ESCO: didesnis energetinis efektyvumas be pradinių investicijų

Publikuota: 2018-03-13

Į energetinį efektyvumą investuoti nusprendusios šalies įmonės vis dar turi labai ribotas galimybes gauti tam finansavimą. Labai ilgai vieninteliais pasirinkimais šioje srityje buvo bankai arba savas kapitalas. Vis dėlto, ilgai lauktą alternatyvą jau siūlo ESCO modelis. Juo naudojantis, nereikia jokių pradinių investicijų, mat projekto įgyvendinimo išlaidos padengiamos pasitelkiant būsimus energijos sutaupymus. 

ESCO (angl. Energy Service Company) – tai verslo modelis, kai moderniausias energetinio efektyvumo priemones privati kompanija įdiegia be pradinių kliento investicijų. Už atliktus darbus atsiskaitoma per sutarties galiojimo laikotarpį sutaupytomis lėšomis. Projektui pasibaigus, klientui suteikiama visiška laisvė vienašališkai naudotis jo rezultatais. Paslaugos teikėjas ne tik prisiima su projekto įgyvendinimu susijusią riziką, bet ir įsipareigoja užtikrinti sklandų diegiamos įrangos veikimą. 

ESCO paslaugas jau trečius metus sėkmingai teikia „Lietuvos energijos“ grupei priklausantis Energijos sprendimų centras (ESC). Jo direktorius Donatas Černiauskas teigia, kad Lietuvos įmonės energijos vartojimo modernizacijos projektų imasi vis drąsiau.

 „Daug energijos suvartojančioms kompanijoms – tai puiki galimybė sutaupyti. Vis dėlto, modernizacija dažnai iš jų gali pasirodyti esanti per brangi, o imti paskolą – ne išeitis. Tokiais atvejais ESCO modelis yra pats geriausias pasirinkimas. Visas modernizacijai būtinas investicijas suteikiame mes, o klientas atsiskaito iš būsimų sutaupymų. Kai kurie klientai tokiu būdu jau įgyvendino kelis modernizavimo projektus, nes labai greitai įsitikino tokio modelio teikiama nauda“, – sako D. Černiauskas. 

Sutaupys po 7 tūkst. eurų per metus 

Naudodamasi ESCO modeliu, ambicingą apšvietimo modernizacijos projektą pernai įgyvendino viena didžiausių šalies duonos kepėjų UAB „Klaipėdos duona“. Atlikus darbus, patalpų apšvietimo sistemos buvo atnaujintos iš esmės. 305 seni šviestuvai su liuminescencinėmis lempomis pakeisti į efektyvius LED šviestuvus. Tokiu būdu ne tik pagerinta apšvietimo kokybė, bet ir 56 proc. sumažinti suvartojamos elektros energijos kiekiai. Planuojama, kad  įmonė kasmet sutaupys apie 89,6 MWh, arba daugiau nei 7 tūkst. eurų. 

„Klaipėdos duona“ vyr. energetikas Mindaugas Rimkus sako, kad sprendimą rinktis ESCO modelį lėmė ne tik tai, kad pačiai įmonei nereikėjo ieškoti pradinių investicijų, bet ir suteikiamas garantinis laikotarpis. 

„Bandėme skaičiuoti, kiek modernizacija būtų kainavusi naudojant kitą finansavimo modelį. ESCO pasiūlytos sąlygos mums labai padėjo sutaupyti. Viskas vyko sklandžiai ir greitai. Nors buvo porą juridinių niuansų, ESC komanda greitai juos išsprendė. Rezultatais esame labai patenkinti, kokybe taip pat. Projekto įgyvendinimas vyko itin sklandžiai. Net buvau nustebęs, kad tebėra tokių įmonių, kurios taip šauniai darbuojasi“, – pasakoja energetikas. 

Anot jo, „Klaipėdos duona“ jau rengiasi ir dar vienam projektui, kurį ketinama įgyvendinti pagal ESCO modelį. Tikimasi, kad ant įmonės gamybinių patalpų stogo iškils saulės jėgainės, kurios leis dar labiau sumažinti energijos sąnaudas. 

Rekomenduotų kitiems 

2017 m. rugsėjo-lapkričio mėn. Energijos sprendimų centras (ESC) įgyvendino ir UAB „Mantinga“ apšvietimo modernizacijos projektą. Jo metu buvo atnaujintos patalpų apšvietimo sistemos. 192 seni šviestuvai su 2x36W liuminescencinėmis lempomis pakeisti į efektyvius EcoLight LED 35W šviestuvus. Skaičiuojama, kad naujoji sistema elektros energijos suvartojimą turėtų sumažinti perpus ir kasmet sutaupyti 74 MWh, arba daugiau nei 5 tūkst. eurų. 

 „Laiku sužinojome apie šią programą, laiku su ja susipažinome. Viskas sutapo su įmonės siekiu sumažinti energijos vartojimą“, – sako UAB „Mantinga“ energetikė Kristina Matijošaitytė. 

Specialistės teigimu, ESCO modelis įmonei toks patrauklus pasirodė dėl to, kad pačiai įmonei nereikėjo investuoti savų ar skolintų lėšų. Be to, visu projekto įgyvendinimu rūpinosi pats paslaugos teikėjas. Būtent jis parinko rangovus, taupymo priemones ir pan. Visų formalumų – nuo sprendimo modernizuoti naudojantis ESCO modeliu iki projekto pradžios – užtruko tik apie pora mėnesių. Per šį laiką buvo parengti ne tik visi reikalingi dokumentai, bet ir parengtas modernizavimo planas, parinktos priemonės, rangovai, suderintas darbų grafikas.

„Tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tokiu būdu vykdant projektą kaina būna didesnė. Iš tikrųjų projekto suma išdalinama per kelis metus, o už jo įgyvendinimą moki iš gautų energijos sutaupymų. Be to, į kainą įskaičiuoti ne tik visi rangos darbai, bet ir garantinis aptarnavimas. Jeigu matome, kad kažkas blogai su šviestuvu, iškart kviečiame ESC atstovus ir jie viską sutvarko. Mums niekuo nereikia rūpintis patiems“, – pasakoja energetikė. 

Paslaugų kokybe patenkinta UAB „Mantinga“ ESCO modelį drąsiai rekomenduotų  ir kitiems. 

„Turint omenyje, kad mūsų įmonė dirba 24 val. per parą, mums buvo labai svarbu, kad rangovai prisitaikytų prie mūsų darbo ritmo, nes mes negalime bet kada stabdyti gamybos. Į šį specifinį reikalavimą irgi buvo atsižvelgta. Tikrai rekomenduočiau ESCO modelį visoms įmonėms, ieškančioms būdų atsinaujinti“, – teigia K. Matijošaitytė. 

Pigiau ir greičiau 

D. Černiauskas įvardija ir kitus ESCO modelio privalumus. 

„Tai ne tik pradinių investicijų klausimas. Energetiniai projektai yra labai specifiniai. Pačioms įmonėms pasirengti projektą, nusimatyti priemones ir sėkmingai jas įdiegti gali būti per sudėtinga. Kiekvienai įmonei galime pasiūlyti būtent jai pritaikytus sprendimus, nes už mūsų nugaros visa „Lietuvos energijos“ grupė, turinti bene didžiausią patirtį energetikos srityje“, – sako jis. 

ESC vadovas taip pat pabrėžia ir kainos bei laiko sąnaudas. 

„Dėka turimų partnerių ir masto ekonomijos mes galime pasiūlyti pigesnius sprendimus. Be to, įgyvendinę ne vieną projektą įgavome ir reikalingos patirties. Mūsų komandos lankstumas yra mūsų didžiausias privalumas. Kai kurios įmonės dirba visą parą, todėl gamyba negali būti nutraukiama, o mes prie to prisitaikome ir įgyvendiname projektą per trumpiausią įmanomą laiką, griežtai laikomės darbų grafiko. Dažnai verslui tai būna netgi svarbiau už patį finansavimo klausimą“, – teigia D. Černiauskas. 

Energijos sprendimų centras (ESC) ESCO finansavimo modeliu siūlo pasidomėti toms įmonėms, kurios suvartoja daug energijos (gamybinės įmonės, biurai, viešbučiai ir pan.). Taip pat toms, kurios domisi saulės energetika – tai dar viena sritis, kurioje projektus galima įgyvendinti tuo pačiu principu.

-------------

Daugiau informacijos apie Energijos sprendimų centrą (ESC) ir ESCO modelį galima rasti internete www.esc.lt.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
FNTT išaiškino PVM vengimo schemą

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) išsiaiškino PVM ir akcizo mokesčių vengimo schemą, kurią vykdę...

Energetika
12:09
Elektros neturi apie 2.000 vartotojų

Dėl blogų oro sąlygų elektros tiekimas per pastarąją parą buvo sutrikęs apie 6.500 vartotojų, dauguma jų –...

„Panevėžio energija“ kratosi dujų Premium 3

AB „Panevėžio energija“ toliau ieško galimybių gamtines dujas keisti biokuru. Bendrovė vykdo dviejų 8 MW...

Energetika
05:45
SkGD bunkeriavimo laivas „Kairos“ – jau Klaipėdoje

Didžiausias pasaulyje suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) bunkeriavimo laivas „Kairos“ prisišvartavo Klaipėdos...

Energetika
2019.01.02
Energijos vartotojams lengvėja prisijungimas prie tinklų 1

Nuo sausio supaprastintos sąlygos vartotojams, prijungiantiems savo elektros ir gamtinių dujų įrenginius prie...

Energetika
2019.01.02
Teismas: „Litgrid“ gali tęsti 27 mln. Eur vertės sinchronizavimui svarbų konkursą

Elektros perdavimo bendrovė „Litgrid“ gali tęsti 27 mln. Eur preliminarios vertės tarptautinį Alytaus...

Energetika
2019.01.02
Elektros energetika 2019-aisiais: sinchronizavimas ir nauja žalioji banga

Elektros energetikos sektoriuje Lietuva šiemet sieks pažangos Baltijos šalių tinklus atjungiant nuo...

Energetika
2019.01.02
Infografika: energijos tarifai buitiniams vartotojams

Nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigalioja nauji elektros ir gamtinių dujų tarifai butiniams vartotojams Lietuvoje.

Energetika
2019.01.02
SkGD terminalo direktoriumi tapo prezidentės patarėjas 10

AB „Klaipėdos nafta“ valdomo Suskystintų gamtinių dujų (SkGD) terminalo tarnybos direktoriaus pareigas...

Vadyba
2019.01.02
Konservuojamas Lietuvos elektrinės 8-asis blokas

Lietuvos elektrinę valdanti ir strateginio rezervo 2019-aisiais neteiksianti  bendrovė „Lietuvos energijos...

Energetika
2019.01.02
„Enefit“ generaliniu direktoriumi Lietuvoje tapo V. Koryzna

Estijos „Eesti Energia“ priklausančiam elektros ir dujų tiekėjui „Enefit“ Lietuvoje nuo sausio...

Energetika
2019.01.02
„Lietuvos energijos tiekimas“ pardavė dujų krovinį žaliavų milžinei „Trafigura“ 2

„Lietuvos energijos tiekimas“ (LET) pardavė suskystintų gamtinių dujų (SkGD) krovinį tarptautinei žaliavų...

Energetika
2019.01.02
Lietuva sutarė su „Gazprom“ dėl dujų tiekimo 2019 m., laukiama paskutinių parašų 2

Lietuva sutarė su Rusijos koncernu „Gazprom“ dėl dujų pirkimo 2019 m. sąlygų, šiuo metu laukiama paskutinių...

Energetika
2018.12.31
Kitąmet veiks visi Kruonio HAE agregatai – LEG 1

2019 m. veiks visi keturi Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (HAE) agregatai, pranešė elektrinę valdanti...

Energetika
2018.12.31
Dvidešimtmečio sulaukusio euro taikinys – dolerio užimtos teritorijos Premium 2

Prieš 20 metų įvestas euras per šį laikotarpį išaugo iki antros populiariausios pasaulio valiutos, tačiau...

Verslo aplinka
2018.12.31
„Lietuvos energija“ steigia „Lietuvos energija renewables“ 7

„Lietuvos energija“ steigia naują bendrovę, kuri vadinsis „Lietuvos energija renewables“. Į ją planuojama...

Energetika
2018.12.31
Nafta metus užbaigs dviženkliuose nuostoliuose 3

Nafta pirmadienį brangsta, bet tai menkai sumažins šių metų kainos nuopuolį.

Rinkos
2018.12.31
Sėkmingai įvykdyti tretinio rezervo bandymai

2018 m. gruodžio 29–30 dienomis AB „Litgrid“ atliko gamintojų, 2019 m. tieksiančių tretinio aktyviosios...

Energetika
2018.12.31
SkGD dedamoji – 19% didesnė

Pakeitus SkGD terminalo išlaikymo modelį, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK)...

Energetika
2018.12.31
Klientų antplūdis sutrikdė „Gilės“ veiklą 6

Paskutinę metų dieną elektros ir dujų vartotojams suskubus deklaruoti skaitiklių rodmenis sutriko „Lietuvos...

Energetika
2018.12.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau