESCO modelis įmonei toks patrauklus pasirodė dėl to, kad pačiai įmonei nereikėjo investuoti savų ar skolintų lėšų. Be to, visu projekto įgyvendinimu rūpinosi pats paslaugos teikėjas. Būtent jis parinko rangovus, taupymo priemones ir pan. Visų formalumų – nuo sprendimo modernizuoti naudojantis ESCO modeliu iki projekto pradžios – užtruko tik apie pora mėnesių. Per šį laiką buvo parengti ne tik visi reikalingi dokumentai, bet ir parengtas modernizavimo planas, parinktos priemonės, rangovai, suderintas darbų grafikas.

„Tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tokiu būdu vykdant projektą kaina būna didesnė. Iš tikrųjų projekto suma išdalinama per kelis metus, o už jo įgyvendinimą moki iš gautų energijos sutaupymų. Be to, į kainą įskaičiuoti ne tik visi rangos darbai, bet ir garantinis aptarnavimas. Jeigu matome, kad kažkas blogai su šviestuvu, iškart kviečiame ESC atstovus ir jie viską sutvarko. Mums niekuo nereikia rūpintis patiems“, – pasakoja energetikė. 

Paslaugų kokybe patenkinta UAB „Mantinga“ ESCO modelį drąsiai rekomenduotų  ir kitiems. 

„Turint omenyje, kad mūsų įmonė dirba 24 val. per parą, mums buvo labai svarbu, kad rangovai prisitaikytų prie mūsų darbo ritmo, nes mes negalime bet kada stabdyti gamybos. Į šį specifinį reikalavimą irgi buvo atsižvelgta. Tikrai rekomenduočiau ESCO modelį visoms įmonėms, ieškančioms būdų atsinaujinti“, – teigia K. Matijošaitytė. 

Pigiau ir greičiau 

D. Černiauskas įvardija ir kitus ESCO modelio privalumus. 

„Tai ne tik pradinių investicijų klausimas. Energetiniai projektai yra labai specifiniai. Pačioms įmonėms pasirengti projektą, nusimatyti priemones ir sėkmingai jas įdiegti gali būti per sudėtinga. Kiekvienai įmonei galime pasiūlyti būtent jai pritaikytus sprendimus, nes už mūsų nugaros visa „Lietuvos energijos“ grupė, turinti bene didžiausią patirtį energetikos srityje“, – sako jis. 

ESC vadovas taip pat pabrėžia ir kainos bei laiko sąnaudas. 

„Dėka turimų partnerių ir masto ekonomijos mes galime pasiūlyti pigesnius sprendimus. Be to, įgyvendinę ne vieną projektą įgavome ir reikalingos patirties. Mūsų komandos lankstumas yra mūsų didžiausias privalumas. Kai kurios įmonės dirba visą parą, todėl gamyba negali būti nutraukiama, o mes prie to prisitaikome ir įgyvendiname projektą per trumpiausią įmanomą laiką, griežtai laikomės darbų grafiko. Dažnai verslui tai būna netgi svarbiau už patį finansavimo klausimą“, – teigia D. Černiauskas. 

Energijos sprendimų centras (ESC) ESCO finansavimo modeliu siūlo pasidomėti toms įmonėms, kurios suvartoja daug energijos (gamybinės įmonės, biurai, viešbučiai ir pan.). Taip pat toms, kurios domisi saulės energetika – tai dar viena sritis, kurioje projektus galima įgyvendinti tuo pačiu principu.

-------------

Daugiau informacijos apie Energijos sprendimų centrą (ESC) ir ESCO modelį galima rasti internete www.esc.lt.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Litgrid“ nukėlė tretinio galios rezervo konkursą

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ savaitei nukėlė tretinio aktyviosios galios...

Energetika
2018.09.28
„Modus grupės“ pelnas šiemet augo keturiskart, iki 8,9 mln. Eur 3

Automobilių prekybos, nekilnojamojo turto plėtros ir energetikos įmones vienijanti „Modus grupė“ pirmąjį šių...

Transportas
2018.09.28
„Kauno energijos“ pajamos augo, pelnas mažėjo

AB „Kauno energija“ įmonių grupė per 2018 m. I pusmetį gavo 7,8% daugiau pajamų ir 6,66% mažiau ikimokestinio...

Energetika
2018.09.28
„Danpower“ gavo leidimą gaminti elektrą Kaune 1

Penktadienį Valstybinė energetikos inspekcija (VEI) Vokietijos ir Lietuvos...

Energetika
2018.09.28
Lietuvių saulės jėgainėms Lenkijoje – Nyderlandų ING finansinė injekcija Premium

„E energija“, Lenkijoje drauge su partneriais plėtojanti 43 megavatų galios saulės parkų projektus,...

Energetika
2018.09.28
Ž. Vaičiūnas: Lietuva tikisi JAV palaikymo dėl Astravo AE 5

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas tikisi, kad Vašingtonas palaikys Lietuvą, jai siekiant sustabdyti...

Energetika
2018.09.27
LEG už pirmąjį pusmetį išmokės 14,9 mln. Eur dividendų 4

Elektros gamybos bendrovė „Lietuvos energijos gamyba“ (LEG), pirmąjį šių metų pusmetį uždirbusi 21,884 mln.

Energetika
2018.09.27
Seimas atveria kelią stabdyti kogeneracinių jėgainių projektus, gresia prezidentės veto

Seimo valdančioji dauguma gebėjo iš trečio karto balsavimu užtikrinti, kad būtų priimtos įstatymo pataisos,...

Verslo aplinka
2018.09.27
Kruonio HAE aukštutinį baseiną norėtų uždengti saulės elektrine Premium 1

Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė (Kruonio HAE) pamažu tampa AB „Lietuvos energijos gamyba“ (LEG) žaliosios...

Energetika
2018.09.27
Elektros dėl audros dar neturi apie 3.600 ESO klientų

Dėl trečiadienį ir ketvirtadienio naktį Lietuvoje siautusios audros elektros tiekimas tebėra sutrikęs maždaug...

Energetika
2018.09.26
Skelbiamas tretinio aktyviosios galios rezervo aukcionas

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operaorius AB „Litgrid“ siekdamas užsitikrinti tretinio aktyviosios...

Energetika
2018.09.26
„Lietuvos energija“ skolina 15 mln. Eur „Transporto valdymui“

Valstybės valdoma energetikos įmonių grupė „Lietuvos energija“ savo antrinei įmonei „Transporto valdymas“...

Energetika
2018.09.25
Teismui nutraukus bylą, „Danpower“ gaus didesnį tarifą Kaune 7

Vokietijos bendrovei „Danpower“ atsisakius skundo byloje dėl skatinamojo elektros tarifo jos jėgainėje Kaune,...

Energetika
2018.09.25
Naftos kaina šturmavo 80 USD ir kyla toliau 23

„Brent” rūšies naftos kaina pirmadienį kirto 80 USD už barelį lygį ir antradienį toliau juda aukštyn.

Rinkos
2018.09.25
Vėl atidėtos pataisos dėl galimo kogeneracinių projektų stabdymo 1

Seimo valdančioji dauguma nusprendė atidėti priėmimą įstatymo pataisų, draudžiančių statyti naujas atliekų...

Energetika
2018.09.25
Įstatymas apie nieką: Seimas „Lietuvos energijos“ projektus Skverneliui patieks ant lėkštutės Premium 1

Antradienį Seime svarstysiamos Atliekų tvarkymo įstatymo pataisos, net jei būtų priimtos, automatiškai...

Energetika
2018.09.25
ESO įsigijo lenkiškų ir čekiškų elektros skaitiklių 2

Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) už 5,1 mln. Eur (su PVM)...

Energetika
2018.09.24
„Achema“ gali išvengti beveik 90.000 Eur prievolės „Litgrid“

„Achemos grupės“ valdoma Jonavos trašų gamintoja „Achema“ gali išvengti 87.600 Eur mokėjimo elektros...

Energetika
2018.09.24
Pateiktas oficialus prašymas sinchronizuotis su Vakarų Europa 4

Penktadienį Lenkija Europos elektros perdavimo sistemų operatoriams pateikė Baltijos šalių prašymą...

Energetika
2018.09.21
SkGD laivyboje vietą dar turės išsikovoti Premium 3

Suskystintos gamtinės dujos laivyboje turi perspektyvų, tačiau jos priklauso nuo jaunos technologijos...

Energetika
2018.09.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau