Būsto įrengimas: kaip nusipirkti ramybę

Publikuota: 2019-05-21

Į įsigyjamą būstą reikėtų žiūrėti kaip į investicinį objektą, net jeigu finansinė grąža ir nėra jūsų tikslas, sako NT industrijos profesionalai. Ir tai pasakytina ne tik apie būsto vietą mieste, bet ir jo įrengimą.

Įprasta, kad dairantis nuosavo būsto, kruopščiai vertinama jo vieta – atstumas iki centro, rajonas, kaimynystė, infrastruktūra ir panašūs dalykai. Pastarieji turi ne tik didelę įtaką gyvenimo patogumui, bet ir didele dalimi lemia būsto kainą. Kuo vieta patrauklesnė, tuo parduoti ar išnuomoti būstą paprasčiau, o jo vertė – didesnė.

Tačiau tokia pat taisyklė galioja ir kalbant apie patį būstą – tinkamas funkcinių zonų išplanavimas ir kokybiški inžineriniai sprendimai didina ne tik gyvenimo kokybę, bet ir būsto likvidumą.

Nematomi dalykai būste svarbiausi

„Šiandien dar tikrai retas būstą įsigyjantis žmogus galvoja apie tai, kad butas yra ne tik gyvenamoji vieta, bet ir investicija,“ – sako ilgametę patirtį NT versle sukaupęs Audrius Mockus, bendrovės „MC Grupė“ vadovas.  Anot jo, gyvenimas keičiasi, atsiranda aplinkybių, kurias sunku prognozuoti iš anksto, tad nuspėti, kada būstą teks parduoti, labai sunku – galbūt už kelių dešimtmečių, o gal ir už keleto metų.

„Žvelgiant šioje perspektyvoje ir iškyla įrengimo kokybės klausimas. Kuo universaliau, kokybiškiau įrengtas būstas, tuo didesniam ratui pirkėjų jis priimtinas, tad atitinkamai ir jo pakeitimas paprastesnis“, – pažymi p. Mockus.

Kalbėdami apie būsto įrengimą, specialistai akcentuoja tris sritis – funkcinius, inžinerinius ir vizualinius sprendimus. Pirmąsyk įsigyjantieji būstą paprastai prioritetą teikia pastariesiems – jiems svarbu, kaip namai atrodys, kokios spalvos ir medžiagos vyraus juose, ar bus jauku ir gera gyventi.

Tačiau tiesa yra ta, kad tinkamas būsto funkcijų suplanavimas ir gerai apgalvoti inžineriniai sprendiniai – nepalyginamai svarbesni. Nuo jų priklauso, ar gyventi bus patogu, ar užteks erdvės namuose, ar kasdien jausite komfortą, ar, atvirkščiai, negalėsite atsipalaiduoti, nes kone kiekviename žingsnyje lydės nepatogumai.

„Įsitikinimas, kad viską pasidarys savo jėgomis, vadovaudamiesi vien atradimais iš interneto, ypač būdingas pirmąjį būstą įsirenginėjantiems žmonėms. Jie paprastai būstą suvokia vizualiai, tačiau svarbiausi dalykai, kuriuos būtina itin atidžiai suprojektuoti, yra nematomi, slypi po grindimis, sienose ar lubose. Tai elektros instaliacija, vandentiekis, kanalizacija, vėdinimo sistema“, – dėsto Vaidas Misius, statybos ir remonto bendrovės „Regina ir Co“ vadovas.

Jam antrina ir p. Mockus: „Jeigu prie keista spalva nudažytos sienos dar galima priprasti, tai prie ne į tą pusę atsidarančių durų arba slenksčio, už kurio nuolat kliūni – jau sunkiau. Būste yra aibė sprendimų, kuriuos priimant būtinos specifinės žinios, išmanymas ir patirtis. Tai – profesionalių architektų, interjero dizainerių darbo laukas.”

Ilgalaikė perspektyva

Pasak pašnekovų, interjero dizaineriai būsto įrengimo projektą ar net kapitalinį remontą visuomet pradeda nuo funkcinių techninių brėžinių: erdvių išdėliojimo, baldų jose išdėstymo, apšvietimo planavimo ir kitų bazinių sprendimų. Apdailos sprendimai, interjero akcentai ir spalvų parinkimas – sritys, kurias žmonės vis dar labiausiai priskiria interjero dizainerių profesijai – tik vyšnaitė ant torto. Jos gali ir neprireikti, jeigu patys būsto savininkai turi išlavintą skonį ir žino, ko nori.

„Apdailos ar interjero detales žmonės gali išsirinkti ir patys, tačiau techninius brėžinius turi sudarinėti profesionalai, nes tai yra kertiniai būsto sprendimai. Klaidos čia kainuoja brangiai:  namuose tiesiog bus nepatogu gyventi ir anksčiau ar vėliau teks jas ištaisyti“, – tikina interjero dizainerė Brigita Dikevičė.

Žmonių, pasitelkiančių profesionalus į pagalbą, vis daugėja – anot p. Misiaus, suvokimas, kad kiekvienas turi daryti savo darbą, ateina ir į statybos bei būsto įrengimo sektorių. Vis dėlto dar gajus ir įsitikinimas, kad interjero dizainerių paslaugos – prabangos prekė. Kalbinti ekspertai neneigia, kad kokybiški specialistai turi savo kainą, tačiau tikina, kad jų patarimai atsiperka keleriopai, o bendroje būsto sąmatoje tesudaro keletą procentų.

„Jei daugiau išleidžiama planavimui ir projektavimui, sutaupoma ilgesnėje perspektyvoje. Kokybiški ir tinkamai įgyvendinti sprendimai prailgina būsto tarnavimo laiką – 10-15 metų nebereikia rūpintis remontu, nebent minimaliai atnaujinti namus. Padarius klaidų pačioje pradžioje, rekonstrukciją gali tekti daryti ir po 2-5 metų, ir tai beveik visada kainuos kur kas brangiau, nei profesionalų paslaugos projektavimo etape“, – sako pašnekovas.

Pasak jo, geriausias rezultatas gaunamas glaudžiai bendradarbiaujant visoms trims pusėms – dizaineriui, užsakovui ir rangovams. Pastarųjų ekspertinės žinios neretai padeda mažiausiais kaštais pasiekti suplanuotą rezultatą – pavyzdžiui, ne pakeisti naujiems šviestuvams netinkamas gipso kartono lubas, o jas tiesiog sustiprinti. Dar viena sritis, kurioje klaidos kainuoja brangiai – energetinio efektyvumo matavimai įrengus būstą: aptikus nesandarumų ir norint juos ištaisyti, teks dalinai ardyti jau atliktus darbus.

Išliekamoji vertė

Paklaustas apie privalumus, atsirandančius būsto įrengimo procese bendradarbiaujant su architektu, rangos įmonės atstovas vardina patalpų išbaigtumą, didesnį būsto funkcionalumą, komfortiškumą, aukštesnės kokybės medžiagas bei daugiau nestandartinių, įdomių spalvinių, interjero sprendimų. Taip pat – ilgesnę išliekamąją būsto vertę.

Jis atkreipia dėmesį, kad architektūrinis išpildymas, matomas vizualiai, paprastai būna glaudžiai susijęs ir su inžineriniais sprendimais – jeigu kokybiška viena, patikima bus ir kita. Todėl atsakingai, technologiškai tinkamai įrengtas būstas – stiprus koziris perleidžiant jį naujiems savininkams.

„Nors didžioji dauguma žmonių būstą „perka“ emocijomis, susižavėję jo dizainu, baldais, apgalvotais akcentais, apšvietimu, tačiau pradėjus derybas neišvengiamai pereinama prie techninių niuansų. Rimti pirkėjai tuo tikrai domisi, ir pažangūs, gerai apgalvoti, energiją taupantys ir gyvenimo komfortą užtikrinantys sprendimai daro įtaką būsto vertei“, – patirtimi dalijasi p. Misius.

Būstus įrenginėjantys žmonės sostinėje jau gali rasti vietą, kurioje sutelkti ne tik apdailos medžiagų salonai, bet ir profesionalios paslaugos. Daugiau nei 33 specializuotus apdailos bei interjero salonus vienijantis „Unideco“ yra vienintelis prekybos centras Vilniuje, kur galima įsigyti grindis, duris, plyteles, vonios įrangą, tapetus ar šviestuvus bei kartu gauti profesionalias konsultacijas namų įrengimo klausimais.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau