Šio šeštadienio renginiai

Publikuota: 2013-01-11
 

Opera „Traviata“
18.30

„La traviata“ (liet. puolusi moteris) yra XVIII-oji Giuseppe Verdi opera. Jos premjera įvyko 1853 m. kovo 6 d. Venecijos „La Fenice“ teatre. Neseniai sulaukęs sėkmės su Rigoletu ir Trubadūru kompozitorius netikėtai patyrė visišką nesėkmę. Manoma, kad opera buvo netikusiai pastatyta, nevykusiai parinkti solistai. „Kas kaltas — aš ar dainininkai? — klausė G. Verdi. — Laikas parodys.“
Tačiau kompozitorius suprato, kad nesėkmės priežastys, matyt, svaresnės. Publiką papiktino, kad pagrindinė operos veikėja — parsiduodanti moteris, supama tokio pat sugedusių papročių pasaulio.
Pagal Francesco Marios Piave libretą Giuseppe Verdi operą rašė su dideliu įkvėpimu, sukurdamas vieną gražiausių savo veikalų. 1854 m. gegužės 6 d. kitame Venecijos teatre „San Benedetto“ pastatytą Traviatą lydėjo didelė sėkmė, prasidėjo „vargšės nusidėjėlės“ kelionė per pasaulį. A. Duma sakė teisybę: „Po 50 metų mano Damos su kamelijomis niekas neprisimintų, bet Verdi padarė ją nemirtingą“.
Operos ir baleto teatras „Traviatą“ yra pastatęs 1920 m., 1931 m., 1952 m., 1974 m., 1980 m. ir 1992 m., 2005 m. gruodžio 31 d. ir 2006 m. sausį rodėme Anglijos nacionalinės operos pastatymą. Iki pat 2002 m. „Traviata“ buvo rodoma kiekvienų Naujųjų metų išvakarėse, tai dažniausiai teatro scenoje vaidinta opera.
Muzikos vadovas ir dirigentas — Robertas Šervenikas, dirigentas — Martynas Staškus, režisierius, choreografas — Chenas Shi-Zhengas (JAV | Kinija).
Bilietai: 10-180 Lt
Vieta: Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, A. Vienuolio g. 1, Vilnius
Daugiau: www.opera.lt
Laisvės gynėjų dienos minėjimas
Nuo 10.00
10.00–18.00 val. Atvirų durų diena Genocido aukų muziejuje (Aukų g. 2A) ir Tuskulėnų rimties parko memo-rialiniame komplekse (Žirmūnų g. 1F, 1N)
12.00–13.30 val. XXII tradicinis tarptautinis pagarbos bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“ (Antakalnio kapi-nės–Televizijos bokštas)
16.00–21.00 val. Atvirų durų valandos Seimo I rūmų fojė. Vyks parodos, bus rodoma vaizdo medžiaga, vyks vaikų piešinių dirbtuvės, meninės kompozicijos.
Atminimo laužai uždegami:
16.30 val. — prie Televizijos bokšto (Sausio 13-osios g.) ir prie Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos pastato (S. Konarskio g. 49).
17.00 val. — atminties valanda „Nerimo mintys“ Televizijos bokšto salėje.
18.00 val. — ceremonialas Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo rūmų.
18.30 val. — Sąjūdžio valanda prie atminimo laužo Nepri-klau-somybės aikštėje (rengia Lietuvos Sąjūdžio taryba).
19.00 val. Koncertas „In memoriam“. Algirdo Martinaičio „Gailestingumo altorius“ Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje. Renginys  nemokamas.
Parodos
Sausio 7 d. — vasario 4 d.
* Parlamento galerijoje – pa-roda „Laisvės gynimas Lietuvoje 1991 m. sausyje“ ir 2012 metų Laisvės premijos laureatui Antanui Terleckui skirta paroda „Laisvės šauklys“.
* Seimo III rūmuose – Vlado Liatuko grafikos paroda „Lietuva mano“.
* Seimo II rūmų parodų galerijoje – Sausio 13-osios brolijos pirmininkės A. Ramanauskaitės-Skokauskienės rengiama paroda „Sausio 13-oji Kauno Tito Masiulio jaunimo mokyklos mokinių darbuose“ (pristatymas planuojamas sausio 13 d.).
* Seimo I–II rūmus jungiančioje galerijoje – paroda „Liudijimai“.
Sausio 11–13 d.
10.00–21.00 val. – Nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvių kovų už laisvę ir netekčių istorija“ piešinių paroda „Sausio bokštai“  (Lietuvos radijo ir televizijos centras, Sausio 13-osios g. 10).
Sausio 12–13 d. atvirų durų dienų Genocido aukų muziejuje ir Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse programa:
* Nemokamai galima aplankyti Genocido aukų muziejaus (Aukų g. 2A) ekspozicijų ir Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso (Baltasis dvarelis, Žirmūnų g. 1N) muziejinę ekspoziciją „Tuskulėnų dvaro paslaptys“.
* Genocido aukų muziejaus Konferencijų salėje (Aukų g. 2A) eksponuojama nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ dalyvių darbų paroda, skirta Sausio 13-ajai.
* Tuskulėnų memorialinio komplekso Konferencijų salėje (Žirmūnų g. 1F) eksponuojama dailininko Kęstučio Grigaliūno vaizdinė instaliacija „Apie Meilę“, atliekamos edukacinės užduotys.
* 14.00–15.15 val. – pažintinė ekskursija po Tuskulėnų rimties parko memorialinio komplekso teritoriją ir muziejinę ekspoziciją „Tuskulėnų dvaro paslaptys“ (rinktis prie Tuskulėnų memorialinio komplekso Konferencijų salės, Žirmūnų g. 1F)
Filmas
15.30–16.30 val. – Vytauto V. Landsbergio vaidybinis filmas „Kai aš buvau partizanas“ (Tuskulėnų memorialinio komplekso Konferencijų salė, Žirmūnų g. 1F).
Daugiau: http://sausio13.lrs.ltKarina Lukauskaitė. Širdies koordinatės
10.00-16.00
Sostinės Pamėnkalnio galerijoje sausį eksponuojama Karinos Lukauskaitės tekstilės instaliacija „Širdies koordinatės“. Žinoma menininkė žiūrovams pristato vienuoliktąją autorinę parodą.
„Daug vilnos, daug adatų dūrių, jei reiktų suskaičiuoti būtų begalė... Tam, kad susivoktum tenka nueiti nemažą atstumą. Ėjimas visų mūsų įvairus. Manasis šiandien – vilnos keliu, apsiginklavus adata ir muilu. Kad susiprastum, kur esi ir kur eiti, nepakenktų nusistatyti savo buvimo vietą. Tai toks šios parodos devizas: kur esi?, — sako parodos autorė, nuosekliai kurianti tekstilės technikomis, bet nuolat kintanti menininkė. — Savo vietos ieškojimo būdai įvairūs, kaip ir mes esame skirtingi ir nenuneigsi – nepakartojami. Man amato meistrystė, darbiniai įgūdžiai ir patirtys susisluoksniavo į ištisą dvasinę praktiką. Ar vilna gali skambėti – gali... Ar svarbi darbo proceso fizinė ir dvasinė švara – taip... Ar meno paskirtis sakrali – taip...“
Parodos kūrinius norisi suvokti lytėjimu – veltinio pluošto debesys, sklendžiantys galerijos erdvėje, atrodo tokie tikroviški. Tarp masyvių lietaus debesų pilkumo ir tylus vilnos bareljefų skambėjimas.
Bilietai: nemokama
Vieta: Pamėnkalnio galerija, Pamėnkalnio g. 1/13, Vilnius
Daugiau: www.galerija-lds.ltParoda „Grafika nuo piešinio iki šešėlio. 2013“
11.00-15.00
Kasmetinė Estampo paroda susiformavo kaip ilgalaikė apžvalginių parodų tradicija, kurios dėka išaugo talentingų klasikinę grafiką puoselėjančių menininkų karta. Tačiau jau kurį laiką šioje parodoje atsirandančios įvairios šiuolaikinės medijos ir kitos grafikos formos į „estampo“ apibrėžimą nebetelpa. Deklaruojamos klasikinės idėjos ir besikeičiančio naujo parodos turinio neatitikimas formuoja nereikalingą sumaištį, o požiūris į grafiką tik kaip į „spausdinimo meną“ neatitinka šiuolaikinės meno sampratos, netenkina žiūrovų, kritikų ir pačių menininkų. Ne paslaptis, kad daugelis grafikų dėl įvairių priežasčių kūrinių nebespausdina, bet piešia, filmuoja, konstruoja… Todėl Estampo parodose jie tiesiog nedalyvauja.
Manome, kad išsaugoti apžvalginių parodų tradiciją yra būtina, bet akivaizdu, jog šių parodų formatas turėtų keistis. Tad mėginame.
Šių metų estampo parodos Grafika nuo piešinio iki šešėlio. 2013 tikslas – suburti kuo platesnį kuriančių menininkų, žiūrovų ratą, pristatyti grafikos raiškos lauką neapsiribojant vien tik „estampo“ sąvoka.
Sulaukėme 44 paraiškų, parodai buvo atrinktos 24 kolekcijos.
Bilietai: nemokama
Vieta: Vilniaus grafikos meno centras, Latako g. 3, Vilnius
Daugiau: www.graphic.ltParoda „27 ketvirtadieniai“
12.00-16.00
Paroda „27 ketvirtadieniai“, skirta pristatyti antrojo Ketvirtadienio peržiūrų projekto pusmečio panoramą. Ketvirtadienio peržiūros – tai kiekvieną ketvirtadienį vienoje galerijos salėje vykstančios visuomenei atviros peržiūros ir susitikimai su menininkais. Peržiūrose pristatomi vis kito menininko naujausi darbai, nagrinėjama jo kūrybos raida ir išskirtinumas. Tai dalykiškos, vieną valandą trunkančios peržiūros, kuriose apie meną stengiamasi kalbėti taip, kad jis taptų labiau suprantamas, artimas ir pažįstamas kiekvienam lankytojui.
Praėjus daugiau nei metams nuo projekto pradžios ir įvykus kone penkiasdešimčiai renginių, akivaizdu, kad ketvirtadienio peržiūra tapo ganėtinai lanksčia jaunų menininkų ir naujų projektų platforma, galinčia įgauti įvairiems kūrėjų tikslams reikalingus pavidalus. Šis projektas sukūrė gerą jauno vizualaus meno duomenų bazę (ne tik vaizdų, bet ir interpretacijų), kuria jau naudojasi galerija ir kitų šiuolaikinio meno institucijų kuratoriai. Galerija tikisi, kad netrukus ji taps nepamainoma ir įgudusiems bei pradedantiems kolekcininkams.
Jūratė Jarulytė, Jūratė Kluonė, Rosanda Sorakaitė, Povilas Ramanauskas, Merike Estna (tapyba)
Tim Kliukoit, Karolis Vaivada, Rūta Songailaitė, Domas Noreika (objektai)
Gabija Vidrinskaitė ir Jūra Bardauskaitė (grafika)
Simona Žemaitytė (video)
Lina Albrikienė (fotografija)
Su peržiūrose rodytais, bet parodoje nepristatomais Vilmos Samulionytės, Lauros Grybkauskaitės, Adomo Danusevičiaus, Šarūno Akelaičio, Gintauto Trimako, Vidminos Stasiulytės, Aistės Papartytės, Joanos Kairienės, Annos Pavlovos, Richardo Schofieldo kūriniais, Leono Somovo ir Dariaus Žičkaus dueto bei Dariaus Jurevičiaus (festivalio „Tarp“) projektais bus galima susipažinti galerijos portfolio kampe.
Bilietai: nemokama
Vieta: Galerija „Vartai“, Vilniaus g. 39 (Vilniaus mokytojų namai, 3 aukštas), Vilnius
Daugiau: www.galerijavartai.ltMuzikinė pasaka „Briedis Eugenijus“
12.00
Pagal Vytauto V. Landsbergio knygą „Briedis Eugenijus“ sukurtas spektaklis — tarsi meilės situacijų enciklopedija, kurioje aistringai santykius aiškinasi, pykstasi ir keršija, liūdi ir džiaugiasi briedis Eugenijus, lakštingala Izabelė ir karštai briedį pamilusi lydeka Ifigenija. Pagrindinius vaidmenis nuotaikingame ir dainingame spektaklyje kuria Gediminas Storpirštis, Marius Jampolskis bei Keistuolių teatro aktoriai.
Knygoje Vytautas V. Landsbergis lieka ištikimas pamėgtajam savo žanrui — absurdo pasakaitėms, kupinoms išminties ir humoro, mėgstamoms ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų. Knygelė kupina žaismingų meilės trikampių bei keturkampių, lengvai suprantama ir pradinukui, ir studentui. Būtent tokie kūriniai - „Rudnosiuko istorijos“, „Arklio Dominyko meilė“, „Obuolių pasakos“ ir kt. praturtino lietuviškąją vaikų literatūrą „nonsenso“ stilistikos pasakomis. Režisierius — Vytautas V. Landsbergis.
Bilietai: 15 Lt, 20 Lt.
Vieta: „Domino“ teatras, Savanorių pr. 7, Vilnius
Daugiau: www.dominoteatras.lt
Ekskursija Vilnius K. Sabaliauskaitės romane „Silva rerum“
12.00
Ekskursija Kristinos Sabaliauskaitės romano „Silva rerum“ takais po XVII a. Vilnių. Kaip gyveno miestas 1655-1667 metais, kurie miestiečiai, meno ir architektūros kūriniai įkvėpė romano siužetą, kodėl autorė Birontą apgyvendino būtent Stiklių gatvėje, kas buvo jo studentiškos gaujos prototipai, kaip įveikti Vilniaus baziliską — visa tai sužinosite 2 valandų trukmės ekskursijoje po Vilniaus senamiestį, autentišką miesto istoriją atskleidžiančioje per literatūros kūrinį ir jo herojus.
Bilietai: 30 Lt
Vieta: Susitikimo vieta skelbiama įsigijusiems bilietą
Registracija telefonu: +370 5 262 9660
Daugiau: www.vilnius-tourism.lt
Spektaklis „Trys paršiukai“
12.00
„Gyveno kartą trys paršeliai – Nifas, Nufas ir Nafas. Jie kiekvienas pasistatė sau po namą – iš šiaudų, iš pagaliukų ir iš plytų. Kuomet juos užpuolė piktas Vilkas, jis sugriovė silpnesnius paršelių namelius, ir visi broliai pasislėpė mūriniame Nafo name. Po to visi drauge nugalėjo ir Vilką“.
Šią pasaką nuo seno pukiai žino visi – ir vaikai, ir suaugę. Ir atrodo, ką čia naujo besugalvosi? Bet, pasirodo, lėlininkai, ypač teatre „Lėlė“, yra labai išradingi. Jie net keturis kartus statė šią pasaką – 1963 metais, 1977 metais, 1980 metais ir 1999 metais. Ir visi šie vaidinimai buvo skirtingi. Paskutinėje savo „Trijų paršiukų“ versijoje teatras „Lėlė“ siūlo nuotaikingą ir muzikinį, improvizacinį ir pramoginį reginį – tiek vaikams, tiek jų tėveliams. Režisierius — Algirdas Mikutis.
Bilietai: 10 Lt
Vieta: „Lėlės“ teatras, Arklių g. 5, Vilnius
Daugiau: www.teatraslele.lt
Spektaklis „Aukso obelėlė, vyno šulinėlis“
14.00
Pasaka mažiems vaikams nuo 3 metų „Aukso obelėlė, vyno šulinėlis“ — viena iš gražiausių ir populiariausių lietuviškų pasakų. Tai stebuklinga istorija apie Pamotės engiamą Našlaitę. Kaip ir kiekvienoje tokio tipo pasakoje, čia apstu blogio keliamų kliūčių: nedorėlė ragana kartu su savo dukromis kankina mergelę skirdama neįveikiamas užduotis, tačiau gėris, padedamas stebuklingų jėgų, galiausiai laimi ir Našlaitę pasakos pabaigoje išlaisvina bei veda jaunas Karalius.
Spektaklio kūrėjams šiame pastatyme imponuoja galimybė panaudoti vaizdo teatro formas, kurios labiau priklauso kino menui, nei teatrui. Nors pasakoje nemažai liaudies dainų ir eiliavimo, pasakojimas kuriamas labiau vaizdais. Žiūrovai regės tokias įvairias dar nuo Antikinės Graikijos laikų populiarias vaizdinio teatro priemones kaip panoramas, mirioramas, diaoramas, taumatropą, laterna magica, mirioramines kortas, taip pat – šešėlių teatrą. Inscenizacijos autorius ir režisierius - Rimas Driežis.
Bilietai: 10 Lt
Vieta: „Lėlės“ teatras, Arklių g. 5, Vilnius
Daugiau: www.teatraslele.lt
Filmas šeimai „Mažylis Nikolia“
15.00
„Le Petit Nicolas“, režisierius Laurent'as Tirard'as.
Įgarsinta lietuviškai
Nikolia – laimingas vaikas. Mylintys tėvai, būrys šaunių draugų, su kuriais niekada nepristinga linksmybių. Vienintelis Nikolia troškimas – kad niekas niekada nesikeistų. Tačiau vieną dieną iš nugirsto pokalbio mažylis supranta, kad gyvenimas gali pasikeisti visam laikui: mama laukiasi vaikelio! Su didele baime jis laukia blogiausio – netrukus atsirasiančio broliuko...
Bilietai: 14 Lt
Vieta: Kino teatras „Pasaka“, Šv. Ignoto g. 4/3, Vilnius
Daugiau: www.kinopasaka.lt
Spektaklis „Muzika 2“
16.00
Spektaklis „Muzika 2“ – bendras aktorių Povilo Budrio, Viktorijos Kuodytės ir Audronio Liugos kūrybinis darbas. Pjesę „Muzika“ Marguerite Duras sukūrė Britų televizijos užsakymu septintajame dešimtmetyje. Po dvidešimties metų ji parašė antrąjį pjesės veiksmą ir visą pjesę pavadino „Muzika antroji“. Jos premjera vyko 1985 m. Paryžiuje, Théātre du Rond-Point Renault-Barrault, spektaklį režisavo pati rašytoja. Vėliau pjesė buvo pastatyta daugelyje pasaulio teatrų. Pjesėje „Muzika antroji“ vaizduojamas dviejų vienas kitą kažkada mylėjusių žmonių susitikimas. Po trejų išsiskyrimo metų jie atvyksta į tą patį miestą, kuriame gyveno, kad baigtų teisinius skyrybų formalumus ir „beveik netyčia“ ateina į tą patį viešbutį paskutinį kartą pamatyti vienas kitą... Spektaklis „Muzika 2“ – bandymas įsiklausyti į aktoriaus vidinę muziką. Tai – jausmų ir minčių tiesos paieškos, mezgant intymų dialogą su savimi, partneriu ir žiūrovu. Aktoriai yra šalia žiūrovų, o jų vaidmenys – gyvenimo atspindžiai, nušviečiantys trumpą susitikimą.
„Aš nieko nedraudžiau savo širdžiai. Bet saulė kyla ir leidžiasi, ir grįžta ten, iš kur vėl kils. Aš supratau, kad viskas – tuštybė ir egzistuoja dėl tuštybės. Tai – maistas vėjui“, — yra sakiusi Marguerite Duras.
Bilietai: 25 Lt, 30 Lt (taikoma nuolaidų)
Vieta: Lietuvos nacionalinio dramos teatro mažoji salė, Gedimino pr. 4, Vilnius
Daugiau: www.teatras.lt
Indiškas chna vakaras
16.00
Atskleisime chna meno paslapčių pasaulį, kad patirtumėte kūrybos džiaugsmą, prisiliestumėte prie tūkstantmetes tradicijas turinčio saviraiškos būdo. Tai meditacija, atsipalaidavimas, galimybė pajusti harmoniją su gamta.
Teorinė dalis:
- piešimo su chna (Mehindi) tradicijos
- piešinių simbolika
- chna augalo nauda sveikatai
- indiško makiažo (gopidotų) prasmė
Praktinė dalis:
- supažindinimas su pagrindinėmis darbo priemonėmis
(chna pasta, eteriniai aliejai, teptukai ir kt.)
- odos paruošimas
- taisyklingas chna dažų tūbelės naudojimas
- nesudėtingų ornamentų piešimas
- galimybė patiems išbandyti piešti
Būtina išankstinė registracija el.paštu: vaisnavu.kulturos.centras@gmail.com
Bilietai: 35 Lt
Vieta: Vilniaus vaišnavų kultūros centras, Trinapolio g. 9A, Vilnius
Spektaklis „Vienas absoliučiai laimingas kaimas“
17:00

Teatro studija MI11 pristato šviesų, gyvybingą ir labai gyvenimišką spektaklį „Vienas absoliučiai laimingas kaimas“, padėsiantį pasinerti į gėrio paieškas mus supančiame ne visada teisingai besiklostančiame gyvenime.
Absoliučiai laimingas kaimas – ne fantazijos vaisius. Kaimas spektaklyje simbolizuoja vietą planetoje, kurioje gyvena tradicines vertybes puoselėjantys, darbštūs žmonės, randantys laimę paprastuose dalykuose. Jie svajoja, kalbasi, dirba, myli. Be abejonės, ne visada šypsosi, jų neaplenkia žemiškos problemos, tačiau to, ką turi, užtenka tikrai absoliučiai laimingam gyvenimui.
Spektaklio siužetas sukasi aplink pagrindinių pjesės herojų – jaunų įsimylėjėlių Anužio ir Rugilės likimus. Jų šeimą skausmingai paliečia karas ir priverčia kabintis į gyvenimą, stengiantis grįžti į pusiausvyrą ir rasti sielos ramybę bei išsaugoti tikėjimą, jog įveikus gyvenimo skirtus išbandymus, visada sulaukiama ir likimo dovanų.
Bilietai: 22-24 Lt (taikoma nuolaidų)
Vieta: Teatro studija MI11, Pranciškonų rūmai, Trakų g. 9/1, Vilnius
Daugiau: www.mi11.lt
Spektaklis „Kapinių klubas“
18.00
Rašytojas Ivan Menchell gimė 1961 m. Yra labiau žinomas kaip Holivudo kino scenarijų autorius. „Kapinių klubas“ (angl. „Cemetery club“) - vienas žinomiausių amerikiečių autoriaus kūrinių. Nuo 1993 m. kai pasirodė to paties pavadinimo kino filmas, pjesė pradėta statyti įvairiuose pasaulio teatruose.
Valstybinio jaunimo teatro „Kapinių klubas“ — spektaklis apie moteris, apie jų jautrią ir tvirtą draugystę bei amžiną gyvenimo ir mirties prasmės ieškojimą. Prieš keletą metų viena po kitos, trys vidutinio amžiaus moterys palaidojo savo vyrus. Skaudžioje akistatoje su mirtimi jas jungia bendras netekties ir vienišumo jausmas. Jos dažnai kartu geria arbatą ir kiekvieną mėnesį eina į kapines aplankyti buvusių vyrų. Ši savotiška tradicija, vienai iš moterų yra gyvenimo prasmės, pagarbos ir laimės simbolis. Meilė vyrui tapo visa ko pagrindu, o jos atsisakymas prilygtų visų švenčiausių jausmų paniekinimui ir išdavystei. Kitai apsilankymas kapinėse tėra savotiškas formalumas. Priešingai draugei, ji siekia ir toliau mėgautis gyvenimu, todėl perdėtai rūpinasi savo išvaizda ir aktyviai ieško naujo vyro. O trečioji yra kankinama didelių abejonių. Jos širdis tokia didelė, kad užtektų vietos ir mirusiam vyrui, ir galbūt naujai meilei. Tose pačiose kapinėse ji sutinka našlį, atėjusį aplankyti savo žmonos kapo. Regis vienatvė įgriso abiem. Pažintis pamažu perauga į gražų romaną. Bet kaip į tai reaguos draugės? Režisierius – Algirdas Latėnas. Vaidina: Eglė Gabrėnaitė, Nijolė Narmontaitė, Elvyra Piškinaitė, Kristina Andrejauskaitė, Vytautas Taukinaitis.
Bilietai: 30 Lt, 40 Lt, 50 Lt.
Vieta: Jaunimo teatras, Arklių g. 5, Vilnius
Daugiau: www.jaunimoteatras.lt
Spektaklis „Belaukiant Godo“
18.30
Kiekvienas Rimo Tumino spektaklis gimsta iš vidinio Mažojo teatro gyvenimo, jo ritmo, nuotaikų ir poreikių. Samuelio Becketto „Belaukiant Godo“, pasirodęs pačioje 2002-ųjų pabaigoje, taip pat nebuvo atsitiktinumas šio teatro repertuare. Gimęs nebaigtose remontuoti teatro patalpose spektaklis ne tik perteikė teatro žmonių nuotaikas ir lūkesčius, bet ir buvo tarsi išaugęs iš tos skurdžios, paslaptingos skliautuotos erdvės.
Dar repetuodamas režisierius „Belaukiant Godo“ primygtinai prašė vadinti ne spektakliu, o „teatriniu vakaru“. Šį neužbaigto, konkrečios interpretacijos neperšančio sceninio kūrinio įspūdį pavyko išsaugoti ir išleidus premjerą. Režisierius kartu su scenografu Adomu Jacovskiu, kompozitoriumi Faustu Latėnu ir aktoriais Andriumi Žebrausku, Arvydu Dapšiu, Mindaugu Capu, Audriumi Bružu ir Leonardu Pobedonoscevu, žiūrovus panardina į labai tirštą bei įtaigią atmosferą ir kartu kviečia įsitraukti į gurmanišką sceninį žaidimą, tapti teatro gimimo liudininkais.
„Rimo Tumino režisūra spektaklyje ir salėje sklaidosi iš lėto, kaip dūmas. (...) Šiame spektaklyje nėra nieko, skirto specialiai patikti, jeigu, žinoma, tuo nelaikytume atlikėjų talento. Jame nėra nieko skandalingo, jokių cirko triukų, jokio narcisizmo, būdingo daugeliui režisierių, kuriuos gaubia visuotinai pripažinto genialumo aureolė. Užtat yra sudėtingų, neišmatuojamų, susidedančių iš daugybės smulkmenų emocijų išraiškos aiškumas. Yra aktoriai, kurie tartum būtų gimę šiems keistiems, skvarbiems vaidmenims; kurie juda kaip tikriausi klounai – plastiškai, gražiai, nieko nedarydami tyčia, nieko, kas atrodytų nenatūralu ir nepaaiškinama. Ir yra Rimas Tuminas už scenos“, – apie spektaklį rašė rusų spauda.
Bilietai: 27, 37 Lt (taikoma nuolaidų)
Vieta: Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Gedimino pr. 22, Vilnius
Daugiau: www.vmt.lt
Šokio spektaklis „Sibilė“
19.00
Šokio spektaklis „Sibilė“ pakvies į kelionę, įkvėptą graikų ir romėnų mitologijos sibilių — moterų, apdovanotų pranašystės galiomis.
Režisierius Valentinas Masalskis teigia, kad spektaklio atspirties taškai buvo du: graikų ir romėnų mitologijos sibilės — žynės, pranašės, orakulės ir Pero Lagerkvisto romanas „Sibilė“. Pasak mitologijos, sibilės buvo išrenkamos žynių ir vykdydavo savo šventą misiją iki gyvos galvos. Dažnai į šį kelią merginas pastūmėdavo tėvai, nes šeimai tai būdavo didžiulė garbė. Tačiau tapusios Sibilėmis merginos buvo atskiriamos nuo išorinio pasaulio, jos atsiribodavo nuo aplinkos, o nuo jų — aplinkiniai. Jos privalėjo paklusti griežtoms asketiško gyvenimo taisyklėms, nes tik tokiu būdu, per maldą ir ritualą galėdavo patekti į vidinį transą — lytinį aktą su dievais, kuomet joms būdavo perduodama svarbi informacija.
Kitas spektaklio atramos taškas, pasak kūrėjų — P. Lagerkvisto romanas apie atstumtą sibilę, kuri padarė nuodėmę pamilusi vyrą ir pagimdžiusi kūdikį. Nuodėmė ir akistata su dievu — atstumtos sibilės atgaila ir teismas — sudaro pagrindą spektakliui.
Paklausti, kodėl spektaklis paremtas būtent sibilių mitu, kūrėjai atsako, kad sibilių toli nereikėjo ieškoti — jos gyvos visų tautų mitologijoje. Ir Lietuvoje turime savas sibiles — šventą ugnį prižiūrėjusias vaidilutes, Kęstučio pagrobtą Birutę.
Choreografija — Lora Juodkaitė, režisūra — Valentinas Masalskis, muzika — Tomas Kutavičius.
Bilietai: 20 Lt (taikoma nuolaidų)
Vieta: Menų spaustuvė, Šiltadaržio g. 6, Vilnius
Daugiau: www.menuspaustuve.lt
Spektaklis „ Liūdnos dainos iš Europos širdies“
19.00
„Liūdnos dainos iš Europos širdies“ – suomių režisieriaus Kristiano Smedso ir lietuvių aktorės Aldonos Bendoriūtės bendras darbas. Spektaklio idėja gimė iš Dostojevskio „Nusikaltimo ir bausmės“. Veiksmas prasideda pasibaigus romano įvykiams, kai Sonia sugrįžta mintimis į praeitį, kad papasakotų savo artimiausių žmonių istorijas. Naujoje K. Smedso pjesėje ir spektaklyje tyrinėjami šiandieninio žmogaus vilčių, idealų ir tikrovės konfliktai.
„Liūdnos dainos iš Europos širdies“ susideda iš dešimties scenų – dainų. F. Dostojevskio romane pagrindinis personažas yra žudikas Raskolnikovas, o K. Smedso dėmesio centre atsiduria Sonia, jo mylimoji. Smedsas perkelia „Nusikaltimo ir bausmės“ herojus ir jų istorijas į 21-ojo amžiaus Europą. Pavyzdžiui, į Lietuvos provinciją ar Paryžiaus priemiesčius...
Bilietai: 20 Lt
Vieta: Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Gedimino pr. 4, Vilnius
Daugiau: www.teatras.lt
Spektaklis „Dvigubų aromatų rožė“
19.00
Vieno žinomiausių Meksikos XX amžiaus antrosios pusės dramaturgų Emilio Karbalido pjesės „Dvigubų aromatų rožė“ siužetas yra toks pat senas, kaip ir pasaulis: dvi moterys įsimyli vieną vyrą. Jų garbinimo objektas pakliūna į ekstremalią situaciją ir damos netikėtai tampa draugėmis.  Toks likimo posūkis lemia daugybę nenuspėjamų, komiškų ir dramatiškų situacijų.
Režisierė — Nina Čiusova. Vaidina: Larisa Udovičenko, Evklidas Kiurdzidis, Žana Epple. Šoka: Antonas Kovaliovas, Andrejus Karpovas, groja Aleksejus Sokolovas (bajanas, saksofonas).
Bilietai: 74-184 Lt
Vieta: Ūkio banko teatro arena, Olimpiečių g. 3, Vilnius
Daugiau: www.teatroarena.lt
Komedija „2 vyrai. 1 tiesa“
19.00
Pasak mono spektaklio aktoriaus Sakalo Uždavinio, visi žmonės, dar prie ateidami į šią unikalią komediją, turėtų atsipalaiduoti, atlaisvinti kaklaraiščius ir prasisegti preciziškai susagstytus švarkus, nes, kartu su spektaklio aktoriumi, turės galimybę patirti seniai pamirštą arba dar niekada nejaustą nušvitimą, tokią teigiamų emocijų dozę ir tokį vidinį sukrėtimą, po kurio savo kasdienybę permąstys iš esmės.
„Šis spektaklis yra specialiai subalansuotas visiems, stačia galva pasinėrusiems į kasdienybę – ir pragmatikams, ir darboholikams, ir filosofams, ir visiems kitiems, kurie geba vienu metu juoktis bei mąstyti. Galų gale ruošiame neeilinį reginį, projekcijų ir efektų šou, kuris, esame tikri, nustebins ne vieną žiūrovą“, - teigia pakaitomis su Sakalu Uždaviniu mono spektaklyje vaidinantis Juozas Gaižauskas.
Spektaklį režisuoja Augustinas Gricius.
Komedija statoma remiantis šiuolaikinio rusų dramaturgo, aktoriaus, muzikanto ir režisieriaus pjese „Odnovremenno“ (liet. „Tuo pačiu metu“).
Bilietai: 30-50 Lt
Vieta: „Domino“ teatras, Savanorių pr. 7, VilniusRežisieriaus Aku Louhimies filmų retrospektyva
Komiška drama „Apnuogintas žmogus“ (suom. „Riisuttu mies“, 2006 m. N-16)
19.00
Pastorius Antti Pitkanen ketina susituokti su Tuula, tačiau ši nori, kad vyras prieš tai taptų vyskupu. Dabartinis Turku vyskupas Jussi Parviainen lengvai sutinka paskirti savo įpėdiniu Pitkanen, tačiau pareikalauja, kad pastorius Antti atleistų savo seną draugą, bažnyčios darbuotoją Markku, mat šis dėl savo alkoholizmo kelią grėsmę šventųjų namų reputacijai. Negana to, pastorius Antti įsimyli jauną bažnyčios darbuotoją Vilmą Pitkanen. Suomijoje filmas sukėlė nemažą bažnyčios pasipiktinimą ir visuomenės diskusijas.
Aku Louhimies (gimęs 1968 m., Suomijoje) per paskutinį dešimtmetį pakilo į aukščiausią suomių kino režisierių sluoksnį. Profesionalias žinias ir patirtį jis įgavo dirbdamas keliuose populiariuose televizijos serialuose 1990 m. Jo debiutinis ilgametražis filmas „Restless“ (Levottomat, 2000) tapo kino teatrų hitu, taip pat kaip ir jo antras ilgametražis „Lovers & Leavers“ (Kuutamolla, 2002). Jo daugkartinius apdovanojimus laimintis televizijos serialas „Fragments“ (Irtiottoja, 2003) dar labiau sustiprino režisieriaus reputaciją. Suomių Kino Režisierių Asociacija 2004 m. Aku Louhimies išrinko metų režisieriumi. „Frozen Land“ (Paha maa, 2005) Gotenborgo Kino festivalyje laimėjo Skandinavų šalių apdovanojimą ir tris kitus oficialius prizus.
Bilietai: 12-14 Lt
Vieta: Kino teatras „Pasaka“, Šv. Ignoto g. 4/3, Vilnius
Daugiau:www.kinopasaka.lt
Komedija „Urvinis žmogus“
20.00
Kodėl moterys parduotuvėse gali leisti valandų valandas, o vyrams ten ir keliolika minučių prailgsta? Kodėl vyrai su draugais puikiai jaučiasi tyloje spoksodami „teliką“ ir sriaubdami alų, o moterys nesustodamos pliurpia apie tūkstančius dalykėlių? Kodėl moterys gali vienu metu daryti penkis darbus, o vyrai – tik vieną?
Komedija „Urvinis žmogus“ – apie tai. Ir apie visas kitas svarbias smulkmenas, dėl kurių vyrai ir moterys nuolat ginčijasi, pykstasi, bet dažniausiai taip ir lieka iki galo nesupratę vienas kito.
„Urvinis“ – vienintelis komedijos herojus – ir į vyrus, ir į moteris žvelgia neslėpdamas atlaidžios šypsenos. Todėl šis nepretenzingas ir humoro kupinas monospektaklis vienodai smagus ir vieniems, ir kitiems.
Bilietai: 34-64 Lt
Vieta: „New York Club“, Kalvarijų g. 85, Vilnius
Daugiau:www.idioteatras.lt
Koncertas „Tribute to DDT“
21.00
DDT kūrinius alieka: Artūras Minalga (vokalas, gitara), Romas Rainys (solo gitara), Alvydas Šiaulys (bosinė gitara) ir Kęstutis Leonavičius (mušamieji).
Muzikos kritikų vadinami „poetinio roko“ klasikais, DDT susibūrė dar 1980-aisiais, debiutinį albumą išleido 1982-aisias, o šiandien rokeriai iš Sankt Peterburgo jų skaičiuoja net 23. Per šį laikotarpį lyderio bei vokalisto, dainų ir tekstų autoriaus Jurijaus Ševčiuko vedami, DDT užaugino ne vieną gerbėjų kartą.
Grupės kūryboje galima rasti ne tik roko, bet ir kantri, bliuzo, rokenrolo ar dar daugiau stilių apraiškų. Grupės gyvavimo istorijoje ne tik daugybė pripažinimų, apdovanojimų bei titulų, tačiau ir KGB sankcijos už reikštą kritišką požiūrį į sovietinę santvarką, privertusios muzikinę veiklą kuriam laikui perkelti į pogrindį. Būtent šis laikotarpis, kai grupė oficialiai buvo uždrausta, tapo pradžia ir didžiausiu postūmiu DDT tapti viena populiariausių visos Rusijos kokybiškos muzikos grupių.
Bilietai: 10 Lt
Vieta: Muzikos klubas „Brodvėjus“, Mėsinių g. 4, Vilnius
Daugiau:www.brodvejus.lt

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Vilniaus garbės piliečiu paskelbtas kunigas Julius Sasnauskas

Vilniaus Tarybos nariai išrinko miesto garbės pilietį – šiemet juo tapo vilnietis kunigas Julius Sasnauskas:...

Laisvalaikis
2020.01.22
Didžioji Britanija ir JAV saugos „Titaniko“ nuolaužas

Didžioji Britanija ir Jungtinės Valstijos pasirašė sutartį, kuria siekiama nuo gelmių turistų daromos žalos...

Laisvalaikis
2020.01.21
Daugiausia naujų dangoraižių pernai pasistatė kinai

Per 2019-uosius pasaulyje iškilo 129 įspūdingi dangoraižiai, suskaičiavo JAV ne pelno organizacija „The...

Laisvalaikis
2020.01.21
Autorių teisių gynėjai reikalauja stabdyti „Payseros“ paslaugų teikimą „Filmai.in“ 4

Autorių teisių gynimo asociacijos kreipėsi į Lietuvos banko priežiūros tarnybą, LRTK ir Kultūros ministeriją...

Rinkodara
2020.01.21
Įvardijo pasaulio miestus, kuriuose gyventi prašmatniai brangiausia

Anot šveicarų privačios bankininkystė kompanijos „Julius Baer Group“ pasaulinės gerovės apžvalgos „Global...

Laisvalaikis
2020.01.20
„Kino pavasario“ vadovybėje – pokyčiai

Keičiasi tarptautinio Vilniaus kino festivalio „Kino pavasaris“ vadovybė. Vykdomojo festivalio direktoriaus...

Vadyba
2020.01.20
Iliustruotoji istorija: vokiečių Liuftvafės pradžia – SSRS bazėse Premium 2

Pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui, nugalėjusios valstybės susitarė sunaikinti Vokietijos oro pajėgas.

Laisvalaikis
2020.01.19
Vietoj tabako – natūralaus saldiklio plantacijos Premium

Stevija – natūralus ir vis labiau populiarėjantis saldiklis, įvardijamas kaip viena alternatyvų cukrui. Prieš...

Pramonė
2020.01.19
Iliustruotoji istorija: paskutinės Pompėjų dienos Premium

Pompėjai sustingo po pelenų ir pemzos akmenų sluoksniu, kai 79 m. po Kr. išsiveržė Vezuvijaus ugnikalnis,...

Laisvalaikis
2020.01.18
Kolumbijos lietuvis P. Yamin-Slotkus: žmogaus elgesį keičia informacija, ne draudimai Premium

Kolumbijos lietuvis Paulius Yamin-Slotkus, antropologas, elgesio pokyčių tyrinėtojas, įsitikinęs, jog daugybę...

Laisvalaikis
2020.01.18
Vilniaus senamiestyje kuriamas „Senatorių pasažas“ Premium 5

Restoranų verslo padangėje jau senokai sklando kalbos, jog iš viešbučio „Pacai“ restoranų su visa komanda...

Laisvalaikis
2020.01.17
Vilnius planuoja naują skverą Stoties rajone 2

Vilniaus savivaldybė paskelbė besirengianti visiškai atnaujinti iki šiol apleistą ir nenaudojamą, tačiau...

Laisvalaikis
2020.01.15
Kultūros ministerija nori ketvirtos viceministro pareigybės

Kultūros ministerija siūlo Vyriausybei steigti ketvirtojo viceministro pareigybę – jis būtų atsakingas už...

Laisvalaikis
2020.01.14
Filipinuose išsiveržęs ugnikalnis stabdo Manilos oro uosto darbą

Gyvybę sekmadienį pradėjęs rodyti Taalio ugnikalnis Filipinuose įsismarkavo ir ėmė spjaudyti lava. CNN...

Laisvalaikis
2020.01.13
Tarp meilės ir neapykantos: kaip pasaulis vertina D. Trumpą

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pačiose Valstijose vertinamas labai prieštaringai. Nauja nepriklausomo...

Laisvalaikis
2020.01.13
Iliustruotoji istorija: Didysis Benas Premium

1834 m. Didžiosios Britanijos parlamente kilęs didelis gaisras atvėrė kelią žymiojo Londono bokšto – Didžiojo...

Laisvalaikis
2020.01.12
Influencerių rinkodara: nuo Makaliaus iki A. Tapino 1

Žiniasklaidos planavimo agentūros „Inspired UM“ nuomonės formuotojų tyrimas rodo, kad populiariausios temos,...

Rinkodara
2020.01.12
Iliustruotoji istorija: karas ir technologijų šuolis Premium

Kai Pirmojo pasaulinio karo šūviai apkasuose galop nutilo, į pasaulį atėjo daugybė svarbių išradimų,...

Laisvalaikis
2020.01.12
Penkios milijardierių sėkmės pamokos Premium

Svetainė CNBC skaičiuoja, jog 2019-aisias pasaulyje buvo apie 2.604 milijardierių, t. y. apie 0.0002%...

Laisvalaikis
2020.01.12
Architektas A. Gučas: kažin, ar Vilnius dabar patektų į UNESCO sąrašą Premium 6

2019 m. gruodį sukako 25-eri metai, kai Vilniaus istorinis centras, pirmasis objektas Baltijos šalyse, buvo...

Laisvalaikis
2020.01.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau