Kodėl Europos technologijų sektorius atsilieka nuo JAV

Publikuota: 2015-08-29
Nemanykit, kad esam seni irzlūs europiečiai, kurie iš principo priešinasi „Google“, „Amazon“, „Facebook“ ir „Apple“. Tiesiog skaitmeninėje erdvėje ant kortos pastatyta per daug, kad galėtume sėdėti rankas sudėję ir žiūrėti, kaip JAV įmonės užvaldo mūsų rinką“, – komentuoja Stephane’as Richardas, „Orange“ valdybos pirmininkas.
Charles’o Platiau („SCANPIX“ / “REUTERS“) nuotr.
Nemanykit, kad esam seni irzlūs europiečiai, kurie iš principo priešinasi „Google“, „Amazon“, „Facebook“ ir „Apple“. Tiesiog skaitmeninėje erdvėje ant kortos pastatyta per daug, kad galėtume sėdėti rankas sudėję ir žiūrėti, kaip JAV įmonės užvaldo mūsų rinką“, – komentuoja Stephane’as Richardas, „Orange“ valdybos pirmininkas. Charles’o Platiau („SCANPIX“ / “REUTERS“) nuotr.

Tarp Europos ir JAV technologijų rinkų žioji inovacijų ir įmonių vertės praraja. JAV technologijų milžinams atitenka 79% visos pasaulinės technologijų rinkos kapitalizacijos, o Europos įmonėms – tik apie 4%.

Nuo praėjusio amžiaus dešimto dešimtmečio, kai Europoje buvo sukurtas GSM – pirmasis pasaulinis antros kartos (2G) mobiliojo ryšio standartas – praėjo daug laiko, regiono informacinių ir telekomunikacijų technologijų (ITT) įmonės tarsi aptingo ir atsiliko nuo konkurentų iš JAV bei Azijos.

Inovacijų praraja

Per kiek daugiau nei 2 dešimtmečius tokios įmonės kaip „Apple“, „Google“ ir „Samsung“ gerokai išsiveržė į priekį ir užnugaryje paliko „Ericsson“, „Telefonica“, „Deutsche Telekom“, SAP ir kitas Europos pažibomis laikomas bendroves, rašo „Bloomberg“.

„Tipiškai europietiška yra per amžius diskutuoti, o tuo metu kitur priimami sprendimai. Tai nėra technologinė lyderystė, mes privalome ne tik sparčiau judėti į priekį, turime nustatyti tempą“, – šių metų parodoje „Mobile World Congress“ kalbėjo Claudia Nemat, „Deutsche Telekom“, vienos didžiausių Europos ITT įmonių, valdybos narė.

Kad Europai reikia pasitempti – faktas.

JAV Masačusetso valstijoje įsikūrusio Taftso universiteto Flečerio mokyklos sudaromas skaitmeninės evoliucijos indeksas rodo, kad 2008–2013 m. 9 iš 10 technologinių inovacijų srityje mažiausiai pasistūmėjusių įmonių yra iš Europos.

Indeksą sudarinėja JAV ekspertai, tad duomenys gali būti ne visai tikslūs. Tačiau liūdnoką tendenciją patvirtina ir kiti rodikliai.

Štai 2014 m., pasaulio banko duomenimis, Europos BVP siekė 18,5 trln. USD, kiek daugiau nei JAV, kurių ekonomika generavo 17,4 trln. USD. Minimu laikotarpiu Europa buvo (ir dabar yra) antra pagal dydį pasaulyje vartojimo rinka, turinti 508 mln. gyventojų. Pavyzdžiui, JAV gyvena 319 mln. žmonių. Iš didžiausių pagal rinkos kapitalizaciją įmonių šimtuko beveik trečdalis yra europietiškos.

Vertės praraja

Tačiau, pasižiūrėjus per technologijų prizmę, situacija atrodo kur kas prasčiau: JAV technologijų milžinams atitenka 79% visos pasaulinės technologijų rinkos kapitalizacijos, o Europos įmonėms – tik apie 4%.

Štai pernai „Apple“, „Facebook“, „Microsoft“ ir „Amazon“ bendra rinkos kapitalizacija padidėjo 400 mlrd. USD, iki 1,5 trln. USD. Tuo metu keturių didžiausių Europos ITT bendrovių – SAP, „Vodafone“, „Deutsche telekom“ ir „Telefonica“ – vertė pernai pakilo tik 60 mlrd. USD, iki 260 mlrd. USD.

Be to, beveik visos minėtos JAV įmonės patenka ne tik į technologijų srities, bet ir į bendrą didžiausių šalies įmonių dešimtuką. O minėtos Europos įmonės vargiai patenka net į didžiausių dvidešimtuką. Pagal „FT Europe 500“ indeksą SAP yra 20-oje vietoje, „Vodafone“ – 22, „Deutsche telekom“ – 38, o „Telefonica“ – 39. Techninės įrangos gamintojai, kaip antai „Ericsson“, yra 76, o ARM – 78 vietoje.

Europoje pagal rinkos vertę pirmauja farmacijos, gavybos, finansų ir draudimo įmonės.

Skaitmeninę ir vertės atskirtį puikiai iliustruoja ir „Nokia“ istorija. Prieš pusantrų metų „Microsoft“ įsigijo didžiąją Suomijos bendrovės dalį (telefonų padalinį) už 7 mlrd. USD. Pavyzdžiui, geriausiais laikais – 2000 m. – „Nokia“ vertė siekė 250 mlrd. USD.

Neįkvepia ir investicijos į pradedančiąsias įmones. Bendrovės „CB Insights“ duomenimis, pernai JAV iš viso investuota 47,3 mlrd. USD, Europoje – 6 mlrd. USD.

Priešinasi JAV dominavimui

Europa pastaraisiais metais, regis, bunda. Štai šiemet Bendrija pasirašė susitarimą su Japonija dėl bendrų darbų ir investicijų į mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą 5G ryšio srityje. O Europos ryšio įrangos gamintojai, kaip antai „Ericsson“ ir „Alcatel-Lucent“, jau turi ir tobulina technologijas, kurios ateityje galbūt taps naujos kartos ryšio standartu ir daiktų interneto pamatu. Taip pat baigiama kurti itin tiksli Europos palydovinės navigacijos sistema „Galileo“, visomis išgalėmis stumiama bendros skaitmeninės rinkos koncepcija.

Agresyviau savo kiemą ginti ėmė ir Europos Komisija (EK). Konkurencijos prievaizdai šiuo metu tiria net kelias bylas, susijusias su galimu didžiųjų JAV įmonių piktnaudžiavimu dominuojančia padėtimi ES rinkoje. Bendrijos lyderių nerimą galima suprasti, – jie nori, kad Europa eitų pasaulinio technologijų sektoriaus priešakyje. Tačiau mūsų pačių kieme šeimininkauja JAV įmonės, kurios gviešiasi dar didesnės rinkos dalies, net apeidamos kai kurias ES taisykles arba taikydamos tik JAV leidžiamą konkurencijos praktiką.

„Nemanykit, kad esam seni irzlūs europiečiai, kurie iš principo priešinasi „Google“, „Amazon“, „Facebook“ ir „Apple“ dominavimui. Tiesiog skaitmeninėje erdvėje ant kortos pastatyta per daug, kad galėtume sėdėti rankas sudėję ir žiūrėti, kaip JAV įmonės užvaldo mūsų rinką“, – sako Stephane’as Richardas, telekomunikacijų bendrovės „Orange“ direktorius ir valdybos pirmininkas.

Tiesa, tiek p. Richardas, tiek kiti bendrovių vadovai ir analitikai pripažįsta, kad JAV dominavimui pasauliniame technologijų sektoriuje yra objektyvių priežasčių.

Amerikoje išvystyta ir toliau skatinama rizikingų bandymų ir nesėkmių kultūra. Amerikiečiai verslų imasi ir sprendimus dažniausiai priima greitai, o patyrę nesėkmę atsistoja, nusipurto ir eina toliau.

Europiečiai bijo nesėkmių, todėl, kaip minėjo „Deutsche Telekom“ valdybos narė, paprastai viską apmąsto kur kas geriau, nors tai užtrunka gerokai ilgiau.

Be to, JAV įmonės turi priėjimą prie milžiniškos viena kalba kalbančios ir vienodiems įstatymams – federaliniu lygiu – paklūstančios turtingos rinkos.

O ES – tai 28 skirtingų valstybių, teisės aktų, kultūrų ir kalbų darinys. Greitai augti tokioje aplinkoje yra sunkiau ir kainuoja daugiau. Atsiranda daugiau administracinių, kultūrinių, finansinių, teisinių ir darbo rinkos iššūkių.

Be to, teigiama, kad amerikiečiai dirba daugiau už europiečius, darbo rinkos reguliavimas ir kiti su verslu susiję dalykai ten yra kur kas liberalesni.

Straipsnis publikuotas VŽ rubrikoje „Premium“ rugpjūčio 20 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Tesonet“ ieško 14.000 kv. m biuro: 3 metų laukti nebegalime Premium 7

Kibernetinio saugumo ir didžiųjų duomenų sprendimų įmonių grupė, veikianti su „Tesonet“ ženklu, planuoja...

Draudimo kainai Lietuvoje numušti pasitelks ryšius su Buffetto kompanija Premium 8

Pirmoji Baltijos šalyse „insurtech“ kompanija parengė sprendimą, kuriuo žada trečdaliu sumažinti gyvybės...

Rinkos
10:08
„Tele2“ reklaminei kampanijai – „Golden Drum“ apdovanojimai

Telekomunikacijų bendrovė „Tele2“ Slovėnijoje „Golden Drum“ reklamos festivalyje pelnė prestižinę „Grand...

Rinkodara
2018.10.22
Siurblių ekspertams IT technologijos – būtinos kaip vanduo Rėmėjo turinys

Saugus duomenų perdavimas ir verslo valdymas būnant bet kurioje pasaulio vietoje aktualus ne tik informacinių...

Vadyba
2018.10.22
ESET įspėja: nauja grupuotė taikosi į kritinę infrastruktūrą

Slovakijos kibernetinio saugumo bendrovė ESET praneša atskleidusi nusikaltėlių grupuotės „BlackEnergy APT“...

Technologijos
2018.10.21
Keliautojams oro uostuose teks bendrauti su pasieniečių „avatarais“ 2

Jau netrukus keliautojams oro uostuose teks bendrauti ne su pasų kontrolės pareigūnais, o su pasieniečių...

Technologijos
2018.10.21
„Dokobit“ susitarė su „Microsoft“ – „Word“ programoje veiks e. parašas 9

Nuo šiol dokumentus e. parašu galima pasirašyti tiesiai „Microsoft Word“ programoje. E. parašo ir...

Technologijos
2018.10.20
„Bitė“ plečiasi Šiauliuose: atidarė dukart didesnį biurą 5

„Bitė Lietuva“ Šiauliuose atidarė naują biurą, kuriame sutelkti klientų aptarnavimo ir pardavimo...

Technologijos
2018.10.20
„Telia Lietuva“ pelnas augo 14,8% 6

Telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ trijų šių metų ketvirčių pelnas augo 14,8%, pajamos – 3,6%.

Technologijos
2018.10.19
Nišą verslui atvėrė nauji ES reikalavimai statyboms Premium

Prieš porą metų įsigaliojęs ES reglamentas, nurodantis, kad visi naujai projektuojami pastatai privalo...

Technologijos
2018.10.18
„Lietuvos energija“ ieško 500 inovacijų idėjų

UAB „Lietuvos energija“ inovacijų pritraukimo praktikas iš įmonių grupės bendrovių buria po viena vėliava ir...

Energetika
2018.10.18
„Tele2“ pajamos augo 13,6% 

Bendrovės pajamos trečiąjį 2018 m. ketvirtį, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padidėjo 13,6%...

Technologijos
2018.10.18
„Primo Interactive“ steigia biurą Vilniuje 2

„Workland“ verslo centre Vilniuje rugsėjo 19 d. atidarytas pirmasis Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios...

Technologijos
2018.10.18
„Zedge“ Lietuvoje ieško savarankiškų inovatorių Premium

„Zedge“, Norvegijoje įkurta bendrovė, kurios akcijomis prekiaujama Niujorko biržoje ir kuri valdo vieną...

Technologijos
2018.10.18
Dalis „Facebook“ akcininkų sieks Zuckerbergo atstatydinimo 1

Dalis to paties pavadinimo socialinį tinklą valdančios „Facebook Inc.“ akcininkų trečiadienį pareiškė norą...

Technologijos
2018.10.18
SAP konferencijoje - apie pokyčius, kurie laukia Lietuvos verslo Rėmėjo turinys 4

SAP išmaniojo verslo dienoje  bus  kalbama apie tai, kodėl sėkmingai veikiančios bendrovės tampa vis labiau...

Technologijos
2018.10.17
Lietuvio ir švedo vos prieš metus įkurtas startuolis „Mavenoid“ gavo 2 mln. USD investiciją Premium 4

Lietuvio Gintauto Miliausko ir švedo Shahano Liljos vos prieš metus įkurtas techninės įrangos diagnostikos...

Technologijos
2018.10.17
„Netflix“ rezultatai pranoko Volstrito lūkesčius

JAV interneto televizijos paslaugų bendrovės „Netflix“ akcijų kaina trečiadienį šoktelėjo 4% po to, kai...

Rinkos
2018.10.17
Londone pristatytas naujasis „Huawei Mate 20“ 4

„Huawei“ Londone antradienį pristatė naujausią savo flagmaną „Huawei Mate 20“. 

Technologijos
2018.10.16
„Barbora“ plečiasi Estijoje

Didžiausia Baltijos šalyse elektroninė maisto ir kasdienių prekių parduotuvė „Barbora“ pradeda veiklą...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau