Interviu su Šarūnu Vasiliausku

Publikuota: 2009-11-23
Atnaujinta 2015-06-08 17:42

Šį ketvirtadienį, lapkričio 26 dieną, 13 valandą, VZ.LT konferencijoje lankysis Šarūnas Vasiliauskas, naujosios atominės elektrinės projekto vadovas. Galite užduoti klausimus.

Laba diena, jau yra direktorius elektrinės, kurios dar nėra? Kaip atrodo Jūsų darbas? (Tinka) Iš tiesų yra direktorius, nėra elektrinės, bet direktorius yra ne elektrinei, bet aš esu projekto parengimo kompanijos direktorius, ir aš esu atsakingas už naujos elektrinės projekto vystymo darbus. Kai bus nauja elektrinė bus ir tikras direktorius, kol kas tai nieko bendro su mano pareigomis.

Jūsų techninnė kvalifikacija, išsilavinimas, Jūsų patirtis stambių objektų statyboje bei mokėjimas dirbti su gausiu administraciniu aparatu? (Algirdas) Aš esu baigęs Vilniaus universtiteo Fizikos fakultetą, dirbau didžiąją gyvenimo dalį su komunikaciniais projektais, dirbau darbtinėje "Bitėje", pastaruosius dešimt metų dirbau "Motoroloje", prieš pradedant darbus "Bitėje", dirbau KAM buvau atsakingas už pirmųjų ryšių NATO užmezgimą. Praktiškai visą karjerą praleidau tarptautinėje aplinkoje, būtent ta patirtis šiuo metu yra labai svarbi.

Kokie darbai buvo atlikti vertinant faktą, kad nauja atominė elektrinė geriau nei jokios atominės elektrinės Lietuvoje? Maloniai prašau be politikavimo. Ačiū. (Alfonsas) Iš tiesų mes atlikome ilgalaikę energetikos šaltinių taip pat poreikių ir gamybos pajėgumų analizę. Regione, kuris apima Baltijos valstybes, Lenkiją ir Šiaurės valstybes, matosi būtent iš prognozių, kad jau 2016-2017 metų elektros energetikos resursų pradės trukti. Tai, kad plačiai propaguojame ir palaikome atsinaujinančių šaltinių kuriamą energeiją, bei propaguojame efektyvų elektros energijos vartojimą, jokių būdu negali subalansuoti ilgalaikio elektros poreikio augimo. Mes taip pat pasižiūrėjome, kokiu būdu būtų galima tą energiją generuoti. Estijoje yra skalūnų, Lenkijoje - anglies, Suomija ir Švedija turi branduolinę energetiką. Mes pasižiūrėjome, kaip atarodys energeija pagal kuro išteklius. Baltijos regione gamyba labai stipriai priklausys nuo dujų, kurias gauname iš vieno šaltinio. Dujos yra iškastinis kuras, kaip ir mazutas. Niekas nesiginčija, kad iškastinio kuro ištekliai yra riboti. Ir, nepaisant įvairių diksuijų dėl jo kainų prognozių, beveik niekas nedvejoja, kad per artimiausius 20-30 metų iškastinio kuro kainos tik didės. Tiek dujų pagrindu,  tiek mazuto pagrindu veikiančios elektrinėse kuras sudaro didžiąją sąnaudų dalį ir natūralu, kad augant kuro kainoms jų pagaminta energija vienareikšmiai brangs. Reikia neužmiršti mūsų remiamų iniciatyvų mažinti CO2 išmetimą į atmosferą ir kovoti su šiltnamio efektu. Vos po kelių savaičių Kopenhagos forume bus daug ddėmesio skiriama CO2 problemoms. Jei pasvertume, kokia mažiausiai elektros energija yra mažiausiai teršianti - nieko nuostabaus, kad atominė energija yra švariausia. Tuo tarpu kuro dedamoji atominės elektrinės balanse yra ir ne tokia didelė palyginti su generuojama galia. Tuo tarpu branduolinio kuro kaina yra mažai veikiama polyčių kuro rinkose. Kaip tik analizuodami naujos atominės elektrinės projekto patrauklumą mes tas aplinkybes nagrinėjome, ir kai ta elektrinė pastatyta ji yra didžiausias ir konkurencingiausias elektors gamintojas rinkoje. Palaikydami atsinaujinančių elektros energijos šaltinių idėją tiek mes, tiek visi pramonėje sutaria, kad tikėtis stabilio elektros generacijos iš vėjo yra sunku, o tuo tarpu tiek pramonėje, tiek vartotojams yra svarbus stabilus energijos tiekimas.  Atominė elektrinė duodą stabilumą.

Sveiki, kada bus galima daugiau sužinoti kaip bus vykdomas projektavimo ir statymo projektas? Kas valdys projektavimo/statymo projektą, kas rūpinsis aptarnavimu ir valdymu (maintenance and operations)? Kokiu priemoniu planuojama imtis, kad kuo daugiau pinigu tektų Lietuvos verslui ar bent kad jis turėtų galimybę dirbti kartu išmokti iš užsienio partnerių naujausių technologijų. Dekui, Rimantas (Rimantas) Kaip jau minėjau, mūsų paruošiamųjų grafikas toks: iki metų pabaigos skelbiamas konkuras strateginiam investuotojui (SI). 2010 m. tikimasi pasirašyti su juo sutartis. Jau dabar darbo turi tiek teisininkai, tiek konsultantai. Labai daug darbų nuo 2012 m. ir į priekį turės statybinės organizacijos, taip pat neabejotinai transporto organizacijos, aptarnavimo sferos bendrovės. Manau, gal naujo oro uosto ir nepastatysim, bent jau reisų atsiras daugiau. Tačiau reikėtų pažymėti, kad nepaisant to, kad atominius projektus vystančios bendrovės stengiasi daug darbų atlikti vietinių resursų pagalba, tai yra branduolinis objektas, kurio statyai taikomos specialios sąlygos. Kaip vieną tikslų sau užsibrėžę esame paruošti aiškią informaciją įmonėms, kurios norėtų dalyvauti konkursuose, kuriuos skelbs SI vadovaujama projektinė bendrovė. Tai yra tik viena dalis iš tų darbų, kuriuos mes ruošiamės vykdydami tris pagrindines programas, bei kartu 28 techninius projektus. Programos pagrindinės yra tokios: bendros organizacinės sistemos vystymo programa, projekto viešinimo, visuomenės informavimo programa, teisinės sistemos kūrimo programa. Tokie parengiamieji darbai daromi norint padėti Lietuvos verslui kuo aktyviau dalyvauti parengiamuosiuose projetuose, jau esame suorganizavę keletą seminarų IT įmonėms ir ketina kuo daugiau Lietuvos verslo įtraukti į šį procesą.

Taip pat viena programų, kuria mes rūpinamės, naujų įvairaus profilio specialistų paruošimu. Bendradarbiaujama su VU ir KTU, kurie jau antrus metus ruošia branduolinės energetikos specialistus.

Kaip Jūs įsivaizduojate atominės elektrinės statyba ir situacija 5 metus į priekį? (Ssaulius) Kaip jau ir sakiau, viso plano esmė - pritraukti projekto vystymui strateginį investuotoją. Jau dabar Energetikos ministerija Vyriausybės nutarimu yra įpareigota paskelbti konkursą strateginiam investuotojui (SI) parinkti. Tikimės, kad konkursas bus paskeltas dar iki naujų metų ir per 2010 m. pavyks su SI pasirašyti įpareigojančią projekto vystymo sutartį. Po to visa projekto  vystymo atsakomybė ir sparta bus SI rankose. Paprastai porą metų užima atominės elektrinės projektavimo darbai, na ir dar kokie 6 metai reikalingi statybai, tad gerai organizuojant darbus mes iš tiesų galėtume pasiekti užsibrėžtus 2018-2020 metus ir turėti veikiantį pirmąjį reaktorių. Tačiau reikia nepamiršti, kad ir Lietuva su savo struktūromis prisiima tam tikrą atsakomybę už projekto įgyvendimo sėkmę, kaip ir bet kuris projektas, šis bus reguliuojamas daugelio institucijų. Skaičiuojama, kad vien intensyviausiu statybos laikotarpiu aikštelėje darbuosis apie 5.000 žmonių.

Kam priklauso UAB "Visagino atominė elektrinė" akcijos? (MS) 100% akcijų priklauso AB LEO LT, kurios likimas jau nuspręstas. Vyriausybės nutarimu, mažajam akcininkui pasiūlyta išpirkti akcijų paketą. Tokiu atveju įmonė taptų 100% valdoma valstybės.

Sveiki, Ar manote, kad sis projektas bus igyvendintas IS ESMES! iki galo? nes dauguma saliu tik pradeje statyt sustabdo ir taip buna like issvaistyti milijonai. Ar nemanote kad Lietuvai su savo biudzetu cia tas pats kas statyti kinijai savo kinijos siena? (V.M.) Norėčiau pažymėti, kad pagrindinė finansavimo našta atiteks strateginiam investuotojui ir finansavimo dalį mes dalinsimės su regioniniais partneriais. Šiuo metu nėra planuojama, kad Lietuvos valstybė suteiks garantijas projekto finansavimui ar tuo labiau didins elektros tarifus, kad sukauptų reikalingus pinigų srautus. Man kaip projekto vadovui būtų daug lengviau, jei mes galėtume paprašyti didelio tarifo ir pastatyti oro pilis. Kaip tik esmė yra ta - įgyvendinti projektą nenaudojant Lietuvos gyventojų pinigų, būtent todėl šis projektas vykdomas bandant pritraukti investuotoją. Bet tai nėra vienintelė priežastis, norint pastatyti elektrinę reikia turėti patirties ir žinių tokius darbus daryti.

Sveiki, noreciau suzinoti jusu nuomone vienu klausimu. Kaip jums atrodo, kokios salies strateginis investuotojas Lietuvai butu strategiskai geriausias? (Kestutis) Politinis klausimas. Tačiau svarbu, kad mes surastumėm strateginį investuotją, kuris būtų priimtinas visiems. Natūralu, kad tai yra valstybinis projektas ir neveltui jis yra pagal Vyriausybės 300 ir 1143 nutarimus, kur priežiūrai yra sukurta komisija, kur dalyvauja Vyriausybės įstaigų atstovai ir priežiūros komisijos pirmininku yra paskirtas energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Čia dalyvauja ir kitų ministerijų, Seimo Atominės energetikos komisijos pirmininkas ir kt. Todėl tokie klausimai turi būti užduodami ne man, o tiems, kurie priims sprendimus. Tačiau iš projekto pusės mes tikimės, kad mums pavyks pritraukti daugiau nei vieno investuotojo dėmesį ir pasirinkti geriausią pasiūlymą.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau