Kodėl Europos technologijų sektorius atsilieka nuo JAV

Publikuota: 2015-08-29
Nemanykit, kad esam seni irzlūs europiečiai, kurie iš principo priešinasi „Google“, „Amazon“, „Facebook“ ir „Apple“. Tiesiog skaitmeninėje erdvėje ant kortos pastatyta per daug, kad galėtume sėdėti rankas sudėję ir žiūrėti, kaip JAV įmonės užvaldo mūsų rinką“, – komentuoja Stephane’as Richardas, „Orange“ valdybos pirmininkas.
Charles’o Platiau („SCANPIX“ / “REUTERS“) nuotr.
Nemanykit, kad esam seni irzlūs europiečiai, kurie iš principo priešinasi „Google“, „Amazon“, „Facebook“ ir „Apple“. Tiesiog skaitmeninėje erdvėje ant kortos pastatyta per daug, kad galėtume sėdėti rankas sudėję ir žiūrėti, kaip JAV įmonės užvaldo mūsų rinką“, – komentuoja Stephane’as Richardas, „Orange“ valdybos pirmininkas. Charles’o Platiau („SCANPIX“ / “REUTERS“) nuotr.

Tarp Europos ir JAV technologijų rinkų žioji inovacijų ir įmonių vertės praraja. JAV technologijų milžinams atitenka 79% visos pasaulinės technologijų rinkos kapitalizacijos, o Europos įmonėms – tik apie 4%.

Nuo praėjusio amžiaus dešimto dešimtmečio, kai Europoje buvo sukurtas GSM – pirmasis pasaulinis antros kartos (2G) mobiliojo ryšio standartas – praėjo daug laiko, regiono informacinių ir telekomunikacijų technologijų (ITT) įmonės tarsi aptingo ir atsiliko nuo konkurentų iš JAV bei Azijos.

Inovacijų praraja

Per kiek daugiau nei 2 dešimtmečius tokios įmonės kaip „Apple“, „Google“ ir „Samsung“ gerokai išsiveržė į priekį ir užnugaryje paliko „Ericsson“, „Telefonica“, „Deutsche Telekom“, SAP ir kitas Europos pažibomis laikomas bendroves, rašo „Bloomberg“.

„Tipiškai europietiška yra per amžius diskutuoti, o tuo metu kitur priimami sprendimai. Tai nėra technologinė lyderystė, mes privalome ne tik sparčiau judėti į priekį, turime nustatyti tempą“, – šių metų parodoje „Mobile World Congress“ kalbėjo Claudia Nemat, „Deutsche Telekom“, vienos didžiausių Europos ITT įmonių, valdybos narė.

Kad Europai reikia pasitempti – faktas.

JAV Masačusetso valstijoje įsikūrusio Taftso universiteto Flečerio mokyklos sudaromas skaitmeninės evoliucijos indeksas rodo, kad 2008–2013 m. 9 iš 10 technologinių inovacijų srityje mažiausiai pasistūmėjusių įmonių yra iš Europos.

Indeksą sudarinėja JAV ekspertai, tad duomenys gali būti ne visai tikslūs. Tačiau liūdnoką tendenciją patvirtina ir kiti rodikliai.

Štai 2014 m., pasaulio banko duomenimis, Europos BVP siekė 18,5 trln. USD, kiek daugiau nei JAV, kurių ekonomika generavo 17,4 trln. USD. Minimu laikotarpiu Europa buvo (ir dabar yra) antra pagal dydį pasaulyje vartojimo rinka, turinti 508 mln. gyventojų. Pavyzdžiui, JAV gyvena 319 mln. žmonių. Iš didžiausių pagal rinkos kapitalizaciją įmonių šimtuko beveik trečdalis yra europietiškos.

Vertės praraja

Tačiau, pasižiūrėjus per technologijų prizmę, situacija atrodo kur kas prasčiau: JAV technologijų milžinams atitenka 79% visos pasaulinės technologijų rinkos kapitalizacijos, o Europos įmonėms – tik apie 4%.

Štai pernai „Apple“, „Facebook“, „Microsoft“ ir „Amazon“ bendra rinkos kapitalizacija padidėjo 400 mlrd. USD, iki 1,5 trln. USD. Tuo metu keturių didžiausių Europos ITT bendrovių – SAP, „Vodafone“, „Deutsche telekom“ ir „Telefonica“ – vertė pernai pakilo tik 60 mlrd. USD, iki 260 mlrd. USD.

Be to, beveik visos minėtos JAV įmonės patenka ne tik į technologijų srities, bet ir į bendrą didžiausių šalies įmonių dešimtuką. O minėtos Europos įmonės vargiai patenka net į didžiausių dvidešimtuką. Pagal „FT Europe 500“ indeksą SAP yra 20-oje vietoje, „Vodafone“ – 22, „Deutsche telekom“ – 38, o „Telefonica“ – 39. Techninės įrangos gamintojai, kaip antai „Ericsson“, yra 76, o ARM – 78 vietoje.

Europoje pagal rinkos vertę pirmauja farmacijos, gavybos, finansų ir draudimo įmonės.

Skaitmeninę ir vertės atskirtį puikiai iliustruoja ir „Nokia“ istorija. Prieš pusantrų metų „Microsoft“ įsigijo didžiąją Suomijos bendrovės dalį (telefonų padalinį) už 7 mlrd. USD. Pavyzdžiui, geriausiais laikais – 2000 m. – „Nokia“ vertė siekė 250 mlrd. USD.

Neįkvepia ir investicijos į pradedančiąsias įmones. Bendrovės „CB Insights“ duomenimis, pernai JAV iš viso investuota 47,3 mlrd. USD, Europoje – 6 mlrd. USD.

Priešinasi JAV dominavimui

Europa pastaraisiais metais, regis, bunda. Štai šiemet Bendrija pasirašė susitarimą su Japonija dėl bendrų darbų ir investicijų į mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą 5G ryšio srityje. O Europos ryšio įrangos gamintojai, kaip antai „Ericsson“ ir „Alcatel-Lucent“, jau turi ir tobulina technologijas, kurios ateityje galbūt taps naujos kartos ryšio standartu ir daiktų interneto pamatu. Taip pat baigiama kurti itin tiksli Europos palydovinės navigacijos sistema „Galileo“, visomis išgalėmis stumiama bendros skaitmeninės rinkos koncepcija.

Agresyviau savo kiemą ginti ėmė ir Europos Komisija (EK). Konkurencijos prievaizdai šiuo metu tiria net kelias bylas, susijusias su galimu didžiųjų JAV įmonių piktnaudžiavimu dominuojančia padėtimi ES rinkoje. Bendrijos lyderių nerimą galima suprasti, – jie nori, kad Europa eitų pasaulinio technologijų sektoriaus priešakyje. Tačiau mūsų pačių kieme šeimininkauja JAV įmonės, kurios gviešiasi dar didesnės rinkos dalies, net apeidamos kai kurias ES taisykles arba taikydamos tik JAV leidžiamą konkurencijos praktiką.

„Nemanykit, kad esam seni irzlūs europiečiai, kurie iš principo priešinasi „Google“, „Amazon“, „Facebook“ ir „Apple“ dominavimui. Tiesiog skaitmeninėje erdvėje ant kortos pastatyta per daug, kad galėtume sėdėti rankas sudėję ir žiūrėti, kaip JAV įmonės užvaldo mūsų rinką“, – sako Stephane’as Richardas, telekomunikacijų bendrovės „Orange“ direktorius ir valdybos pirmininkas.

Tiesa, tiek p. Richardas, tiek kiti bendrovių vadovai ir analitikai pripažįsta, kad JAV dominavimui pasauliniame technologijų sektoriuje yra objektyvių priežasčių.

Amerikoje išvystyta ir toliau skatinama rizikingų bandymų ir nesėkmių kultūra. Amerikiečiai verslų imasi ir sprendimus dažniausiai priima greitai, o patyrę nesėkmę atsistoja, nusipurto ir eina toliau.

Europiečiai bijo nesėkmių, todėl, kaip minėjo „Deutsche Telekom“ valdybos narė, paprastai viską apmąsto kur kas geriau, nors tai užtrunka gerokai ilgiau.

Be to, JAV įmonės turi priėjimą prie milžiniškos viena kalba kalbančios ir vienodiems įstatymams – federaliniu lygiu – paklūstančios turtingos rinkos.

O ES – tai 28 skirtingų valstybių, teisės aktų, kultūrų ir kalbų darinys. Greitai augti tokioje aplinkoje yra sunkiau ir kainuoja daugiau. Atsiranda daugiau administracinių, kultūrinių, finansinių, teisinių ir darbo rinkos iššūkių.

Be to, teigiama, kad amerikiečiai dirba daugiau už europiečius, darbo rinkos reguliavimas ir kiti su verslu susiję dalykai ten yra kur kas liberalesni.

Straipsnis publikuotas VŽ rubrikoje „Premium“ rugpjūčio 20 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Facebook“ ištrynė šimtus Rytų Europoje „Sputnik“ administruotų paskyrų 6

Socialinis tinklas „Facebook“ ketvirtadienį pranešė, kad Lietuvoje ir kitose Rytų Europos šalyse ištrynė...

Sistemų analitiko darbas – tarp IT ir kūrybos Rėmėjo turinys 1

Sprendimo kūrėjas ir tarpininkas tarp komandos ir kliento – taip galima būtų trumpai apibūdinti sistemų...

LB: „Telia Lietuva“ ir „Grigeo“ nesilaikė tarptautinių apskaitos standartų 8

Integruotų telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ ir medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio...

Rinkos
12:10
Startuoliai į pramonės sektorių žengia nedrąsiai Premium 2

Nors pramonė yra vienas pagrindinių šalies ekonomikos variklių, generuojantis beveik 65 mlrd. Eur pajamų per...

„ACC Distribution“ vasarį perima „Acme Europe“ kontrolę

Elektronikos bei buitinės technikos prekių platintoja „ACC Distribution“ vasario 1 d. perims aktyvaus...

Vis daugiau užsienio startuolių renkasi kurti verslą Lietuvoje 7

Du metus Lietuvoje veikianti užsienio startuolių pritraukimo programa „Startup Visa“ sulaukia vis daugiau...

Technologijos
2019.01.16
RC kurs sistemą, kuri leis keistis e. recepto duomenimis Europoje 1

Valstybės įmonė Registrų centras paskelbė Lietuvos nacionalinio e. sveikatos kontaktų centro informacinės...

Interneto tiekėjai ruošiasi blokuoti „Linkomaniją“, LATGA tikisi žmonių sąmoningumo 25

Interneto tiekėjai, vykdydami teismo sprendimą, ruošiasi blokuoti failų dalijimosi svetainę linkomanija.net,...

Technologijos
2019.01.16
Europa raginama sparčiau kurti savavaldį transportą

Antradienį Europos Parlamentas (EP) paragino Europoje sukurti palankesnes sąlygas savavaldžiam transportui ir...

Technologijos
2019.01.16
„Maxima“ diegia elektronines etiketes, jas turintis „Topo centras“ vardija trūkumus  Premium 10

Neseniai pranešęs apie investicijas į prekių skenavimo įrenginius mažmeninės prekybos tinklas „Maxima“...

Teismas: „Linkomanija“ turi būti užblokuota 22

Lietuvos apeliacinis teismas įpareigojo interneto paslaugų tiekėjus uždrausti savo klientams pasiekti failų...

Technologijos
2019.01.15
KTU mokslininkų išradimą komercializuos studentų startuolis 2

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai sukūrė įrenginį, kuris per pirmas 10 sekundžių, lėktuvui...

Technologijos
2019.01.15
„Mikrovisata“ pakeitė pavadinimą į „Droneda“ 3

Didmeninės prekybos išmaniąja technika UAB „Mikrovisata“, valdanti ir nuosavus buitinės elektronikos prekės...

Technologijos
2019.01.15
Startuoliams draugiškiausios pasaulio šalys 2

Žurnalas „CEO World“ paskelbė jaunam ir sparčiai augančiam verslui šiemet draugiškiausių šalių...

Technologijos
2019.01.15
„Huawei“ atleido Lenkijoje sulaikytą darbuotoją, įtariamą šnipinėjimu 3

„Huawei“ nusprendė nutraukti darbdavio ir darbuotojo santykius su Wang Weijingu, kuris praėjusią savaitę buvo...

Technologijos
2019.01.14
Technogidas: programėlės jūsų pinigams 5

Bankai Lietuvoje vis stipriau ragina klientus naudotis įvairiomis elektroninėmis platformomis, o ne kliautis...

Technologijos
2019.01.13
Didžiosios ES šalys spaudžia apmokestinti IT bendroves Premium 6

Prancūzija ir Didžioji Britanija duoda suprasti, kad jeigu nebus pasiekta bendrų susitarimų ES ar EBPO lygiu,...

Finansai
2019.01.13
Parodos kraujuoja – didieji gamintojai renkasi nuosavus renginius

Pietų Korėjos milžinė „Samsung“ technologijų parodoje „CES 2019“ Las Vegase (JAV) paskelbė naujo flagmano...

Technologijos
2019.01.12
„Facebook“ programėlės iš telefono nebebus galima ištrinti 29

Skandalų purtoma „Facebook“ brenda gilyn į pelkę – bendrovė pasirašė neskelbiamą skaičių susitarimų su...

Technologijos
2019.01.11
Lenkijoje sulaikytas šnipinėjimu įtariamas „Huawei“ darbuotojas 6

Lenkijos pareigūnai sulaikė šnipinėjimu įtariamus Kinijos kompanijos „Huawei“ darbuotoją bei buvusį lenkų...

Technologijos
2019.01.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau