Interviu su Valdemaru Tomaševskiu

Publikuota: 2009-05-08
Atnaujinta 2015-06-08 17:41

VZ.LT redakcijoje lankėsi ir skaitytojų klausimus atsakė Lenkų rinkiminės akcijos vadovas ir kandidatas į prezidentus Valdemaras Tomaševskis. Interviu baigtas.

Laba diena, p. Voldemarai! Kokia jūsų ekonominė programa šiuo nepaprastu Lietuvai metu? Norėtųsi išgirsti konkrečių pasiūlymų, be pabodusių "skatinti, spartinti, aktyvinti, gerinti". Ačiū (JD) Turime skatintin vartojimą. o jį galima per finansinę injekciją ekonomiką. Vidinių resursų nedaug, todėl turime kuo skubiau skolintis. Mūsų valstybės skola nėra tokia didelė, taip grėsmingai neatrodo, kaip komentuojama. Skola apie 19 mlrd. Lt, tai sudaro mažiau nei 20% mūsų BVP. Pavyzdžiui, prancūzai turi 65% nuo BVP skolą, o Italija net 104%. Mes jau praktiškai pavėlavome. Reikalinga skubi finansinė injekcija mūsų ekonomikai.

p. Valdemar'ai, štai esu aš - dar gana jaunas, vilnietis, tarnautojas, lietuvis, vidutiniškai uždirbantis. Ką Jūs man žadate? Kaip atstovausite mano interesus? Kaip dėl manęs stengistės? Kažkaip iš "programos" ir bendrojo įvaizdžio nesusigaudau... (Arūnas) Manau, kad turime išlaikyti profesionalią valstybės tarnybą. Gerai, kad joje dirbtų daugiau jaunų žmonių. Taigi, jūsų perspektyvos yra neblogos.

Labai keista, kad Jūs, nemokėdamas taisyklingos lietuvių kalbos, drįstate bolotiruotis į Prezidentus. Kaip galėtumėte pakomentuoti? Ir dar. Rinkimuose į Seimą tesurinkot menką balų skaičių. Nejaugi tikitės, kad tiek balų teprireiks ir Prezidento rinkimuose? (stella) Rinkimuose į Seimą gavau daugiausiai balsų iį visų kandidatų vienmandatininkų. O tokių buvo apie 1000. Aišku, kad taisyklingą kalbą reikia tobulinti ir mokytis. Mano lietuvių kalba tobulėja.

stebint Lenku rinkimu akcija susidaro ispudis kad jus geriausiai is visu esamu Lietuvos partiju atstovaujate savo rinkeju(daugumoje lenku) interesus.klausimas butu ar Jusu partija sugebetu atstovauti ne tik lenku,bet ir tarkim zemaiciu ar suvalkieciu interesus?toks ispudis kad Jusu partija yra sukurta tik siauram rinkeju ratui,gal reiketu kazka keist kad uz Jus galetu balsuoti visa Lietuva? (kirvis) Už mūsų partiją balsuoja vis daugiau lietuvių tautybės rinkėjų. Savo sąrašuose turime lietuvių kilmės kandidatus. Rinkėjai mato, kad mes gerai jiems atstovaujame. Tą darysime ir ateityje. Šiandien esame pajėgūs atstovauti visiems mūsų šalies rinkėjų interesams.

Skelbėtės gerinsiąs santikius su artimiausiais kaiminais. Ar galima tikėtis vizų režimo panaikinimo su Baltarusija bei Kaliningrado sritimi ? (Eugenijus) Manau, kad tai būtina padaryti, o skubiai reikėtų panaikinti visų režimą 50 km. pasienio zonoje. Yra tokie projektai. Bet turime skubėti, kad skatintume gerus santykius, kontaktus tarp žmonių. Dėl to mūsų tarpvalstybiniai santykiai tik gerės.

Sveiki p. Valdemarai! Turiu vieną klausimą. Kaip suprantu Jūs neturite galimybės tapti LR prezidentu dėl to, kad LR piliečiai (nors skelbiasi esantys tolerantiški) nenorės matyti lenkų kilmės asmens prezidento poste. Klausimas būtų toks: Ar Jūs iškėlėte savo kandidatūrą į prezidento postą tam, kad įrodytumėte didelį lenkų tautos (o gal ir rusų, nes jie savo kandidato neturi) palaikymą, bei dar kartą įrodyti Lietuvos piliečiams, kad Lietuva ne vien iš Lietuvių sulipdyta? Ačiū. (Artūras) Ne, tikslas siekti prezidento posto. Šiandien tokia galimybė yra, jau negyvename Sąjūdžio laikais, kai vienos tautybės žmonės buvo priešpastatomi kitai. Šiandien žmonėms svarbiausia, kad politikas būtų sąžininingas ir kad rūpintųsi jų gerove, o ne savo kišene. Būtent taip pažadu elgtis. Tarp kitko, turiu nemažą patirtį valstybės valdyme, galiu ją panaudoti mūsų šalies labui.

Sveiki, man tik klausimas iskyla: kuriai politinei krypciai (is kaires i desine) priklausytu Lenku rinkimu akcija (ar kaip ten Jusu partija vadinasi). Nes kol kas tokiu principu galima butu steigti Pilaites partija, Fabijoniskiu partija, ir t.t. O gal uztektu lenku partijai tapti visuomenine organizacija, kuri butent ir specializuotusi lenku tautos klausimais Lietuvoje, juk tai turbut geriau nei 1-2 zmones seime ir dar keletas Vilniaus m. taryboje? (Gediminas) Visų pirma, mūsų partija yra daugiatautė, ne tik lenkų. Jos gretose yra ir baltarusių, ir lietuvių, ir rusų. Esame regioninė centro pakraipos partija. Bet turime ambicijų ir iš dalies jau esame respublikinė partija. Vilniaus apskrityje esame lyderiai. Per pastaruosius savivaldybių tarybų rinkimus gavome daugiausiai mandatų - 53. Tai - daugiau nei net konservatoriai ar socialdemokratai.

Ar tikitės laimėti? Ko apskritai tikitės? (viešasis r.) Mano rinkėjai sako, kad turiu šansų išeiti į antrą turą. Tokių nuomonių daugėja.

Kiek man teko girdeti, vaiku darzeliuose buvo ''savanoriskai-priverstinai'' renkami parasai uz jusu kandidatura. Kaip tai pakomentuosite? (Nerijus) Nesąmonė. Parašai buvo renkami daugiausiai gyvų kontaktu einant iš kiemo į kiemą. Mums pavyko surinkti daugiausiai parašų - 37 000. Tai yra geras startas.

Jeigu butumete Prezidentas, ar siektumete iteisint lenku kalba kaip antra valstybe? Ir kieno interesus atstovautumete - Lenkijos ar Lietuvos? Aciu (Kestas) Antra kalba valstybinė pagal Konstituciją negali būti. Bet pagal Tautinių mažumų įstatymą, kuris priimtas 1991 m., yra galimybė vartoti lenkų kalbą viešame gyvenime lygiagrečiai su valstybine kalba tuose administraciniuose vienetuose, kur gausiai gyvena lenkų tautinė mažuma. Tarptautiniuose dokumentuose taip pat numatyta tokia galimybė. Kaip Lietuvos pilietis, atstovausiu Lietuvos interesams. Tai akivaizdu.

Uz kokia suma parduotumete Lietuva Lenkijai? (Kandidatui) Jeigu liks konservatoriai prie valdžios ilgiau, tai valstybės bankrotas taps realybe. Mano tikslas - išvesti Lietuvą iš krizės.

Sveiki, Nors esu lietuvė, tačiau labai gerbiu ir Jus ir Jūsų partiją, kadangi esate Lietuvoje vienintėlė politinė partija, paskui kurią nesivelka joks korupcijos skandalas, o per visą Jūsų politinę karjerą niekam taip ir nepavyko (nors bandyta buvo) Jūsų sukompromituoti. Kaip Jums šiame lietuviškos politikos "liūne" pavyksta išlikti tikru žmogumi? (Nora) Visų pirma reikia būti principingam, kovoti už savo įsitikinimus ir pradėti reikalauti nuo savęs. Būtent taip ir stengiuosi elgtis. Kitas svarbus momentas, tai  - kadrų politika partijoje. Geras pasirinkimas kadrų. Pirmoje vietoje apart kompetencijos vertinu žmonių sąžiningumą. Su sąžininga komanda galima nuveikti daug gerų darbų.

Ar tapęs prezidentu, grąžintumėte Vilniaus Kraštą Lenkijai? Kokių dar nuolaidų padarytumėte Lenkijai, kad ji taptų "strategine" partnere. (Simas) Mes esame ES, jokie sienų pakeitimai neįmanomi. O iš Lenkijos reikia pasimokyti gero tvarkymosi savo ūkyje. Negirdėjau, kad Lenkija reikalautų kažkokių nuolaidų.

Gerb. p. Tomaševski, norečiau sužinoti, jei laimetumete rinkimus, kokius politinius sprendimus siulytumete, kad padaryti tvarka valstybiniame sektoriuje, kovojant su biurokratija, pinigų švaistymu, ir piknaudžiavimu tarnybą. Mano manymu dėl to ir atsiranda nepriteklius biudžete, nes už gerus ekonomikos laikus, mūsų pvz žemetvarkininkai, ar seimūnai pasistate švelniai tariant "pilis". ačiū (Ernis1980) Visų pirma, partijos turi rūpintis geru kadrų pasirinkimu, kad į valstybės tarnybą patektų tik sąžiningi žmonės. Būtent mūsų partija tai ir daro. Antras momentas - specialiosios tarnybos turi efektyviau vykdyti savo funkcijas, net iki nusikalstamų modelių imitavimo taikymo. Taip dirbant galima greitai pažaboti korupciją.

Sveiki, Ar jus jei butumete isrinktas prezidentu atstovautumete tik tautines-mazumos lenku interesus? ar taip pat lygiai atstovautumete ir likusia tautos dali? taip pat ar nemanote, kad Vilniaus rajono savivaldybeje turetu buti snekama lietuviskai? (Jonas) Be jokios abejonės, atstovaučiau visai tautai. Kiek žinau, rajone šnekama lietuviškai, visa dokumentacija vedama lietuviškai.

Jūsų lenkiškumas labai stipriai išreikštas. Todėl kyla klausimas, ką jus labiau mylyte, ar Lenkiją, ar Lietuvą? Ar ginsite lietuvių interesus Lietuvoje, jie juos pažeis lenkai? Jei taip, ar nejausite nuolatinio susidvejinimo ir dvasinio diskomforto? (laba diena,) Manau, kad jokio karo arba ginčo nebus tarp Lietuvos ir Lenkijos. Myliu savo Tėvynę Lietuvą, taip pat didžiuojuosi, kad priklausau lenkų tautai. O kaip jūs atsakytumėte, jeigu jus paklaustų - ką mylite daugiau, tėvą arba motiną?

Labas, Valdemarai, prašau atsakyti į du klausimus: 1. Ar, tavo nuomone, normalu, kad kandidatu į valstybės Prezidentus yra asmuo, kuris gerai nemoka valstybinės kalbos, t. y. kalba darydamas daugybę juokingų trečios klasės mokinuko lygio kalbos klaidų? 2. Ar, tavo nuomone, normalu, kad tautinė kinų mažuma Lietuvoje negali gauti paso ar, pvz., oficialių institucijų pažymų ar dokumentų, kuriuose jų pavardės ir vardai būtų įrašyti hieroglifais, t. y. originaliais ir tikraisiais rašmenimis? (VILNIETIS) 1. Mano lietuvių kalba tobulėja. O klaidos pasitaiko visiems. Per tokią įtemptą rinkimų kampaniją, kai jaučiamas nuovargis, deja, jų būna. 2. Kinai nėra ta tautinė mažuma, kuriai pilnai galima taikyti Tautinių mažumų gynimo konvenciją. Ji pilnai taikoma tik vietinėms mažumoms, o ne imigrantams. O būtent lenkų mažuma yra vietinė mažuma gyvenanti Lietuvoje mažiausiai keletą amžių.

p. Valdemarai, norečiau paklausti, kodėl gatvėse iškabinti Jūsų rinkiminiai plakatai parasyti nevalstybine kalba? Aš kaip galimas Jūsų rinkėjas nesuprantu kas ten parasyta. Ar tai nepažeidžai mano teisių? (Rytis) Plakatai išleisti trimis kalbomis. Kiek matau, tai daugiausiai kabo trys vienas šalia kito. 

p. Valdemarai Ar daug turite Jus palaikančių rinkėjų už Vilniaus krašto ribų. Ir ar esate buvęs kituose Lietuvos regionuose ir ten bendravęs su rinkejais? Jei ne tai kodėl? (Rytis) Buvau Kaune, Klaipėdoje. Vis daugiau rinkėjų iš kitų regionų linkę balsuoti už mane. Gaunu nemažai iš jų el. laiškų ir paprastų laiškų.

Sveikas Valdemarai, kaip vertini savo šansus tapti Lietuvos Respublikos Prezidentu? (Vytas) Kol kas mano užduotis patekti į antrą turą. Po to iš naujo vertinsiu savo šansus.

Sveikas, Valdemarai, norėčiau išgirsti atsakymą į šį klausimą: jei tu taptum Lietuvos Respublikos prezidentu, kokiais būdais padėtum lenkų tautybės piliečiams geriau integruotis į lietuvių visuomenę? (joker) Integracija - natūralus procesas. Negalima tvirtinti, kad lenkų bendruomenė neintegruota.

ziurejau ne viena interviu, kur pasisakote ryztingai, aiskiai ir kalbate tai, ko is tiesu reikia zmonems ir saliai. va tik viska gadina tas "privalomas tikybos ar religijos ekzaminas". va cia tai didziausia nesamone, kuria galima isgirsti is busimo prezidento. gaila, kad sugadinote ivaizdi. ar is tiesu taip manote pats - kad prievarta iskiepysite tikejima ? tai galima buvo pries 500 metu, tik ne dabar...kvailiu ir nerastingu zmoniu mazeja vis del to... (Gintaras Juonys) Atsakau klausimu: O kam tada per prievartą kišti matematikos egzaminą arba kitą? Bet tikėjimas žymiai svarbiau ne matematika. Tai - pagrindas mūsų gyvenimui. Jeigu mes nemokysime vaikų religijos, tai mūsų visuomenės moralė smuks. Amerikiečių mokslininkas Mc Dowel paskelbė stulbinančią statistiką, kad jaunimas, kuris savo tikėjimą remia Šventuoju raštu, yra 10 kartu mažiau linkęs vartoti narkotikus, 4 kartus mažiau linkęs vogti, 5 kartus rečiau nusižudyti ir 5 kartus rečiau nuskriausti kitą žmogų. Čia jums atsakymas į klausimą.

Sveiki, Ponas Tomashevski aciu jums labai kad kandidatuojat i lietuvos prezidento posta, taip galesime tiksliai zinoti kiek is tikro turim lenku lietuvoje. O klausymas butu toks, kaip galvojate ar aplamai lietuvoje reikalingos lietuviu mokyklos? Nes Shalchininku rajone jau uzhdaret visas lt mokyklas! (Uk) Mane palaiko žymiai didesnis rinkėjų būrys negu sudaro lenkai. Šalčininkų rajone lietuviai sudaro 10% gyventojų, o lietuviškose mokyklose mokosi 40% moksleivių. Taigi, jūsų klausimas suformuotas klaidingai.

AR, JUSU NUOMONE, PRIE NAMU TVIRTINAMOS VILNIAUS IR VILNIAUS RAJONO GATVIU PAVADINIMU LENTELES LIETUVIU KALBA YRA LENKU MAZUMOS DISKRIMINACIJA? (KLAUSEJA) Tose seniūnijose, kur lenkai sudaro daugumą, šalia lietuviškų gatvių pavadinimų gali būti ir lentelės lenkų kalba. Niekam tai netrukdys, tokie yra ES standartai.

Laba diena, ponas Tomaševski Manau, kad esate vienas iš nedaugelio politiku, kuris buvo nevienakadencinis, nesusikompromitavęs per laikotarpį nuo Nepriklausomybės atkūrimo, neturintis savo biografijoje tarybinių laikų šešėlių ir šmėklų. Turintis savo pozicija ir ja reiškiantis žmogus, kuriam Dievo įsakymai nėra tik tušti lozungai, o gyvenimo suvokimo dalis. Kaip Jūs manote: 1. ko šiuo metu labiausiai trūksta Lietuvai, kad ji realiai, o ne lozunguose, taptu drąsia, ekonomiškai išsivysčiusia ir savarankiška šalimi? 2. kaip galima pasiekti to, kad Lietuva nustotu pirmauti liūdnoje statistikoje (savižudžiu, alkoholiku, nedarbo, žemo gyvenimo lygio) ir pradėtu pirmauti pagal kitus rodiklius- aukšta gyvenimo lygį, socialinės apsaugos lygį ir t.t., kad jaunimo svajone taptu ne išvykimas iš Lietuvos, o sugrįžimas į ją? 3. ką mūsų šalyje realiai gali padaryti Prezidentas, kad grąžintu žmonėms pasitikėjimą valdžios institucijomis? (Marija) 1. Daugiausiai trūksta sąžiningos politikos, pasiaukojimo savo rinkėjams. 2. Turime savo gyvenime vadovautis Šventuoju raštu. Ypač labai svarbu mokyti religijos vaikus ir jaunimą. Turime priimti ilgalaikę ekonomikos vystymosi viziją, nustatant prioritetus. 3. Turi būti moraliniu autoritetu, turi ryžtingai kovoti su korupcija, turi siūlyti atitinkamas įstatymų pataisas, dėl kurių valdžia būtų skaidresnė: partijos turi būti finansuojamos tik iš biudžeto, taikoma asmeninė atsakomybė iki turto konfiskavimo už piktnaudžiavimą tarnyba.

Ponas Valdemarai, ar tai yra nemalonu, kad nors Jūs, kandidatuodamas į prezidentus, kalbate apie visų Lietuvos piliečių interesus, Jums pastoviai tiesiogiai arba netiesiogiai yra „prikišamas“ Jūsų lenkiškumas? Ką Jūs manote apie tokius „žaidimus“ su tautiniais klausimais labai mažoje Lietuvoje? Kam, Jūsų nuomone, naudingas tautų tarpusavio santykių aiškinimasis, vietoje normalios pilietinės visuomenės formavimo? Ačiu (Rinkėja) Nesu kosmopolitas, man tautybė yra svarbi. O šitie žaidimai tai konkurentų darbas. Kitų priekaištų jiems sunku man surasti. Tai naudoja tokius primityvius metodus. Bet žmonės jau seniai suprato, kad ne tautybė svarbesnė, o koks yra žmogus.

Ar jus bent isivaizduojate, kas vyksta Joniskyje, Taurageje, Gargzduose ir panasiuose Lietuvos miesteliuose??? Ar jus rupinsites Lietuvos regionais, ar tik Salcininku miesteliu.??? (Pilietis) Rūpinsiuosi visais miestais ir miesteliais. Pakankamai gerai žinau padėtį rajonuose.

Sveiki, ar galite nurodyti esminius žingsnius kuriuos reiktu padaryti tarkim skatinant vartojimą? kaip Jūs įsivaizduojate tai padaryti? ačiū už atsakymą. (Vytautas Mickūnas) Visų pirma reikalinga finansinė injekcija ekonomikai. Taigi, turime skolintis, taip pat turime nustatyti prioritetus ekonomikoje, mažinti atitinkamai kai kuriuos mokesčius.

Kokia jūsų kaip prezidento pozicija dėl Lenkijos lietuviams nevykdomų įsipareigojimų? Kaip vertinate Lenkijos politikų kaltinimus dėl lenkiškų pavardžių bei švietimo sistemos Vilniaus krašte? (Linas Vicius) Manau, kad kaltinimai atsirado dėl kai kurių politikų pažadų netesėjimo. Politikai turi būti solidūs. Jeigu yra pasirašytos tarptautinės sutartys, jas reikia vykdyti.

Mieli skaitytojai, nežiūrint į visus sunkumus, ateikite į rinkimus, įsiklausykite į kandidatų programas ir pasirinkime sau tinkamiausią prezidentą. Aš už socialinį solidarumą, už teisingumą, už šeimą, už krikščioniškas vertybes. Atėjo laikas permainoms, atėjo laikas drąsiems sprendimams. (Valdemaras Tomaševskis)   

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau