Interviu su Loreta Graužiniene

Publikuota: 2009-05-12
Atnaujinta 2015-06-08 17:41

VZ.LT lankėsi ir į skaitytojų klausimus atsakė Darbo partijos kandidatė į prezidentus Loreta Graužinienė. Interviu baigtas.

Gerb. Loreta, ar Jus išrinkus Prezidente Viktoras taps pagrindiniu Jūsų patarėju? (Rinkėjas) Mane išrinkus Lietuvos Respublikos prezidente, tikiu, kad ponas Viktoras bus išrinktas Europos Parlamento nariu ir sėkmingai atstovaus Lietuvai

Gal galite pakomentuoti plačiau, kokia Jūsų nuomone bus nauda Lietuvai panaikinus Prezidento instituciją? Kaip žinia, Prezidento funkcija šiai dieną yra reprezentuoti valstybę, išskirtiniais atvejais paleisti Seimą ar Vyriausybę ir priimti sprendimą karinių konfliktų atveju, todėl panaikinus šią instituciją Lietuva mažai ką išlošia, tačiau smarkiai apribojama galimybė suvaldyti savanaudžius parlamentarus. (Interesantas) Šiandien Prezidento funkcija mūsų valstybėje nėra reprezentuojanti, pagal mūsų Konstituciją, mūsų valstybė yra parlamentinė - prezidentinė, todėl aš savo pasisakymuose kalbu, kad būtina sutvarkyti visą valstybės valdymą. Elementariame vadybos vadovėlyje parašyta, jeigu yra nesutvarkytos, arba neteisingai padalintos funkcijos, galios ir atsakomybė, valdymas bus neefektyvus. Tokią situaciją šiandien ir turime aukščiausiuose valstybės valdyme. Todėl būtina keičiant Konstituciją peržiūrėti Prezidento, Parlamento ir Vyriausybės galias ir svarbiausia, apibrėžti atsakomybę. Tai turi būti daroma referendumo keliu. Yra nenormalu, kada ministrai, kada tuo pačiu metu yra ir Seimo nariai. Todėl nėra atidalinimo tarp įstatymo leidžiamosios ir vykdomosios valdžios, todėl jos susilieja. Būtent todėl per visus devyniolika metų didžiausia valdžia ir didžiausia įtaka yra Premjero rankose. Patys ministrai leidžia įstatymus ir tuo pačiu patys vykdo savo priimtų sprendimų parlamentinę kontrolę. Todėl ir kalbu, kad valdymą valstybėje būtina taisyti. O kaip kandidatė į prezidentus, pradėjau kalbėti apie tai, kad žmonės pradėtų mąstyti, ar tikrai Lietuvai reikia tokio Prezidento, kuris vidaus politikoje praktiškai galių beveik neturi. Aš galvoju ir pakanka šalį reprezentuojančio Prezidento.

Trumpai drutai - ar Jusu kandidatavimas tik siekis priminti lietuviams apie save ir Darbo partija, ar isties tikites laimeti (jei visgi taip, pagriskite, kaip ruosiates ta padaryti)? (Gediminas) Būti kandidate į Lietuvos Respublikos prezidento postą - didelė garbė, bet tuo pačiu ir didelė atsakomybė. Todėl priėmiau šį apsisprendimą ir kandidatuoju. Tikiu, kad nesu nieko blogesnė negu kiti kandidatai. Esu įsitikinusi, kad antras rinkimų turas bus. Ir tikiuosi dalyvauti tolesnėje kovoje.

Ar galima tikėtis vizų režimo panaikinimo su Baltarusija bei Kaliningrado sritimi ? Daug žmonių abipus sienos turi giminių ir kenčia jau gera dešimtmetį o situacija vis Lietuvai įstojus į Šengeno zoną tik pablogėjo (Eugenijus) Visomis klausimus su kaimyninėmis valstybėmis reikia spręsti diplomatijos keliu ir, kad tie sprendimai būtų naudingi mūsų žmogui. Todėl ir šis klausimas turi būti gerai išnagrinėtas, kokios yra galymybės kiekvienu atveju atskirai. Tai yra Baltarusija ir Kaliningradas - juk tai skirtingos situacijos. tik noriu pažymėti, kad visi sprendimai, kurie bus priimami, liečiantys Rytų kaimynines valstybes, negali būti daromi Lietuvos suveriniteto sąskaita. Aš manau, kad šioje srityje mūsų laukia dar didelis darbas. O dėl ypatingai glaudaus bendradarbiavimo su Baltarusija šiandien dar anksti kalbėti.

Laba diena, noreciau suzinoti kaip Jus matote save prezidento kaip tautos moralinio autoriteto vaidmenyje, kuomet Jusu partijos lyderio skandalu sleifas niekada nebuvo Jusu viesai pasmerktas, kas sudaro prielaidas manyti, kad Jus toleruojate algu mokejimus vokeliuose, vedusio vyro gyvenima su meiluzemis, slapstymasi nuo teisesaugos. Aciu uz atsakyma. (rinkejas) Niekada nepasmerksiu nei vieno žmogaus, neįsitikinusi pati tiesiogiai, turi būti pateikti neginčijami faktai, o ne tai, kas pateikta laikraščiuose. Nematau priežasčių ir neturiu faktų apie poną Viktorą, dėl kurių aš turėčiau taip pasielgti. Aš faktais žinau daug gerų darbų, kuriuos partijos lyderis padarė dėl Lietuvos žmonių. Tegu tik kiekvienas politikas tiek nuveikia Lietuvai, kiek yra padaręs Viktoras Uspaskich ir mes Lietuvoje gyvensime žymiai geriau. 

sveiki, kaip manote kas sudaro prielaidas populistinems partijoms patekti i Seima ir aplamai neisnykti is politinio zemelapio, ar dideles siu partiju finansines galimybes ar zmoniu naivumas ar dar kazkas? Aciu (Viktoras) Nematau nieko blogo, kad demokratinėje valstybėje kuriasi naujos partijos. Įžvelgiu didesnį pavojų, kad viskas daroma valstybėje, kad liktų dvipartinė sistema, tai socialdemokratai ir konservatoriai. O praeitą kadenciją Seime jie pademonstravo, kad vardan valdžios galima išduoti savo idėjas ir ideologijas ir dirbti kartu. Taigi dvipartinė sistema gali nesunkaii virsti vienpartine. Todėl įžvelgiu pavojų demokratinei sistemai valstybėje. Ir tai yra didesnė problema, nei įsikūrusi nauja partija, kuri galbūt šiek tiek idealistiškai dar žiūri į valstybės valdymą.

Laba diena, Kokius pirmus darbus planuotumėte, jeigu busite išrinkta į prezidentes? Už ką Jus balsuotumėte į prezidentus, jei negaletumete atiduoti balso už save? Pagarbiai, Vanda (Vanda) Pirmas darbas, kurį turės padaryti naujas prezidentas, tai - apsispręsti, ar suteikti Andriaus Kubiliaus vadovaujamai Vyriausybei įgaliojimus toliau valdyti valstybę. Aš sakau atvirai, kad šiai Vyriausybei įgaliojimų negrąžinčiau. Turi susisformuoti Seime nauja dauguma, kuri prezidentui kartu su premjero kandidatūra pateiktų aiškų penkių metų valstybės išvedimo iš krizės planą visuose srityse, nurodant konkrečius darbus ir konkrečias datas, kada tai bus įgyvendinama. Tai pirmas darbas. Nes esu įsitikinusi, kad nuo šio sprendimo priklauso Lietuvos ateitis. Jeigu pati dalyvaučiau rinkimuose ir neturėčiau balsavimo teisės už save, nors pagal mūsų Konstituciją to nėra, nebalsuočiau už nieką. Tuomet šiuo veiksmu tyliai pritarčiau savo kandidatavimui. O jeigu reikėtų rinktis, o manęs ten, tarp kandidatų, nebūtų, tikrai šiandien žinau, už ką nebalssuočiau. Tai nebalsuočiau už Dalią Grybauskaitę. Tą sakau atvirai. Todėl, kad ji būdama komisarė, nuo pat pradžių pritarė Andriaus Kubiliaus Vyriausybės antikriziniam planui ir šiandien aiškiai neišreikšdama pozicijos dėl Vyriausybės, solidarizuojasi su ja.   

Sveiki, ka manote apie lito devalvavima ir apie jo ivedima "kvazi" budu? (N) Galiu užtikrinti Lietuvos gyventojus, kad iki prezidento rinkimų ir iki Europos Parlamento rinkimų ši Vyriausybė lito nedevalvuos. Todėl nežinau kaip ji elgsis. Manau, kad litas šiai dienai yra savaime nuvertėjęs, praradęs savo vertę, tačiau pasisakau prieš lito devalvavimą. Nors verslui tai būsų šiokia tokia pagalba, bet reikia galvoti apie visus Lietuvos žmones.

Ar nesvarstote trauktis iš kovos dėl prezidento posto? Ar tikite, kad pateksite į antrą rinkimų turą (jei jis bus)? (Klausimux) Nesvarstau. Esu įsitikinusi, kad turiu realią galimybę patekti į antrąjį rinkimų turą.

sakykite, kokia Jūsų pozicija dėl "Verslo žiniose" paviešinto mokesčių mokėtų pinigų švaistymo viešuosiuose pirkimuose (VZ Valdininkai už mobilųjį ryšį kasmet permoka milijonus, S.Migonytė, 2008.10.22)? Kaip Jūs, opozicinės partijos lyderė, LR Seimo Audito komiteto pirmininkė ir kandidatė į prezidentus, siūlote spręsti šią problemą? (Andrius) Visada neigiamai žiūriu į neefektyvų lėšų panaudojimą ir ne tik viešuosiuose rinkimuose. Sutinku, kad nėra tinkama viešųjų pirkimų tvarka ir joje daug kas yra taisytina. Pirmiausia trūksta viešumo. O daugumoje viskas priklauso nuo valdininkų ir tuo pačiu politikų, kaip yra organizuojami viešiji pirkimai, ar jie tikrai tinkamai atlieka savo pareigas ir tai atlieka sąžiningai. Kartu su valstybės kontrole daug dirbame šiuo klausimu Audito komitete. Manau, ateityje padėtis keisis į gerąją pusę. Reikia taisyti patį įstatymą, poįstatyminius aktus, kuriais ministerijos apsibrėžia tvarkas ir kitus dokumentus, kuriuose pagrindinis akcentas turi būti viešumas.

Gerb. Loreta, esate labai protinga ir simpatiska moteris, bet turite problemu issakydama savo mintis balsu. Ar ketinate mokytis oratorinio meno ? (Tadas) Ačiū už išsakytą nuomonę. Kiekvienam žmogui tobulėjimui ribų nėra. Ir kaip kiekvienas mirtingasis galiu turėti nedidelių trūkumų.

Sveiki. Jus sakete, jog tapusi prezidente panaikinsit prezidento institucija. Ta aiskiai argumentavot. Interviu praejus 5min. Jus jau aiskinot, kad prezidento institucija reikalinga Lietuvai, kaip suvieninanti visu valdzios instituciju jegas, siekiant isbrist is krizes. Ta velgi aiskiai argumentavot. Taigi, tapusi prezidente, spresdama atsakingus klausimus, Jus lygiai taip metysites? Kaip galite tureti vienu metu dvi skirtingas, priestaraujancias viena kitai nuomones? Ar tai sau gali leisti busimas Lietuvos Respublikos prezidentas? Kodel ponas Vyktoras Uspaskychas aiskina zurnalistams ka Jus turejote galvoje? Kodel taip yra? Ar taip bus ateity? Aciu (Leonid) Šiuo klausimu nuomonės nekeičiu, tik galbūt plačiau žmonėms pradėjau aiškinti apie bendrą valdymo reformą, į kurią įeitų ir prezidento galių ir atsakomybės klausimų sprendimas. Lietuvos žmonės referendume turi apsispręsti kokio prezidento jie nori. 

Kaip sekasi Uspaskychui su jo byla d4l apgaulinogos buhalterijos ? (tsakant) Šis klausimas adresuojamas ne man.

Kodėl einate į rinkimus? Darbo partija nykstanti partija, o Jūsų kandidatūra į prezidentus tai lyg Viktoro noras. Ar kandidatuotumėte jeigu nebūtų Viktoro sutikimo? Atrodo, kad jis viską sako, o jūs tik darote. Savarankiškumas? (Simas) Darbo partija antrą kadenciją yra parlamentinė partija. Ji turi daug narių savivaldybių tarybose. Darbo partija vienija beveik trylika tūkstančių žmonių ir ji yra stipri partinė organizacija su stipria struktūra skyriuose. Didžiuojuosi, kad Darbo partijos komanda įvertino mano darbą, mano asmenines savybes ir pasiūlė kandidatuoti į Lietuvos Respublikos prezidentus.

Gerb. Kandidate, Ar jūs esate "valstybininkė", ar "pilietininkė". Atsakant į klausimą kam Lietuvoje turėtų būti geriau gyventi? (Virmantas Galdikas) Esu paprastas Lietuvos žmogus, kaip ir visi.

Ponia Loreta, kokias svarbiausias savo silpnbes ir ydas išskirtumėte? :) (Saulė) Tokių neturiu.

Viešieji pirkimai ir, mano nuomone, visai netikęs įstatymas dažniausiai priverčia universitetus išmesti į balą taip sunkiai gautas lėšas, kadangi šio įstatymo gniaužtai palankūs tik sukčiams pardavėjams, bet ne pirkėjams. Kokia jūsų nuomonė apie šį įstatymą? (Antanas) Į šį klausimą jau atsakiau aukščiau.

Laba diena, stai matome, kad vienas is kazkada buvusiu kandidatu i prezidentus ieis i istorija kaip vagiliaujantis parduotuvese, kaip Jus manote kaip po penkiu ar desimties metu zmones prisimins Jus?Aciu uz atsakyma (Tadas) Jeigu žmonės patikės ir išrinks Lietuvos Respublikos prezidente, esu įsitikinusi, kad jie mane prisimins ilgai kaip paprastą artimą žmogui prezidentą, tačiau reiklų valdžiai ir sau.

KLAUSYKIT, PONIA GRAUZINIENE, KOKIOMIS KALBOMIS JUS VISISKAI LAISVAI SUSIKALBETUMETE SU BROWNU, OBAMA ARBA SARKOZI? LAISVAI - TAI BE JOKIU TARPININKU/VERTEJU PAGALBOS. IR AR ISVIS GALETUMETE KOKIA NORS UZSIENIO KALBA LAISVAI SNEKETI RIMTOMIS POLITINEMIS TEMOMIS? (KLAUSEJA) Pasakysiu atvirai ir visiškai ne gėda man dėl to, labai gerai, pabrėžiu labai gerai, užsienio kalbų nemoku, bet didžiuojuosi, kad gerai moku lietuvių kalbą. Pagal protokolą prezidentas visuose oficialiuose susitikimuose turi kalbėti gimtąją kalba. O neformaliuose susitikimuose, prie kavos puodelio tikrai užteks mano turimų žinių, kad susikalbėčiau užsienio kalbomis.

Ar esate kada nors turėjusi skirtingą nei V.Uspaskich nuomonę kokiu nors klausimu? (Tadas) Kiekvienu klausimu turiu savo nuomonę. Bet labai svarbu girdėti ir kitų žmonių nuomones ir visų jų išklausius, priimti geriausią sprendimą.

Dėkoju visiems už pateiktus klausimus. Labai atsiprašau, kad per turimą laiką nespėjau visų jų atsakyti. Linkiu jums visiems sėkmės ir tikiu, kad ateisite balsuoti ne vedini emocijų, o tvirtai apsisprendę ir žinodami, ką kiekvienas iš mūsų žadame Lietuvos žmonėms. Gerbsiu kiekvieno Jūsų apsisprendimą. (Loreta Graužinienė) Viso gero.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau