Du miestai

Publikuota: 2014-01-24
Atnaujinta 2015-06-01 13:06
Nuotrauka: Jurgos Vilpišauskaitės nuort.
 

„Miestai irgi manosi esą sukurti iš proto arba iš atsitiktinumo, tačiau nei vieno, nei kito nepakanka jų mūrams atlaikyti. Kuris nors miestas džiugina tave ne savo septyniais arba septyniasdešimt septyniais stebuklais, o tuo atsakymu, kurį pateikia į vieną iš tavo klausimų.“ (Italo Calvino „Nematomi miestai“)

Madridas

Kelionė

Lėktuve į Madridą šalia sėdintis lotynų amerikietis tris valandas dilde tvarkėsi nagus.Butas-kambarys
Skelbimas dėl buto nuomos Fernando el Catolico gatvėje. Psichologas vardu Jose Manuelis kalbėjo dešimt minučių. Susitarėm susitikti.
7 valandą vakaro aukštas senis su mokasinais atsivedė mane į saloną ir pradėjo rodyti Heifetzo diskus. Smuikininkas gimė Vilniuje, todėl čia gyventi turiu aš. Klausiu, kiek žmonių dar apsistoję bute. Jis man rodo Velazquezo paveikslą, sako, kad ne originalas, bet lygiai toks pat. Atsivertęs knygą, kurios viršelyje nupieštos žmogaus smegenys, skaito visas žymekliu pabrauktas vietas.
Kitą dieną jis man davė raktus, parodė filmo ištrauką ir, mosikuodamas rankomis lyg griežtų smuiku, dar sykį pakartojo, kad nėra žymesnio žmogaus Lietuvoje už Heifetzą.Gyventojai
Jose Manuelis per savo gyvenimą susilaukė daug vaikų, bet dėl savo nepakenčiamo charakterio su juo niekas nebendrauja, tik sūnus Pedro. Jis čia gyvena su Julia. Be kitų merginų, dar yra du vėžliai, kurių vardai yra Aš ir Tu. Pedro – vienintelis vyras, kuriam galima peržengti šių namų slenkstį. Julia jiems daro valgyti ir tvarko Jose Manuelio kambarius.  Dažniausiai visi trys ginčijasi ir šūkauja taip, jog atrodo, kad mušasi. Garsiausiai išrėkiamas  žodis – „Mentira!“ (melas).Kasdiena
Kas rytą einu kartu su būriais vaikų, traukiančių kuprines su ratukais, jie su kojinėm iki kelių ir tamsiai mėlynom striukėm. Kai grižtu pietų namo, einu su būriu žmonių, nešinų batonais ir kalbom apie juos. Kai einu po pietų, Madridas snaudžia. O kai grižtu namo apie šeštą, vėl gyvena.
Rytais apie dešimtą mane pažadina gatvės muzikantas su akordeonu, dabar ypač pamėgęs „Jingle Bells“, o pusę dvyliktos nakties užmiegu kartu su ramia butelių vertimo į šiukšlių mašinas muzika.
Anksčiau važinėdavau metro kartu su senjorom, intensyviai besivėdinančiom vėduoklėmis, ir miniom žmonių, kurie klausydamiesi muzikos garsiai niūniuodavo melodiją.
Dabar rytais prasilenkiu su tais pačiais veidais. Moterys eina į savo namų pirmuose aukštuose esančias kirpyklas susišukuoti plaukų, vyrai – su laikraščiais į barus pasėdėti ir parūkyti. Laimė
„Comunidad de Madrid“ vykdo programą – neįgalūs žmonės įdarbinami pardavinėti loterijos bilietų. Akli, be rankų, be kojų. Jie stovi prie metro stočių ir dainuoja labai svyruojančiu diapazonu  „Tengo suerte para hoy“ (liet. turiu sėkmės šiandienai).Lapkričio 1-oji
Madride kapinės didelės, su išvartytais antkapiais ir aukštais kolumbariumais. Kas nori pasikalbėti su tuo, iš aukščiausios eilės, užsilipa kopėčiomis ir stovi valandą dvi.
Nors ir negalima, paprastai lankytojai privažiuoja prie kapo su mašina.Kalėdos
Ispanijoje, kaip ir kasmet, vyksta kalėdinė loterija. Apie ją pasakoja televizijos, rodomi reportažai, kalbinami žmonės, spėliojama, koks iškris paskutinis skaičius, gatvėse nuo spalio stumdosi didžiausios eilės prie bilietų (vienas kainuoja 20 eurų).
Reklama televizijoje transliuoja atrinktos muzikos mokyklos vaikus, o šie dainuoja skaičius. Visi su nerimu laukia antradienio ir savo milijonų.
Praėjusį mėnesį laikraščiuose reklamavosi kelionių agentūros, siūlančios švęsti Naujuosius metus geriausiuose pasaulio kurortuose. Nusipirkęs kelionę, dalyvauji žaidime ir gali laimėti kumpį „Pata Negra“.

Niujorkas

Kelionė

Lėktuve į Niujorką už manęs sėdintis amerikietis garsiai knarkė, priversdamas persėsti šalia jo sėdėjusią moterį, vėdino savo kojines, batus ir kelnes.Ypatumai
Niujorke retas namuose turi skalbyklę, o šiukšles Brukline meta į sienoje įmontuotą šiukšlių vamzdį. Namai dažniausiai neturi balkonų, todėl knygas žmonės skaito ant laiptų ir ant gaisrininkų kopėčių.
Moterys su kostiumėliais po darbo vaikšto apsiavusios baltais dideliais sportbačiais, dažnas gatvėje rėkauja be priežasties.
Čekių knygelėse puslapiai iliustruoti Mikės Pūkuotuko, Žuviuko Nemo ir kitais Disney`aus personažais.Dydis
Dideli žmonės ir jų kavos puodukai sėdi didelėse mašinose. Padidinti drabužiai parduotuvėse ir pastorinti batų padai. Didelės pakuotės ir dideli namai. Tik ne butai.
Aukštutiniame Vestsaide gyvena Kirsten, jos butas sudaro 8 kvadratinius metrus. Juose ji turi darbo stalą, saloną, miegamąjį, vonią ir net puodą kiaušiniams virti. Tiesa, pirmą naktį ją buvo apėmęs panikos priepuolis, nes jos nosį nuo lubų skiria 58 centimetrai. Bet Kirsten laiminga, nes gyvena Manhatane.
„Niujorkas yra mano namai“, – ramiai sako niujorkietis kavinėje, net negalvodamas kada nors gyvenime pirkti čia būstą.Gyventojai
Dabar geriausiuose Niujorko viešbučiuose gyvena blakės. Jos žiūri filmus kino teatruose, tupi drabužių parduotuvėse ir „Empire State Building“ dangoraižyje.
Už beveik du milijardus dolerių reikėjo perstatyti visus baldus, kai iš bibliotekos knygų blakės sugužėjo į pagrindinį Jungtinių Tautų pastatą.
Visiems kalbant apie patalines blakes, Madona pasiskundė dėl galvos utėlių, kurių pilni jos namai Niujorke.Helovinas
Užtvėrus gatves aplink Šeštąją aveniu ir Spring gatvę prasidėjo 38-asis dviejų milijonų kaukių paradas, transliuojamas tiesiogiai per televiziją ir žiūrimas dar vieno milijono. Nors ir labai atšalo, reta mergina šildėsi drabužiais, kartais ir apatiniais.
Vienoje gatvėje susitiko dvi galvos vienodais sportbačiais – „Barilla“ makaronų dėžė su ragu padažo stiklainiu.
Mano namo laiptinėje kabėjo lapas – galėjo užsirašyti tie, kurie ketino priimti persirengusius saldainių prašytojus. Norinčiųjų neatsirado.
Šalia sudomino skelbimas, kad reikia būti budriems, nes gatvėse ant galvų krenta blogai pritvirtinti kondicionieriai.
„Happy Haloween“, – sakė iškabos mieste, tinklais apraizgioti medžiai ir išsiviepę moliūgai. Du balti dideli kaimyno šunys beveik baltomis akimis tomis dienomis buvo kažkur dingę. Kieme atsirado antkapis „Rest In Peace“ su aštuoniomis baltomis kaukolėmis aplink.
Vėliau antkapis su kaukolėm dingo, ir šunys vėl lojo už tvoros.
Lapkričio 2-ąją raganų kaukes ir kostiumus buvo galima nusipirkti su 50 procentų nuolaida.
Po savaitės kasmetiniame Niujorko maratone bėgo garsūs Čilės šachtininkai.Laimė
Žmonės čia šypsosi. O jei ne, televizijoje reklamuojama kompiuterio programa, kuria nuotraukoje susiraukusį veidą galima labai natūraliai prašiepti.
Patologas anatomas taip pat gali pakoreguoti velionį prieš laidotuves, nes mirę žmonės irgi turi būti laimingi.Iškalba
„Eik geriau į šitą pusę, vyruti, čia daug daugiau vietos“, – kreipiasi į save tamsiaodis maisto prekių parduotuvėje. Daug žmonių čia dažnai turi ką sau pasakyti.Aukštai
Niujorke dažnai susidaro oro spūstys. Kad lėktuvai nesusidurtų, skrydžių valdymo centras kiekvienam jų skiria po dvi kubines mylias.
Sėdėdama ant palangės 31-ajame „Crysler Building“ aukšte stebėjau didelius plieninius erelius, kol Dexteris Sinisteris ramiu balso tembru skaitė poeziją.
O knygų mugės vakarėlyje „Meat packing“ rajone 18 aukšte dirbtine žole išklotame balkone pūtė stiprus vėjas nuo Naujojo Džersio.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Daugiau panašių straipsnių rasite „Verslo klasėje“ –  žurnale mąstantiems ir smalsiems žmonėms, kurie brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi. Prenumeruoti žurnalą galite čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Kanuose T. Cruise‘ui įteikta „Garbės auksinė palmės šakelė“

Holivudo aktorius Tomas Cruise'as, trečiadienį pirmą kartą po 30 metų pertraukos apsilankęs Kanų kino...

Laisvalaikis
2022.05.19
Pokalbis apie psichinę darbuotojo sveikatą: pasitikėjimo vadovu ženklas Premium

Pokalbiai apie psichikos sveikatą tarp vadovo ir kitų komandos narių turėtų būti normalizuoti – teiginiui...

Vadyba
2022.05.19
Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
2022.05.18
Ukrainiečiai atsisveikino su pirmuoju nepriklausomos šalies prezidentu L. Kravčuku

Rusijos invazijos krečiama Ukraina antradienį atsisveikino su Leonidu Kravčuku, pirmuoju nepriklausomos...

Laisvalaikis
2022.05.17
Prasideda Kanų kino festivalis

Šiandien Kanuose, Prancūzijoje, prasideda 75-asis tarptautinis Kanų kino festivalis ir kino industrijai...

Laisvalaikis
2022.05.17
Kuo virto „Vytauto“ avantiūra su krepšininkais Ballais Premium 6

Lietuvoje su savo šeima ir kūrybine komanda viešėjęs JAV krepšinio veikėjas LaVaras Ballas paskelbė į Ameriką...

Pramonė
2022.05.17
„Dizaino sparnai“ pradedantiesiems augins sparnus

Lietuvos kultūros tarybos (LKT) projektas „Dizaino sparnai“ pradedančiuosius kviečia teikti paraiškas...

Laisvalaikis
2022.05.17
Rusijos premjeras iš R. Tumino atėmė vyriausybinį apdovanojimą 1

Rusijos premjeras Michailas Mišustinas nurodė buvusį Maskvos Vachtangovo teatro meno vadovą režisierių Rimą...

Laisvalaikis
2022.05.17
G. Pruskus: į darbą reikia žvelgti kaip į žaidimą Premium

Gediminas Pruskus, nekilnojamojo turto paslaugų grupės „Inreal“ vadovas, šiuo metu bendrovėje integruoja...

Vadyba
2022.05.15
J. D. Haidtas: apsigavome manydami, kad užtikrinti liberaliąją demokratiją lengva Premium

„Žinau, kad niekada nebuvo aukso amžiaus, kai visi mylėjome vieni kitus ir kalbėjome ta pačia kalba“, – sako...

Laisvalaikis
2022.05.15
Karą iš slėptuvės aprašinėjantis redaktorius: labiausiai šokiruoja mažos detalės Premium

Rusijos invazija į Ukrainą smogė visiems Ukrainos pramonės sektoriams ir kol kas nepanašu, kad šalis...

Verslo aplinka
2022.05.15
Rusijos klaida: neįvertintas oro pajėgų faktorius Premium

Oro pajėgos turėjo būti vienas pagrindinių Rusijos pranašumų kariaujant prieš Ukrainą. Turėdamos daugiau kaip...

Laisvalaikis
2022.05.14
A. Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei D. Kuodytei

Penktoji Adolfo Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei Daliai Kuodytei, taip įvertinta jos „visuomeniškai...

Laisvalaikis
2022.05.14
Iššūkiai, kuriuos Lenkijai kelia nuo karo bėgantys ukrainiečiai Premium

Lenkija plačiai atvėrė savo duris nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Tačiau vietos politikai ir įvairių...

Verslo aplinka
2022.05.14
Partnerystės įstatymą parašais parėmė per 250 akademikų

Per 250 Lietuvoje ir užsienyje dirbančių mokslo daktarų, dėstytojų, mokslo darbuotojų ir doktorantų pasirašė...

Laisvalaikis
2022.05.13
M. Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis 2“ premjera – Kanuose

Mariupolio mieste, Ukrainoje, kovo pabaigoje nužudyto kino režisieriaus, kultūros antropologo Manto...

Laisvalaikis
2022.05.12
Psichiatras prof. D. Pūras: Romas Kalanta buvo apsisprendęs 4

Gegužės 15 d. minimos Romo Kalantos (1953–1972) mirties 50-osios metinės – 1972-ųjų gegužės 14 d. Kauno...

Laisvalaikis
2022.05.12
„Stiprūs kartu“ kreipėsi į policiją dėl sukčiavimo atsiradus įstaigai „Mes stiprūs kartu“

Ukrainiečiams padėti įkurta iniciatyva „Stiprūs kartu“ kaltina beveik identišku pavadinimu neseniai...

Laisvalaikis
2022.05.12
Deimantas „The Rock“ aukcione parduotas už 21 mln. Eur, bet tai ne rekordas

Ženevoje vykusiame „Christie's“ namų aukcione parduotas didžiausias kada nors aukcione pristatytas baltasis...

Laisvalaikis
2022.05.12
Internetas 3.0: kaip protokolai ateity gali pakeisti technologijų įmones Premium 2

Pernai visuomenės susidomėjimo sulaukę nekeičiamieji žetonai (NFT) atvėrė naujų būdų uždirbti skaitmeniniams...

Inovacijos
2022.05.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku