Lietuvos teismo ekspertizės centras mažins ekspertinių IT tyrimų eiles teismuose

Publikuota: 2014-04-02
Atnaujinta 2015-06-01 13:25
 

Lietuvos teismo ekspertizės centras (LTEC), bendradarbiaudamas su UAB BAIP kibernetinės saugos kompetencijos centru (nuo šių metų pradžios – UAB NRD CS) ir Estijos teismo ekspertizės institutu (EKEI), modernizuoja skaitmeninės informacijos ekspertinių
tyrimų laboratoriją, leisiančią sumažinti ekspertinių tyrimų eiles, padidinti ištiriamų nusikaltimų skaičių ir tokiu būdu pakelti teisingumo lygį šalyje. 

„Dėl visuotiniam technologijų naudojimo bumui neproporcingo LTEC technologinių resursų augimo, pastaraisiais metais susiduriame su problema, paplitusia ir kitose ES šalyse – elektroninių įkalčių apdorojimas bei nusikaltimų kibernetinėje erdvėje tyrimas tampa vis sudėtingesnis, imlesnis laikui ir žmogiškiesiems ištekliams. Tai lėmė, jog skaitmeninės informacijos tyrimų eilės per pastaruosius metus išaugo dvigubai ir trunka nuo metų iki kelerių. Dėl to ypatingai nukenčia bylos, kuriose tyrimo greitis gali turėti lemiamos įtakos bylos eigai“, teigia LTEC direktorė dr. Gabrielė Juodkaitė–Granskienė. „Todėl pagrindinis šio projekto tikslas yra skaitmeninės informacijos tyrimų paspartinimas - automatizavimas, kuris sumažintų ekspertinių tyrimų eiles teismuose bei paskatintų efektyvų sudėtingų tarptautinio pobūdžio nusikaltimų išaiškinamumą ir prevenciją“.

Šiuo metu LTEC yra atliekamos 38 rūšių ekspertizės, tarp kurių nuo 1995 m. atliekami informacinių technologijų (IT) tyrimai. Pagrindiniai ekspertizių užsakovai yra teismai, prokuratūros, policija, muitinės tarnybos, saugumo ir specialiųjų tyrimų tarnybos, užsienio teisėsaugos tarnybos. Skaitmeniniai įrodymai itin svarbūs korporatyvinės informacijos nutekinimo, vaikų pornografijos ir pedofilijos, sukčiavimo, terorizmo bei kitose bylose.
“Šiuolaikiniame pasaulyje, sujungtame technologijų, neturėtų stebinti, kad skaitmeniniai įkalčiai gali turėti lemiamą vaidmenį bylose ir nusverti svarstykles į vieną ar kitą pusę. Trumposios žinutės, elektroniniai laiškai, nuotraukos, vaizdo įrašai gali įrodyti teisiamojo kaltumą arba atvirkščiai – sukurti nepajudinamą alibi. Todėl labai svarbus ne tik tyrimo greitis, bet ir tai, kad tyrėjų naudojama technologija bei procesai užtikrintų skaitmeninių įkalčių autentiškumą ir patikimumą tiek iš chronologinės, tiek iš turinio pusės“, teigia NRD CS direktorius Dr. Vilius Benetis.
Moderni skaitmeninės informacijos kriminalistinių tyrimų laboratorija prisidės prie efektyvesnio teismo audiovizualinių kūrinių, fonogramų, kompiuterių vaizdo ir žaidimo programų laikmenose, vaizdo bei informacinių technologijų ekspertizių atlikimo baudžiamųjų, civilinių ir administracinių bylų procese. Pakils ir LTEC ekspertų gebėjimai bylose, susijusiose su kibernetiniais nusikaltimais: pramoninio šnipinėjimo atvejais, duomenų bazių ir informacinių sistemų vientisumo pakeitimais, asmens duomenų vagystėmis ir jų panaudojimu nusikalstamuose veiksmuose, asmens tapatybės pasisavinimo bylose.
Centralizuota laboratorija leis efektyviau išnaudoti IT darbo vietas Lietuvoje – per tinklo sąsają ne tik ekspertas, bet ir tyrėjai galės naudotis centralizuotais resursais. Tokiu būdu bus geriau išnaudojamos tyrėjų kompetencijos ir padidės jų darbo efektyvumas.
„Tikimės, kad projektas taip pat prisidės prie skaitmeninės aplinkos saugumo didinimo bei teisėtos skaitmeninės ekonomikos propagavimo ir leis geriau apsaugoti internetu besinaudojančius Lietuvos piliečius ir įmones“, komentuoja LTEC direktorė dr. Gabrielė Juodkaitė–Granskienė.
Vykdant tarptautinį projektą, bus modernizuotos LTEC bei EKEI laboratorijos, rengiami teismo ekspertai ir gerinama jų kvalifikacija, vykdomi eksperimentai pritaikant modernias technologijas vietinei teisinei aplinkai, į ekspertinę praktiką įdiegti nauji tyrimo metodai ir patobulinti esami, vykdoma specialiųjų žinių ir techninių priemonių panaudojimo galimybių sklaida, užtikrinta atitiktis ISO 9001 ir ISO 17025 standartų reikalavimams. Taip pat bus atlikta mokslinė tiriamoji veikla ir sukurta metodinė medžiaga, skirta naudojimui visos Europos erdvės teismų ekspertizės organizacijose, pristatoma tarptautinėse konferencijose.
Projektą remia Europos Komisijos programa „Prevencija ir kova su nusikalstamumu 2007-2013“ (angl. „Prevention of and fight against crime 2007–2013“). Europos Komisija projekto įgyvendinimui skyrė 507.625,20 € paramą, kuri padengs 90 proc. visų projekto kaštų.Lietuvos teismo ekspertizės centras (LTEC) yra 1958 metais įsteigta ekspertinė įstaiga, kuri atlieka teismo ekspertizes (tyrimus) bei dirba mokslo tiriamąjį darbą kriminalistikos ir teismo ekspertizės srityse.
NRD CS yra specializuota kibernetinio saugumo įmonė bei kibernetinės saugos kompetencijos centras kitoms BAIP grupės įmonėms: Norway Registers Development AS, BAIP and Norway Registers Development East Africa Ltd, kurioms NRD CS padeda kuriant saugią skaitmeninę aplinką valstybėms, vyriausybėms, įmonėms bei gyventojams Centrinėje ir Rytų Europoje, Rytų Afrikoje bei kituose regionuose. Daugiau informacijos galite rasti apsilankę internetinėje svetainėje: www.nrdcs.lt.
BAIP grupė – specializuotas IT bendroves vienijanti grupė, kurios veikla apima: verslo aplinką gerinančių projektų įgyvendinimą, integruotų nacionalinių informacinių sistemų kūrimą, kritinės IT infrastruktūros atsparumo užtikrinimą, nacionalinį kibernetinį saugumą ir gynybą. Įmonių grupė valdo: BAIP, „Acena“, „NRD“, Norway Registers Development AS, Norway Registers Development East Africa Limited, NRD CS. BAIP grupė veikia ir vykdo projektus Lietuvoje, Centrinėje ir Rytų Europoje, Rytų Afrikoje ir kituose regionuose. Daugiau informacijos: www.baipgrupe.lt.Kontaktinis asmuo:
Gabrielė Tilvikaitė
Rinkodaros vadybininkė
BAIP grupė
Mob.: +370 662 06998
Tel.: +370 5 2780406
Faks: +370 5 219 59 00
A.Juozapavičiaus g. 6, Vilnius
El. p.: g.tilvikaite@baipgroup.lt

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku