Kas tai? Eksperto įžvalgos

Teisinės atitikties rizika: didelė, bet gali būti valdoma paprastai

Publikuota: 2020-06-19
svg svg

„Infolex“ rinkai pristato naują produktą – integruotos teisinės atitikties platformą „Infolex atitiktis“. Skaitmenizuota paslauga leidžia organizacijoms paprastai valdyti atitikties riziką – tiek bendrąją, tiek specifinę, susijusią su veiklos pobūdžiu. 

„Infolex“ vardas puikiai žinomas teisininkams: daugiau nei 10 000 jų jau 19 metų naudojasi „Infolex“ skaitmenizuotomis paslaugomis. Inovatyvių technologijų taikymo teisėje pradininkė sėkmingą paslaugų modelį šįmet dar labiau praplečia: „Infolex atitiktis“ verslo vadovams aktuali ne mažiau nei srities profesionalams. 

Teisinių pokyčių lavina ir gresiančios baudos 

Atitiktis yra bendrovės procesų suderinamumas su teisės aktuose įtvirtintais elgsenos reikalavimais. Pavyzdžiui, bendrovės privalo pranešti Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai apie asmens duomenų saugos pažeidimus per 72 val.; įmonės, kurių akcijomis viešai prekiaujama reguliuojamoje akcijų rinkoje, finansinės atskaitomybės ataskaitas turi rengti pagal griežtai nurodytus standartus – tai yra įpareigojimai, kuriuos organizacijos privalo vykdyti. Savo ruožtu išorės reikalavimai dažnai susiję ir su vidiniais bendrovės procesais, tvarkomis, kuriuos taipogi būtina adaptuoti arba sukurti naujus. 

Tokių reikalavimų spektras – labai platus. Naujoji „Infolex atitiktis“ platforma stebi pokyčius net 24 srityse – nuo bendrų, visiems aktualių apskaitos ar mokesčių temų iki specializuotų sektorinių reikalavimų, tokių kaip finansų įstaigų veikla, maisto sauga ar energetika. Atitiktis yra aktuali bet kuriai verslo bendrovei, kurioje srityje ji beveiktų ar kokio dydžio bebūtų. Antraip gresia ne tik didelės baudos ar įmonės veiklos sutrikdymas, bet ir žala bendrovės reputacijai, prarastos pajamos ir papildomos išlaidos teisininkams. Skaičiuojama, kad neatitikties kaštai daug kartų didesni nei atitikties užtikrinimo išlaidos. 

Pavyzdžių, kai dėl reguliacinių reikalavimų pažeidimo kompanijoms skiriamos šešis nulius ir daugiau siekiančios baudos yra ne vienas. Ne visi jie piktybiški – kartais įmonės tiesiog „pražiūri“ teisinius pokyčius. Kasmet skaičiuojama kone 39 000 teisinių pokyčių (įskaitant ES teisę), iš kurių beveik 18 000 būtina įgyvendinti. Sekti šią informaciją, į ją įsigilinti ir įgyvendinti yra daug laiko ir tinkamos kompetencijos reikalaujantis darbas. 

„Suprasdami, kad organizacija pirmiausia turi susitelkti į savo pagrindinę veiklą, sukūrėme platformą, padėsiančią paprastai spręsti atitikties klausimus. Naujasis kontrolės ir monitoringo įrankis leidžia patikimai valdyti atitikties riziką sutaupant laiką ir užtikrinant verslo saugumą. Platforma kurta laikantis požiūrio, kad teisė neprivalo būti komplikuota, o atitiktis gali būti lengvai valdomas ir skaidrus procesas“, – sako Gintarė Makauskaitė-Samuolė, „Infolex“ teisės skyriaus vadovė 

Suprantama ir ne teisininkams 

„Infolex atitiktis“ – tai skaitmeninis technologijų produktas, centralizuotai sekantis teisinius reguliavimo pokyčius ir pranešantis apie aktualius konkrečiai įmonei. Maža to – kiekvienas pasikeitimas reitinguojamas pagal rizikos laipsnį. Vis dėlto tai daugiau nei vien skaitmenizuotas atitikties valdymas: organizacijos gauna ir teisinę bei praktinę pagalbą. Teisiniai pokyčiai paaiškinami, išverčiant formalią įstatymų leidėjo kalbą į suprantamesnę, pateikiamos oficialių dokumentų formos, rekomenduojama, kokių veiksmų reikėtų imtis konkrečioje situacijoje, pasiūlomas veiksmų rizikos mažinimo planas, informuojama apie galimas sankcijas. Visa tai leidžia net neturint teisininko išsilavinimo ir nesamdant teisės specialisto suvokti, ką ir kada būtina padaryti, kad atitiktum teisinį reguliavimą. 

„Visi verslai privalo atitikti teisės aktuose nurodytus reikalavimus – tai galima vadinti verslo higienos normomis. Kuo labiau reguliuojamame sektoriuje veikia bendrovė, tuo atitikties procesai sudėtingesni. Tačiau ši veikla neatneša jokių pajamų, todėl kiekvienas vadovas suinteresuotas sumažinti jos sąnaudas. „Infolex atitiktis“ leidžia sumažinti šias sąnaudas ir žmonių darbo laiką, kuris anksčiau buvo skiriamas teisiniams pokyčiams sekti. Atitikties metinė prenumerata kainuoja vos kelias specialisto darbo valandas, be to, padeda maksimaliai valdyti riziką ir išvengti sankcijų, kylančių iš neatitikimo reguliacinėms normoms. Man tai – skaitmeninis produktas, kuris leidžia verslui susikoncentruoti į savo verslą“ – komentuoja Ugnius Jankauskas, UAB „Verslo žinios“ generalinis direktorius. 

Kaip tai veikia? Vartotojui pasirinkus jam aktualias sritis iš temų sąrašo, sistema stebi reguliacinius pokyčius jose ir apie juos praneša. Vykdomas ne tik Lietuvos ir ES priimtų teisės aktų monitoringas – stebimos ir teisėkūros iniciatyvos, pateikiamos reguliuotojų rekomendacijos ir konsultacijos. Visą šią informaciją paprasta tvarkyti, galima išfiltruoti pagal keliamą riziką. Pasikeitus išorės reguliavimui, kuris daro įtaką vidaus tvarkoms, automatiškai sugeneruojami pranešimai primenantys apie vidaus taisyklių peržiūrėjimą – taip užtikrinamas sklandus ryšys tarp išorės ir vidaus atitikties. „Infolex atitiktis“ perspėja ir apie artėjančius patikrinimus ir svarbias datas, iki kurių reikia atlikti konkrečius veiksmus, primena apie vėluojamas atlikti užduotis. Visa tai leidžia efektyviai valdyti riziką ir nepraleisti svarbių terminų ar informacijos – platforma netgi įvertina ir pateikia atitikties darbo krūvį pagal įgyvendinimo terminus. 

„Infolex atitiktis“ – naujas elektroninis teisės produktas, tad jame dabar pateikiamos būtiniausios atitikties funkcijos ir turinys, teisiniai pokyčiai intensyviai pildomi komentarais ir rekomendacijomis, viena po kitos įjungiamos suplanuotos funkcijos. Šiuo metu vyksta akcija „Vasara su „Infolex atitiktimi“ – nemokamai“, ji tęsis visą vasarą. Tikimės sulaukti grįžtamojo ryšio iš vartotojų ir toliau tobulinti produktą, kad jis geriausiai atitiktų jų poreikius. Ateityje ketiname įdiegti komandinio darbo funkcijas, pasiūlyti naujas teisinės atitikties temas“, – komentuoja p. Makauskaitė-Samuolė. 

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Keičiasi „PZU Baltic“ Finansų direktorius 1

Nuo liepos 1-osios keičiasi PZU Grupės Baltijos šalių Finansų direktorius, atsakingas už „Lietuvos draudimo“,...

Vadyba
2020.06.30
V. Janulevičius: bandysiu vienyti mūsų konfederacijas

Lietuvos pramoninkų konfederacijos (LPK) vadovu išrinktas Vidmantas Janulevičius, anksčiau ėjęs...

Vadyba
2020.06.30
Kviečia kandidatuoti į „Oro navigacijos“ generalinio direktoriaus pareigas

Susisiekimo ministerija paskelbė konkursą VĮ „Oro navigacija“ generalinio direktoriaus pareigoms užimti.

Vadyba
2020.06.30
Teismas: administratorė su 6 išeitinėmis buvo atleista teisėtai Premium 8

Darbdavys net ir išmokėjęs šešių atlyginimų dydžio išeitinę negali darbuotojo atleisti be aiškios...

Finansai
2020.06.30
Buvęs „KDS grupės“ vadovas ir akcininkai turi įmonei sumokėti 1,6 mln. Eur Premium

Bankrutavusios inžinerines ir statybos įmones valdančios bendrovės „KDS grupė“ administratorius teisme įrodė,...

Statyba ir NT
2020.06.30
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pirmą kartą išaiškino, kaip praktikoje taikyti naująjį atleidimo darbdavio valia pagrindą Verslo tribūna

Prieš 3 metus įsigaliojęs Darbo kodeksas įtvirtino naują Lietuvos darbo teisėje atleidimo darbdavio valia...

Vadyba
2020.06.29
Geidžiamiausių darbdavių algų medianos gegužę Premium

„Sodros“ skelbiami duomenys rodo, kokias algų medianas gegužės mėnesį mokėjo geidžiamiausi šalies darbdaviai.

Vadyba
2020.06.29
Klaipėdos uosto direkcijos vadovas: konkurencingumą didina investicijos, o taršą įmanoma kontroliuoti Premium 3

Algis Latakas, naujasis Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD) vadovas, į šias pareigas...

5 vadovavimo būdai, kurie gramzdina įmonę į dugną Premium

Vadovo laikysena ir požiūrio gylis duoda toną komandai. Efektyvi lyderystė gali įkvėpti ir paskatinti...

Vadyba
2020.06.28
„Sanofi“ taupymo strategija – kerpamos ir darbo vietos Premium

„Sanofi”, viena iš keleto didžiųjų farmacijos įmonių, dalyvaujančių vakcinos nuo COVID-19 kūrimo varžybose,...

Vadyba
2020.06.27
Vėl keičiasi koncerno „Achemos grupė“ vadovas 4

Koncerno „Achemos grupė“ valdyba birželio 26 d. koncerno generaliniu direktoriumi paskyrė Kastytį Braziulį,...

Vadyba
2020.06.26
Didžiausių darbdavių atlygio medianos: bankas iš pirmosios vietos nejudėjo ir gegužę Premium

„Sodra“ skelbia, kokias algų medianas balandį mokėjo didžiausi šalies darbdaviai. Pagal šiuos duomenis, nuo...

Vadyba
2020.06.26
Karantinas sujaukė plėtros planus: kaip elgėsi verslininkai Premium

Plėtra nebūtinai būna sėkminga net tuomet, kai išorinės aplinkybės nepakiša kojos. Karantinas daugelio...

Gazelė
2020.06.25
„Lufthansos“ CEO siūlo planą, kaip išvengti masinių atleidimų

Vokietijos oro linijų bendrovė „Lufthansa“ birželio pradžioje pranešė planuojanti atleisti 22.000 etatinių...

Vadyba
2020.06.25
Paskirtas naujas Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorius

Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmininkas, Mykolo Romerio universiteto dėstytojas 55 metų Adas...

Vadyba
2020.06.25
Kas mokėjo didžiausias algų medianas gegužę Premium

„Sodra“ skelbia, kurios šalies įmonės mokėjo didžiausias algų medianas gegužę. Duomenys rodo, kad paskutinį...

Vadyba
2020.06.25
„Girteka“ beldžiasi į biržos įmonių valdybas: interviu apie investuotojų aktyvizmą Premium 6

Aktyviau sekantieji vietos biržos įmonių gyvenimą pastaruoju metu galėjo stebėti pokyčius kai kurių emitentų...

Rinkos
2020.06.25
Ekspertai: prasideda nauja viešojo valdymo era Verslo tribūna

Radboud universitetas (Olandija) su Mykolo Romerio universitetu jau daugelį metų sėkmingai bendradarbiauja...

Sumažėjusios pajamos kenkia smegenų veiklai Premium 1

Daugybė tyrimų teigia, kad netekus darbo sumenksta ne tik žmogaus pasitikėjimas savimi, bet ir bendra jo...

Vadyba
2020.06.24
„Pinterest“ toksiška darbo aplinka: ėsk arba būsi suėstas Premium 2

Socialinis tinklas „Pinterest“, save vadinęs „paskutiniu pozityviu kampeliu internete“, nėra toks minkštas ir...

Vadyba
2020.06.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus