Naujų prekybos centrų Lietuvoje teks palūkėti

Publikuota: 2015-08-29
Naujų prekybinio NT projektų Lietuvoje rikiuojasi daugiau, tačiau, anot specialistų, jie nesukurs reikšmingos vertės NT rinkai. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Naujų prekybinio NT projektų Lietuvoje rikiuojasi daugiau, tačiau, anot specialistų, jie nesukurs reikšmingos vertės NT rinkai. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Estija yra lyderė tarp Baltijos šalių pagal tūks­tančiui gyventojų tenkantį prekybinio nekilno­jamo­jo turto (NT) plotą ir inves­ticijos į šio NT segmento plėtrą Estijoje nepaliauja plūsti. Latvijoje tęsiasi štilis, o Lietuvoje prekybinio ploto pasiūla pamažu auga, bet, anot specialistų, NT rinkai tai nesuteiks svarios pridėtinės vertės.

Naujausioje NT paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ prekybos patalpų apžvalgoje skelbiama, kad pagal prekybinio NT segmento plėtrą Estija yra nepralenkiama lyderė tarp Baltijos šalių. Modernaus prekybinio NT tūkstančiui šalies gyventojų Estijoje tenka 751 kv. m, Lietuvoje – 444 kv. m, o Latvijoje – 413 kv. m. „Ober-Haus“ skaičiuoja tik tuos prekybinio NT objektus, kurie turi bent 10 skirtingų nuomininkų ir yra ne mažesni nei 4.000 kv. m naudingo ploto.

Estijoje investicijos į prekybinio NT segmento plėtrą nepaliauja plūsti: vien šiais metais rinką papildys per 42.600 kv. m modernių prekybinių patalpų, o baigus šiemet pradėtus projektus per porą metų pasiūla ūgtels 123.000–160.000 kv. m. Lietuvoje ir Latvijoje šiemet bus atidaryta po didesnę „Rimi“ parduotuvę. Latvijoje daugiau projektų artimiausiu metu nenumatyta, o Lietuvoje šiais ir kitais metais prekybinio NT pasiūlą gausiau papildys Vilniuje šalia IKEA statomas projektas „Nordika“ bei keleto prekybos centrų plėtros projektai.

Estai turi suomius

„Estija, o tiksliau, Talinas, be vietos pirkėjų, sugebėjo prisijaukinti ir suomius – keltai uoste švartuojasi kas valandą. Nuo tų laikų, kai Estija suomiams buvo alkoholinio turizmo rojus, padėtis kardinaliai pasikeitė. Suomiai vienareikšmiškai naudojasi kainų skirtumais tarp Helsinkio ir Talino prekybos centrų, dalis suomių Taline turi įsigiję NT ir yra nuolatiniai miesto gyventojai“, – Estijos lyderiavimo priežastis komentuoja Mindaugas Kulbokas, NT konsultacijų ir valdymo bendrovės „Newsec“ Tyrimų ir analizės paslaugų grupės vadovas Baltijos šalims.

Anot jo, įvairiais skaičiavimais, suomių pirkėjų Taline palikti pinigai bendroje prekybos centrų apyvartoje sudaro 30–50% – priklausomai nuo prekybininkų profilio.

„Pridėjus dar vietinę paklausą ir Estijos vyriausybės pastangas didinti perkamąją galią, turime rezultatą. Prekybos centrai ir jų nuomininkai akivaizdžiai jaučia skirtumą tarp Estijos, Latvijos ir Lietuvos“, – teigia p. Kulbokas. Anot jo, vienas geriausių pavyzdžių yra H&M tinklo apyvarta Baltijos šalyse. Pavyzdžiui, pirmąjį šių metų ketvirtį drabužių parduotuvių tinklo H&M vieno kv. m per mėnesį kuriama apyvarta Estijoje buvo 202 Eur. Latvijoje siekė 163 Eur, o Lietuvoje – 118 Eur su 20–21% PVM.

Vilniuje, anot p. Kulboko, apie 10% prekybos centrų apyvartos generuodavo baltarusiai, tačiau dėl valiutos devalvacijos jiems tapo per brangu apsipirkti Lietuvoje ir dabar prekybos centrų apyvarta priklauso tik nuo vietos pirkėjų finansinio pajėgumo.

„Taip, šiuo metu lietuviai pirkėjai laisviau leidžia pinigus, bet tai toli gražu nėra didelė paskata kurti naujus prekybos centrus. Mes nekalbame apie kasdieninių prekių tinklų parduotuves“, – sako p. Kulbokas.

Anot jo, prekybos centrų plėtros neskatina ir į rinką atsiritanti nauja tendencija – prekybininkai, sunkmečiu pabėgę iš prekybos gatvių į didžiuosius prekybos centrus, šiandien vis labiau gręžiasi atgal ir persikrausto į nepriklausomas vietas, kur yra dideli pirkėjų ir turistų srautai.

„Šiuo metu Vilniuje realu sulaukti keleto vidutinių projektų – į šeimas orientuotų vadinamų kaimynystės prekybos centrų, kur patogu apsipirkti. Rimtesnių projektų neverta tikėtis 3–5 metus“, – prognozuoja p. Kulbokas.

Neįžvelgia pridėtinės vertės

„Jau šešerius metus Vilniuje neatidaryta nė vieno prekybos centro ir nebus atidaryta dar mažiausiai trejus metus“, – teigia Laurynas Mituzas, britų bendrovės „Path Intelligence“ EMEA pardavimo direktorius. Kompanija specializuojasi prekybos centrų versle – jiems teikia vartotojų elgsenos tyrimo paslaugas.

Jis atkreipia dėmesį, kad pagal tarptautinius standartus prekybos centru laikomas kaip vienas objektas suplanuotas, pastatytas ir valdomas daugiau nei 5.000 kv. m nuomojamo ploto prekybinis pastatas su ne mažiau nei 10 sinergiją kuriančių nuomininkų, kuriuos pasirinko prekybos centro valdytojas. Tai yra dirbtinė dengta gatvė su parduotuvėmis, pramogų ir poilsio zonomis, bet ne parduotuvė su gatve. Prekybos centras pats neprekiauja – jis rūpinasi objekto patrauklumu.

„Todėl IKEA yra ne prekybos centras, o baldų ir namų apyvokos prekių parduotuvė. „Nordika“ irgi netaps prekybos centru, nes dėl kelių didžiųjų nuomininkų specifikos visas įmanomas prekes turėti po vienu stogu mažiukai šalia neišgyvens. O Vilniaus Žalgirio gatvėje statoma greitojo vartojimo prekių parduotuvė „Rimi“. Tai būtų prekybos centras, jei kitu pavadinimu lankytojus masinančiame pastate gyventų dar devyni nuomininkai – parduotuvės ir kavinės. Bet dabar brangiausioje sklypo vietoje šalia parduotuvės yra automobilių aikštelė“, – kalba p. Mituzas.

Anot jo, dabar Lietuvoje vykstančios prekybinio ploto plėtros neišeina pavadinti kokybiniu NT rinkos vystymusi, nes plėtojami objektai nesukuria sklypams ir apylinkėms daug pridėtinės vertės. Pasak p. Mituzo, prekybos centrų, kaip jie suprantami pasaulyje, projektai yra be konkurencijos didžiausios investicijos į NT, nes investuojama ne į trumpalaikę NT paklausą, o ilgalaikę vartojimo rinkos perspektyvą. Sėkmingai veikiantys traukos objektai atgaivina kaimynystę ir skatina plėtoti kitus NT projektus.

„Vilnius yra viena iš Europos sostinių, kur mielai kurtųsi tarptautinė prekyba. Čia per metus išleidžiama daugiau kaip 2,5 mlrd Eur, dirvonuoja dešimtys prekybos centrams tinkamų vietų, fiksuojame augančias santaupas bankų sąskaitose, o lietuviai savo noru gražiai atrodyti ir smagiai leisti laiką nesiskiria nuo skandinavų ar lenkų“, – dėsto p. Mituzas.

Pasak jo, kad atsirastų naujų gerų prekybos centrų, reikia įdirbio ir investuotojų, kurie turėtų verslo planą sklypui suteikti vertę ir kurti objektą taip, kad jį vėliau parduotų investiciniam ar pensijų fondui. „Ir pagaliau reikia suvokti, kad ne architektų darbas kurti prekybos centrus. Taip vyko iki šiol, o po krizės išryškėjo pasekmės – neefektyvių kvadratinių metrų perteklius. Dėl to prekybos centrams iki šiol tenka kovoti už būvį, o rinkoje tai sukuria foną, atbaidantį naujus investuotojus“, – komentuoja „Path Intelligence“ atstovas.

infogr.am::infogram_0_prekybinio_nt_projektai_baltijos_salyse_kurie_bus_baigti_2015_2017_m

Straipsnis publikuotas VŽ rubrikoje „Premium“ rugpjūčio 21 d.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Transimeksa“ į naujus sandėlius krovinius veš ir traukiniais Rėmėjo turinys

Logistikos įmonė UAB „Transimeksa“ Vilniuje, greta Savanorių pr., baigia dviejų naujų sandėlių statybas. Juos...

Statybininkų asociacija: Lietuvos statybose dirba apie 2.500 ukrainiečių

Lietuvos statybų bendrovėms susiduriant su kvalifikuotų specialistų trūkumu, vis dažniau trūkstamas darbo...

Atnaujinta dar viena sostinės Geležinio Vilko gatvės atkarpa 4

Vilniuje suremontuota Geležinio Vilko gatvės atkarpa nuo Noragiškių iki Didlaukio gatvės. Jos remontui...

M. Kulbokas: kaip kylantys verslo centrai daro įtaką būsto rinkai 10

Gerėjančios darbo sąlygos biuruose darbuotojus verčia kilstelėti ir asmeninės erdvės kokybės kartelę, todėl...

Statyba ir NT
2018.08.19
Panevėžio savivaldybė už 3,8 mln. eurų ketina atnaujinti Senvagės teritoriją 4

Panevėžio miesto savivaldybė imasi viešųjų pirkimų rengdamasi atnaujinti centrinę miesto dalį – Senvagę ir...

Verslo aplinka
2018.08.18
Egipto viešbučiams gresia prarasti žvaigždutes 7

Egipte nuspręsta šalyje veikiančius viešbučius iš naujo klasifikuoti pagal tarptautinius Pasaulinės turizmo...

12 daugiausia renovacijos projektų vykdančių bendrovių 3

Šiuo metu šalyje vykdomi 530 daugiabučių atnaujinimo projektų, kuriuos darbus atlieka apie 150 statybos...

Statyba ir NT
2018.08.18
Už per aukštą daugiabutį Užupyje iš architekto atėmė atestatą 18

Lietuvos architektų rūmų Architektų profesinio atestavimo komisija panaikino architekto Henriko Štaudės...

Statyba ir NT
2018.08.17
Kartelio tarp 8 statybos įmonių neaptiko

Konkurencijos taryba teigia neradusi įrodymų, kad 8 statybų bendrovės ir Vilniaus miesto savivaldybės įmonė...

Statyba ir NT
2018.08.17
„INVL Baltic Real Estate“ grynosios nuomos pajamos augo 57% 3

Šių metų pirmąjį pusmetį investicijų į nekilnojamąjį turtą (NT) bendrovė „INVL Baltic Real Estate“ skaičiavo...

Statyba ir NT
2018.08.17
Vilniuje atidaromas dar vienas viešbutis: darbuotojus surinko netradiciškai Premium 13

Sostinės rinką papildo dar vienas viešbutis – Rinktinės gatvėje, priešais buvusį Žalgirio stadioną, duris...

Statyba ir NT
2018.08.17
Kaune atidarytas naujas įvažiavimas į Vilniaus-Klaipėdos greitkelį 10

Kaune atverta Ašigalio gatvės jungtis su Vilniaus-Klaipėdos greitkeliu. Tikimasi, kad įvažiavimas sumažins...

Transportas
2018.08.16
Už buvusią VŠT būstinę aukcione pasiūlyta 2,18 mln. Eur

Už Vilniaus savivaldybės valdomos bendrovės Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) buvusią būstinę sostinės centre...

Statyba ir NT
2018.08.16
Į priekį juda VCUP planas išsiplėsti ir rinkai pasiūlyti biurų 9

Šeštus metus Vilniaus centrinės universalinės parduotuvės (VCUP) rengiamas planas pasistatyti biurų priestatą...

Statyba ir NT
2018.08.16
Pateikė Vilniaus teismų būstinės architektūrinę viziją 35

Visuomenės derinimui pateiktas būsimas Nacionalinės teismų administracijos pastatas.

Statyba ir NT
2018.08.16
Rengia detalųjį planą Vilniaus stoties teritorijai gaivinti 4

Vilniaus miesto savivaldybė pradėjo rengti 30 ha stoties teritorijos detalųjį planą. Pagal viziją, ją norima...

Statyba ir NT
2018.08.16
„Hanner“ rekonstruoja sostinės Rinktinės gatvę: darbų apimtis viršija 1 mln. Eur 14

Investicijų į nekilnojamąjį turtą (NT) bendrovė „Hanner“ rekonstruoja šalia buvusio Žalgirio stadiono...

Statyba ir NT
2018.08.16
Išduotų statybos leidimų antrąjį ketvirtį sumažėjo 5,7% 2

2018 m. antrąjį ketvirtį, palyginti su 2017 m. antruoju ketvirčiu, Lietuvoje iš viso išduotų statybos leidimų...

Statyba ir NT
2018.08.16
Naujoji Zelandija draus pardavinėti būstus užsieniečiams

Naujosios Zelandijos parlamentas uždraudė užsieniečiams pardavinėti jau pastatytus namus. Tokiu žingsniu...

Statyba ir NT
2018.08.16
„Quadrum“ plėtotoja imtųsi naujo projekto, laukia savivaldybės žingsnio Premium 11

Verslo centro „Quadrum“ Vilniuje plėtotoja į paskutinį korpusą investuoja 25 mln. Eur ir teigia laukianti...

Statyba ir NT
2018.08.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau