Ar „Facebook“ daro žmones nelaimingus

Publikuota: 2014-04-04
Atnaujinta 2015-06-01 13:24
Nuotrauka: "Matton" nuotr.
 

Tyrimai rodo, jog naršymas „Facebook“ socialiniame tinkle gali padaryti jus nelaimingus. Ar išties gali taip būti? – BBC naujienų agentūros „Future“ skiltyje klausia Justinas Mullinsas. Ne taip seniai nauja komunikacijos forma – socialiniai tinklai – užvaldė pasaulį ir pakeitė mūsų gyvenimus taip, kaip prieš kokį dešimtmetį niekas nė negalėjo įsivaizduoti.

Vienas komentatorius juos pavadino „geriausia kada nors žmogaus sugalvota komunikacijos priemone“, kiti nurodė jo potencialą revoliucionizuoti žinias, pramogų pasaulį ir mokslą.

Thomas Sternsas Eliotas (1888–1965), amerikiečių poetas ir scenaristas, į tai žvelgė kitaip. „Tai medijos priemonė, kuri milijonams žmonių vienu metu leidžia klausytis to paties anekdoto, tačiau būti vienišiems“, – XX a. septintojo dešimtmečio pradžioje apie televiziją rašė Nobelio literatūros premijos laureatas.„Pasukite laiką 50 metų į priekį ir jums bus atleista, jei pamanėte, kad šis komentaras puikiai tinka internetui ir internetiniams socialiniams tinklams apibūdinti“, – šypsosi p. Mullinsas. Pasak mokslo žurnalisto, svarbiausias iš jų yra „Facebook“, neseniai atšventęs dešimties metų sukaktį.
„Facebook“ statistika stulbinama: vos per vieną dešimtmetį prie jo prisiregistravo apie 1,3 mlrd. žmonių, pusė iš jų prie tinklo prisijungia kasdien ir kaskart jame praleidžia vidutiniškai 18 minučių. Tinklas jungia šeimos narius, gyvenančius skirtinguose žemynuose, per laiką išsibarsčiusius draugus ir apskritai – žmones visame pasaulyje.
Džiugina ar liūdina?
Tačiau „Facebook“ efektas vartotojams nėra vien teigiamas. Kai kurie tyrėjai tikina, jog galimybė susijungti nebūtinai padaro žmones laimingus, tai net gali sumažinti jų pasitenkinimą gyvenimu, teigia BBC.
Iki šiol šis klausimas menkai tyrinėtas, o esantys tyrimai dažniausiai konstatuoja, kad socialinis tinklas turi teigiamą poveikį. Antai 2009-aisiais dr. Sebastianas Valenzuela su kolegomis iš Teksaso universiteto Ostine (JAV) apklausė per 2.500 studentų, kurie naudojosi „Facebook“. Jų pasitenkinimas gyvenimu turėjo nedidelę teigiamą koreliaciją.
Yra ir kitokių nuomonių. 2013 m. vasarą psichologų komanda iš Mičigano universiteto An Arboro (JAV) mieste ir Leveno universiteto Belgijoje nusprendė pakapstyti šiek tiek giliau ir įvertinti, kaip kinta pasitenkinimas gyvenimu naudojantis „Facebook“. Dvi savaites mokslininkai penkis kartus per dieną žmonių grupės prašė identifikuoti emocinę jų būseną.Klausimai buvo tokie: „Kaip jautiesi dabar?“, „Koks vienišas jautiesi dabar?“, „Kada paskutinį kartą naudojaisi „Facebook“ nuo to laiko, kai tavęs paskutinį kartą to klausėme?“ ir pan. Tai leido nustatyti kiekvieno individo savijautą ir „Facebook“ naudojimosi tendencijas per dieną.
Tyrėjai padarė išvadą, kad naudojimasis „Facebook“ siejasi su nepasitenkinimu.
„Kuo daugiau kartų per dvi savaites respondentai naudojosi „Facebook“, tuo labiau smuko jų pasitenkinimas gyvenimu, – teigia mokslininkai. – Tyrimas perša mintį, jog, užuot didinęs pasitenkinimą gyvenimu, „Facebook“ jį mažina.“
Atsargiai – pavydas
BBC teigimu, yra keletas galimų tokių rezultatų paaiškinimų. Gali būti, kad nusiminę žmonės tiesiog dažniau linkę prisijungti prie „Facebook“, tačiau tyrėjai tokią prielaidą atmetė ir teigia, jog duomenys būtų parodę, ar žmonės blogai jautėsi dar prieš apsilankydami tinklalapyje.
Pasak mokslininkų, „Facebook“ yra neįkainojamas būdas patenkinti socialinio kontakto būtinybę. Tačiau jie įtaria, kad toks kontaktas, kurį leidžia „Facebook“, laikui bėgant nesuteikia laimės, priešingai, nei bendraujant „akis į akį“. Jie užsimena, kad skaitmeninė socialinė sąveika galbūt yra kitokia.Vienas iš galimų paaiškinimų – paprasčiausias pavydas. „Facebook“ vartotojo pasitikėjimą savimi gali mažinti buvusių mokyklos draugų, giminaičių ir pan. nuolatinės pagyros apie karjeros laimėjimus, keliones, nuostabius vaikus ir t. t. Kai kurie tyrėjai tokį efektą vadina draugiško pasaulio sindromu (angl. friendly world syndrome), kai atrodo, jog visi laiką leidžia geriau nei jūs, kad jiems sekasi geriau nei jums.
1970 m. sociologai paskelbė apie priešingą – blogo pasaulio sindromą (angl. mean world syndrome) – kai žmonės, per televizorių matydami daug smurto, pradėjo manyti, kad pasaulis blogesnis, nei yra iš tikrųjų.
„Jūsų draugai „Facebook“ gal tiesiog labiau linkę skelbti apie savo laimėjimus nei nesėkmes, o tai gali iškreipti tikro pasaulio suvokimą“, – perspėja mokslininkai.
Draugystės paradoksas
Tyrėjai įvardija dar vieną panašų, per pastaruosius kelerius metus išryškėjusį fenomeną, kuris gali paaiškinti socialinių tinklų keliamą nepasitenkinimą, – jūsų draugai yra populiaresni už jus.
Sociologas Scottas Feldas, 1991-aisiais, interneto priešaušriu, tyrinėdamas socialinius tinklus, atskleidė kai ką įdomaus, t. y. draugystės paradokso fenomeną. Tyrimo metu jis apklausė kelių mokyklų vaikus, šie turėjo atsakyti, kas yra jų draugai, nesvarbu, ar tai buvo abipusė draugystė, ir tiesiog ranka nupaišė tarp vaikų atsiradusius tinklus.
Sociologas suskaičiavo, kiek kiekvienas vaikas turėjo draugų, ir palygino, kiek draugų turėjo to vaiko draugai. Visų nuostabai, paaiškėjo, kad vaiko draugai beveik visada turėjo daugiau draugų nei pats vaikas.
Vėliau kitų tyrėjų buvo nustatyta, kad šis draugystės paradoksas yra bendras socialinių tinklų bruožas: jūsų draugai ne tik turės daugiau draugų nei jūs, bet tikriausiai turės ir daugiau seksualinių partnerių.Priešingai nei gali kuždėti intuicija, tam yra paprastas matematinis paaiškinimas. Daug draugų turintys žmonės dažniausiai yra ir jūsų draugų draugai. Taip jie pakelia vidutinį jūsų draugų draugų turimą skaičių. Išvada: žmonės turi daugiau draugų nei jūs, nes turimų draugų skaičiaus vidurkis tiesiog... yra iškreiptas.
Didėjantis internetinių socialinių tinklų skaičius tai patvirtina, ne vien dėl to, kad tyrėjams staiga tapo prieinami įvairūs duomenys, o tai buvo neįsivaizduojama prieš interneto erą.
Pasak dr. Nathano Hodaso ir jo kolegų iš Pietų Kalifornijos universiteto, draugystės paradoksas taip pat puikiai tinka net 98% „Twitter“ vartotojų.Tačiau kodėl dėl to turėtume jaustis blogai, klausia BBC. Galbūt todėl, jog „Facebook“, kitaip nei realiame gyvenime, galime pamatyti, kiek tiksliai jūsų populiaresni draugai yra populiarūs.
2014 m. sausį Tulūzos (Prancūzija) ir Alto (Suomija) universitetų mokslininkai paskelbė, kad kitų turtas ir laimė gali sukelti tokią pačią paradoksalią reakciją. Taigi, nors daugelis jūsų draugų yra tokie patys kaip jūs, tyrimas parodo, kad yra didelė tikimybė, jog bent vienas žmogus jūsų socialiniame tinkle yra žymiai turtingesnis ar laimingesnis.
Visa tai tikrai gali nuliūdinti. Ir tikrai nedaug skiriasi nuo to, ką apie televiziją manė poetas Eliotas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

IT specialistė kaime rado laimę: sukūrė tradicinį verslą, bet kitaip Premium

Sostinė siūlo apsčiai galimybių, tačiau vis daugiau šeimų ją palieka ir keliasi gyventi į kaimą. Nors...

Gazelė
05:45
Patriotų gastrolės Rusijoje – už 100 milijonų Premium 2

Dar iki įsiverždama į Ukrainą Rusija negailėjo lėšų vadinamajai minkštajai galiai, t. y. savo kultūros...

Laisvalaikis
2022.05.24
Valdovų rūmų vadovui prof. V. Dolinskui – prestižinė Lenkijos kultūros premija

Prestižinė kultūros premija, prof. Aleksanderio Gieysztoro vardo apdovanojimas, įteiktas Nacionalinio...

Laisvalaikis
2022.05.24
Iš Kanų festivalio: „Mariupolis 2“, rusiškas skandalas, geriausia sezono komedija Premium

Kanuose vyksta 75-asis kino festivalis, paženklintas skaudžiausia mūsų dienų tema. Rusijos karas Ukrainoje...

Laisvalaikis
2022.05.24
Baltarusijos opozicijos lyderė: Lietuvos pagalba neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu

Lietuvos pagalba baltarusiams neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu, sako Sviatlana Cichanouskaja,...

Verslo aplinka
2022.05.24
„Time“ įtakingiausių menininkų viršūnėje – „Marvel“ žvaigždė Simu Liu

Naujausią „Time“ žurnalo, paskelbusio 2022-ųjų šimto įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą, viršelį puošia...

Laisvalaikis
2022.05.23
Ką A. Navalnas „Time“ parašė apie Putiną, o J. Bidenas – apie Zelenskį

Žurnalas „Time“ į įtakingiausių 2022 m. žmonių sąrašą įtraukė Volodymyrą Zelenskį, Ukrainos prezidentą, ir...

Laisvalaikis
2022.05.23
Skaičiai: užteršti ir švariausi Europos miestai Premium

Smulkiųjų kietųjų dalelių kiekis Europoje per pastarąjį dešimtmetį mažėjo, tačiau vis dar viršija...

Verslo klasė
2022.05.22
Eutanazijos vartai. Kaip suplanuoti mirties datą Premium

Kelionių maršrutuose netikėta kryptis – paskutinė gyvenimo stotelė. Žmonės, įpratę viską planuoti ir iki...

Laisvalaikis
2022.05.22
Už 135 mln. Eur parduotas 1955-ųjų „Mercedes“

1955-ųjų laidos „Mercedes-Benz“, viena iš vos dviejų egzistuojančių tokio modelio mašinų, šį mėnesį aukcione...

Automobiliai
2022.05.22
Nacionalinėje dailės galerijoje – fotografijų paroda „Karas Ukrainoje. 2022 metai“

Meno lauke randasi vis daugiau liudijimų, pasiekiančių mus iš Rusijos užpultos Ukrainos. Vienas tokių –...

Laisvalaikis
2022.05.21
Ateitis su 5G pagal „Ericsson“: kas laukia žmonių ir verslo Premium

5G ryšys dažnai yra pristatomas kaip technologija, kuri daugiausia naudos atneš verslui. Tai bent iš dalies...

Inovacijos
2022.05.20
Virtualus nekilnojamasis turtas? Kodėl gi ne Premium 1

„Virtualus nekilnojamasis turtas (NT) yra dar viena skaitmeninio investavimo alternatyva. Iki šiol buvo...

Laisvalaikis
2022.05.20
Trakuose – ukrainos menininko J. Grigorovičiaus paroda „Karo spalvos“

Trakų kultūros rūmų meno galerijoje „Fojė“ (Vytauto g. 69) atidaryta kino dailininko Jurijaus Grigorovičiaus...

Laisvalaikis
2022.05.20
Kanuose T. Cruise‘ui įteikta „Garbės auksinė palmės šakelė“

Holivudo aktorius Tomas Cruise'as, trečiadienį pirmą kartą po 30 metų pertraukos apsilankęs Kanų kino...

Laisvalaikis
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
2022.05.18
Ukrainiečiai atsisveikino su pirmuoju nepriklausomos šalies prezidentu L. Kravčuku

Rusijos invazijos krečiama Ukraina antradienį atsisveikino su Leonidu Kravčuku, pirmuoju nepriklausomos...

Laisvalaikis
2022.05.17
Prasideda Kanų kino festivalis

Šiandien Kanuose, Prancūzijoje, prasideda 75-asis tarptautinis Kanų kino festivalis ir kino industrijai...

Laisvalaikis
2022.05.17
Kuo virto „Vytauto“ avantiūra su krepšininkais Ballais Premium 6

Lietuvoje su savo šeima ir kūrybine komanda viešėjęs JAV krepšinio veikėjas LaVaras Ballas paskelbė į Ameriką...

Pramonė
2022.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku