Naujų prekybos centrų Lietuvoje teks palūkėti

Publikuota: 2015-08-29
Naujų prekybinio NT projektų Lietuvoje rikiuojasi daugiau, tačiau, anot specialistų, jie nesukurs reikšmingos vertės NT rinkai. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Naujų prekybinio NT projektų Lietuvoje rikiuojasi daugiau, tačiau, anot specialistų, jie nesukurs reikšmingos vertės NT rinkai. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Estija yra lyderė tarp Baltijos šalių pagal tūks­tančiui gyventojų tenkantį prekybinio nekilno­jamo­jo turto (NT) plotą ir inves­ticijos į šio NT segmento plėtrą Estijoje nepaliauja plūsti. Latvijoje tęsiasi štilis, o Lietuvoje prekybinio ploto pasiūla pamažu auga, bet, anot specialistų, NT rinkai tai nesuteiks svarios pridėtinės vertės.

Naujausioje NT paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ prekybos patalpų apžvalgoje skelbiama, kad pagal prekybinio NT segmento plėtrą Estija yra nepralenkiama lyderė tarp Baltijos šalių. Modernaus prekybinio NT tūkstančiui šalies gyventojų Estijoje tenka 751 kv. m, Lietuvoje – 444 kv. m, o Latvijoje – 413 kv. m. „Ober-Haus“ skaičiuoja tik tuos prekybinio NT objektus, kurie turi bent 10 skirtingų nuomininkų ir yra ne mažesni nei 4.000 kv. m naudingo ploto.

Estijoje investicijos į prekybinio NT segmento plėtrą nepaliauja plūsti: vien šiais metais rinką papildys per 42.600 kv. m modernių prekybinių patalpų, o baigus šiemet pradėtus projektus per porą metų pasiūla ūgtels 123.000–160.000 kv. m. Lietuvoje ir Latvijoje šiemet bus atidaryta po didesnę „Rimi“ parduotuvę. Latvijoje daugiau projektų artimiausiu metu nenumatyta, o Lietuvoje šiais ir kitais metais prekybinio NT pasiūlą gausiau papildys Vilniuje šalia IKEA statomas projektas „Nordika“ bei keleto prekybos centrų plėtros projektai.

Estai turi suomius

„Estija, o tiksliau, Talinas, be vietos pirkėjų, sugebėjo prisijaukinti ir suomius – keltai uoste švartuojasi kas valandą. Nuo tų laikų, kai Estija suomiams buvo alkoholinio turizmo rojus, padėtis kardinaliai pasikeitė. Suomiai vienareikšmiškai naudojasi kainų skirtumais tarp Helsinkio ir Talino prekybos centrų, dalis suomių Taline turi įsigiję NT ir yra nuolatiniai miesto gyventojai“, – Estijos lyderiavimo priežastis komentuoja Mindaugas Kulbokas, NT konsultacijų ir valdymo bendrovės „Newsec“ Tyrimų ir analizės paslaugų grupės vadovas Baltijos šalims.

Anot jo, įvairiais skaičiavimais, suomių pirkėjų Taline palikti pinigai bendroje prekybos centrų apyvartoje sudaro 30–50% – priklausomai nuo prekybininkų profilio.

„Pridėjus dar vietinę paklausą ir Estijos vyriausybės pastangas didinti perkamąją galią, turime rezultatą. Prekybos centrai ir jų nuomininkai akivaizdžiai jaučia skirtumą tarp Estijos, Latvijos ir Lietuvos“, – teigia p. Kulbokas. Anot jo, vienas geriausių pavyzdžių yra H&M tinklo apyvarta Baltijos šalyse. Pavyzdžiui, pirmąjį šių metų ketvirtį drabužių parduotuvių tinklo H&M vieno kv. m per mėnesį kuriama apyvarta Estijoje buvo 202 Eur. Latvijoje siekė 163 Eur, o Lietuvoje – 118 Eur su 20–21% PVM.

Vilniuje, anot p. Kulboko, apie 10% prekybos centrų apyvartos generuodavo baltarusiai, tačiau dėl valiutos devalvacijos jiems tapo per brangu apsipirkti Lietuvoje ir dabar prekybos centrų apyvarta priklauso tik nuo vietos pirkėjų finansinio pajėgumo.

„Taip, šiuo metu lietuviai pirkėjai laisviau leidžia pinigus, bet tai toli gražu nėra didelė paskata kurti naujus prekybos centrus. Mes nekalbame apie kasdieninių prekių tinklų parduotuves“, – sako p. Kulbokas.

Anot jo, prekybos centrų plėtros neskatina ir į rinką atsiritanti nauja tendencija – prekybininkai, sunkmečiu pabėgę iš prekybos gatvių į didžiuosius prekybos centrus, šiandien vis labiau gręžiasi atgal ir persikrausto į nepriklausomas vietas, kur yra dideli pirkėjų ir turistų srautai.

„Šiuo metu Vilniuje realu sulaukti keleto vidutinių projektų – į šeimas orientuotų vadinamų kaimynystės prekybos centrų, kur patogu apsipirkti. Rimtesnių projektų neverta tikėtis 3–5 metus“, – prognozuoja p. Kulbokas.

Neįžvelgia pridėtinės vertės

„Jau šešerius metus Vilniuje neatidaryta nė vieno prekybos centro ir nebus atidaryta dar mažiausiai trejus metus“, – teigia Laurynas Mituzas, britų bendrovės „Path Intelligence“ EMEA pardavimo direktorius. Kompanija specializuojasi prekybos centrų versle – jiems teikia vartotojų elgsenos tyrimo paslaugas.

Jis atkreipia dėmesį, kad pagal tarptautinius standartus prekybos centru laikomas kaip vienas objektas suplanuotas, pastatytas ir valdomas daugiau nei 5.000 kv. m nuomojamo ploto prekybinis pastatas su ne mažiau nei 10 sinergiją kuriančių nuomininkų, kuriuos pasirinko prekybos centro valdytojas. Tai yra dirbtinė dengta gatvė su parduotuvėmis, pramogų ir poilsio zonomis, bet ne parduotuvė su gatve. Prekybos centras pats neprekiauja – jis rūpinasi objekto patrauklumu.

„Todėl IKEA yra ne prekybos centras, o baldų ir namų apyvokos prekių parduotuvė. „Nordika“ irgi netaps prekybos centru, nes dėl kelių didžiųjų nuomininkų specifikos visas įmanomas prekes turėti po vienu stogu mažiukai šalia neišgyvens. O Vilniaus Žalgirio gatvėje statoma greitojo vartojimo prekių parduotuvė „Rimi“. Tai būtų prekybos centras, jei kitu pavadinimu lankytojus masinančiame pastate gyventų dar devyni nuomininkai – parduotuvės ir kavinės. Bet dabar brangiausioje sklypo vietoje šalia parduotuvės yra automobilių aikštelė“, – kalba p. Mituzas.

Anot jo, dabar Lietuvoje vykstančios prekybinio ploto plėtros neišeina pavadinti kokybiniu NT rinkos vystymusi, nes plėtojami objektai nesukuria sklypams ir apylinkėms daug pridėtinės vertės. Pasak p. Mituzo, prekybos centrų, kaip jie suprantami pasaulyje, projektai yra be konkurencijos didžiausios investicijos į NT, nes investuojama ne į trumpalaikę NT paklausą, o ilgalaikę vartojimo rinkos perspektyvą. Sėkmingai veikiantys traukos objektai atgaivina kaimynystę ir skatina plėtoti kitus NT projektus.

„Vilnius yra viena iš Europos sostinių, kur mielai kurtųsi tarptautinė prekyba. Čia per metus išleidžiama daugiau kaip 2,5 mlrd Eur, dirvonuoja dešimtys prekybos centrams tinkamų vietų, fiksuojame augančias santaupas bankų sąskaitose, o lietuviai savo noru gražiai atrodyti ir smagiai leisti laiką nesiskiria nuo skandinavų ar lenkų“, – dėsto p. Mituzas.

Pasak jo, kad atsirastų naujų gerų prekybos centrų, reikia įdirbio ir investuotojų, kurie turėtų verslo planą sklypui suteikti vertę ir kurti objektą taip, kad jį vėliau parduotų investiciniam ar pensijų fondui. „Ir pagaliau reikia suvokti, kad ne architektų darbas kurti prekybos centrus. Taip vyko iki šiol, o po krizės išryškėjo pasekmės – neefektyvių kvadratinių metrų perteklius. Dėl to prekybos centrams iki šiol tenka kovoti už būvį, o rinkoje tai sukuria foną, atbaidantį naujus investuotojus“, – komentuoja „Path Intelligence“ atstovas.

infogr.am::infogram_0_prekybinio_nt_projektai_baltijos_salyse_kurie_bus_baigti_2015_2017_m

Straipsnis publikuotas VŽ rubrikoje „Premium“ rugpjūčio 21 d.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:















Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 
Teismas konstatavo, kad pagrindinis Trakų senamiesčio planas – negaliojantis 6

Teismui neskundžiama nutartimi negaliojančiu pripažinus daugiau nei prieš dvidešimtmetį patvirtintą Trakų...

Statyba ir NT
2018.10.20
LAT: stabdomas Nacionalinio stadiono statybos konkursas 18

Vilniaus valdžia turės priimti iš Nacionalinio stadiono statybos koncesininko konkurso pašalintos bendrovės...

Statyba ir NT
2018.10.19
Naujos VMI būstinės investicinį projektą rengia „Newsec“ 4

Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų bendrovė „Newsec advisers LT“ laimėjo konkursą parengti investicinį...

Statyba ir NT
2018.10.19
„Pacuose“ patalpas įsigiję verslininkai netrukus atidarys parduotuves Premium

Vilniaus senamiestyje atidaryto viešbučio „Pacai“ prekybinėse patalpose pirmame aukšte įrengiamos...

„Eika Asset Management“ kuria komercinio NT fondą Premium 2

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros ir statybos įmonių grupei „Eika“ priklausanti investicijų valdymo bendrovė...

Statyba ir NT
2018.10.19
Trečdalis imigrantų darbinasi statybose: specialistų čia reikia kaip oro Premium 25

Kvalifikuotų statybininkų Lietuvoje reikia kaip oro, sako verslininkai. Akivaizdu, iš trečiųjų šalių...

Statyba ir NT
2018.10.19
Vilniaus Pilaitėje planuoja 360 butų projektą 22

UAB „Pilaitės kalvos“ sostinės Pilaitės mikrorajone planuoja išplėtoti mažaaukščių daugiabučių kvartalą.

Statyba ir NT
2018.10.19
Teismas: Vilniaus valdžia gali leisti statyti aukštesnius ar didesnius pastatus 2

Vilniaus valdžia turi teisę suteikti išskirtines sąlygas kai kuriems nekilnojamojo turto (NT) projektams,...

Statyba ir NT
2018.10.18
Nišą verslui atvėrė nauji ES reikalavimai statyboms Premium

Prieš porą metų įsigaliojęs ES reglamentas, nurodantis, kad visi naujai projektuojami pastatai privalo...

Technologijos
2018.10.18
Naujas „Eften“ fondas į NT Baltijos šalyse pasiruošęs investuoti 300 mln. Eur 1

Kompanija „EfTEN Capital“ į naują fondą „Usaldusfond EfTEN Real Estate Fund 4“ pirmuoju etapu iš institucinių...

Statyba ir NT
2018.10.18
Atidarytas privatus MO muziejus 28

Tiksliai pagal numatytą planą, kaip kokioje nors Šveicarijos traukinių stotyje, spalio 18 d. Vilniuje...

Laisvalaikis
2018.10.18
„Merko Ehitus“ įmonė Osle statys „Teslų“ aptarnavimo centrą 1

Estijos kapitalo statybos kompanijos „Merko Ehitus“ įmonė Norvegijos sostinėje statys „Teslos“ elektromobilių...

Statyba ir NT
2018.10.17
Teismas: „Lewben Investment Management“ neatitinka nacionalinio saugumo kriterijų 11

Investicijų bendrovei „Lewben Investment Management“, planavusiai su biurų kompleksu „Verslo trikampis“...

Rinkos
2018.10.17
Kauno Laisvės alėjos rekonstrukcija įsibėgėja  5

Kauno Laisvės alėją rekonstruojantys statybininkai ėmėsi ardyti pėsčiųjų gatvės dangos betono plokštes tarp...

Statyba ir NT
2018.10.17
Dauguma prašymų dėl subsidijos pirmajam būstui atmesti

Daugiau nei pusė prašymų pirmojo būsto regione subsidijai gauti atmesti.

Statyba ir NT
2018.10.17
„Ernst & Young Baltic“ suplanavo kraustytis į „Paupį“: vietos ieškojo 2 metus Premium 12

Profesinių paslaugų bendrovė UAB „Ernst & Young Baltic“ (EY) šiuo metu Vilniaus senamiestyje plėtojamame...

Statyba ir NT
2018.10.17
„Newsec“: NT sandorių rinka Baltijos šalyse turi potencialo pasiekti 2 mlrd. Eur 2

Šiemet komercinio nekilnojamojo turto (NT) investicinių sandorių apimtis Baltijos šalyse turėtų pasiekti...

Statyba ir NT
2018.10.17
Į 94 butus Vilniaus Šnipiškėse „Hanner“ investuoja 5,5 mln. Eur 14

Investicijų į nekilnojamąjį turtą bendrovė „Hanner“ gavo statybos leidimą ir Vilniuje pradeda „Paparčių namų“...

Statyba ir NT
2018.10.17
Biurų nuomos kaina kyla, ir Vilniuje, ir Kaune laukiama B klasės plėtros 3

Pastaruosius 2–3 metus biurų nuomininkai „išgyvena vidutinio amžiaus krizę“, kai ieško pakeisti senesnes...

Statyba ir NT
2018.10.17
Kauno savivaldybė stadiono rekonstrukcijos sutarties nutraukti nesvarsto  8

Lietuvos apeliaciniam teismui nusprendus, kad Turkijos bendrovės paskelbimas S. Dariaus ir S. Girėno stadiono...

Statyba ir NT
2018.10.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau