Interviu su Dalia Grybauskaite

Publikuota: 2009-05-07
Atnaujinta 2015-06-08 17:41

Paskutinį antradienį prieš prezidento rinkimus VZ.LT lankėsi ir skaitytojų klausimus atsakė kandidatė į šalies vadovus Dalia Grybauskaitė. Interviu baigtas.

Kaip manote. Ar... jeigu jusu aktyviai kritikavota ankstesne LT vyriausybes ekonomine politika ir ipirsinejote praktiskai dabartini antikrizini plana ir jam absoliuciai nepaiteisinus.... gal reiktu atsisakyti kandidato i prezidentus mandato... (NeOptimistas) Niekada nepritariau buldozeriniam mokesčių sistemos sujaukimui, siūliau imtis to, ką tokiose situacijose pridaro daryti visos vyriasybės, pirmiausiai gyventi pagal išgales, imtis ekonomikos gaivinimo veiksmų, naikinti beprasmius verslo suvaržymus, greičiau įsisavinti ES lėšas, skatinti ir plėtoti eksportą, imtis gilesnių stuktrūnių reformų bei demonopolizuoti visą Lietuvos ekonomiką.

sulaukėte didelio puolimo iš "Respublikos". kaip manote, kodėl jie prieš jus? ir kas už jų? (Laba diena,) Buvo skambučių, iš kurių supratome, kad nesutikus su kai kuriais pasiūlymais, toks puolimas bus. Esu kai kurioms strutūroms, tarp jų ir politikos ir verslo, neparanki. Esu nepriklausoma ir nebūsiu valdoma jokių struktūrų.

Gerb. Dalia ar būdama prezidente keistumėte Lietuvos banko valdyba? Ar jus tenkina dabartinė jo veikla? (KL) Pasigedau aktyvesnės Lietuvos banko valdybos ruošiantis euro įvedimui. Dabar, sunkmečio laikotarpiu, tikėčiausi aktyvesnių veiksmų, ypač darant įtaką gerinant kreditinę aplinką šalyje.

Koks Jūsų prioritetas numeris 1? ką pirmiausia nuveiktumėte, jie taptumėte prezidente? (Vytautas Mickunas) Sunkmečio metu prezidento prioritetas numeris vienas yra ekonomikos stabilizavimas ir gaivinimas.

Gerb. p. Dalia, daugelį metų valdžioje būvusi kandidatė į prezidentus K.D.Prunskienė savo rinkimų taktika pasirinko Jūsų puolimą, pvz., nors ji pati buvo LR vyriausybės narė, kaltina Jus dėl krizės ir pan. Rodos, savo veiksmais ji provokuoja Jus atsakyti tokiu pačiu tonu ir stiliumi. Ar Jums jau teko teikti kontrargumentus į p. Prunskienės metamus kaltinimus? Jei taip, kur būtų galima su jais susipažinti? Ačiū. (Jorūnė) Visi kandidatai pasirašė garbingos kovos rinkimų metu deklaraciją. Todėl atsakyti šiai kandidatei tuo pačiu neleidžia mano garbės supratimas.

Gerb. Dalia, negaišinant laiko, norėčiau sužinoti Jūsų nuomuonę apie: 1. Mirties bausmės gražinimą; 2. Prostitucijos legalizavimą; 3. Seimo narių skaičiaus sumažinimo iki 50; 4. Politinių partijų skaičiaus sumažinimo iki 2; (Josifas) 1. Europos Žmogaus teisių konvencija, kurią ratifikavo Lietuva, įpareigoja netaikyti mirties bausmės. 2. Nelegalizuočiau. 3. Ne skaičiuje, o kokybėje klausimas. Ar 100 ar 50 - jeigu dirba blogai, tai yra blogai. Lietuvos Seimo narių skaičius daugiau ar mažiau atitinka Europoje nusistovėjusias proporcijas tarp renkamų parlamento narių ir gyventojų skaičiaus. 4. Politinių partijų skaičius tai - demokratijos išraiška. Patys žmonės ir sprendžia, kiek partijų Lietuvoje reikia.  

Kadangi mėgstate kartais pašaržuoti, tai klausimas iš tos serijos: ar dažnai savo metiniuose pranešimuose naudosit frazę "Tenka tik apgailestauti" ? (Jonas) Mano žodyne šie žodžiai kol kas yra reti.

Ponia Dalia, prašyčiau įvardyti savo didžiausias ydas ir silpnybes. Būtinai jus palaikome :) (Saulė) Esu kartais pernelyg reikli sau ir kitiems ir pernelyg atvirai kalbu, ką galvoju.

Busimoji prezidente(as taip galvoju) ar jus esate tikinti. (Ona) Taip.

Laba diena, 1)kokiu būdu, Jūsų nuomone, Lietuva turėtų skatinti darbo našumo didinimą? 2)kokiu būdu turėtų būti skatinamas eksportas? Ar ketinate imtis kokiu nors veiksmų, galinčių tai įtakoti? (Mantas J.) 1. Darbo našumas yra skatinamas per konkurencingumą - ir darbo sąnaudos, ir energetikos sąnaudos, ir produkcijos kokybė. Taigi, tai susiveda į būtinas struktūrines reformas. 2. Šiuo metu Vyriausybė numato 100 mln. Lt skirti eksporto skatinimui. Aš skatinčiau ir finansinėmis priemonėmis (paskolų draudimas, palūkanų kompensavimas, eksporto projektų draudimas), ir įvairių parodų užsienyje organizavimu. Pavyzdžiui, Lietuvos maisto pramonė turės geras perspektyvas ir ateityje.

Jau užsiminėte, kad Jūsų netenkina bent pusė ministrų. Vadinasi, jūs nusiteikusi pradėti politinę priešpriešą (o galbūt - ir nuolatinę, jei nerasite konsensuso su valdančiaisiais) su dabartine valdančia koalicija? Ar eisite dar toliau - kovojant dėl Vyriausybės sudėties su Seimu, susiklosčius atitinkamai situacijai, paleisite ir patį Seimą? Žodžiu, ar ruošiatės būti AKTYVI politinio lauko žaidėja, o gal...planuojate vis dėlto apsiriboti "budinčiais" pareiškimais: "prezidentas išreiškė nepasitenkinimą, nusivylimą ar šiaip treptelėjo kojele"...... (Arūnas) Tikrai būsiu aktyvi, bet karo tik dėl karo tikrai nekariausiu. Atvirkščiai, ieškosiu ir sieksiu sprendimų su Seimu, kurie šiandien labai svarbūs ir reikalingi Lietuvai,. Neturime nei laiko, nei galimybių konfonruoti, laikmetis pernelyg atsakingas. Turime susitelkti ir įveikti sunkmetį visi kartu.  

Kaip vertintumete tokius krizes iveikimo pasiulymus, ar bent kuris is ju realiai igyvendinimas ? 1. Lito kurso koregavimas, visas paskolas uzsienio valiuta bankuose pries tai pakeiciant i litus su fiksuotomis palukanomis. Taip nenukentetu gyventojai ir verslas. Butu atkurtas vietiniu gamintoju ir eksportuotoju konkurencingumas, paliekant galimybe uzdirbti Lietuvoje. Bankai prisiimtu atsakomybe uz nt burbulo putima. 2. Valdzia pagaliau pradetu skolintis vietineje rinkoje - zmoniu ir imoniu indeliai bankuose vienais duomenimis apie 30 mlrd litu. Pensiju fondai, draudimo bendroves didesne dali lesu negu dabar investuotu Lietuvoje. 3. Po pirmuju zingsniu arba gretu ju - Euro ivedimas (vienpusiskas be eurozonos) siekiant pasalinti abejones del lito ateities. Tai suteiktu tikrumo ir stabilumo del ateities. 4. TVF paramos panaudojimas - pasiskolinti pigiau ir daugiau, ir kuo greiciau. Juk TVF patys siule vienpusi Euro ivedima salyse kurios praso paramos. 5. Ignalinos AE darbo pratesimas. Tai gyvybiskai svarbus energijos saltinis, kuri mes net eksportuojame! Kartu su LEO ir kitu monopoliju pazabojimu turetume pigia elektra. Dekui uz atsakymus (Paulius) 1. Lito kurso koregavimas yra ekonomiškai nepagrįstas pasiūlymas. Tai padarytų daugiau žalos negu naudos. 2. Jau kitą savaitę Lietuvos Vyriausybė pradeda platinti taupymo lakštus. 3. Vienašališkas euro įvedimas - beprasmiškas. Valiutos pavadinimo pakeitimas nieko iš esmės nekeičia, todėl, kad euras - tai griežtos ir stabilios ekonominės ir finansų politikos visuma, kuri apibrėžiama Mastrichto kriterijų laikymusi. Tik todėl šalys, turinčios eurą, jaučiai labiau užtikrintos šio sunkmečio metu. 4. TVF skolina kartu su EK šalims, kurios nebegali pasiskolinti tarptautinėse rinkose. Skolos dydis yra apribotas, išlaidų sąlygos labai griežtos. Taigi, niekas Lietuvai neskolins tiek, kiek ji norėtų, bei neleis šios paskolos pinigais skatinti verslo. Pavyzdžiai kaimyninėse šalyse akivaizdžiai rodo, kad tokios paskolos socialiai labai jautrios - gali tekti dar labiau mažinti šalies valdžios išlaidas, didinti mokesčius bei mažinti socialines garantijas. 5. Turėdami Ignaliną šią dieną mokame praktiškai brangiau nei Vakarų Europiečiai už elektrą. Todėl ne Ignalinos uždarymas Lietuvoje problema, o energetikos rinkos nebuvimas bei monopolijų arba energetinių klanų diktatas. Taigi, pirmiausiai būtina demonopolizuoti šį sektorių, apkarpyti monopolijų apetitus, atskirti gamybą nuo perdavimo, sukurti Lietuvoje elektros rinką, dar kartą peržiūrėti elektros kainų nustatymo metodiką ir dar daugelį dalykų.

sveiki noresiau paklausti ponei dalei....del ko jus ainat y prezidentus,ar savo noru ar jumis kaskas liepe kad taip darytumete? ir antras klausimas ar imanoma seimo nariams isleistus ystatymus,brezidentei vetuoti ystatymus,nes jus kaip ekonomiste matot kas valdo lietuva... ar valdzia kovos del liaudies ar valzia gins prekybos dydziuosius centrus(omeny turiu del rybojamo antkainio) kaip galyt valdzia isleisti ystatyma del ribojamono antkainio o kita diena ryta jau praso brezidento vetuot,tai ka tas varkselis isgando verslo magnatu pajame ir vetavo ar tai normalu??? aciu jum ir sekmes... (valius) Eiti į prezidentus liepia - mano pareigos supratimas ir sąžinė. Prezidentas turi veto teisę, o vetuodamas gali teikti ir pataisas jau dabar. Renkama valdžia visame demokratiniame pasalyje turi tarnauti visuomenei ir žmonėms.

Gerb. Eurokomisare, norėjau pasiteirauti, kokios (politinės/verslo/...) struktūros inicijavo Jūsų kandidatūrą į Prezidentus. Aš pamenu, Jūsų atsakymą, kad einate viena, tačiau per ilgą Jūsų eurokomisaro kadenciją Jūs tik kartas nuo karto apsireikšdavote Lietuvos politiniame gyvenime, o metus laiko prieš Prezidento rinkimus staiga visa žiniasklaida pradėjo trimituoti ir formuoti nuomonę, kad Dalia Grybauskaitė - tinkamiausias žmogus į Prezidentus, nors iki tol beveik niekas iš paprastų Lietuvos piliečių apie Jus negalvojo, kaip apie galimą Prezidentę. Dėkoju už atsakymą. GV (GV) Mano įvaizdį sukūrė būtent tie, kurie nuvylė Lietuvos žmones. Jokios politinės ar verslo stuktūros neinicijavo mano kandidatavimo . Pastarųjų metų politikos elito nuopolio nuvilti žmonės ieško naujų veidų ir naujų lyderių. 

gerb. Dalia, ka manote apie visuotinį deklaravimą ? dabartinė deklaravimo sistema praktiškai neveiksni. Pareigunų giminės, artimieji lobsta, o pats pareigūnas švarus ir skaidrus kaip krištolas. (Darius) Manau, kad visuotinis pajamų deklaravimas yra būtinas ir viena iš aktyviausių kovos su korupcija priemonių. Dabartinė mokesčių sistema yra neišbaigta (yra galimybių nuslėpti pajamas, išvengti mokesčių, perrašyti giminėms ir pan.) būtent todėl, kad nėra visuotinio deklaravimo.

Gerb. Dalia, prašau tiesiog jūsų asmeninės nuomonės. Ar reikia Lietuvos Respublikai nacionalinių avialinijų. Kaip antai Latvijoje - AirBAltic, Estijoje - Estonian Air, Vokietijoje - Lufthansa ir t.t. Prašau jūsų atsakyti tiesiog TAIP REIKIA arba NE NEREIKIA. Ačiū ir sekmės rinkimuose. (Tadas) Europoje nacionalinių valstybinių oro linijų praktiškai nelikę, tai komercinės arba su nedideliu valstybės dalyvavimu. Jeigu Lietuvos valstybė galėtų turėti dalinę nuosavybę vienoje ar kitoje oro bendrovėje, tikrai sveikinčiau. Na, o naciolinių avialinijų statuso buvimas tikrai būtų naudingas valstybei.

Kaip galete kovoti su oligarchais jai jie jau jus issirinko prezidente? Jus net pries progresinius mokescius pasisakote, o tai ESMINIS klausimas. Tai kaip su jais kovosit? meluodama zmonems? (daumantas) Įveikti oligarchiją galima tik skaidrumu. Jei norime realiai veikiančios progresinių mokesčių sistemos, juos reikia taikyti ne tik su darbo santykiais susijusioms pajamoms, o ir visoms kitoms. Progresiniai mokesčiai nesant visuotinio pajamų deklaravimo oligarchų tiesiogiai nepaliestų, nes jie sau atlyginimo nemoka, o gyvena iš pajamų nuo kapitalo.

Gerbiama p. Dalia, Ar dar ilgai Lietuva bus vadinama ES naujaja nare. Praktikoje toks terminas priimtas ir vartojamas vienerius metus. Ar tai nėra tam tikras diskriminacijos pasireiškimas iš didžiųjų Europos valstybių paskutiniųjų įstojusiųjų atžvilgiu? Ar ne laikas šį klausimą garsiai išsakyti ES Parlamente? (Alius) EK dokumentuose tokią kategoriją mėginu išnaikinti jau nuo 2005 metų.

Kadangi moketes Sankt Peterburge, gal esate sutikusi ar maciusi gyvai Putina ? (Klausimas) Mokiausi vakariniame universiteto skyriuje, naktimis dirbau, o dieną miegojau. Taigi, su p. Putinu susitikinėti neturėjau laiko :)

Pasakykite atvirai, ar keisite Vyriausybe, jei laim4sit rinkimus? (Rinkėjas) Spręsiu įvertinusi 6 mėnesiu darbo rezultatus. Manau, kad dalis Vyriausybės tikrai keisis.

Gerb. Dalia, ar tikite Lietuvos žmonėmis? (CataclysmMansion) Taip, todėl ir esu pasirengusi sugrįžti.

Gerbiama Dalia, kas uz jus moka reklama spaudai: internete, laikrasciai, zurnalai? (Janina) Rinkimines kampanijos išlaidas apmokame iš rinkimų sąskaitos, kurios donorai skelbiami viešai tinklalapyje: www.grybauskaite2009.lt

Laba diena gerb. Dalia, Klausimas į visai kitą frontą. Ar jau išsirinkote palydovą, kuris Jums padės priimti tiek užsienio šalių svečius Lietuvoje ir žinoma, keliautų į užsienį su Jumis? Kas tai? Iki susitikimo. (Justinas) Mane lydės Lietuva.

Ar Jus esate asmeniskai pazistama su V. Putinu? Jei taip, kada ir kokiomis aplinkybemis susipazinote? (Martynas) Nesu pažįstama. Pati skaičiau apie tai balandžio 1 dienos pokštą. Juokinga nebuvo :)

Tai kodėl atsisakėte diskusijos su Kazimiera Prunskiene? (Julija) Neatsisakiau. Diskutavau visą valandą Lietuvos radijuje, o kitą dieną turėjau išvykti į seniai suplanuotus susitikimus su rinkėjais Tauragėje. Susitikimai su žmonėmis man yra labai svarbūs.

KLAUSYKIT, PONIA, KOKIOMIS KALBOMIS JUS VISISKAI LAISVAI SUSIKALBETUMETE SU BROWNU, OBAMA ARBA SARKOZI? LAISVAI - TAI BE JOKIU TARPININKU/VERTEJU PAGALBOS. (KLAUSEJA) Su p. Brownu ir p. Obama kalbėsiu angliškai, su p. Sarkozy susikalbėsiu prancūziškai.

Ar savo patarėjų komandą pasirinksite asmeniškai, ar visi jie bus deleguoti iš ministerijų ir departamentų? (Jonas) Patarėjų komandą rinksiu asmeniškai, tarp jų bus žmonių ir iš įvairių ministerijų, su kuriais teko dirbti.

Paprastas klausimas. Sakykime Jus isrinks prezidente. Ka darysite su LEO LT? Bet atsakykite prasau konkreciai. BUS DAR LEO LT, ar pasistengsite, kad NEBUTU? Aciu, tikiuosi atsakysite. (Thom) Rekomenduosiu naikinti LEO LT mažiausiai skausmingu būdu (neskausmingas nebebus).

Mieli skaitytojai, nespėjau atsakyti į visus jūsų klausimus. Mėginsiu tai padaryti tiesioginiame eteryje šią savaitę. Mielieji galvojantys savo galva, ateikite į rinkimus ir pasakykite savo sprendimą. (Dalia Grybauskaitė)   

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau