Kas tai? Eksperto įžvalgos

Projektinio darbo sutartis

Publikuota: 2017-10-04
Stela Andriuškaitė, advokatų profesinės bendrijos ,,iLAW“ teisininkė.
Stela Andriuškaitė, advokatų profesinės bendrijos ,,iLAW“ teisininkė.

Projektinio darbo sutarties sąvoka ir turinys

Naujojo darbo kodekso (toliau – NDK) penktajame skirsnyje yra įtvirtinta nauja darbo sutarties rūšis – projektinio darbo sutartis. NDK 89 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad projektinio darbo sutartis yra terminuota darbo sutartis, kuria darbuotojas įsipareigoja atlikti savo darbo funkciją konkrečiam projekto rezultatui pasiekti dirbdamas savo nustatytu darbo laiko režimu darbovietėje arba už darbovietės ribų, o darbdavys įsipareigoja už tai sumokėti sulygtą atlyginimą. Analizuojant projektinio darbo sutarties turinį matyti, kad pagrindinės šios darbo sutarties sąlygos dėl kurių privalu sulygti yra aiškus projekto rezultatas ir apibrėžta projekto pabaiga. Išskyrus reikalavimą projektinio darbo sutartyje nustatyti projekto rezultatą ir jo pabaigą, kitų sąlygų, kurios privalo būti nurodytos sutarties tekste, nėra nurodyta. Todėl šiuo atveju nėra aiškiai reglamentuojama ir ribojama darbuotojo ir darbdavio galimybė sulygti dėl visų jiems svarbių darbo sutartis sąlygų ir aplinkybių.

NDK 89 straipsnio 3 dalyje nurodyta, kad sulygti dėl projektinio darbo sutarties galima šiais atvejais:

    1) sudarant iki dvejų metų trukmės projektinio darbo sutartį su naujai priimamu asmeniu;

    2) laikinai, iki penkerių metų, pakeičiant galiojančią kitos rūšies darbo sutartį;

    3) sudarant iki dvejų metų trukmės susitarimą dėl projektinio darbo galiojant kitos rūšies darbo sutarčiai. Pažymėtina, kad taip pat yra nustatoma, jog susitarimui dėl projektinio darbo, galiojant kitos rūšies darbo sutarčiai, šio skirsnio nuostatos taikomos atsižvelgiant į jų specifiką (su tam tikrais pakeitimais).

Darbo laikas, sąlygos ir apmokėjimas pagal projektinio darbo sutartį

Projektinio darbo sutarties darbo laiko norma ir rėžimas pasižymi tuo, kad projektinio darbo sutartyje nustatoma ne konkreti darbo laiko trukmė, o vidutinė darbo laiko norma (darbo valandų skaičius) per savaitę. Darbuotojas darbo laiką skirsto savo nuožiūra, nepažeisdamas minimaliojo poilsio ir maksimaliojo darbo laiko ribojimų.

NDK 32 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad pavaldumas darbdaviui pagal darbo sutartį reiškia darbo funkcijos vykdymą, darbdaviui turint teisę kontroliuoti ar vadovauti tiek visam darbo procesui, tiek ir jo daliai, o darbuotojui paklūstant darbdavio nurodymams ar darbovietėje galiojančiai tvarkai. Nesant jokių numatytų išimčių pagal projektinio darbo sutartį dirbančiam darbuotojui, konstatuotina, kad, nepaisant to, jog darbuotojas, įdarbintas pagal projektinio darbo sutartį, yra įdarbintas tik konkrečiam projektui vykdyti, tačiau šis darbuotojas, kaip ir visi kiti, privalo laikytis darbovietėje nustatytos tvarkos.

Projektinio darbo sutarties sąlygos pasižymi ir tuo, kad darbuotojui, dirbančiam pagal projektinio darbo sutartį, taikomi darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimai, tačiau pažymėtina, kad jie taikomi tik tiek, kiek yra susiję su darbuotojo funkcijos atlikimu ar buvimu darbovietėje, darbdavio jam perduotų medžiagų/įrenginių naudojimu. Darbdavys taip pat privalo laiku informuoti darbuotoją apie sveikatai kenksmingas ar gyvybei pavojingas sąlygas, jei jos susidaro darbo funkcijos atlikimo metu. Taip pat darbdavys privalo sudaryti sąlygas darbuotojui saugiai dirbti.

Analizuojant projektinio darbo sutarties normas dėl darbo užmokesčio matyti, kad, nepaisant to, jog projektinio darbo sutartis yra nukreipta į darbo rezultatą, natūralu, kad darbuotojo atlyginimą pagal šią darbo sutartį turėtų būti orientuota būtent į darbo rezultatą. Tačiau darbuotojo teisėms apsaugoti yra nustatomi tam tikri saugikliai. Pagal NDK 91 straipsnio 1 dalį darbuotojui, dirbančiam pagal projektinio darbo sutartį, turi būti mokamas ne mažesnis kaip minimalusis valandinis atlygis pagal NDK 90 straipsnio 1 dalyje nustatytą darbo laiko normą. Papildomai yra nurodoma, kad projektinio darbo sutartyje papildomai gali būti nustatytas laikinis darbo apmokėjimas arba darbo apmokėjimas už įvykdytą rezultatą, arba taikomas mišrus būdas. Taip pat premijavimo, darbo apmokėjimo už pasiektus rezultatus sąlygos nustatomos projektinio darbo sutartyje. Matyti, kad be pagrindinių darbuotojo darbo atlygio saugiklių, projektinio darbo sutarties darbuotojui taip pat yra nustatoma galimybė gauti papildomą atlygį už pasiektą rezultatą, kas yra šios darbo sutarties esmė. Darbuotojo apsaugos saugikliai nustatomi ir darbo užmokesčio mokėjimo reguliarume, o būtent – pagal NDK 91 straipsnio 3 dalį darbo užmokestis darbuotojui turi būti mokamas reguliariai, bet ne rečiau kaip kartą per mėnesį.

Projektinio darbo sutarties ir terminuotos darbo sutarties skirtumai

NDK 67 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad terminuota darbo sutartis – darbo sutartis, sudaroma tam tikram laikui arba tam tikrų darbų atlikimo laikui. Pagal NDK 68 straipsnio 1 dalis nustato, kad maksimalus darbo sutarties terminas, taip pat paeiliui einančių sutarčių, kurios yra sudarytos su tuo pačiu darbuotoju tai pačiai darbo funkcijai atlikti, bendra maksimali trukmė yra dveji metai. Paeiliui einančiomis laikomos darbo sutartys, kurias skiria ne ilgesnis kaip dviejų savaičių laikotarpis. Be kita ko, 69 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad jei darbo santykiai pagal terminuotą darbo sutartį tęsiasi ilgiau kaip vienus metus, apie darbo sutarties pasibaigimą dėl termino darbdavys privalo raštu įspėti darbuotoją ne vėliau kaip prieš penkias darbo dienas, o jei darbo santykiai pagal terminuotą darbo sutartį tęsiasi ilgiau kaip treji metai – ne vėliau kaip prieš dešimt darbo dienų. Pažeidęs šią pareigą, darbdavys privalo sumokėti darbuotojui darbo užmokestį už kiekvieną termino pažeidimo dieną, bet ne daugiau kaip atitinkamai už penkias ar dešimt darbo dienų. To paties straipsnio 4 dalis nustato, jog, jei darbo santykiai pagal terminuotą darbo sutartį tęsėsi ilgiau kaip dvejus metus, darbo sutarčiai pasibaigus dėl jos termino, darbuotojui išmokama jo vieno mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.

Tuo tarpu analizuojant NDK normas dėl projektinio darbo sutarties pasibaigimo matyti, kad jos pasibaigimas tam tikru aspektu skiriasi nuo terminuotos darbo sutarties. NDK 92 straipsnio 2 dalyje nurodyta, jog NDK nuostatos, reglamentuojančios maksimalų terminuotos darbo sutarties terminą (NDK 68 straipsnis) ir terminuotos darbo sutarties pasibaigimo pasekmes (NDK 69 straipsnio 2–5 dalys), projektinio darbo sutartims nėra taikomos. Taigi, darbo teisiniai santykiai nutrūks pasibaigus projektinio darbo sutarties sulygtam terminui ir automatiškai nebus pratęsiami. Tačiau, jei darbdaviui kyla poreikis tęsti darbo santykius su tuo pačiu darbuotoju, pasibaigus vienai projektinio darbo sutarčiai, nėra ribojama galimybė sudaryti naują projektinio darbo sutartį su tuo pačiu darbuotoju. Bet paminėtina, kad tais atvejais, kai darbdavys sudarys kelias projektinio darbo sutartis su tuo pačiu darbuotoju tam tikru laikotarpiu vieną po kito, ši darbo sutartis netaps neterminuota.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau