Naujų prekybos centrų Lietuvoje teks palūkėti

Publikuota: 2015-08-29
Naujų prekybinio NT projektų Lietuvoje rikiuojasi daugiau, tačiau, anot specialistų, jie nesukurs reikšmingos vertės NT rinkai. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Naujų prekybinio NT projektų Lietuvoje rikiuojasi daugiau, tačiau, anot specialistų, jie nesukurs reikšmingos vertės NT rinkai. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Estija yra lyderė tarp Baltijos šalių pagal tūks­tančiui gyventojų tenkantį prekybinio nekilno­jamo­jo turto (NT) plotą ir inves­ticijos į šio NT segmento plėtrą Estijoje nepaliauja plūsti. Latvijoje tęsiasi štilis, o Lietuvoje prekybinio ploto pasiūla pamažu auga, bet, anot specialistų, NT rinkai tai nesuteiks svarios pridėtinės vertės.

Naujausioje NT paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ prekybos patalpų apžvalgoje skelbiama, kad pagal prekybinio NT segmento plėtrą Estija yra nepralenkiama lyderė tarp Baltijos šalių. Modernaus prekybinio NT tūkstančiui šalies gyventojų Estijoje tenka 751 kv. m, Lietuvoje – 444 kv. m, o Latvijoje – 413 kv. m. „Ober-Haus“ skaičiuoja tik tuos prekybinio NT objektus, kurie turi bent 10 skirtingų nuomininkų ir yra ne mažesni nei 4.000 kv. m naudingo ploto.

Estijoje investicijos į prekybinio NT segmento plėtrą nepaliauja plūsti: vien šiais metais rinką papildys per 42.600 kv. m modernių prekybinių patalpų, o baigus šiemet pradėtus projektus per porą metų pasiūla ūgtels 123.000–160.000 kv. m. Lietuvoje ir Latvijoje šiemet bus atidaryta po didesnę „Rimi“ parduotuvę. Latvijoje daugiau projektų artimiausiu metu nenumatyta, o Lietuvoje šiais ir kitais metais prekybinio NT pasiūlą gausiau papildys Vilniuje šalia IKEA statomas projektas „Nordika“ bei keleto prekybos centrų plėtros projektai.

Estai turi suomius

„Estija, o tiksliau, Talinas, be vietos pirkėjų, sugebėjo prisijaukinti ir suomius – keltai uoste švartuojasi kas valandą. Nuo tų laikų, kai Estija suomiams buvo alkoholinio turizmo rojus, padėtis kardinaliai pasikeitė. Suomiai vienareikšmiškai naudojasi kainų skirtumais tarp Helsinkio ir Talino prekybos centrų, dalis suomių Taline turi įsigiję NT ir yra nuolatiniai miesto gyventojai“, – Estijos lyderiavimo priežastis komentuoja Mindaugas Kulbokas, NT konsultacijų ir valdymo bendrovės „Newsec“ Tyrimų ir analizės paslaugų grupės vadovas Baltijos šalims.

Anot jo, įvairiais skaičiavimais, suomių pirkėjų Taline palikti pinigai bendroje prekybos centrų apyvartoje sudaro 30–50% – priklausomai nuo prekybininkų profilio.

„Pridėjus dar vietinę paklausą ir Estijos vyriausybės pastangas didinti perkamąją galią, turime rezultatą. Prekybos centrai ir jų nuomininkai akivaizdžiai jaučia skirtumą tarp Estijos, Latvijos ir Lietuvos“, – teigia p. Kulbokas. Anot jo, vienas geriausių pavyzdžių yra H&M tinklo apyvarta Baltijos šalyse. Pavyzdžiui, pirmąjį šių metų ketvirtį drabužių parduotuvių tinklo H&M vieno kv. m per mėnesį kuriama apyvarta Estijoje buvo 202 Eur. Latvijoje siekė 163 Eur, o Lietuvoje – 118 Eur su 20–21% PVM.

Vilniuje, anot p. Kulboko, apie 10% prekybos centrų apyvartos generuodavo baltarusiai, tačiau dėl valiutos devalvacijos jiems tapo per brangu apsipirkti Lietuvoje ir dabar prekybos centrų apyvarta priklauso tik nuo vietos pirkėjų finansinio pajėgumo.

„Taip, šiuo metu lietuviai pirkėjai laisviau leidžia pinigus, bet tai toli gražu nėra didelė paskata kurti naujus prekybos centrus. Mes nekalbame apie kasdieninių prekių tinklų parduotuves“, – sako p. Kulbokas.

Anot jo, prekybos centrų plėtros neskatina ir į rinką atsiritanti nauja tendencija – prekybininkai, sunkmečiu pabėgę iš prekybos gatvių į didžiuosius prekybos centrus, šiandien vis labiau gręžiasi atgal ir persikrausto į nepriklausomas vietas, kur yra dideli pirkėjų ir turistų srautai.

„Šiuo metu Vilniuje realu sulaukti keleto vidutinių projektų – į šeimas orientuotų vadinamų kaimynystės prekybos centrų, kur patogu apsipirkti. Rimtesnių projektų neverta tikėtis 3–5 metus“, – prognozuoja p. Kulbokas.

Neįžvelgia pridėtinės vertės

„Jau šešerius metus Vilniuje neatidaryta nė vieno prekybos centro ir nebus atidaryta dar mažiausiai trejus metus“, – teigia Laurynas Mituzas, britų bendrovės „Path Intelligence“ EMEA pardavimo direktorius. Kompanija specializuojasi prekybos centrų versle – jiems teikia vartotojų elgsenos tyrimo paslaugas.

Jis atkreipia dėmesį, kad pagal tarptautinius standartus prekybos centru laikomas kaip vienas objektas suplanuotas, pastatytas ir valdomas daugiau nei 5.000 kv. m nuomojamo ploto prekybinis pastatas su ne mažiau nei 10 sinergiją kuriančių nuomininkų, kuriuos pasirinko prekybos centro valdytojas. Tai yra dirbtinė dengta gatvė su parduotuvėmis, pramogų ir poilsio zonomis, bet ne parduotuvė su gatve. Prekybos centras pats neprekiauja – jis rūpinasi objekto patrauklumu.

„Todėl IKEA yra ne prekybos centras, o baldų ir namų apyvokos prekių parduotuvė. „Nordika“ irgi netaps prekybos centru, nes dėl kelių didžiųjų nuomininkų specifikos visas įmanomas prekes turėti po vienu stogu mažiukai šalia neišgyvens. O Vilniaus Žalgirio gatvėje statoma greitojo vartojimo prekių parduotuvė „Rimi“. Tai būtų prekybos centras, jei kitu pavadinimu lankytojus masinančiame pastate gyventų dar devyni nuomininkai – parduotuvės ir kavinės. Bet dabar brangiausioje sklypo vietoje šalia parduotuvės yra automobilių aikštelė“, – kalba p. Mituzas.

Anot jo, dabar Lietuvoje vykstančios prekybinio ploto plėtros neišeina pavadinti kokybiniu NT rinkos vystymusi, nes plėtojami objektai nesukuria sklypams ir apylinkėms daug pridėtinės vertės. Pasak p. Mituzo, prekybos centrų, kaip jie suprantami pasaulyje, projektai yra be konkurencijos didžiausios investicijos į NT, nes investuojama ne į trumpalaikę NT paklausą, o ilgalaikę vartojimo rinkos perspektyvą. Sėkmingai veikiantys traukos objektai atgaivina kaimynystę ir skatina plėtoti kitus NT projektus.

„Vilnius yra viena iš Europos sostinių, kur mielai kurtųsi tarptautinė prekyba. Čia per metus išleidžiama daugiau kaip 2,5 mlrd Eur, dirvonuoja dešimtys prekybos centrams tinkamų vietų, fiksuojame augančias santaupas bankų sąskaitose, o lietuviai savo noru gražiai atrodyti ir smagiai leisti laiką nesiskiria nuo skandinavų ar lenkų“, – dėsto p. Mituzas.

Pasak jo, kad atsirastų naujų gerų prekybos centrų, reikia įdirbio ir investuotojų, kurie turėtų verslo planą sklypui suteikti vertę ir kurti objektą taip, kad jį vėliau parduotų investiciniam ar pensijų fondui. „Ir pagaliau reikia suvokti, kad ne architektų darbas kurti prekybos centrus. Taip vyko iki šiol, o po krizės išryškėjo pasekmės – neefektyvių kvadratinių metrų perteklius. Dėl to prekybos centrams iki šiol tenka kovoti už būvį, o rinkoje tai sukuria foną, atbaidantį naujus investuotojus“, – komentuoja „Path Intelligence“ atstovas.

infogr.am::infogram_0_prekybinio_nt_projektai_baltijos_salyse_kurie_bus_baigti_2015_2017_m

Straipsnis publikuotas VŽ rubrikoje „Premium“ rugpjūčio 21 d.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Citus“ pardavė būstų už 27 mln. Eur

Pernai nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Citus“ Vilniuje būstų pardavė mažiau, o Kaune – keliais...

Statyba ir NT
2019.01.17
Išrinkta nauja Vilniaus regioninės architektūros tarybos pirmininkė

Vilniaus regioninės architektūros taryba (RAT) išsirinko naują pirmininkę – ja tapo Dalia Dijokienė,...

Statyba ir NT
2019.01.17
Policijos komisariatų Kaune ir Panevėžyje statybos kainuos per 38 mln. Eur 4

Dviejų naujų policijos komisariatų statybos Kaune ir Panevėžyje kainuos 38,3 mln. Eur, ketvirtadienį...

Statyba ir NT
2019.01.17
Smiltynėje pradedama statyti jūros gyvūnų sanatorija

Šią savaitę Kuršių nerijos Kopgalyje, greta Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo bus pradėtas statyti...

Laisvalaikis
2019.01.17
Nidoje už 8,6 mln. Eur ruošiamasi statyti naują kultūros centrą 7

Pavasarį planuojama nugriauti Nidos centre esantį sovietmečiu statytą kultūros ir turizmo informacijos centro...

Statyba ir NT
2019.01.17
Į logistikos centrą prie Kauno investuoja 25 mln. Eur Premium

„Girtekos“ grupei priklausanti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Sirin Development“ prie kelio...

Statyba ir NT
2019.01.17
„Darnu Group“ butų pardavimus išaugino beveik 40% 12

Pernai nekilnojamojo turto (NT plėtros) bendrovė „Darnu Group“ (buvusi „MG Valda“) Vilniuje pardavė 38,7%...

Statyba ir NT
2019.01.17
„Rewo“ pernai pardavė 246 būstus

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Rewo“ pernai Vilniuje pardavė ketvirtadaliu daugiau būstų nei...

Statyba ir NT
2019.01.16
„Newsec“ į NT finansavimo platformą „Rontgen“ investavo 50.150 Eur 9

Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų UAB „Resolution Holdings“, Lietuvoje veikianti „Newsec“ prekės ženklu,...

Statyba ir NT
2019.01.16
„Eika“ pernai pardavė 6% daugiau butų, planuoja investuoti 59 mln. Eur 5

Pernai investicijas dvigubinusi nekilnojamojo turto ir statybos įmonių grupė „Eika“, šiemet investuos dar...

Statyba ir NT
2019.01.16
„Capella Baltica“ investicijas Klaipėdos LEZ didina iki 13 mln. Eur 3

Ispanijos kapitalo baltymų maisto pramonei gamintoja UAB „Capella Baltica“ skelbia didinanti investicijų...

Pramonė
2019.01.16
Naujasis Turto banko vadovas – apie kryptį, užsitęsusius bei naujus projektus 6

Naujasis valstybės nekilnojamąjį turtą centralizuojančio Turto banko vadovas Mindaugas Sinkevičius sako, jog...

Statyba ir NT
2019.01.15
Pataisos dėl tarnybinių butų kuria naujas privilegijas, sako prezidentės patarėjas 2

Seimo praėjusią savaitę priimtos pataisos dėl tarnybinių butų pardavimo lengvatinėmis sąlygomis kuria naujas...

Statyba ir NT
2019.01.15
Vilniaus „Akropolio“ atnaujinimo užsakymą gavo „Mitnija“

Pusės Vilniaus prekybos ir pramogų centro „Akropolio“ ploto atnaujinimą atliks koncernui „,MG Baltic“...

Statyba ir NT
2019.01.15
Apklausa: būsto kainų korekcijos tikisi tik 10% gyventojų 18

Gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų pokyčių nesikeičia – dauguma ir toliau galvoja, kad gyvenamasis...

Statyba ir NT
2019.01.15
Klaipėdos uosto krantines rekonstruos „Tilsta“ ir „Fegda“ 1

Dvi Klaipėdos uosto krantines už daugiau kaip 28 mln. Eur rekonstruos Vilniaus statybos bendrovė „Tilsta“,...

Statyba ir NT
2019.01.14
Vilniaus savivaldybė nutraukia sutartį su „Litcon“ dėl 4 modulinių darželių 12

Vilniaus miesto savivaldybė skelbia nutraukianti sutartį su bendrove „Litcon“ dėl keturių modulinių vaikų...

Statyba ir NT
2019.01.14
Išrinktas nugalėtojas Jūrininkų sveikatos priežiūros centro architektūriniame konkurse 3

VšĮ Jūrininkų sveikatos priežiūros centro pastato projekto architektūrinį konkursą laimėjo MB „Mes...

Statyba ir NT
2019.01.14
„Realco“ Vilniuje pernai pardavė 391 butą

Koncernui „Icor“ priklausanti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ pernai Vilniuje pardavė...

Statyba ir NT
2019.01.14
„Hanner“ skelbia apie parduotų butų rekordą 17

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Hanner“ skaičiuoja pernai Vilniuje pardavusi daugiausia butų tarp...

Statyba ir NT
2019.01.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau