Aukštųjų mokyklų mugė: pirmasis žingsnis tikslingų studijų link

Publikuota: 2014-01-22
Atnaujinta 2015-06-01 13:14
 

Šiemet stojant į Lietuvos aukštąsias mokyklas sunkumų nekils ne tik tiems, kurie gerai išlaikys baigiamuosius brandos egzaminus, bet ir tiems, kurie turės atsakymus į visus rūpimus studijų pasirinkimo klausimus. Norint įgyti darbo rinkoje paklausią profesiją
jau dabar reikia pradėti galvoti apie tinkamą baigiamųjų egzaminų derinį.

Sausio 25 d. Kauno sporto halėje (Perkūno al. 5, Kaunas) vyks 13-oji Aukštųjų mokyklų mugė, kurią organizuoja Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) kartu su partneriu UAB „Ekspozicijų centras“.

Renginyje dalyvaus visos Lietuvos aukštosios mokyklos, kurios vidurinių ir profesinių mokyklų moksleivius, mokytojus ir visus kitus, suinteresuotus aukštuoju mokslu, supažindins su savo studijų programomis bei priėmimo tvarka. Aukštųjų mokyklų atstovai patars ir konsultuos, kokių žinių ir gebėjimų reikia norint studijuoti vieną ar kitą studijų programą, kokį baigiamųjų egzaminų derinį pasirinkti, kad įstojimo į aukštąją mokyklą galimybės būtų kuo didesnės ir pan.

Naujoves reikia perprasti
Pranas Žiliukas, LAMA BPO prezidentas, akcentuoja dvi 2014 m. priėmimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas naujoves, o vertindamas šių metų ir jau patvirtintas kitų metų priėmimo į aukštąsias mokyklas taisykles, neslepia, jog šiemet jos yra dar pakankamai švelnios.
„Šiemet keičiasi konkursinio balo skaičiavimo sistema – pereinama prie visiems labiau suprantamos dešimties balų skalės. Ši naujovė iš esmės nekeičia įstojimo galimybių, tik kol nėra patirties, nėra aišku, koks balas, pvz., 7 ar 8 bus, pakankamas stojant į vienokias ar kitokias studijų programas, tačiau mugės metu aukštųjų mokyklų atstovai bandys skaičiuoti ir prognozuoti“, - sako P. Žiliukas.
Antra šių metų priėmimo į aukštąsias mokyklas naujovė – daugiau alternatyvių dalykų konkursiniam balui skaičiuoti numatytame dalykų rinkinyje. Jei ankščiau, kiekviena studijų programa turėjo labai griežtai nustatytą konkursinio balo skaičiavimo dalykų derinį, tai šiemet dalykų derinys tampa universalesnis. „Tai reiškia, kad abiturientai galės rinktis laikyti gana įvairius egzaminus. Todėl reikia būti įžvalgiems ir pasirinkti laikyti tokius valstybinius egzaminus, kad gautųsi kuo įvairesnė kombinacija konkursiniam balui skaičiuoti. Pvz., tiek biomedicinos srities, tiek socialiniuose moksluose gali tikti tų pačių dalykų kombinacijos, tik atskirų dalykų svertinės reikšmės bus skirtingos“, - dėsto LAMA BPO prezidentas.
P. Žiliuko teigimu, nauja konkursinio balo skaičiavimo tvarka naudinga tiems, kurie dar nėra tiksliai apsisprendę, ką nori studijuoti. „Svarbu pasirinkti tinkamą egzaminų derinį, kad jis būtų kuo universalesnis. Tai taip pat reiškia, kad nesėkmė laikant kokį nors egzaminą nesugadins situacijos. Nauja konkursinio balo sandara leidžia turėti žymiai daugiau pasirinkimo galimybių, abituriento „nepririša“ prie vienos studijų krypties“, - akcentuoja p. Žiliukas.
Kalbėdamas apie naujoves, jis informuoja, kad šiemet vietoje trijų priėmimo etapų lieka tik du – pagrindinis ir papildomas. „Pirmajame etape, kaip ir buvo ankščiau, kiekvienas stojantys gaus iki dviejų kvietimų, vieną į valstybės finansuojamą vietą, kitą į mokamą vietą, ir turės apsispręsti. Po to likęs nepanaudotas vietų likutis, tiek valstybės finansuojamų, tiek mokamų, pateks į papildomą etapą“, - informuoja pašnekovas.

Daugiau paklausių studijų programų
LAMA BPO prezidentas atkreipia dėmesį, kad norint įstoti į Lietuvos aukštąją mokyklą šiemet nėra prievolės būtinai išlaikyti tam tikrą skaičių valstybinių egzaminų, užtenka gauti brandos atestatą, tačiau į geriausiųjų eilę pateks ir į valstybės finansuojamas studijų vietas kaip visada pretenduos tie, kurie bus išlaikę daugiau egzaminų.
„Norint gauti brandos atestatą reikia išlaikyti du brandos egzaminus – lietuvių kalbos ir dar vieną pasirinktinai. Iš esmės, stojant į aukštąją mokyklą pakaks dviejų egzaminų – lietuvių kalbos ir literatūros bei antrojo egzamino to dalyko, kuris yra kokiai nors studijų programai pagrindinis, pvz., jei tiksliųjų mokslų, tai matematikos, jei socialinių – istorijos ir pan.“, - sako p. Žiliukas.
Šiemet tokios sąlygos, kad norint įstoti į universitetą reikia išlaikyti tris brandos egzaminus, o kolegiją – du, nėra.
„Valstybės finansuojamų studijų vietų šiemet mažėja vos 1 %, tačiau pokyčių tarp finansuojamų studijų programų bus nemažai. Mažės valstybės finansuojamų pedagoginių studijų vietų skaičius, o didinamas tų, kurių šiuo metu darbo rinkoje reikia labiausiai“, - sako P. Žiliukas.
Šiemet taip pat daugėja tikslinių studijų vietų skaičius, t. y. stojantieji galės pretenduoti į maždaug 500 studijų vietų, kurias iš dalies finansuoja ir po studijų garantuoja darbo vietas šalies darbdaviai. „Darbdaviai dar teikia paraiškas, kasmet jų sulaukiama per 1 tūkst., o jas išanalizavus pernai buvo nuspręsta į tikslines studijų vietas priimti maždaug iki 300 studentų. Šiemet šis skaičius turėtų augti pora šimtų, nes darbdaviai aktyviau įsitraukia į verslo ir mokslo bendradarbiavimo procesą“, - sako LAMA BPO prezidentas.
Todėl šiemet valstybės finansuojamos studijų vietos labiau atitiks darbo rinkos poreikius, o greta jų į tikslines studijų vietas pretenduojantys stojantieji savo prašymuose turės atskirai nurodyti tokias studijų programas.
„Todėl prieš apsisprendžiant kokius brandos egzaminus laikyti, kad baigus studijas pavyktų dirbti svajonių arba darbo rinkoje paklausų darbą, visiems abiturientams rekomenduoju išnaudoti progą Aukštųjų mokyklų mugės metu betarpiškai pasikonsultuoti su mokyklų atstovais, iš jų gauti patikimiausią informaciją ir priimti gerus sprendimus“, - pataria P. Žiliukas.
LAMA BPO duomenimis, šiemet į valstybės finansuojamas vietas universitetuose planuojama priimti apie 7.500 studentų, į kolegijas – apie 6.800. Mokamų studijų vietų skaičių nustato pačios aukštosios mokyklos. Pagal praėjusį gruodį Švietimo ir mokslo ministro pasirašytą įsakymą valstybės finansuojamų studijų kaina 2014 m. išlieka tokia pati kaip ir pernai, mokamų vietų kaina kai kuriose aukštosiose mokyklose gali būti tiek didesnė, tiek mažesnė – teks pažiūrėti į dominančių aukštųjų mokyklų taisykles.

Lietuvos aukštųjų mokyklų mugę LAMA BPO organizuoja kartu su partneriu UAB „Ekspozicijų centras“.

Daugiau informacijos:
Pranas Žiliukas, LAMA BPO prezidentas, tel. 8-37-300002
www.lamabpo.ltPasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Ukrainiečiai atsisveikino su pirmuoju nepriklausomos šalies prezidentu L. Kravčuku

Rusijos invazijos krečiama Ukraina antradienį atsisveikino su Leonidu Kravčuku, pirmuoju nepriklausomos...

Laisvalaikis
2022.05.17
Prasideda Kanų kino festivalis

Šiandien Kanuose, Prancūzijoje, prasideda 75-asis tarptautinis Kanų kino festivalis ir kino industrijai...

Laisvalaikis
2022.05.17
„Dizaino sparnai“ pradedantiesiems augins sparnus

Lietuvos kultūros tarybos (LKT) projektas „Dizaino sparnai“ pradedančiuosius kviečia teikti paraiškas...

Laisvalaikis
2022.05.17
Rusijos premjeras iš R. Tumino atėmė vyriausybinį apdovanojimą 1

Rusijos premjeras Michailas Mišustinas nurodė buvusį Maskvos Vachtangovo teatro meno vadovą režisierių Rimą...

Laisvalaikis
2022.05.17
G. Pruskus: į darbą reikia žvelgti kaip į žaidimą Premium

Gediminas Pruskus, nekilnojamojo turto paslaugų grupės „Inreal“ vadovas, šiuo metu bendrovėje integruoja...

Vadyba
2022.05.15
J. D. Haidtas: apsigavome manydami, kad užtikrinti liberaliąją demokratiją lengva Premium

„Žinau, kad niekada nebuvo aukso amžiaus, kai visi mylėjome vieni kitus ir kalbėjome ta pačia kalba“, – sako...

Laisvalaikis
2022.05.15
Karą iš slėptuvės aprašinėjantis redaktorius: labiausiai šokiruoja mažos detalės Premium

Rusijos invazija į Ukrainą smogė visiems Ukrainos pramonės sektoriams ir kol kas nepanašu, kad šalis...

Verslo aplinka
2022.05.15
Rusijos klaida: neįvertintas oro pajėgų faktorius Premium

Oro pajėgos turėjo būti vienas pagrindinių Rusijos pranašumų kariaujant prieš Ukrainą. Turėdamos daugiau kaip...

Laisvalaikis
2022.05.14
A. Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei D. Kuodytei

Penktoji Adolfo Ramanausko-Vanago premija skirta istorikei Daliai Kuodytei, taip įvertinta jos „visuomeniškai...

Laisvalaikis
2022.05.14
Iššūkiai, kuriuos Lenkijai kelia nuo karo bėgantys ukrainiečiai Premium

Lenkija plačiai atvėrė savo duris nuo karo bėgantiems ukrainiečiams. Tačiau vietos politikai ir įvairių...

Verslo aplinka
2022.05.14
Partnerystės įstatymą parašais parėmė per 250 akademikų

Per 250 Lietuvoje ir užsienyje dirbančių mokslo daktarų, dėstytojų, mokslo darbuotojų ir doktorantų pasirašė...

Laisvalaikis
2022.05.13
M. Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis 2“ premjera – Kanuose

Mariupolio mieste, Ukrainoje, kovo pabaigoje nužudyto kino režisieriaus, kultūros antropologo Manto...

Laisvalaikis
2022.05.12
Psichiatras prof. D. Pūras: Romas Kalanta buvo apsisprendęs 4

Gegužės 15 d. minimos Romo Kalantos (1953–1972) mirties 50-osios metinės – 1972-ųjų gegužės 14 d. Kauno...

Laisvalaikis
2022.05.12
„Stiprūs kartu“ kreipėsi į policiją dėl sukčiavimo atsiradus įstaigai „Mes stiprūs kartu“

Ukrainiečiams padėti įkurta iniciatyva „Stiprūs kartu“ kaltina beveik identišku pavadinimu neseniai...

Laisvalaikis
2022.05.12
Deimantas „The Rock“ aukcione parduotas už 21 mln. Eur, bet tai ne rekordas

Ženevoje vykusiame „Christie's“ namų aukcione parduotas didžiausias kada nors aukcione pristatytas baltasis...

Laisvalaikis
2022.05.12
Internetas 3.0: kaip protokolai ateity gali pakeisti technologijų įmones Premium 2

Pernai visuomenės susidomėjimo sulaukę nekeičiamieji žetonai (NFT) atvėrė naujų būdų uždirbti skaitmeniniams...

Inovacijos
2022.05.11
Statistika: brangiausios sulaikytos Rusijos superjachtos Premium 5

Po Rusijos invazijos į Ukrainą pasipylė dešimtys pranešimų apie įšaldytas arba sulaikytas Rusijos...

Laisvalaikis
2022.05.10
Liepoja taps viena iš 2027-ųjų Europos kultūros sostinių

Paskelbta, jog Liepoja taps viena iš 2027-ųjų Europos kultūros sostinių.

Laisvalaikis
2022.05.10
V. Putino reitingai nekrenta, bet rusai nerimauja

Gegužės 9-ąją, kai Rusija švenčia Pergalės dieną, kurią Vladimiras Putinas, šalies prezidentas, įsivaizdavo...

Laisvalaikis
2022.05.09
Nematerialaus paveldo sąvadą papildė FiDi, ripka, aludarystė Biržuose ir Kupiškyje

Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą papildė devynios Lietuvos regionų tradicijos, tarp jų  –...

Laisvalaikis
2022.05.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku