Lietuva „Gazpromui“ dar padėkos

Karštligiškai 2010 m., po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo, prasidėjusi energetikos sektoriaus infrastruktūros plėtra įgauna apčiuopiamas formas. Rudenį į Klaipėdos uostą atplauks suskystintųjų gamtinių dujų laivas-saugykla Independence. Specialūs laivai jau šią vasarą per Baltijos jūrą ims tiesti Lietuvos elektros jungties su Švedija NordBalt kabelį. Plika akimi netrukus bus galima pamatyti, kaip nuo Alytaus Lenkijos pusėn kyla tarpvalstybinės aukštos įtampos elektros jungties LitPol Link stulpai.
Regis, po keletą metų trukusios konfrontacijos randasi pirmųjų ženklų, kad savo požiūrį kaip į vietos rinką keičia Rusijos dujų koncernas Gazprom. Per artimiausias savaites, kaip žadama, sumažinsiantis Lietuvos vartotojams tiekiamų gamtinių dujų kainą. Ūkinės-finansinės krizės laikotarpiu pasinaudodamas monopoline padėtimi, Gazprom iš Lietuvos rinkos išmelžė viską, ką galėjo. Todėl nuo šių metų pabaigos bus nebe tradicinis, patikimas ir išskirtinis, o vienas iš pageidaujamų dujų tiekėjų.Tačiau Lietuva turėtų pripažinti: Rusijos dujų eksporto monopolijos kainodara ir požiūris į rinką tapo svarbiausiu postūmiu lygia greta plėtoti alternatyvius dujų tiekimo šaltinius ir įgyvendinti vietos kilmės biokuro konversiją šilumos gamybos sektoriuje. Dėl biokuru varomų šilumos gamybos projektų Vilniuje dar tebediskutuojama, tačiau akivaizdu, kad proceso nebeįmanoma sustabdyti.Ko gero, bent jau pripažinimo dėl įžvalgumo nusipelnė tie buvusios vyriausybės politikai, kurie priėmė politinį sprendimą statyti SkGD terminalą Klaipėdoje, nelaukdami ginčų tarp trijų Baltijos šalių, o vėliau dar ir su Suomija pabaigos. Lietuva neteko galimybės gauti ES struktūrinę paramą projektui, tačiau energijos tiekimo požiūriu netrukus bus daug saugesnė. Kai Rusija kelia chaosą Ukrainoje ir provokuoja saugumo problemas Rytų Europoje, Ryga, Talinas ir Helsinkis tebediskutuoja, kas gaus teisę statyti regioninį SkGD terminalą. 20142020 m. ES biudžete sumažėjus transporto, energetikos ir ryšių technologijų finansavimo eilutei, perspektyvos gauti Europos paramą tokiam projektui tikrai nepagerėjo.Nuo 2016 m. Lietuva regione turės labiausiai Baltijos šalyse išplėtotą energetikos infrastruktūrą ir įvairių išteklių šaltinių. Politikai turėtų užsibrėžti tikslą, kad į energetikos sektorių investavusios šalies įmonės ir vartotojai galėtų paragauti ir saldesnių plėtros vaisių. Sutelktos pastangos, kad Estija ir ypač Latvija kuo greičiau atvertų savo dujų rinką ir didintų dviejų šalių elektros jungties, kurios menkas pralaidumas tampa aštriausia regionine problema, galią, per keletą metų turėtų duoti rezultatų. Regioninė integracija ir galimybė kuo laisviau prekiauti dujomis ir elektra šiaurinėse rinkose greitintų investicijų į Lietuvos energetikos sektorių grąžą.Ir dar viena, beveik utopinė idėja. Lietuvos visuomenės sąmonė būtų daug sveikesnė, jeigu politikai nustotų didvyriškai ieškoti pigesnių energijos išteklių. Kaip rodo šalies vartotojų patirtis ant 20072008 m. slenksčio nuo pigiausios iki brangiausios dujų kainos tėra vienas žingsnis. Energija ateityje nebus pigi nei dujos, nei biokuras. Politikų reikalas užtikrinti kuo didesnę energijos šaltinių įvairovę ir pateikti tinkamą jos vidurkį vartotojui.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti