Kodėl Europos technologijų sektorius atsilieka nuo JAV

Publikuota: 2015-08-29
Nemanykit, kad esam seni irzlūs europiečiai, kurie iš principo priešinasi „Google“, „Amazon“, „Facebook“ ir „Apple“. Tiesiog skaitmeninėje erdvėje ant kortos pastatyta per daug, kad galėtume sėdėti rankas sudėję ir žiūrėti, kaip JAV įmonės užvaldo mūsų rinką“, – komentuoja Stephane’as Richardas, „Orange“ valdybos pirmininkas.
Charles’o Platiau („SCANPIX“ / “REUTERS“) nuotr.
Nemanykit, kad esam seni irzlūs europiečiai, kurie iš principo priešinasi „Google“, „Amazon“, „Facebook“ ir „Apple“. Tiesiog skaitmeninėje erdvėje ant kortos pastatyta per daug, kad galėtume sėdėti rankas sudėję ir žiūrėti, kaip JAV įmonės užvaldo mūsų rinką“, – komentuoja Stephane’as Richardas, „Orange“ valdybos pirmininkas. Charles’o Platiau („SCANPIX“ / “REUTERS“) nuotr.

Tarp Europos ir JAV technologijų rinkų žioji inovacijų ir įmonių vertės praraja. JAV technologijų milžinams atitenka 79% visos pasaulinės technologijų rinkos kapitalizacijos, o Europos įmonėms – tik apie 4%.

Nuo praėjusio amžiaus dešimto dešimtmečio, kai Europoje buvo sukurtas GSM – pirmasis pasaulinis antros kartos (2G) mobiliojo ryšio standartas – praėjo daug laiko, regiono informacinių ir telekomunikacijų technologijų (ITT) įmonės tarsi aptingo ir atsiliko nuo konkurentų iš JAV bei Azijos.

Inovacijų praraja

Per kiek daugiau nei 2 dešimtmečius tokios įmonės kaip „Apple“, „Google“ ir „Samsung“ gerokai išsiveržė į priekį ir užnugaryje paliko „Ericsson“, „Telefonica“, „Deutsche Telekom“, SAP ir kitas Europos pažibomis laikomas bendroves, rašo „Bloomberg“.

„Tipiškai europietiška yra per amžius diskutuoti, o tuo metu kitur priimami sprendimai. Tai nėra technologinė lyderystė, mes privalome ne tik sparčiau judėti į priekį, turime nustatyti tempą“, – šių metų parodoje „Mobile World Congress“ kalbėjo Claudia Nemat, „Deutsche Telekom“, vienos didžiausių Europos ITT įmonių, valdybos narė.

Kad Europai reikia pasitempti – faktas.

JAV Masačusetso valstijoje įsikūrusio Taftso universiteto Flečerio mokyklos sudaromas skaitmeninės evoliucijos indeksas rodo, kad 2008–2013 m. 9 iš 10 technologinių inovacijų srityje mažiausiai pasistūmėjusių įmonių yra iš Europos.

Indeksą sudarinėja JAV ekspertai, tad duomenys gali būti ne visai tikslūs. Tačiau liūdnoką tendenciją patvirtina ir kiti rodikliai.

Štai 2014 m., pasaulio banko duomenimis, Europos BVP siekė 18,5 trln. USD, kiek daugiau nei JAV, kurių ekonomika generavo 17,4 trln. USD. Minimu laikotarpiu Europa buvo (ir dabar yra) antra pagal dydį pasaulyje vartojimo rinka, turinti 508 mln. gyventojų. Pavyzdžiui, JAV gyvena 319 mln. žmonių. Iš didžiausių pagal rinkos kapitalizaciją įmonių šimtuko beveik trečdalis yra europietiškos.

Vertės praraja

Tačiau, pasižiūrėjus per technologijų prizmę, situacija atrodo kur kas prasčiau: JAV technologijų milžinams atitenka 79% visos pasaulinės technologijų rinkos kapitalizacijos, o Europos įmonėms – tik apie 4%.

Štai pernai „Apple“, „Facebook“, „Microsoft“ ir „Amazon“ bendra rinkos kapitalizacija padidėjo 400 mlrd. USD, iki 1,5 trln. USD. Tuo metu keturių didžiausių Europos ITT bendrovių – SAP, „Vodafone“, „Deutsche telekom“ ir „Telefonica“ – vertė pernai pakilo tik 60 mlrd. USD, iki 260 mlrd. USD.

Be to, beveik visos minėtos JAV įmonės patenka ne tik į technologijų srities, bet ir į bendrą didžiausių šalies įmonių dešimtuką. O minėtos Europos įmonės vargiai patenka net į didžiausių dvidešimtuką. Pagal „FT Europe 500“ indeksą SAP yra 20-oje vietoje, „Vodafone“ – 22, „Deutsche telekom“ – 38, o „Telefonica“ – 39. Techninės įrangos gamintojai, kaip antai „Ericsson“, yra 76, o ARM – 78 vietoje.

Europoje pagal rinkos vertę pirmauja farmacijos, gavybos, finansų ir draudimo įmonės.

Skaitmeninę ir vertės atskirtį puikiai iliustruoja ir „Nokia“ istorija. Prieš pusantrų metų „Microsoft“ įsigijo didžiąją Suomijos bendrovės dalį (telefonų padalinį) už 7 mlrd. USD. Pavyzdžiui, geriausiais laikais – 2000 m. – „Nokia“ vertė siekė 250 mlrd. USD.

Neįkvepia ir investicijos į pradedančiąsias įmones. Bendrovės „CB Insights“ duomenimis, pernai JAV iš viso investuota 47,3 mlrd. USD, Europoje – 6 mlrd. USD.

Priešinasi JAV dominavimui

Europa pastaraisiais metais, regis, bunda. Štai šiemet Bendrija pasirašė susitarimą su Japonija dėl bendrų darbų ir investicijų į mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą 5G ryšio srityje. O Europos ryšio įrangos gamintojai, kaip antai „Ericsson“ ir „Alcatel-Lucent“, jau turi ir tobulina technologijas, kurios ateityje galbūt taps naujos kartos ryšio standartu ir daiktų interneto pamatu. Taip pat baigiama kurti itin tiksli Europos palydovinės navigacijos sistema „Galileo“, visomis išgalėmis stumiama bendros skaitmeninės rinkos koncepcija.

Agresyviau savo kiemą ginti ėmė ir Europos Komisija (EK). Konkurencijos prievaizdai šiuo metu tiria net kelias bylas, susijusias su galimu didžiųjų JAV įmonių piktnaudžiavimu dominuojančia padėtimi ES rinkoje. Bendrijos lyderių nerimą galima suprasti, – jie nori, kad Europa eitų pasaulinio technologijų sektoriaus priešakyje. Tačiau mūsų pačių kieme šeimininkauja JAV įmonės, kurios gviešiasi dar didesnės rinkos dalies, net apeidamos kai kurias ES taisykles arba taikydamos tik JAV leidžiamą konkurencijos praktiką.

„Nemanykit, kad esam seni irzlūs europiečiai, kurie iš principo priešinasi „Google“, „Amazon“, „Facebook“ ir „Apple“ dominavimui. Tiesiog skaitmeninėje erdvėje ant kortos pastatyta per daug, kad galėtume sėdėti rankas sudėję ir žiūrėti, kaip JAV įmonės užvaldo mūsų rinką“, – sako Stephane’as Richardas, telekomunikacijų bendrovės „Orange“ direktorius ir valdybos pirmininkas.

Tiesa, tiek p. Richardas, tiek kiti bendrovių vadovai ir analitikai pripažįsta, kad JAV dominavimui pasauliniame technologijų sektoriuje yra objektyvių priežasčių.

Amerikoje išvystyta ir toliau skatinama rizikingų bandymų ir nesėkmių kultūra. Amerikiečiai verslų imasi ir sprendimus dažniausiai priima greitai, o patyrę nesėkmę atsistoja, nusipurto ir eina toliau.

Europiečiai bijo nesėkmių, todėl, kaip minėjo „Deutsche Telekom“ valdybos narė, paprastai viską apmąsto kur kas geriau, nors tai užtrunka gerokai ilgiau.

Be to, JAV įmonės turi priėjimą prie milžiniškos viena kalba kalbančios ir vienodiems įstatymams – federaliniu lygiu – paklūstančios turtingos rinkos.

O ES – tai 28 skirtingų valstybių, teisės aktų, kultūrų ir kalbų darinys. Greitai augti tokioje aplinkoje yra sunkiau ir kainuoja daugiau. Atsiranda daugiau administracinių, kultūrinių, finansinių, teisinių ir darbo rinkos iššūkių.

Be to, teigiama, kad amerikiečiai dirba daugiau už europiečius, darbo rinkos reguliavimas ir kiti su verslu susiję dalykai ten yra kur kas liberalesni.

Straipsnis publikuotas VŽ rubrikoje „Premium“ rugpjūčio 20 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
IT specialistas Tadas – ne kompiuterio meistras Rėmėjo turinys

Verslui susiduriant su IT darbuotojų trūkumu, įmonėse plinta nauja tendencija – iškelti kompiuterių...

„Elintos“ grupė išskaidyta, įmonės traukia investuotojus Premium

Pramoninės elektronikos ir automatikos, elektromobilių galios valdymo sistemų ir įkrovimo stotelių srityse...

Pramonė
09:05
„Women Go Tech“: paskelbtos Lietuvos technologijų lyderės 4

Ketvirtadienio vakarą vyko jau antrus metus organizuojamos iniciatyvos „Women Go Tech“ sezono uždarymo...

Technologijos
2018.06.21
„Intel“ CEO traukiasi, išaiškėjus jo santykiams su darbuotoja 2

Brianas Krzanichas, aukštųjų technologijų kompanijos „Intel“ generalinis direktorius, neteko posto, nes...

Vadyba
2018.06.21
Ar galime išmokyti Lietuvą „pitch’inti“?

Vienas iš mano profesiniame kelyje pasitaikančių užsiėmimų yra startuolių mokymas „pitch’inti“ – savo...

Technologijos
2018.06.21
ES finansavimo bangos stumdo aukštąjį mokslą Premium

Lietuvos universitetų tinklas, kaip žinoma, išgyvena ne pačius geriausius laikus: studentų mažėja,...

Technologijos
2018.06.21
Fondų valdytojai: pasiruošti reformai reiktų mažiausiai metų 1

Lietuvos pensijų fondų valdytojai atkreipia dėmesį, kad Seimui ruošiantis pensijų reformai pritarti dar...

Rinkos
2018.06.21
Parduota Kaune biurą turinti „Callcredit“ Premium

JAV kredito rizikos vertinimo ir informacinių sprendimų kompanija „TransUnion“  užbaigė Jungtinės Karalystės...

Technologijos
2018.06.21
Muskas įvardijo valstybę, pirmaujančią kovoje dėl „Gigafactory“ 18

JAV verslininko Elono Musko vadovaujama elektra varomų automobilių gamintoja „Tesla“ planuoja Europoje...

Technologijos
2018.06.21
„Instagram“ pristatė ilgų vaizdo klipų platformą, konkuruos su „Youtube“

„Facebook“ priklausantis socialinis tinklas „Instagram“ trečiadienį pristatė programėlę išmaniesiems, skirtą...

Technologijos
2018.06.21
Vyriausybė šalies IT ūkį patikėjo Ūkio ministerijai 8

Trečiadienį Vyriausybė pritarė siūlymui skirti Ūkio ministeriją šalies skaitmeninės politikos formuotoja. Iki...

Technologijos
2018.06.20
Pietų Korėjoje – 30 mln. USD vertės kriptovaliutų vagystė

Pietų Korėjos kriptovaliutų birža „Bithump“ paskelbė, kad buvo apvogta – iš jos dingo 30 mln. USD vertės...

Rinkos
2018.06.20
Požiūris niekada nepasiduoti kainavo nuostolių, bet užaugino iki 9 šalių Premium 1

Vienas baldų prekybos internetu UAB „Baldai1“ verslo modelis devyniose rinkose, kone pusantro šimto...

Mano verslas
2018.06.20
„Facebook“ darbo jėgos planuotojas: kaip žinoti, kokių žmonių reikės ateityje Premium

Planuodamos, kiek ir kokių darbuotojų reikės, bendrovės vis dar dažnai remiasi savo nuojauta ir nuomone, o ne...

Vadyba
2018.06.19
„Volkswagen“ bendradarbiaus su Lietuvos startuoliu „carVertical“ 3

Lietuvių projektas „carVertical“ laimėjo „Volkswagen“ organizuotą jaunų įmonių konkursą ir pateko į...

Transportas
2018.06.19
Startuolio išsirinkimas investavimui: kaip nesudeginti pinigų  Premium 5

Akcijos, obligacijos ar nekilnojamasis turtas yra įprasta investicinio portfelio dedamoji, tačiau lygiai taip...

Rinkos
2018.06.19
„Mosta“: valstybės lėšos mokslo ir studijų finansavimui mažėjo 6

Mokslo ir studijų finansavimas iš valstybės biudžeto kasmet menksta. Moksliniams tyrimams ir eksperimentinei...

Technologijos
2018.06.19
Baterijų era eina į pabaigą, ir tai daiktų interneto nuopelnas 6

Baterijos ilgą laiką buvo ir vis dar tebėra vienas iš svarbiausių nešiojamų išmaniųjų įrenginių komponentų.

Technologijos
2018.06.19
„AirFaas“ randa gamykloms užsakymų, o produktų kūrėjams – gamintojus Rėmėjo turinys

„AirBnB“ pramonininkams – taip pristatoma naujoji suomių kompanijos „Combi Works“ sukurta platforma internete...

Pramonė
2018.06.19
Į Europą grįžta investuotojai – kaip jų privilioti į Lietuvą Premium 3

Keturios iš dešimties Europoje veikiančių įmonių planuoja plėtrą, 12% į Europą dar neatėjusių bendrovių...

Verslo aplinka
2018.06.19

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau