Kompasas galvoj

Publikuota: 2014-06-13
Atnaujinta 2015-06-01 13:08
Nuotrauka: "Matton" nuotr.
 

Vilniuje niekada nebūčiau taip pasakęs. O Londone, praėjus metams, kai miesto žemėlapis susisluoksniavo galvoje, aplankyti atvažiavusiam bičiuliui ramių ramiausiai paaiškinau:
– Išėjęs iš metro, eik į šiaurę...

Kur bičiuliui reikia eiti toliau, jau nebespėjau pasakyti, nes telefone sugriaudėjo pasipiktinęs balsas:

– Į kokią šiaurę? Ar aš diversantas, ar, šitas, skautas? Aš nevaikštau su kompasu! Aiškink normaliai – tiesiai, prie didelio medžio suk į dešinę, pamatysi žalią namą... Aiškink kaip vilnietis, – burbėjo geografijos nuorodų nukankintas draugas.
Simboliška, kad priekaištaudamas jis nepalygino savęs su jūreiviu.Didžiojoje Britanijoje (ir jos kolonijose), kaip jokioje kitoje šalyje, ypač daug vietovių, kurių oficialiuose pavadinimuose yra pasaulio šalies patikslinimas. Kad ir kur žiūrėsi, rasi ką nors panašaus į Pietų Aktoną, Šiaurės Kentą, Vakarų Bromvičą ar tiesiog Ist (Rytų) Endą. Lietuvoje tokių pavadinimų nėra. Kad būtų greičiau patikrinti teoriją, paprašiau pagalbos savo „Facebooko“ draugų. Paklausiau jų, ar žino bent vieną gyvenvietę, kurios oficialiame pavadinime būtų pasaulio šalis. Kadangi mano draugams būtina šmaikštauti, perspėjau, kad su Šiaurės Atėnais neimprovizuotų. Patys su kepure. Užvirė šiokia tokia diskusija, joje buvo minimas Šiaurės miestelis (atmestas kaip neoficialus pavadinimas), kaimas Geri Vakarai (tiktų, jei vadintųsi Vakarų Gėris), Pietryčių Lietuvos žemumos (ne gyvenvietė). Atrasta, kad pas mus daug pavadinimų yra patikslinti žodžiu „Naujas“. Atrastas ežeras Šiaurys, upė Pietvė. Diskusiją pabaigė Aistis I. Savukynas, atsivertęs Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto „Vietovardžių žodyną“  ir pranešęs, kad Lietuvoje gyvenviečių su pasaulio šalimis pavadinime nėra.Ir, be jokios abejonės, tai susiję su jūreivyste. Britai pradėjo plaukioti anksti, buriavo daug, toli ir dažnai. O lietuviai niekada neburiavo. Jie vaikščiojo pėsčiomis, jodavo, dabar – važinėja mašinomis. Ir važiuoja ne į vakarus, o „tiesiai, prie Suvalkų pasuk į dešinę, tada šiek tiek kairiau...“ Tai – sausumos žmogaus kalba.
Kai į mūsų anglų kalbos mokyklos Pietų Kensingtone klasę įėjo nematyta moteris, aš iš karto supratau, kad ji – tikra britė. Poilgiais apyšviesiais plaukais, apvaliomis žvitriomis akimis, nešina dirbtinės odos rankine, šiek tiek nukleiptais, į balerinų panašiais batais, ji galėjo drąsiai vaidinti kokiame nors pigesniame seriale tipišką Londono vidurinės klasės atstovę. Energingą ir su galvoje įmontuotu kompasu. Vietinės gamybos kompasu, kuris rodo penkias pasaulio šalis – keturias tradicines ir kryptį, kuri vadinasi „Britanija“.Bendraklasiai irgi gana greitai išdedukavo, kad tai dar viena pamaininė mokytoja. Mūsų nuolatinė, Lucinda, jau savaitę sirgo, tad mes vis gaudavom patikrinti įvairių pedagogų. Vienas, vos įžengęs, pranešė, kad yra priklausomas – narkotine prasme – nuo futbolo klubo „Newcastle United“ ir jam reikia kas dešimt minučių patikrinti klubo aistruolių forumą. Jis savo telefoną maigė turbūt net dažniau nei žadėjo. Buvo ir naujazelandietis. Jis tris valandas pasakojo kažką labai ilgo ir linksmo. Mes jo nesupratome. Kartą pamačiau jį mokytojų kambaryje. Atrodo, kad kolegoms jis tęsė mums pradėtą pasakoti istoriją, lygiai taip pat linksmai. Mokytojai, įtariu, jo irgi nesuprato.
Dabartinė naujokė per kelias sekundes pademonstravo, kad jos vidinės rodyklės kryptis yra tobulai standartiškai britiška. Pamokos tema buvo orai – prognozės, ribiniai reiškiniai, televizijos meteorologija. Sužinojusi, iš kokių mes šalių, laikinoji pranešė, kad „kai gyveno Honkonge, labai priprato prie švelnaus klimato“. O štai ar Rusijoje dabar labai šalta? Ir pasižiūrėjo į mane. Aš pasimuisčiau ir paaiškinau, kad tiksliai nežinau, bet Rusijoje, kur klimatas žemyninis, tikriausiai šalta.– O štai Lietuvoje su jos jūra gana šilta, – sumelavau, nes tądien, kovo pradžioje, Vilniuje buvo 19 laipsnių šalčių.
- Kai iš Honkongo Transsibiro ekspresu važiavau namo – per Mongoliją ir Rusiją, tai Rusijoje buvo labai daug sniego. Kai Londone praėjusiais metais pasnigo, tai buvo visiška katastrofa. O pas jus juk labai daug sniego? – ir vėl žiūri į mane!
Kodėl prie manęs prikibo – štai, šalia yra lenkė, ten sniego kaip ir Lietuvoj.
– Taip, sniego būna, bet kadangi mes žinome, kad bus žiema ir bus sniego, esam puikiai pasiruošę. Vos tik iškrenta šiek tiek, iškart atvažiuoja specialios mašinos ir viską sutvarko.
Ir gana virtuoziškai pamosavau rankomis, parodydamas, kaip veikia sovietinis sniego rinktuvas.
Per pirmas dvi pamokas mokytoja savo gyvenimą Honkonge prisiminė vienuolika kartų. Kai paklausiau, kokiais metais vyko šis amžiaus nuotykis, atsakė, kad 1993-iaisiais. Dažniau nei Kinijos miestą ji minėjo tik savo namą su sodu, triušiais, vištomis, šunimis ir katėmis – kai nuo sniego perėjom prie vasaros. Tuomet kliuvo prancūzui Morganui. Anot britės, kiekvieną vasarą už Lamanšo prasideda nesibaigiantys fermerių streikai. Prancūzas šiek tiek sutriko, bet nutylėjo. Po kelių minučių mokytoja pranešė, kad praėjusiais metais nuo karščio Prancūzijoje žuvo daugybė žmonių.– Tikrai? – nuoširdžiai nustebo Morganas.
Per antrą pamoką mokytoja nepatikėjo lenkės aiškinimu, kad laikrodžius pavasarį persuka ne tik Anglijoje, bet ir Lenkijoje, o ir visoje Europoje. Pradėjus kalbėti apie taifūnus ir uraganus (“kai aš gyvenau Honkonge, sužinojau, kad „taifūnas“ yra kiniškas žodis“), kentėjo abi kolumbietės. Jos kurį laiką protestavo, kad Kalifornija ir Kolumbija nėra kaimynės, todėl jos negali klasei papasakoti, kaip atrodo tikras tornadas. Per paskutinę pertrauką stovėjau gatvėje ir mačiau, kaip pusė maniškių pabėgo. Aš likau. Grįždamas į klasę dirstelėjau pro atviras mokyklos administracijos duris. Naujokė įdėmiai klausėsi dviejų rūsčių vyrų šnekos. Prasidėjus pamokai, ji net nepastebėjo, kad pusės mokinių nebėra. Likusiems papasakojo, kad ji yra veganė ir kovos už gyvūnų teises aktyvistė. Nevalgo nieko, kas gyva ar yra gyvo organizmo produktas. Jokio pieno. Jokių šilkinių drabužių. Jokių odinių rankinių. Visi gyvūnai jos sode surinkti iš gatvių. O vištas ji pavogė iš pramoninės vištidės. Už šitą akciją gavo baudą ir pirmą kriminalinį įrašą. Prieš savaitę ji kartu su kitais aktyvistais rengė demonstraciją prie kalėjimo ir reikalavo, kad ten sėdintys kovos draugai turėtų teisę į veganišką maistą. Kai demonstravo, šiek tiek pasistumdė su pareigūnais, todėl šiandien gavo šaukimą į teismą. Visai gali būti, kad jai teks šiek tiek pasėdėti tame kalėjime. Mokytoja dėl antro įrašo byloje nesikrimto, bet perspektyva negauti tinkamo maisto ją sukrėtė. Mes patylėjom – pamokos, kaip guosti teisiamus žaliuosius aktyvistus, dar nebuvo. Po pauzės paklausiau:
– O kur tas kalėjimas?
– Vakaruose, – mostelėjo ranka mokytoja ir apsiverkė.
Vėliau, jau gatvėje, patikrinau – tas mostelėjimas buvo absoliučiai tikslus vakarų krypties nurodymas.

Daugiau panašių straipsnių rasite „Verslo klasėje“ –  žurnale mąstantiems ir smalsiems žmonėms, kurie brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi. Prenumeruoti žurnalą galite čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

„Vilnius Mama Jazz“ kviečia klausyti, žiūrėti, kalbėti

Gegužės 26 d. prasidedantį festivalį „Vilnius Mama Jazz“ lydi plati „palaikomoji“ programa, kviesianti į...

Laisvalaikis
2022.05.25
„SpaceX“ prieš „Boeing“: kaip E. Musko įmonė aplenkė aviacijos milžinę Premium

Praėjusį savaitgalį „Boeing“ bepilotis erdvėlaivis „Starliner“ po daugiau nei dvejus metus trukusių bandymų...

Inovacijos
2022.05.25
„Financial Times“ surikiavo geriausias mokymosi programas vadovams Premium

Geriausių pasaulyje verslo programų reitinge „Executive Education“, kurį daugiau nei du dešimtmečius sudaro...

Laisvalaikis
2022.05.25
IT specialistė kaime rado laimę: sukūrė tradicinį verslą, bet kitaip Premium

Sostinė siūlo apsčiai galimybių, tačiau vis daugiau šeimų ją palieka ir keliasi gyventi į kaimą. Nors...

Gazelė
2022.05.25
Patriotų gastrolės Rusijoje – už 100 milijonų Premium 3

Dar iki įsiverždama į Ukrainą Rusija negailėjo lėšų vadinamajai minkštajai galiai, t. y. savo kultūros...

Laisvalaikis
2022.05.24
Valdovų rūmų vadovui prof. V. Dolinskui – prestižinė Lenkijos kultūros premija

Prestižinė kultūros premija, prof. Aleksanderio Gieysztoro vardo apdovanojimas, įteiktas Nacionalinio...

Laisvalaikis
2022.05.24
Iš Kanų festivalio: „Mariupolis 2“, rusiškas skandalas, geriausia sezono komedija Premium

Kanuose vyksta 75-asis kino festivalis, paženklintas skaudžiausia mūsų dienų tema. Rusijos karas Ukrainoje...

Laisvalaikis
2022.05.24
Baltarusijos opozicijos lyderė: Lietuvos pagalba neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu

Lietuvos pagalba baltarusiams neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu, sako Sviatlana Cichanouskaja,...

Verslo aplinka
2022.05.24
„Time“ įtakingiausių menininkų viršūnėje – „Marvel“ žvaigždė Simu Liu

Naujausią „Time“ žurnalo, paskelbusio 2022-ųjų šimto įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą, viršelį puošia...

Laisvalaikis
2022.05.23
Ką A. Navalnas „Time“ parašė apie Putiną, o J. Bidenas – apie Zelenskį

Žurnalas „Time“ į įtakingiausių 2022 m. žmonių sąrašą įtraukė Volodymyrą Zelenskį, Ukrainos prezidentą, ir...

Laisvalaikis
2022.05.23
Skaičiai: užteršti ir švariausi Europos miestai Premium

Smulkiųjų kietųjų dalelių kiekis Europoje per pastarąjį dešimtmetį mažėjo, tačiau vis dar viršija...

Verslo klasė
2022.05.22
Eutanazijos vartai. Kaip suplanuoti mirties datą Premium

Kelionių maršrutuose netikėta kryptis – paskutinė gyvenimo stotelė. Žmonės, įpratę viską planuoti ir iki...

Laisvalaikis
2022.05.22
Už 135 mln. Eur parduotas 1955-ųjų „Mercedes“

1955-ųjų laidos „Mercedes-Benz“, viena iš vos dviejų egzistuojančių tokio modelio mašinų, šį mėnesį aukcione...

Automobiliai
2022.05.22
Nacionalinėje dailės galerijoje – fotografijų paroda „Karas Ukrainoje. 2022 metai“

Meno lauke randasi vis daugiau liudijimų, pasiekiančių mus iš Rusijos užpultos Ukrainos. Vienas tokių –...

Laisvalaikis
2022.05.21
Ateitis su 5G pagal „Ericsson“: kas laukia žmonių ir verslo Premium

5G ryšys dažnai yra pristatomas kaip technologija, kuri daugiausia naudos atneš verslui. Tai bent iš dalies...

Inovacijos
2022.05.20
Virtualus nekilnojamasis turtas? Kodėl gi ne Premium 1

„Virtualus nekilnojamasis turtas (NT) yra dar viena skaitmeninio investavimo alternatyva. Iki šiol buvo...

Laisvalaikis
2022.05.20
Trakuose – ukrainos menininko J. Grigorovičiaus paroda „Karo spalvos“

Trakų kultūros rūmų meno galerijoje „Fojė“ (Vytauto g. 69) atidaryta kino dailininko Jurijaus Grigorovičiaus...

Laisvalaikis
2022.05.20
Kanuose T. Cruise‘ui įteikta „Garbės auksinė palmės šakelė“

Holivudo aktorius Tomas Cruise'as, trečiadienį pirmą kartą po 30 metų pertraukos apsilankęs Kanų kino...

Laisvalaikis
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
2022.05.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku