Iššūkiai, su kuriais susidurs ateities lyderiai

Publikuota: 2019-08-19
Aad JCM van Vliet, daugiau nei 30 m. patirtį pasaulinėse įmonėse turintis vadovų ir lyderystės treneris, patyręs žmogiškųjų išteklių vadovas, BMI profesorius.
Aad JCM van Vliet, daugiau nei 30 m. patirtį pasaulinėse įmonėse turintis vadovų ir lyderystės treneris, patyręs žmogiškųjų išteklių vadovas, BMI profesorius.

Technologijos tampa neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Inovacijos neaplenkė nei vieno verslo: nesvarbu, ar tai tiesiogiai siejasi su IT, ar ne. Ne išimtis – vadovavimo stilius bei tai, kaip yra valdomos įmonės. Šiuo metu akademinė bendruomenė ir įmonių konsultantai užsimena apie naują vadovavimo stilių – Lyderystė 4.0, kurios strategija ir koncepcija siejama su ketvirtąja pramonės revoliucija – Pramonė 4.0.

Šiuo metu visas dėmesys dažnai sukasi apie technologijas, o žmogus yra paliekamas antrame plane. Daugelis darbuotojų baiminasi, kad būtent inovacijos iš jų atims darbo vietas. Šioje situacijoje svarbų vaidmenį gali atlikti Lyderystė 4.0, kuri lyg ranka nuima susidariusią įtampą. Aad JCM van Vliet, daugiau nei 30 m. patirtį pasaulinėse įmonėse turintis vadovų ir lyderystės treneris, patyręs žmogiškųjų išteklių vadovas, BMI profesorius, akredituotas MBTI (Myers-Briggs asmenybės testo), situacinės lyderystės bei žmonių sinergijos modelių praktikas pasakoja apie Lyderystę 4.0:

Lyderystė tarsi persipina ir įsišaknija į organizacijos tikslą, vertybes bei autentiškumą. Taip sukuriamas pasitikėjimo jausmas tarp pavienių žmonių ir komandų, kai reikia sėkmingai spręsti sudėtingus iššūkius. O jų šiuolaikiniame versle tikrai netrūksta. Vadovai arba lyderiai privalo užsitarnauti žmonių lojalumą, atsidavimą bei entuziazmą.

Mes vis kalbame apie ateitį, bet ji jau čia. Tikslas – skatinti darbo našumą: tai reikia daryti čia ir dabar. Nėra vieno metodo ar sprendimo tikslui pasiekti, kuris tiktų visiems verslo modeliams. Organizacijos bei jų lyderiai ateityje turės atrasti unikalius sprendimus, norėdami sėkmingai prisitaikyti itin sparčiai besikeičiančiame pasaulyje.

Didžioji dalis mūsų įsitikinimų suformuoti ankstyvoje vaikystėje ir yra nesąmoningi. Jie veikia mūsų realybę per emocijas, o šios lemia didžiąją dalį mūsų sprendimų. Būtent todėl lyderiai privalo nuolatos save kvestionuoti, ar tikrai jų veiksmuose yra prasmė.

Kokią įtaką organizacijai šiandien daro lyderystė?

Lyderystė nepasiriboja tik siauru ratu, kurį sudaro vadovaujančias pareigas užimantys asmenys. Lyderystė apima ir žemesnes grandis: darbuotojai taip pat turi vadovauti. Tai galima įvardinti kaip paskirstytą lyderystę. Ateityje mes pamatysime daugiau vadovų ir lyderystės pavyzdžių. Jie nebus mūsų įprastai įsivaizduojami tradiciniai vaidmenys, kurie skiriami vadovaujantis organizacijos hierarchija.

Kaip gyvenimą organizacijoje keičia mokymosi procesas? Ar vadovai ir darbuotojai skiria, kas yra mokymasis, o kas – mentorystė?

Šiais laikai lyderiai privalo būti gerais mokytojais ar treneriais. Iš šono pastebiu, kad tai vienas iš lyderystės stilių, kurį daugeliui lyderių ne itin lengvai pavyksta įvaldyti. Daugelis lyderiais tapo paskirti vadovų, nes jie tam tikru reikiamu metu „žinojo atsakymus į klausimus“. Mokymosi esmė – klausti klausimus. Iš esmės mokymas ar instruktavimas yra susijęs su pasitikėjimu arba asmeniu, arba komanda, kuriai vadovaujate.

Yra begalės skirtingų apibrėžimų, kai kalba pakrypsta apie mokymąsi ir mentorystę. Mano požiūris yra labai paprastas: mokymas yra orientuotas į užduotį, o mentorystė yra labiau susijusi su karjeros plėtra.

Kokias svarbiausias sąsajas galėtumėte išskirti tarp emocinio intelekto (EI) ir šiuolaikinio vadovo? Kaip santykis pasikeis ateityje?

Daktaras Travisas Bradberry ir daktaras Jeanas Greavesas emocinį intelektą apibūdina kaip „asmeninį gebėjimą atpažinti ir suprasti savo paties ir kitų emocijas bei sąmoningai sugebėti gautas žinias panaudoti valdant savo santykius ar veiksmus“. Gyvename nepaprastu laiku dėl daugelio priežasčių. Viena iš jų – kiekvieną dieną atsiranda vis naujų įžvalgų, kaip pagerinti lyderystę. Pvz., pasaulinės įmonių ir organizacijų vadybos srityje dirbančios konsultacijų bendrovės „Korn Ferry Hay Group“ tyrimas atskleidė, kad „92% stiprią EI savimonę turinčių lyderių komandose buvo jaučiama itin stipri pozityvi energija ir užfiksuotas aukštas darbo našumas. Puikūs lyderiai sukuria pozityvų emocinį klimatą, skatinantį darbuotojų motyvaciją ir papildomas pastangas siekti tikslo. Ir atvirkščiai, lyderių su žema EI savimone vadovaujamuose komandose 78% viso stebėto tyrimo metu tvyrojo neigiamas emocinis klimatas“.

Yra daug daugiau įrodymų, kad EI užtikrina aukštą darbo našumą. Geros naujienos, kad EI gali būti vystomas nepriklausomai nuo amžiaus. Mokytis galima visą gyvenimą, todėl lyderiai arba tie, kurie nori jais tapti, privalo „pirmiausia būtinai sužinoti apie save“.

Lyderystė ir dirbtinis intelektas (DI): koks yra ryšys? Kaip DI ateityje paveiks lyderystę?

Lyderiai įsipareigoja imtis priemonių ir atitinkamų veiksmų, kurie padėtų verslui ar organizacijai sėkmingai klestėti ateityje. Tai jų kelionės tikslas, o DI šioje kelionėje ateityje taps dar labiau naudingu. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesnį, kad DI – tai ne ateitis, tai jau realybė. Pvz., DI jau yra naudojamas įdarbinimo procesuose, susisteminant duomenis organizacijoje, planuojant naujo produkto pristatymą ir t. t. Lyderiai, pasitelkdami įvairius darbo būdus ar struktūras, privalo protingai naudoti DI bandydami skatinti komandos kūrybiškumą. Svarbu, kad šiame procese būtų išgrynintas komandos tikslas ir užmegztas pasitikėjimas tarp lyderio ir komandos. Tai yra pagrindiniai veiksniai, padedantys veiksmingai vadovauti Pramonė 4.0 revoliucijos pasauliui.

BMI tarptautinė vadovų MBA programa apjungia tarptautinio verslo vadybos teoriją ir jos praktinį pritaikymą konkrečioms verslo situacijoms. Vertingos žinios, geriausia verslo valdymo praktika ir asmeninė vadybos praktikų patirtis atveria duris naujoms verslo galimybėms. Priėmimas į BMI tarptautinės vadovų MBA studijas jau vyksta, daugiau informacijos čia.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau