Dėstytojas ir kovos menų meistras: tai sportas, kuris padeda kurti verslą

Publikuota: 2014-10-08
Atnaujinta 2015-06-09 17:27
 

Esate verslininkas, KTU dėstytojas ir tuo pačiu Kung Fu Wing Tsun organizacijos Baltijos regiono (BWTA) vadovas bei 5 lygio meistras. Kaip tarpusavyje dera, atrodytų, šie labai skirtingi užsiėmimai? Visos šios Jūsų paminėtos skirtingos sritys labai artimai susijusios. Kovos menų principus galima perkelti į verslą ir bendravimą su žmonėmis, dėstymą, vertybių diegimą ir atvirkščiai ¬– verslo principus pritaikyti valdant kovos menų organizaciją.Pavyzdžiui, KTU Ekonomikos ir verslo fakultete dėstau apie organizacijų strateginį valdymą ir strateginius sprendimus. Visa tai pateikiu nauju rakursu – per kovos menus ir rytų filosofiją, parodau, kaip ši filosofija pritaikoma kasdieninėje įmonės veikloje. Pavyzdžiui, galiu pateikti centrinės linijos principą, kuris sako, kad centre yra labai daug pažeidžiamų taškų, todėl mūsų rankos yra toje linijoje, kad juos galėtume apginti. Taip pat yra ir versle –¬ centre yra tavo vertybės, tau svarbūs dalykai: varomoji jėga, kompetencijos, filosofija. Tai pagrindinė tavo smogiamoji jėga, kurią naudoji konkurencinėje kovoje. Tu ją saugai, ją stiprini ir nukreipi atakuodamas, kad galėtum įveikti konkurentus.Wing Tsun kovos mene taip pat yra naudojama „lipnių rankų“ sistema. Ją puikiai galima pritaikyti derybose. „Lipnios rankos“ byloja: pasilik su tuo, kas ateina, sek tai, kas pasitraukia, jeigu laisvas kelias, smūgiuok.“ Tu visada privalai kontroliuoti derybų eigą, turi prilipti prie savo oponento ir atitinkamai atsakinėti į klausimus, strategiškai vesti pokalbį, ką oponentas besakytų, gali susidėlioti savas pozicijas, kuriomis galėsi atremti priešininko atakas. Tu prilimpi ir neatleidi. Jis atsitraukia, o tu eini vis pirmyn ir užimi vis naujas teritorijas ir įtvirtinti tau svarbias pozicijas, kad laimėtum derybas.Taip KTU studentai tas pačias verslo valdymo teorijas pamato kitoje terpėje ir ugdo savo universalumą bei įžvalgumą.

Kiek įtakos dėsnių pritaikymui turi kultūriniai dalykai? Kinai juk yra kolektyvizmo šalininkai, o mes – lietuviai labiau individualistai. Ar tai netrukdo mums? Akivaizdu, kad kultūra vaidina labai svarbų vaidmenį, tačiau mus supanti aplinka ir žmonės padeda keistis, augti ir tobulėti. Tai ypač jaučiasi jaunesnioje kartoje, kuri daug keliauja, turi draugų iš viso pasaulio. Matosi, kad jie jau daug laisvesni žmonės, nori dirbti kitaip, kurti naujo modelio organizacijas, kuriose viskas yra paprasčiau, nėra tiek daug suvaržymų ir standartų. Žinoma, yra ir tų žmonių, kurie dirba tik su senais, įsišaknijusiais vienos ar kitos rinkos dalyviais, ten įdiegti naujus principus užtrunka daugiau laiko, tačiau visi mes nuolatos keičiamės.

Kaip tik Jūsų minėtose senose įmonėse, kurios keičiasi labai lėtai, į darbuotojus dažnai žiūrima tik kaip į darbo jėgą, naudojamus išteklius. Įmonės siekia pelno, o darbuotojai tėra tik priemonė. Wing Tsun tuo tarpu sako priešingai, kad mokytojas turi ugdyti mokinį ir padėti jam augti, o ne atvirkščiai. Taip, organizacijų tipų yra labai daug, su kuriomis kuriamos ir organizacijos vertybės, filosofija ir kultūra. Vienos yra orientuotos į pelno siekimą, joms nesvarbi darbuotojų rotacija ir vidinė atmosfera kolektyve. Svarbiausia, kuo daugiau uždirbti per trumpiausią įmanomą laikotarpį, neatsižvelgiant į ilgalaikę perspektyvą.Organizacijų modeliai keičiasi priklausomai nuo to, kokiame sektoriuje jos dirba. Pavyzdžiui, statybų sektoriuje yra taikomas vienas modelis, o aukštųjų technologijų, „startup‘uose“ jau visiškai priešingas, kur yra daugiau laisvės, daugiau skatinama kalbėtis su vadovais, diskutuoti ir siūlyti savo idėjas.Kinų kultūroje ir Wing Tsun kovos mene yra labai svarbus mokytojo ir mokinio santykis. Mokytojas tau suteikia žinias, o tu turi jas priimti. Mokytojas padeda mokiniui augti, o mokinys atsidėkodamas stengiasi būti uolus, perimti žinias, o vėliau mokinti kitus, padėti mokytojui. Jei ši filosofija prigyja organizacijoje, laimi visos pusės: laimi vadovas, kuris perteikia žinias, nes tiki mokiniu, kad jis bus lojalus, kad darbuotojas supranta, jog padėdamas vadovui padeda ir sau. Taip pat darbuotojas, žino, kad lojalumas jam leis gauti dar daugiau, sužinoti ir išmokti, taip pakelti savo kvalifikaciją.Tokiu principu grįsti santykiai žmogiškųjų išteklių valdyme gali tik sustiprinti organizaciją, padėti išgyventi sunkius laikus. Kai vadovas pasitiki darbuotojais, jis gali koncentruotis į veiklos rodiklių gerinimą, organizacijos vystymą, o ne gyventi paranojoje ir į visus žvelgti įtariai bei žiūrėti kaip į resursus, kuriuos prireikus rotuos. Lygiai tas pats ir su darbuotoju, kuris jaučiasi saugus ir gali koncentruotis į darbą, nejausti nereikalingos įtampos ir gyventi pilnavertį gyvenimą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kokios motyvacinės priemonės visada suveikia ir padeda vystyti verslą nuolatos? Tenka pripažinti, kad versle dažniausia motyvacija darbuotojams yra atlyginimas ir tai yra visiškai normalu, nes žmonės turi turėti iš ko pragyventi. Kovos menuose viskas yra šiek tiek kitaip. Wing Tsun yra mūsų hobis ir aistra. Čia mes dažnai stengiamės dėl kitų, kad bičiuliams išeitų vienas ar kitas pratimas, nori pastatyti supratimo tiltą su bendraminčiais.Kitas aspektas yra žinios. Mane labiausiai motyvuoja žinios. Žmogus visada nori eiti pirmyn ir išmokti kažko naujo, perimti šimtų metų senumo techniką, valdyti dar geriau savo kūną. Tai yra vidinė motyvacija, kuri niekada nesibaigia, domėjimasis, kuris niekada nedingsta. Juk gali perimti kitų meistrų gyvenimišką patirtį, būti formuojamas kovos meno vertybių, kurios skatina sustoti ir permąstyti savo gyvenimą, neatitolti nuo žmogiškumo.

Ir paskutinis klausimas, ar šiuolaikinės gyvenimo sąlygos nenužudys žmogiškumo, kuris taip svarbus versle? Gyvenimas suteikia neribotas galimybes, tik reikia išdrįsti jomis pasinaudoti, atkakliai siekti savo tikslų, nepasiduoti ir tikėti. Visai kaip sportuojant – jauti maudžiamus raumenis, lavini protą ir pats su savimi kovoji sunkiausią kovą gyvenimą. Įveikęs save dar vienu žingsneliu artėji link Žmogiškumo.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.
Žingsniu arčiau atviros darbo rinkos – Seimas imasi neįgaliųjų įdarbinimo reformos

Seimas po pateikimo priėmė svarstyti Užimtumo įstatymo pataisas, numatančias paramą įdarbinant neįgaliuosius...

Vadyba
14:54
Ir ilsėtis reikia motyvacijos: neatostogaujantys darbuotojai – įspėjimas apie darbovietės ydas Premium

Artėjant vasaros atostogų bumui, personalo atrankos specialistai rekomenduoja įsigilinti, dėl kokių...

Vadyba
13:11
A. Grabinskė: geriausias vadovas yra tas, kuris pajaučia, kad komandoje yra nebereikalingas Premium

Pastarieji keleri metai visam pasauliui dosniai pametėjo iššūkių – COVID-19 pandemija, jai rimstant – karas...

Vadyba
10:12
Nemokumo administravimo bendrovė „Finance Guru“ tapo „Lifosos“ administratore

Dėl Vakarų sankcijų sustabdytos Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ laikinąja administratore pirmadienį...

Pramonė
2022.05.23
„NanoAvionics“ vadovas: kitais metais planuojame išaugti iki 300 darbuotojų Premium 3

Lietuvos mažųjų palydovų gamintoja „NanoAvionics“ šį birželį jau bus visiškai persikėlusi į naujas patalpas...

Vadyba
2022.05.23
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 6

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
J. Adomavičius: sunku uždaryti įmonę Rusijoje, kai du mūsų akcininkai sėdi Baltarusijos kalėjime Premium 1

Jurgis Adomavičius, muitinės tarpininko paslaugas teikiančios įmonės „Bunasta“ vadovas, VŽ podkaste pasakoja,...

Logistika
2022.05.23
Verslas sukūrė platformą „Svetingi.lt“: kaip pakviesti vakarienės ukrainiečius ir prasmingai įtraukti darbuotojus Premium

Verslas ir visuomenė nuo pat karo Ukrainoje pradžios vasario 24 d. skyrė visokeriopą paramą: kuriam laikui...

Gazelė
2022.05.23
Kaip auginti verslą: 13-oje „Spiečių“ praktinė verslo akceleravimo programa

13-oje Lietuvos miestų veikiančiuose „Spiečiuose“ gegužę ir birželį prasideda verslo akceleravimo programa,...

Gazelė
2022.05.21
E. Gliaudelytė. Net gerai sutariantys darbdaviai ir darbuotojai gali susipykti 2

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai...

Nuomonės
2022.05.21
Kas šiemet labiausiai motyvuoja Lietuvos darbuotojus 2

Darbo užmokestis ir stipri komanda yra labiausiai darbuotojus motyvuojantys veiksniai, rodo žmogiškųjų...

Vadyba
2022.05.21
Nuotolinis darbas: kaip motyvuoti, kad tai netaptų mirusių sielų komanda Premium

Dauguma vadovų pritaria, kad visų pirma pats žmogus turi būti motyvuotas, o tada jau galima pagalvoti ir apie...

Vadyba
2022.05.21
Brangi draugystė: premijos už rekomenduotą kolegą dažniausiai pasiteisina, už IT specialistą – auga Premium 2

Įdarbinimo specialistai teigia, kad būdas ieškoti naujų darbuotojų tarp jau esamų kolegų draugų dažniau...

Vadyba
2022.05.20
„SME Finance“ su „SME Bank“ steigia bendrą IT centrą: bus sukurta 50 darbo vietų

Lietuvos finansų technologijų bendrovė „SME Finance“ kartu su neobanku „SME Bank“ įkurs vidinį informacinių...

Vadyba
2022.05.20
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui ieškoma naujo vadovo

Žemės ūkio ministerija paskelbė konkursą Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro vadovo pareigoms...

Vadyba
2022.05.20
Vilniuje pradėtos privačios britiškos mokyklos statybos 12

Sostinės Antakalnio mikrorajone pradėtos privačios mokyklos „British School of Vilnius“ naujo pastato...

Statyba ir NT
2022.05.20
Sėskite, du! Neišmoktos projektų valdymo pamokos Premium

Projektas baigtas: vieni laimingi, kiti – nelabai. Nors vis daugiau komandų po visko susėda aptarti...

Vadyba
2022.05.19
Efektyvus įsigijimas: kaip „Rivilė“ pasiekė startuolio spurto į sparčiausiai augusių Europoje sąrašą Premium

Trisdešimtmetį veikiančios įmonės sukaupta patirtis ir žinios kartu su nauju požiūriu į darbuotoją ir klientą...

Gazelė
2022.05.19
Nuo liepos bedarbio statusas – kitaip

Seimas pritarė užimtumo sistemos pertvarkai – ketvirtadienį priimtos tai numatančios atitinkamų įstatymų...

Verslo aplinka
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku