Net kariaudama Ukraina nepamiršta ekonomikos reformų

Publikuota: 2014-08-25
Atnaujinta 2015-06-09 17:28
Nuotrauka: JUDITOS GRIGELYTĖS („VERSLO ŽINIOS")
„Verslo žinios“

Ką susitikimuose su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka ir kitais aukštais šios šalies pareigūnais išgirdote apie Ukrainos ekonominę būklę? Rusiškoji agresija, akivaizdu, mažina ukrainiečių galimybes bent kiek normalizuoti ekonominį savo gyvenimą ir imtis būtinų reformų? Žinoma, kad tokiomis sudėtingomis, iš išorės remiamos agresijos sąlygomis, kai daug resursų ir pastangų tenka skirti vykdant antiteroristines operacijas, gerokai apsunkinama galimybė vykdyti ekonomines reformas visoje šalyje, jau nekalbant apie rytinę jos dalį. Padėtis tebėra sudėtinga, nes Rusija neatsisako agresyvių ir neprognozuojamų veiksmų. To įrodymas – pastarojo laikotarpio įvykiai, kai Rusija įgyvendino vienašalį sprendimą be Ukrainos pritarimo ir Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus palydos įvežti į Rytų Ukrainos dalį nepatikrintą humanitarinį krovinį. Tai šiurkšti provokacija, šiurkštus tarptautinės teisės pažeidimas, laužantis įprastas tarptautines procedūras ir iki šiol pasiektus susitarimus. Suprantama, kad tokie veiksmai toliau blogina situaciją. Be abejo, kol tokios provokacijos tęsiasi, sudėtinga užtikrinti ekonominę gerovę.

– Taigi, kol vyksta karas, negalima nė galvoti apie ekonominį stabilizavimą Ukrainoje? – Ir p. Porošenka, ir kiti ukrainiečių pareigūnai susitikimuose patikino, kad vykstantis karas nėra pretekstas Ukrainai nevykdyti ekonominių reformų. Jos vyks. Po truputį jau ir vykdomos, nors pripažįstama, kad tai daryti nepaprastai sudėtinga. Ekonominė šalies padėtis toli gražu nėra antraeilis dalykas, todėl visas problemas, susijusias ir su saugumo užtikrinimu, ir su ekonomine gerove, būtina spręsti lygiagrečiai. Kita vertus, panašu, kad ukrainiečiai nepakankamai išnaudoja tarptautinės paramos svertus, kurie padėtų vykdyti reformas.Kalbant apie ES bei kitų Vakarų struktūrų finansinę bei kitokią paramą, jos panaudojimą, deja, dar yra nemažai spragų. Labai svarbu, kad paramos gavimas ir panaudojimas būtų veiksmingas, kad būtų stiprinamas ir skaidrinamas administracinis, praktinis jos panaudojimo pajėgumas, kad būtų realiai kovojama su korupcija. Tik tokiu atveju galima tikėtis, kad nors ir po sunkių, nepopuliarių reformų paprasti žmonės ilgainiui pajus jų vaisius. Mes esame pasirengę jiems padėti šiais klausimais. Netrukus Lietuvos deleguotas patyręs specialistas vyks padėti Ukrainos valdžiai vykdyti reformas, skaidriai panaudoti eurointegracinę paramą.

Birželio pabaigoje Briuselyje pagaliau pasirašyta Asociacijos ir laisvosios prekybos sutartis tarp ES ir Ukrainos. Gal ji jau įsigaliojo ir yra bent jau kokių nors rezultatų? Kad įvyktų šios sutarties vadinamasis išankstinis įsigaliojimas, reikia, kad ją ratifikuotų bent Ukrainos pusė. Kol kas dėl procedūrinių dalykų tai nėra padaryta. Bet mane informavo apie numatomą grafiką, kada tas ratifikavimas turėtų įvykti. Buvau patikintas, kad sutartis Ukrainos Radoje bus ratifikuota greitai – jau šį rugsėjį. Tuomet bus galima laukti šios sutarties galiojimo rezultatų ir jos įtakos plėtojant Ukrainos ekonomiką, taip pat stumiant būtinas reformas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kad ir kaip būtų, visi sutinka, kad Ukrainos laukia sunki žiema. Tai nesukels visuomenės nepasitenkinimo dabartine valdžia ir socialinių neramumų, kuriuos, žinoma, tik skatins Kremlius, siekdamas savų tikslų? Taip, daug kalbama, kad žiema bus sunki. Jau dabar juntamas ekonomikos taupymo režimas, o toliau greičiausiai bus dar sunkiau. Vis dėlto tikimės, kad ukrainiečiai supras, jog laisvė kainuoja ir reikia dėti pastangų, pakentėti, kad laisvė, demokratiškos civilizuoto pasaulio vertybės būtų įgyvendintos.

Kaip Ukrainoje jaučiasi lietuvių verslininkai? Apskritai jų ten dar liko? Mūsų verslininkai, nors šiek tiek atsargiau, vis dėlto toliau bendrauja ir bendradarbiauja su partneriais Ukrainoje. Situacija sudėtinga, tenka dirbti sunkiomis sąlygomis, o ir ukrainiečių ekonomikos būklė toli gražu nėra geriausia. Bet tikimės, kad šiemet dvišalė prekyba nebus smarkiai mažesnė nei pernai.

Ukraina žada taikyti tam tikrų sankcijų Rusijai. Ar tai reiškia, kad, kaip kartais užsimenama, neva žiemą bus sustabdytas rusiškų dujų tranzitas per Ukrainą į Europą ir tai sukels nemažai problemų kai kurioms ES šalims? Nėra tikėtina tokia situacija. Netoliaregiška ir nelogiška taip elgtis. Ukrainos sankcijos Rusijos atžvilgiu yra analogiškos toms, kurias ėmė taikyti ES ir Jungtinės Amerikos Valstijos. Beje, jei jau palietėme sankcijų Rusijos atžvilgiu temą, manome, kad jos toli gražu dar neišnaudotos. Kai kurios yra pusinės, tarkime, gynybos srityje. O jei kalbėtume apie tikslines priemones prieš pareigūnus, sąraše jų yra mažiau nei šimtas. Tai nėra daug. Nors yra daug nelogiškų, nesuprantamų Maskvos veiksmų, dialogas su Rusija turi būti tęsiamas.Su p. Porošenka, be kita ko, pasikalbėjau, kaip jis rengiasi vizitui į Minską, kur šį antradienį turėtų įvykti Ukrainos ir Rusijos vadovų susitikimas. Jame žada dalyvauti ir Europos Komisijos atstovų. Europa, kiek tai bus įmanoma, padės kalbėtis su Rusija ir atsakyti į klausimus dėl ekonominės padėties. Kita vertus, tenka pripažinti, kad nors dialogas būtinas, be abejo, tikėtis iš jo rezultatų kol kas sudėtinga.Interviu publikuotas dienraštyje "Verslo žinios".

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku