Tinkamai suprojektuotos pastato inžinerinės sistemos taupo kaštus ir kuria komfortą

Publikuota: 2019-04-04

Darbo sąlygos pastate labiausiai priklauso nuo jame esančių ir veikiančių vidaus inžinerinių sistemų. Todėl pirmasis šių sistemų projektuotojų tikslas – išsiaiškinti būsimo pastato savininkų ar eksploatuotojų norus bei planuojamas investicijas. Vėliau kuriama geriausiai šiuos lūkesčius ir kriterijus atitinkanti inžinerinių sistemų koncepcija ir tik tada sukuriamas konkretus projektas, kuris vėliau įgyvendinamas. Tačiau ir tada procesas nesibaigia – užsakovai itin vertina galimybę visas paslaugas, susijusias su inžinerinėmis sistemomis, gauti iš vienų rankų. Apie tai šnekamės su UAB „Caverion Lietuva“ pastatų vidaus inžinerinių sistemų projektuotojais.

Dėmesys kliento poreikiams

Vitalijus Grunevas, „Caverion Lietuva“ Projektavimo ir inžinerijos skyriaus vadovas, atkreipia dėmesį, kad pirmiausiai būtina išsiaiškinti užduotį – investuotojai, statytojai dažnai kreipiasi į „Caverion“ specialistus ir prašo  parengti koncepcinius pasiūlymus, patarti, kokios inžinerinės sistemos geriausiai atitiktų pastato idėją, vizijas. „Caverion“ specialistai atsižvelgia į investuotojų poreikius, išsiaiškina, kokie yra prioritetiniai tikslai, pavyzdžiui, ar planuojama daugiau investuoti siekiant kuo efektyviau naudoti energijos išteklius, ar svarbu investicijų dydis, ar išskirtinumas, maksimalus komfortas. Kuo tiksliau sudėliojama užduotis priešprojektinių pasiūlymų stadijoje, tuo sklandesnis projektavimas.

„Inžinerinių sistemų projektavimo terminai labai priklauso nuo architektūros, konstrukcijų dalių pakeitimų projektavimo eigoje. Tarkim, jeigu 10 ar 20 tūkst. kv. m. ploto biuro pastato inžinerinių sistemų techninio projekto parengimui gali reikėti apie 4–6 mėn., tai praktikoje neretai projektavimas gali užtrukti du ar daugiau kartų ilgiau. Idealių atvejų pasitaiko retai, – pripažįsta V. Grunevas. – Projektavimo stadijoje dažniausiai keičiami architektūriniai sprendimai, o tai verčia keisti ir inžinerinius sprendinius. Pavyzdžiui, keičiantis fasadų techninėms charakteristikoms reikia perskaičiuoti šilumos nuostolius, šildymo bei vėsinimo poreikius, atitinkamai tai lemia ir įrangos perrinkimus, vamzdynų koregavimus.“

Svarbu pabrėžti, kad „Caverion Lietuva“ siūlo kompleksines paslaugas: ne tik projektuoja pastatų vidaus inžinerinius tinklus, bet ir juos montuoja, vėliau – eksploatuoja, prižiūri. Taigi, anot specialistų, ir kuriant koncepciją, ir rengiant brėžinius galvojama ne apie tarpinį produktą – projektą, bet apie bendrą galutinį rezultatą ilgalaikėje perspektyvoje: kaip sistemas reikės sumontuoti, suderinti, o veikiančias prižiūrėti ir kuo ilgesnį laiką racionaliau eksploatuoti. V. Grunevas atkreipia dėmesį, kad dirbdami su užsakovais, „Caverion Lietuva“ vadovaujasi partnerystės principu:  jeigu kliento netenkina projektinio pasiūlymo biudžetas, jį operatyviai koreguoja ir pritaiko prie kliento galimybių neblogindami siekiamo rezultato.

Iššūkiai projektuotojams

„Caverion Lietuva“ projektuoja bei montuoja inžinerines sistemas įvairios paskirties objektuose. Vieni naujausių ir didesnių biurų pastatų projektų, kuriems parengti vidaus inžinerinių sistemų techniniai ar darbo projektai – biurų miesto „Technopolis“  pastatas „Delta“, biurų pastatai Konstitucijos pr. 18B ir G. Baravyko g. 4 Vilniuje,  Palangos baseinas su sveikatingumo centru.

Projektų vadovė Eugenija Migilinskienė  sako, kad didžiausius iššūkius diktuoja užsakovų reikalavimai ir jų įgyvendinimas.

„Dažnai prašoma inžinerines sistemas sukurti taip, kad jų nesimatytų ir būtų garantuotas komfortas patalpose, – pasakoja E. Migilinskienė. – Nelengva padaryti, kad būtų ir gražu, ir komfortiška, ir teisinga, ir efektyvu, ir racionaliai išnaudota erdvė.“

Pavyzdžiui, projektuojant inžinerinius tinklus pastatams Vilniaus centre dažnai keliama užduotis, kad pastatas liktų vizualiai švarus, o architektūriniai ir inžineriniai sprendiniai būtų maksimaliai suderinti. Kai pastatas labai didelis, tenka sukti galvą, kur sumontuoti masyvius įrenginius. „Caverion“ specialistai supranta užsakovų tikslus – nuomininkui svarbus kiekvienas kvadratas, todėl projektuotojams tenka sugalvoti, kaip inžinerinius įrenginius „paslėpti“ parkinguose, įvairiose nišose taip, kad jie pareikalautų kuo mažiau ploto.

E. Migilinskienė prasitaria, kad vėdinimo sistemos labiausiai krenta į akis,, nes jos yra didelių gabaritų, reikalauja daug vietos ir aukščio. Tai ypač aktualu biurų pastatuose, kur šias sistemas sudėtinga paslėpti.

Administracinės ar visuomeninės paskirties pastatuose labai svarbu ne tik estetika – joms keliami ir aukšti reikalavimai komforto lygiui. Vis dėlto vidaus inžinerinės sistemos dar reikšmingesnės  gamybiniuose ar logistikos paskirties pastatuose, kur jos turi atitikti specifinius ir neretai labai griežtus reikalavimus. Tarp pramonės užsakymų išsiskiria projektai, rengti gamybinės paskirties pastatams „Philip Morris Lietuva“ Klaipėdoje, „Light Conversion“, išskirtiniai yra ir „Thermo Fisher Scientific Baltics“ Vilniuje laboratorijų švarių patalpų projektai. „Caverion“ specialistai inžinerinius sprendimus rengė ir prekybos centrams „Maxima“, „Akropolis“, „Rimi“, „Lidl“ ir kitiems.

Inžinerinės sistemos vakar ir šiandien

Beveik du dešimtmečius inžinerinius projektus kurianti E. Migilinskienė sako, kad per šį laiką užsakovų pageidavimai ženkliai keitėsi.

„Pirmaisiais darbo metais daugumos užsakovų prioritetas buvo– projektuoti kuo pigesnes pastato inžinerines sistemas. Retas galvodavo apie tai, kaip tas sistemas eksploatuos, kiek tai kainuos, galiausia, kokį rezultatą turės, – pasakoja specialistė. – Prieš kokį dešimtmetį požiūris ėmė gerokai keistis: atsirado supratimas, kad pastatą reikės eksploatuoti, o investicijos į inžinerines sistemas yra tiesiogiai susijusios su būsimomis jų eksploatavimo sąnaudomis ir savininkui, ir nuomininkui, ir galimam potencialiam pirkėjui.“

Dabar užsakovai pageidauja kompleksinių inžinerinių sistemų, kurios montuojamos ir komplektuojamos su patikima ilgaamže įranga. Tokie racionalūs sprendimai pasiteisino ir nuomojant pastatus, ir juos parduodant.

„Todėl mes samdomi atlikti ir senų pastatų inžinerinių sistemų auditą bei konsultuoti, kad išsiaiškintume problemines vietas ir esamam ar būsimam savininkui suskaičiuotume, kiek reikėtų investicijų jas pašalinti ar įdiegti naujas sistemas, kurių anksčiau nebuvo. Įgyvendinus pasiūlymus pastatas tampa technologiškai modernesnis, komfortiškesnis ar energetiškai taupesnis. Pavyzdžiui, įdiegus rekomenduotus inžinerinių sistemų patobulinimus viename iš anksčiau pastatytų biurų pastatų jo energetines metines sąnaudas pavyko sumažinti 20%“, – pasakoja V. Grunevas.

Specialistai taip pat atkreipia dėmesį, kad keitėsi ne tik statytojų supratimas, bet ir statybų teisinis reglamentavimas bei reikalavimai. Tai taip pat verčia tobulinti pastatų inžinerines sistemas, jas diegti vis modernesnes ir energetiškai efektyvesnes, pvz., kad pastatai atitiktų A ar A+ energetinio naudingumo klasės reikalavimus. Neabejotinai statybų sektoriaus ateitis, įsigalinti jau šiandien, yra pastatų vertinimo sistemos LEED ir BREAM. „Caverion Lietuva“ specialistai yra pilnai pasirengę projektuoti pagal šių sertifikavimo sistemų reikalavimus.

„Didžiausias mūsų darbo įvertinimas – kai užsakovai grįžta su naujais projektais, prašydami ir juose sukurti ilgaamžes ir racionalias inžinerines sistemas. Tačiau ne ką mažiau malonu yra patiems matyti ir patirti savo darbo rezultatus:  kaip jau minėjau, nesame tik vidaus inžinerinių tinklų projektuotojai, šias sistemas patys ir diegiame bei vėliau eksploatuojame. Visuomet malonu, kai matai šiuose pastatuose žmones, patogiai dirbančius ir patenkintus mūsų sukurtomis komforto sąlygomis.“, – pasakoja V. Grunevas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Rail Baltica“ bendrąją duomenų aplinką valdys Lietuvoje kuriamas „ProjectWise“ Verslo tribūna

„Rail Baltica“ bendrąją duomenų aplinką valdys Lietuvoje kuriamas „ProjectWise“

Ateities statyba
2019.11.14
Betono technologijų galimybės: ekologiški, drenuojantys, sumažinto įgeriamumo gaminiai Verslo tribūna

Ar aplinkos tvarkymo tendencijos Lietuvoje ir Vakarų Europos šalyse skiriasi? Kokios betono gaminių aplinkos...

Ateities statyba
2019.11.12
Kaunas aplenkė Vilnių: pirmą kartą moderniausios grindinio technologijos panaudotos rekonstruojant sankryžą miesto širdyje  Verslo tribūna 7

Kaune pirmą kartą Lietuvoje panaudotos moderniausios grindinio judėjimo prevenciją užtikrinsiančios...

Ateities statyba
2019.11.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau