Žaisk kompiuteriu ir valdyk savo sapnus

Publikuota: 2014-02-14
Atnaujinta 2015-06-01 13:04
Nuotrauka: "Matton" nuotr.
 

Kanadiečių tyrimai rodo, kad kompiuterinių žaidimų žaidėjai gali labiau kontroliuoti savo sapnus nei kiti. Kad apsisaugotų nuo pavojų ir valdytų tai, kas vyksta sapne, jiems praverčia žaidimų patirtis. Šiuo metu atliekamas dar vienas tyrimas, jo tikslas – išsiaiškinti, ar kompiuteriniai žaidimai gali padėti įveikti košmarus, be kita ko, iš karo grįžusiems kareiviams.

Tu sapnuoji košmarą. Vyras su peiliu vejasi tave tamsiu koridoriumi. Bėgi greitai, bet jis vis labiau artėja prie tavęs. Jo peilis žiba tamsoje. Tu nori pagreitinti žingsnį, bet tavo kojos nepaklūsta. Po keleto sekundžių jis tave pasiveja ir nužudo. Tu nieko negali padaryti. O gal gali?Jeigu nuolat žaidi kompiuterinius žaidimus ir esi įpratęs valdyti asmenį virtualiojoje realybėje, greičiausiai gali valdyti ir savo sapnus. Tai rodo kanadiečių psichologės Jayne Gackenbach atlikti tyrimai. Ji atliko keletą bandymų, kaip kompiuterinių žaidimų žaidėjai gali kontroliuoti savo sapnus. Gauti rezultatai leidžia tvirtai teigti, jog asmenys, žaidžiantys kompiuterinius žaidimus, lengviau nei kiti galėtų arba pabėgti nuo minėto žmogaus su peiliu, arba jie paprasčiausiai išsitrauktų kulkosvaidį ir nuneštų priešui galvą.„Kompiuterinių žaidimų žaidėjai pripratę judėti virtualiuosiuose pasauliuose, todėl geriau sugeba kontroliuoti savo sapnus. Šiame pavyzdyje, kuris yra klasikinis persekiojimo košmaras, kai staiga atsiduri prieš nepaaiškinamą pavojų ir turi pasprukti, kompiuterinių žaidimų žaidėjai dažniausiai sugebėtų atsisukti ir susiremti su savo priešininku. Šis atvejis primena daugelio žaidimų situacijas“, – sako J. Gackenbach.

Kompiuteriniai žaidimai padeda susitelkti

J. Gackenbach dirba Granto MacEwano universitete Kanadoje ir jau daugelį metų tyrinėja ryšį tarp lucidinių, vadinamųjų sąmoningų sapnų, ir kompiuterinių žaidimų. Ankstesni tyrimai atskleidžia daug panašumų tarp žmonių, žaidžiančių kompiuterinius žaidimus ir sapnuojančių sąmoningus sapnus: abiejų tipų žmonės turi geresnį gebėjimą susikoncentruoti nei kiti, geresnius orientacinius gebėjimus, be to, juos rečiau pykina važiuojant automobiliu.Atsižvelgiant į žurnale „Nature Neuroscience“ publikuotą tyrimą, kompiuterinių žaidimų žaidėjų gebėjimas suvokti kontrastus yra 58 proc. geresnis nei kitų žmonių. Norėdama ištirti panašumus tarp žmonių, žaidžiančių kompiuterinius žaidimus ir sapnuojančių sąmoningus sapnus, 2006 metais J. Gackenbach atliko 27 kompiuterinių žaidimų žaidėjų apklausą iš viso apie 56 sapnus. Ji išanalizavo sapnų turinį bei eigą ir priėjo išvadą, jog kompiuterinių žaidimų žaidėjų sapnai yra sąmoningesni.„Mes susiduriame su dviem alternatyviomis tikrovėmis, jos taip panašios viena į kitą, kad jeigu žmogus vienoje iš jų praleidžia daug laiko, tikėtina, kad ir kitoje jis orientuosis geriau“, – sako J. Gackenbach.Ji aiškina, kad sapnuojantis žmogus gali išmokti priimti sprendimus taip pat kaip ir tikrovėje. Kur man eiti? Kaip man elgtis? Patyrę kompiuterinių žaidimų žaidėjai taip pat gali keisti perspektyvą iš pirmojo asmens į trečiojo asmens perspektyvą, taip pat kaip ir kai kuriuose žaidimuose. Vienas J. Gackenbach tyrimo dalyvis pasakojo apie savo sapną, kuriame jis padarė avariją, ir visa tai stebėjo iš paukščio perspektyvos – visai kaip žaidime. „Grand Theft Auto“ automobilis užsiliepsnojo, tačiau žmogus galėjo kontroliuoti savo veiksmus ir nusprendė likti automobilyje, nes norėjo patirti, koks jausmas yra sudegti.Nagrinėjant košmarus tyrime dalyvavo 453 žmonės, jų buvo klausta apie jų medijų įpročius ir paprašyta apibūdinti savo sapnus. Tyrimas atskleidė, kad kompiuterinių žaidimų žaidėjai taip pat kaip ir kiti sapnuoja sapnus, kuriuose juos kažkas persekioja, tačiau jie šių sapnų nelaiko pavojingais. Kai kurie žmonės košmarus laiko tiesiog pramoga. Anot kanadiečių mokslininkės, to priežastis – sąmoningumo laipsnis. Kai galima kontroliuoti košmarą, jis paprasčiausiai nėra toks baisus.

Žaidimai gali palengvinti per karą įgytų traumų padarinius

Bendradarbiaudama su Atabaskos universitetu Kanadoje, J. Gackenbach siekia ištirti, ar kompiuteriniai žaidimai gali apsaugoti nuo košmarų. Jeigu gauti rezultatai bus teigiami, tai galbūt galėtų padėti įveikti košmarus žmonėms, kenčiantiems nuo trauminio streso sindromo (TSS; angl. „Posttraumatic Stress Disorder“). Iki 96 proc. visų žmonių, kenčiančių nuo šio sindromo, sapnuoja košmarus. Apskritai nuo TSS kenčia 5 proc. visos žmonijos. Trauminio streso sindromas ypač paplitęs tarp iš karo grįžusių kareivių. Kai kurie iš jų netgi bijo užmigti. Spėliojama, kad galbūt kompiuteriniai žaidimai galėtų jiems padėti išsigydyti karo traumas. Tai gana nesudėtinga, nes dalis kareivių jau ir taip žaidžia kompiuterinius žaidimus.Profesionalus kareivis, žaidžiantis kompiuterinius žaidimus, J. Gackenbach papasakojo apie sapną, kuriame pasinaudojo savo patirtimi iš žaidimo ir kovos lauko. Sapne jis turėjo išgelbėti savo sužadėtinę, pasirūpinti maistu bei degalais kelionei ir bėgioti pagal žemėlapį – visai kaip kompiuteriniame žaidime. Žmogus pats palygino sapną su kompiuteriniu žaidimu „Arma II“. J. Gackenbach nuomone, tai itin įdomus kontrolės perkėlimas iš kompiuterinio žaidimo į sapną.Tačiau sapnai veikia ne visada. Kitas kareivis susierzinęs pasakojo, kad sapnavo Fredį Kriugerį iš filmo „Košmaras Guobų gatvėje“. Kareivis sąmoningai suprato savo sapną ir stengėsi judesiu iš žaidimo „World of Warcraft“ nubaidyti baisųjį filmo personažą, tačiau šis iš jo tik juokėsi ir nesileido kontroliuojamas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

ĮDOMU

Miegodamas būk sąmoningas

Lucidiniai sapnai – tai sąvoka, apibūdinanti sapnus, kurių metu žmogus sąmoningai suvokia, kad sapnuoja. Sapnuojantis žmogus gali daugiau ar mažiau sąmoningai suvokti savo sapną. Sapne, kuris labai gerai sąmoningai suvokiamas, žmogus supranta, kad viskas vyksta galvoje ir kad tai baigsis, kai jis (ji) pabus. Sapne, kuris ne taip gerai sąmoningai suvokiamas, sapnuojantis žmogus iš dalies supras, jog tai sapnas, bet jam nebus visiškai aišku, jog jis (ji) guli lovoje ir negali fiziškai nukentėti.Galima išmokti būti sąmoningam sapnuose. Norint tai pasiekti, galima, pavyzdžiui, nustatyti, kad žadintuvas skambėtų daug anksčiau, negu reikia keltis. Tuomet pabudus reikia stengtis prisiminti ką tik sapnuoto sapno detales ir apie jas galvoti vėl stengiantis užmigti. Žmogus turi kartoti sau, kad nori sapne būti sąmoningas ir sugebėti jį valdyti.Pasak dr. Stepheno LaBerge`o iš Stanfordo universiteto Kalifornijoje, mokymąsi valdyti savo sapnus galima palyginti su naujos kalbos mokymusi. Tuo metu, kai daugelis žmonių, norėdami tapti sąmoningesni savo sapnuose, atlieka įvairius praktinius pratimus, kompiuteriniai žaidimai gali būti trumpiausias kelias tai pasiekti.Daugiau straipsnių apie naujausius mokslo ir technikos laimėjimus, mažai žinomus mokslo bei istorijos atradimus kiekvieną mėnesį skaitykite žurnale „Iliustruotasis mokslas“. Prenumeruoti žurnalą galite čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Niekada nesakyk niekada: kaip miestietis kaime iš obuolių verslą sukūrė Premium 4

Verslą galima sukurti lygioje vietoje ir net neturint apie jį specifinių žinių – tai patvirtina Mindaugo...

Gazelė
2022.05.26
„Open House Vilnius“ savaitgalį atvers 56 pastatų duris

Besidominčiųjų architektūra laukia šventė – gegužės 28 ir 29 d. vyksiantis aštuntasis atviros architektūros...

Laisvalaikis
2022.05.26
Vilniaus Didžiąją sinagogą įamžins iki 2026-ųjų 2

Iki 2026 m. vidurio sostinėje bus sutvarkyta unikali žydų (litvakų) sakralinė vieta – Vilniaus Didžioji...

Laisvalaikis
2022.05.26
„Norfos“ lentynose – brandintos jautienos pasiūla Verslo tribūna

Prasidėjus lauko pramogų ir kepsnių sezonui, auga ne tik jau įprastos šviežios mėsos, bet ir vis...

„Vilnius Mama Jazz“ kviečia klausyti, žiūrėti, kalbėti

Gegužės 26 d. prasidedantį festivalį „Vilnius Mama Jazz“ lydi plati „palaikomoji“ programa, kviesianti į...

Laisvalaikis
2022.05.25
„SpaceX“ prieš „Boeing“: kaip E. Musko įmonė aplenkė aviacijos milžinę Premium 1

Praėjusį savaitgalį „Boeing“ bepilotis erdvėlaivis „Starliner“ po daugiau nei dvejus metus trukusių bandymų...

Inovacijos
2022.05.25
„Financial Times“ surikiavo geriausias mokymosi programas vadovams Premium

Geriausių pasaulyje verslo programų reitinge „Executive Education“, kurį daugiau nei du dešimtmečius sudaro...

Laisvalaikis
2022.05.25
IT specialistė kaime rado laimę: sukūrė tradicinį verslą, bet kitaip Premium

Sostinė siūlo apsčiai galimybių, tačiau vis daugiau šeimų ją palieka ir keliasi gyventi į kaimą. Nors...

Gazelė
2022.05.25
Patriotų gastrolės Rusijoje – už 100 milijonų Premium 3

Dar iki įsiverždama į Ukrainą Rusija negailėjo lėšų vadinamajai minkštajai galiai, t. y. savo kultūros...

Laisvalaikis
2022.05.24
Valdovų rūmų vadovui prof. V. Dolinskui – prestižinė Lenkijos kultūros premija

Prestižinė kultūros premija, prof. Aleksanderio Gieysztoro vardo apdovanojimas, įteiktas Nacionalinio...

Laisvalaikis
2022.05.24
Iš Kanų festivalio: „Mariupolis 2“, rusiškas skandalas, geriausia sezono komedija Premium

Kanuose vyksta 75-asis kino festivalis, paženklintas skaudžiausia mūsų dienų tema. Rusijos karas Ukrainoje...

Laisvalaikis
2022.05.24
Baltarusijos opozicijos lyderė: Lietuvos pagalba neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu

Lietuvos pagalba baltarusiams neapsiriboja žodžiais ar išsakytu susirūpinimu, sako Sviatlana Cichanouskaja,...

Verslo aplinka
2022.05.24
„Time“ įtakingiausių menininkų viršūnėje – „Marvel“ žvaigždė Simu Liu

Naujausią „Time“ žurnalo, paskelbusio 2022-ųjų šimto įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą, viršelį puošia...

Laisvalaikis
2022.05.23
Ką A. Navalnas „Time“ parašė apie Putiną, o J. Bidenas – apie Zelenskį

Žurnalas „Time“ į įtakingiausių 2022 m. žmonių sąrašą įtraukė Volodymyrą Zelenskį, Ukrainos prezidentą, ir...

Laisvalaikis
2022.05.23
Skaičiai: užteršti ir švariausi Europos miestai Premium

Smulkiųjų kietųjų dalelių kiekis Europoje per pastarąjį dešimtmetį mažėjo, tačiau vis dar viršija...

Verslo klasė
2022.05.22
Eutanazijos vartai. Kaip suplanuoti mirties datą Premium

Kelionių maršrutuose netikėta kryptis – paskutinė gyvenimo stotelė. Žmonės, įpratę viską planuoti ir iki...

Laisvalaikis
2022.05.22
Už 135 mln. Eur parduotas 1955-ųjų „Mercedes“

1955-ųjų laidos „Mercedes-Benz“, viena iš vos dviejų egzistuojančių tokio modelio mašinų, šį mėnesį aukcione...

Automobiliai
2022.05.22
Nacionalinėje dailės galerijoje – fotografijų paroda „Karas Ukrainoje. 2022 metai“

Meno lauke randasi vis daugiau liudijimų, pasiekiančių mus iš Rusijos užpultos Ukrainos. Vienas tokių –...

Laisvalaikis
2022.05.21
Ateitis su 5G pagal „Ericsson“: kas laukia žmonių ir verslo Premium

5G ryšys dažnai yra pristatomas kaip technologija, kuri daugiausia naudos atneš verslui. Tai bent iš dalies...

Inovacijos
2022.05.20
Virtualus nekilnojamasis turtas? Kodėl gi ne Premium 1

„Virtualus nekilnojamasis turtas (NT) yra dar viena skaitmeninio investavimo alternatyva. Iki šiol buvo...

Laisvalaikis
2022.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku