Pradedant pavasario darbus būtina saugotis po žeme nutiestų elektros kabelių

Publikuota: 2013-05-08
 

Elektros skirstymo bendrovė AB LESTO, prasidėjus žemės kasimo, želdinių priežiūros darbų sezonui, gyventojams ir įmonėms primena būtinybę saugiai elgtis prie elektros požeminių bei oro linijų ir užtikrinti savo ir elektros tiekimo saugumą. Žemos ir vidutinės
įtampos (4-10 kV) elektros oro linijų apsaugos zonos siekia nuo 2 iki 10 metrų į abi puses, kabelių linijų – po 1 metrą, o jų saugumą užtikrinti turi žemės savininkai.

Požeminiai elektros kabeliai dėl neatsakingo išorinio poveikio pernai mechaniškai buvo pažeisti daugiau nei 250 kartų – dėl to elektros tiekimas buvo nutrūkęs daugiau nei 100 tūkst. vartotojų, kiekvienu atveju kyla didelė grėsmė žemę kasančių asmenų saugumui.LESTO primena, kad siekiant apsaugoti elektros tinklus, užkirsti kelią nelaimingiems atsitikimams bei užtikrinti nenutrūkstamą elektros energijos tiekimą, būtina paisyti nustatytų elektros tinklų apsaugos zonų – jose nustatytos specialiosios žemės ir miško naudojimo sąlygos.Elektros tinklų apsaugos zonose esančiuose žemės sklypuose gali būti vykdoma įprastinė žemės ūkio bei kita veikla, tačiau tik laikantis elektros tinklų apsaugos taisyklių. Apsaugos zonos ribose be raštiško LESTO leidimo negali būti vykdomi žemės kasimo, melioravimo, užtvindymo, įvairių statinių griovimo, remonto ir kiti darbai, sodinami arba kertami medžiai. Zonos ribose yra draudžiama įrengti sporto, žaidimų aikšteles, stadionus ir kt.Neinformavus LESTO elektros tinklų apsaugos zonose negalima ne tik kasinėti, bet ir genėti želdinių, kirsti medžių, kurie gali užvirsti ant elektros oro linijų – būtina pasirūpinti saugumu.„Prieš vykdant žemės ūkio ar kitus kasimo darbus, būtina įsitikinti, ar jie nebus atliekami kabelių apsaugos zonoje – kitu atveju kyla didelė grėsmė gyventojų saugumui, elektros tiekimui, gresia administracinės nuobaudos. Požeminio elektros kabelio apsaugos zonoje (po 1 metrą į kiekvieną pusę) galima kasti tik iki 30 centimetrų gylio, tačiau rekomenduojama apskritai nekasinėti, kadangi dėl grunto judėjimų kabelio gylis gali kisti“, – teigia Ervinas Pareigis, LESTO Dispečerinio valdymo departamento Režimų planavimo skyriaus vadovas. Jis primena, kad esant reikalui atlikti kasimo darbus elektros kabelių apsaugos zonoje, LESTO teritoriniame skyriuje reikia pasirūpinti leidimais.

Želdinių priežiūra šalia elektros linijų

Atsakomybė ir pareigos už želdinių genėjimą prie oro linijų numatytos ir bendrovei LESTO, ir gyventojams bei žemės naudotojams, kurių želdiniai auga oro linijų apsaugos zonose ar šalia jų. LESTO rangovai želdinius kerta ir geni valstybiniuose ir privačiuose miškuose, taip pat nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, draustiniuose, kuriuose nutiestos elektros oro linijos.Privačių valdų savininkų pareiga – kirsti ir genėti jiems priklausančius medžius ir krūmus, augančius šalia elektros oro linijų, darbus prieš tai suderinus su LESTO, nes neretai tokiems darbams reikalinga atjungti elektros tiekimą. Miestuose, gyvenvietėse, miško parkuose, sodybose ir soduose, kuriuose nutiestos oro ir oro kabelių linijos, jų apsaugos zonose medžius ir krūmus kerta ir geni želdinius prižiūrinčios organizacijos arba žemės savininkai bei naudotojai. Medžiai yra privačių valdų savininkų ar jos naudotojų nuosavybė, todėl jie yra atsakingi už jų priežiūrą.„LESTO elektros linijų apžiūrų metu ar esant gedimams turi teisę nupjauti ar apgenėti želdinių savininkų apleistus ar netinkamai prižiūrimus želdinius, taip rūpinamasi saugiu elektros energijos tiekimu. Todėl raginame, kad gyventojai būtų atsakingi, pilietiški ir patys rūpintųsi jiems priklausančiu turtu – sodininkai tikrai geriau žinos, kaip tinkamai prižiūrėti želdinius“, – aiškina E. Pareigis.Dažniausiai oro linijos būna nutiestos daug seniau, nei po jomis pasodinti medžiai. Jau sodindami medžius žmonės turi iš anksto numatyti, kokių nepageidaujamų tai gali turėti pasekmių ir kad atsiranda atsakomybė želdinius prižiūrėti. Visi darbai elektros tinklų apsaugos zonose derinami su želdinių ir nuosavybės savininkais, išskyrus avarinių gedimų atvejus.Gyventojai, norėdami nugenėti apsaugos zonose augančius želdinius, turi kreiptis į LESTO, kad elektros energijos tiekimas laikinai būtų atjungtas. Jei gyventojai akivaizdžiai mato, kad medžių šakos jau liečia laidus ar medžiai yra pavojingai pasvirę, apie tai turėtų pranešti LESTO bendruoju klientų aptarnavimo telefonu 1802. Šiuo telefonu galima pasiteirauti ir dėl žemės kasimo darbų, kitais aktualiais elektros energijos tiekimo klausimais.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau