Kodėl Europos technologijų sektorius atsilieka nuo JAV

Publikuota: 2015-08-29
Nemanykit, kad esam seni irzlūs europiečiai, kurie iš principo priešinasi „Google“, „Amazon“, „Facebook“ ir „Apple“. Tiesiog skaitmeninėje erdvėje ant kortos pastatyta per daug, kad galėtume sėdėti rankas sudėję ir žiūrėti, kaip JAV įmonės užvaldo mūsų rinką“, – komentuoja Stephane’as Richardas, „Orange“ valdybos pirmininkas.
Charles’o Platiau („SCANPIX“ / “REUTERS“) nuotr.
Nemanykit, kad esam seni irzlūs europiečiai, kurie iš principo priešinasi „Google“, „Amazon“, „Facebook“ ir „Apple“. Tiesiog skaitmeninėje erdvėje ant kortos pastatyta per daug, kad galėtume sėdėti rankas sudėję ir žiūrėti, kaip JAV įmonės užvaldo mūsų rinką“, – komentuoja Stephane’as Richardas, „Orange“ valdybos pirmininkas. Charles’o Platiau („SCANPIX“ / “REUTERS“) nuotr.

Tarp Europos ir JAV technologijų rinkų žioji inovacijų ir įmonių vertės praraja. JAV technologijų milžinams atitenka 79% visos pasaulinės technologijų rinkos kapitalizacijos, o Europos įmonėms – tik apie 4%.

Nuo praėjusio amžiaus dešimto dešimtmečio, kai Europoje buvo sukurtas GSM – pirmasis pasaulinis antros kartos (2G) mobiliojo ryšio standartas – praėjo daug laiko, regiono informacinių ir telekomunikacijų technologijų (ITT) įmonės tarsi aptingo ir atsiliko nuo konkurentų iš JAV bei Azijos.

Inovacijų praraja

Per kiek daugiau nei 2 dešimtmečius tokios įmonės kaip „Apple“, „Google“ ir „Samsung“ gerokai išsiveržė į priekį ir užnugaryje paliko „Ericsson“, „Telefonica“, „Deutsche Telekom“, SAP ir kitas Europos pažibomis laikomas bendroves, rašo „Bloomberg“.

„Tipiškai europietiška yra per amžius diskutuoti, o tuo metu kitur priimami sprendimai. Tai nėra technologinė lyderystė, mes privalome ne tik sparčiau judėti į priekį, turime nustatyti tempą“, – šių metų parodoje „Mobile World Congress“ kalbėjo Claudia Nemat, „Deutsche Telekom“, vienos didžiausių Europos ITT įmonių, valdybos narė.

Kad Europai reikia pasitempti – faktas.

JAV Masačusetso valstijoje įsikūrusio Taftso universiteto Flečerio mokyklos sudaromas skaitmeninės evoliucijos indeksas rodo, kad 2008–2013 m. 9 iš 10 technologinių inovacijų srityje mažiausiai pasistūmėjusių įmonių yra iš Europos.

Indeksą sudarinėja JAV ekspertai, tad duomenys gali būti ne visai tikslūs. Tačiau liūdnoką tendenciją patvirtina ir kiti rodikliai.

Štai 2014 m., pasaulio banko duomenimis, Europos BVP siekė 18,5 trln. USD, kiek daugiau nei JAV, kurių ekonomika generavo 17,4 trln. USD. Minimu laikotarpiu Europa buvo (ir dabar yra) antra pagal dydį pasaulyje vartojimo rinka, turinti 508 mln. gyventojų. Pavyzdžiui, JAV gyvena 319 mln. žmonių. Iš didžiausių pagal rinkos kapitalizaciją įmonių šimtuko beveik trečdalis yra europietiškos.

Vertės praraja

Tačiau, pasižiūrėjus per technologijų prizmę, situacija atrodo kur kas prasčiau: JAV technologijų milžinams atitenka 79% visos pasaulinės technologijų rinkos kapitalizacijos, o Europos įmonėms – tik apie 4%.

Štai pernai „Apple“, „Facebook“, „Microsoft“ ir „Amazon“ bendra rinkos kapitalizacija padidėjo 400 mlrd. USD, iki 1,5 trln. USD. Tuo metu keturių didžiausių Europos ITT bendrovių – SAP, „Vodafone“, „Deutsche telekom“ ir „Telefonica“ – vertė pernai pakilo tik 60 mlrd. USD, iki 260 mlrd. USD.

Be to, beveik visos minėtos JAV įmonės patenka ne tik į technologijų srities, bet ir į bendrą didžiausių šalies įmonių dešimtuką. O minėtos Europos įmonės vargiai patenka net į didžiausių dvidešimtuką. Pagal „FT Europe 500“ indeksą SAP yra 20-oje vietoje, „Vodafone“ – 22, „Deutsche telekom“ – 38, o „Telefonica“ – 39. Techninės įrangos gamintojai, kaip antai „Ericsson“, yra 76, o ARM – 78 vietoje.

Europoje pagal rinkos vertę pirmauja farmacijos, gavybos, finansų ir draudimo įmonės.

Skaitmeninę ir vertės atskirtį puikiai iliustruoja ir „Nokia“ istorija. Prieš pusantrų metų „Microsoft“ įsigijo didžiąją Suomijos bendrovės dalį (telefonų padalinį) už 7 mlrd. USD. Pavyzdžiui, geriausiais laikais – 2000 m. – „Nokia“ vertė siekė 250 mlrd. USD.

Neįkvepia ir investicijos į pradedančiąsias įmones. Bendrovės „CB Insights“ duomenimis, pernai JAV iš viso investuota 47,3 mlrd. USD, Europoje – 6 mlrd. USD.

Priešinasi JAV dominavimui

Europa pastaraisiais metais, regis, bunda. Štai šiemet Bendrija pasirašė susitarimą su Japonija dėl bendrų darbų ir investicijų į mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą 5G ryšio srityje. O Europos ryšio įrangos gamintojai, kaip antai „Ericsson“ ir „Alcatel-Lucent“, jau turi ir tobulina technologijas, kurios ateityje galbūt taps naujos kartos ryšio standartu ir daiktų interneto pamatu. Taip pat baigiama kurti itin tiksli Europos palydovinės navigacijos sistema „Galileo“, visomis išgalėmis stumiama bendros skaitmeninės rinkos koncepcija.

Agresyviau savo kiemą ginti ėmė ir Europos Komisija (EK). Konkurencijos prievaizdai šiuo metu tiria net kelias bylas, susijusias su galimu didžiųjų JAV įmonių piktnaudžiavimu dominuojančia padėtimi ES rinkoje. Bendrijos lyderių nerimą galima suprasti, – jie nori, kad Europa eitų pasaulinio technologijų sektoriaus priešakyje. Tačiau mūsų pačių kieme šeimininkauja JAV įmonės, kurios gviešiasi dar didesnės rinkos dalies, net apeidamos kai kurias ES taisykles arba taikydamos tik JAV leidžiamą konkurencijos praktiką.

„Nemanykit, kad esam seni irzlūs europiečiai, kurie iš principo priešinasi „Google“, „Amazon“, „Facebook“ ir „Apple“ dominavimui. Tiesiog skaitmeninėje erdvėje ant kortos pastatyta per daug, kad galėtume sėdėti rankas sudėję ir žiūrėti, kaip JAV įmonės užvaldo mūsų rinką“, – sako Stephane’as Richardas, telekomunikacijų bendrovės „Orange“ direktorius ir valdybos pirmininkas.

Tiesa, tiek p. Richardas, tiek kiti bendrovių vadovai ir analitikai pripažįsta, kad JAV dominavimui pasauliniame technologijų sektoriuje yra objektyvių priežasčių.

Amerikoje išvystyta ir toliau skatinama rizikingų bandymų ir nesėkmių kultūra. Amerikiečiai verslų imasi ir sprendimus dažniausiai priima greitai, o patyrę nesėkmę atsistoja, nusipurto ir eina toliau.

Europiečiai bijo nesėkmių, todėl, kaip minėjo „Deutsche Telekom“ valdybos narė, paprastai viską apmąsto kur kas geriau, nors tai užtrunka gerokai ilgiau.

Be to, JAV įmonės turi priėjimą prie milžiniškos viena kalba kalbančios ir vienodiems įstatymams – federaliniu lygiu – paklūstančios turtingos rinkos.

O ES – tai 28 skirtingų valstybių, teisės aktų, kultūrų ir kalbų darinys. Greitai augti tokioje aplinkoje yra sunkiau ir kainuoja daugiau. Atsiranda daugiau administracinių, kultūrinių, finansinių, teisinių ir darbo rinkos iššūkių.

Be to, teigiama, kad amerikiečiai dirba daugiau už europiečius, darbo rinkos reguliavimas ir kiti su verslu susiję dalykai ten yra kur kas liberalesni.

Straipsnis publikuotas VŽ rubrikoje „Premium“ rugpjūčio 20 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Dirbtinis intelektas – jeigu neįdarbinsime mes, įdarbins prieš mus 2

Atrodo, kad nuolat pasikartojančios milžiniškų kiekių duomenų vagystės įsilieja į kasdienį gyvenimą ir...

„Telia“ pasirinko naują socialinių tinklų agentūrą 6

Telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su žiniasklaidos planavimo...

Rinkodara
2018.08.17
„Telia“ atnaujina „Ežį“, jau investavo apie milijoną 16

Nepaisant jau kelerius metus trunkančios ir gana stabilios išankstinio mokėjimo klientų migracijos į...

Ruošiasi plėtrai JAV: pasitelkė prestižinį Kalifornijos universitetą Premium

Keturios Lietuvoje veikiančios bendrovės pateko į Kalifornijos universiteto Los Andžele programą verslui. Su...

„Tesonet“ vadovai investavo į „Hostinger“ Premium 3

Eimantas Sabaliauskas ir Tomas Okmanas, informacinių technologijų bendrovės „Tesonet“ įkūrėjai ir vadovai,...

Santaros klinikos prašo sukurti geresnį apšvietimą operacinėms Premium

Mokslininkai ir verslininkai kviečiami operacinėms sukurti geresnį apšvietimą, kuris leistų pasodrinti ir...

Vietos vaizdo žaidimų rinka stiebiasi į viršų Premium

Lietuvos žaidimų industrija, nors vis dar nedidelė, toliau auga ir bręsta stambių kompanijų atėjimui. Kartu...

KTU siūlo išmanų Vilniaus šiukšlių krizės sprendimą 14

Kauno technologijos universitetas (KTU) sostinės bėdas su šiukšlėmis siūlo spręsti diegiant išmanią...

Progreso varomas „Ford“ pertvarko savo organizaciją

JAV automobilių gamintojas „Ford Motor Company“ visus su savavaldžių automobilių kūrimu susijusius padalinius...

Technologijos
2018.08.15
Advokatai dirbtinį intelektą išmokė lietuvių kalbos Premium 6

Dirbdami prie įmonės įsigijimo projekto dirbtinio intelekto programą šią vasarą pirmą kartą panaudoję...

Į profesines mokyklas priimta daugiau stojančiųjų

Šiemet į profesinio ugdymo mokyklas per pagrindinį priėmimą priimta daugiau stojančiųjų nei pernai – šiemet...

Mokslas
2018.08.14
Glodas į Lietuvą iš JAV atveda „Zedge“ Premium 7

Verslininkas ir rizikos kapitalo bendrovės „Nextury Ventures“ vadovas Mindaugas Glodas įregistravo bendrovę...

JT globojamame konkurse Lietuvai atstovaus ir „Laisvės TV“ 1

Išrinkti šių metų skaitmeninio turinio sprendimų konkurso „Naujasis knygnešys 2018“ laureatai. Aštuoni...

Darželinukams ir moksleiviams nuo rugsėjo stiklinė pieno bus privaloma 28

Nuo rugsėjo darželių ir mokyklų valgiaraščiai vaikams turės keistis.

Mokslas
2018.08.13
Patvirtinta Nacionalinė kibernetinio saugumo strategija 1

Lietuva žada stiprinti kibernetinį atsparumą ir gynybos pajėgumus, efektyviau kovoti su nusikaltimais...

Verslo aplinka
2018.08.13
MTTC Vilniuje atidarė pirmą naujos koncepcijos saloną 5

Telefonų priežiūros ir remonto paslaugų bendrovė „Mobiliųjų telefonų techninis centras“ (MTTC) Vilniaus...

„Microsoft“ vadovas pardavė didelę dalį įmonės akcijų 5

JAV technologijų milžinės „Microsoft“ vadovas Satya Nadella įvykdė didžiausią iki šiol savo vadovaujamos...

Rinkos
2018.08.13
Lietuvoje kuriami ekologiški produktai pratina įmones vartoti atsakingai Rėmėjo turinys

Elektrėnuose įsikūrusi vokiečių valdoma bendrovė „Bio Circle Balticum“ kuria ir gamina inovatyvius paviršių...

„Bitė“ sukirto rankomis su „Apple“, siūlys naują paslaugą verslui 9

„Bitė Lietuva“ susitarė su „Apple“ dėl JAV milžinės paslaugų verslui tiekimo Lietuvoje. „Bitė“ rugpjūčio 10...

Išskriejo arčiausiai Saulės priartėsiantis zondas 2

JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) sekmadienį paleido 1,5 mlrd. USD vertės kosminį...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau