Gamtai, žmogui ir verslui

Publikuota: 2014-04-15
Atnaujinta 2015-06-01 13:16
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė
„Verslo žinios“. Redakcijos nuomonė

Seimo darbo tiesiojoje – užstato sistema, skirta vienkartinėms gėrimų pakuotėms, paprasčiau tariant, – skardinėms ir visokio dydžio bambaliams. Anot sistemos iniciatorių, o tokie pirmiausia yra didieji pakuočių tvarkymo prievolininkai gėrimų gamintojai, atliekų sanitarų darbo baras – 350.000 PET butelių ir 200 mln. skardinių. Konteinerinė rūšiavimo sistema (tautoje žinoma „varpelių“ vardu) susidoroja vos su 20% PET ir 10% skardinių. Visa kita (pusė milijardo skardinių ir bambalių) keliauja į sąvartynus, nugula pakeles, pamiškes, paežeres.

Nereikia būti socialiai atsakingam, pakaktų būti civilizuotam, kad pasisakytum už visas įmanomas visų atliekų tvarkymo priemones. Kad jų tvarkymas būtų ir ekonomiškai naudingas, ir nekenksmingas aplinkai.Užstato sistema prie šių tikslų prisideda be jokių išlygų – tą įrodo tiek tvarkomos stiklo taros pavyzdys (Lietuvoje sutvarkoma apie 85% alaus butelių), tiek Skandinavijos šalių statistika – mūsų šiaurinės kaimynės sugeba sutvarkyti apie 90% pakuočių.Tai siekiamybė, už kurią kiekvienas miškas padėkotų. Tačiau neskuba dėkoti kitos suinteresuotos grupės, kurių rikiuotėje svarbiausią trejetą sudaro atliekų tvarkytojai, smulkesnieji prekybininkai ir Maisto pramonės asociacija.Ir priežastis labai paprasta – baimė, kad naujovė ne visai proporcingai perdalins bendrą atliekų tvarkymo finansinę naštą. Atliekų tvarkytojams nepatinka, kad įvedus užstato sistemą konteineriuose nebeliks pakuočių, kurias jie išrūšiavę parduoda atgal gamintojams.Jie netenka dalies pajamų, nors jiems lieka konteinerių sistemos priežiūros sąnaudos. Smulkieji prekybininkai ypač mažesniuose miesteliuose nerimauja, kad nedidelėse parduotuvėse per brangu išlaikyti surenkamos taros automatus ir nėra vietos kur sandėliuoti rankomis surinktos.Be to, už grąžinamą pakuotę jie privalo iš karto atsiskaityti su vartotojais, o užstato sistemos administratorius su prekybininkais atsiskaitys tik po 30–60 dienų. Galiausiai yra maisto pramonė, kuri su tetrapakais ar kitomis pakuotėmis nepatenka į užstato sistemą ir ant kurios pečių guls papildomi atliekų tvarkymo kaštai.Yra dar ir gyventojai, kurie jausis civilizuoti, rūšiuodami tik užstato sistemai tinkamas pakuotes. Ar tai reikš, kad visi kiti plastikai keliaus į bendruosius konteinerius, o geltonieji „varpeliai“ liūdės?..Politikai, priimdami įstatymo pataisas, turėtų atsižvelgti į verslininkų nerimą ir pasikeisiančią situaciją atliekų tvarkymo sistemoje. Negalima numoti ranka, kad tai tėra „naujovei besipriešinančių lobistų niurzgėjimas“. Vien administravimas atsieis iki 100 mln. Lt ir net labai socialiai atsakingam gyventojui nepatiktų tokį pinigą mesti į balą. O valstybei nebus geriau, padedant vienai suinteresuotai pusei, skriausti kitą – galbūt mažiau įtakingą ir socialiai jautresnę.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.
Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku