BLS Lietuva indėlis stiprinant pažeidžiamų asmenų teises

Publikuota: 2014-03-19
Atnaujinta 2015-06-01 13:23
 

Grupės ieškiniai užtikrins labiau pažeidžiamų asmenų teisę į teisminę gynybą ir sumažins teismų darbo krūvį, tokias galimybes numato Seime priimto Civilinio proceso kodekso papildymai. Prie šio įstatymo tobulinimo prisidėjo advokatų profesinės bendrijos
„Baltic Legal Solutions Lietuva“ (BLS Lietuva) ekspertai prof. habil. dr. Valentinas Mikelėnas ir dr. Danguolė Bublienė.

Grupės ieškiniu siekiama apginti kolektyvinius, t.y. daugelio asmenų, interesus (pavyzdžiui, vartotojų teisių apsaugos bylose, nesąžiningos komercinės praktikos bylose, su darbo santykiais susijusiose bylose, konkurencijos teisės pažeidimų bylose). Be to, grupės ieškinio instituto pagalba siekiama sutrumpinti civilinių bylų procesą, ypač jei grupės ieškinio dalyvių yra daug.


Nors Civilinio proceso kodekse nustatyta, kad grupės ieškinys gali būti pareiškiamas viešajam interesui ginti, tačiau nei vienas šio kodekso skyrius ar straipsnis grupės ieškinio instituto taikymo ar apskritai grupės ieškinio instituto klausimų nereglamentavo. Grupės ieškinio klausimai nebuvo detaliau reglamentuojami ir kituose Lietuvos Respublikos įstatymuose ar poįstatyminiuose teisės aktuose, o teismų praktikos pagalba šios spragos nebuvo įmanoma užpildyti.

„Teisinis pagrindas grupės ieškinio institutui atsirasti Lietuvos teisės sistemoje buvo 2002 m. Civilinio proceso kodekso 49 straipsnio 6 dalis, kuri deja, neveikė, nes nebuvo priimtos kitos normos, būtinos šio instituto veikimui. Belieka pasveikinti įstatymų leidėją, kad jis pagaliau ryžosi detalizuoti šią kodekso dalį,“ – teigė Valentinas Mikelėnas, BLS Lietuva partneris. – „Grupės ieškinio būtinumą diktuoja globalizacija – vienas ir tas pats veiksmas šiuolaikinėmis sąlygomis gali daryti įtaką daugybei asmenų, pvz., avarija gamykloje gali padaryti žalos dešimtims ar šimtams aplinkinių; orlaivio katastrofa nukentėjusiais daro šimtus žmonių ir t.t. Tokiais atvejais grupės ieškinys leidžia operatyviai ir ekonomiškiau apginti daugelio asmenų teises ir interesus. Kaip ir bet koks kitas naujos teisės normos priėmimas ir galiojančios pakeitimas, taip ir grupės ieškinio atsiradimas pareikalaus nemažai teisininkų pastangų. Todėl linkėčiau teisėjams, advokatams jau dabar, nelaukiant Civilinio proceso kodekso pakeitimų įsigaliojimo, imtis analizuoti šios naujos civilinių bylų kategorijos nagrinėjimo ypatumus.“

Siekdama sudaryti sąlygas grupės ieškinio instituto taikymui praktikoje, Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2011 m. patvirtino Teisingumo ministerijos parengtą Grupės ieškinio koncepciją (toliau – Koncepcija) ir pavedė parengti ir pateikti teisės aktų, susijusių su Koncepcijos įgyvendinimu, projektus. Šio projekto rengime dalyvavo ir BLS Lietuva ekspertai, vienas iš civilinio kodekso autorių, prof. habil. dr. Valentinas Mikelėnas ir dr. Danguolė Bublienė.

Reglamentuoti grupės ieškinio institutą yra būtina, nes Lietuvoje daugėja atvejų, kai į teismus kreipiasi didelės grupės asmenų (pavyzdžiui turistai, reiškiantys reikalavimus kelionės organizatoriui dėl netinkamo turizmo paslaugų sutarties vykdymo, darbuotojai, reiškiantys reikalavimus dėl neišmokėto darbo užmokesčio). Minėtais atvejais teismai apkraunami dešimtimis ar šimtais iš esmės identiškų bylų ir nors visose gautose bylose reikalavimo pagrindas yra tas pats, o skiriasi tik reikalavimo suma, teismas neturi kitos išeities kaip tik kiekvieną bylą išnagrinėti atskirai. O tai didina finansinių išteklių naudojimą, ilgina bylų nagrinėjimo procesą, lemia didelį teismų darbo krūvį.

BLS Lietuva yra viena iš verslo teisės lyderių Lietuvoje ir Baltijos šalyse, teikianti paslaugas visose verslo teisės srityse. Ji yra Baltic Legal Solutions asociacijos narė, kuriai taip pat priklauso Latvijos “Kronbergs & Čukste“ ir Estijos “Glikman Alvin & Partnerid“ advokatų kontoros.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.
Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku