Gal sloga, gal kiaulių gripas

Publikuota: 2009-04-28
Atnaujinta 2015-06-03 16:19
VŽ redakcijos nuomonė.
VŽ redakcijos nuomonė.
 

Prieš dešimtmetį buvusios krizės išvakarėse įsteigta valstybės kapitalo įmonė „Būsto paskolų draudimas“ (BPD) sulaukė antrojo sunkmečio, kuris jos veiklos istorijai gali padėti tašką.

Savo tarnautojais valstybė pasirūpins, į gatvę neišmes, tačiau benamių dalia gali ištikti valstybės įmonės galia tikėjusiems ir apsidraudusiems būstų paskolų turėtojams. Šįsyk jie įkliuvo rimtai: gelbėjimo eilėje jie yra paskutiniai, o pirmieji – bankai.Atsakomybės derėtų paieškoti kitur, pavyzdžiui, sprendimo – kas pinigų stokojančiai valstybei anos krizės išvakarėse įsūdė mintį steigti BPD – ištakose, priimto, kad „išjudintų nekilnojamojo turto rinką ir padarytų būstą prieinamą kiekvienam šalies gyventojui, turinčiam reguliarias pajamas, bet negalinčiam sukaupti ar neturinčiam pradinio įnašo“.Surėmę lobistines pajėgas bankai ir statytojai šio bei to pasiekė – 2000 m. nepasisekė įteisinti 5% PVM gyvenamųjų namų statyboms, bet viena po kitos buvo priimtos gyventojų pajamų mokesčio lengvatos būstui įsigyti. Paskolų rinka įsibėgėjo, agitacija – taip pat, reikalavimai paskolų gavėjams nukrito iki nulio, gyventojų pajamos augo, o BPD švaistė garantijas, valstybės vardu pūtė nekilnojamojo turto burbulą, nors pačios draudikės veikla nuo burbulo sprogimo buvo visiškai neapdrausta – imama įmoka nuo draudimo sumos menka, menkas sukauptas kapitalas, jokių perdraudimų ir t.t.Burbulas sprogo, o kartu su juo sunkiai žnektelėjo ir valstybės dalyvavimas nekilnojamojo turto versle. Pernykščiai BPD rezultatai – 3 mln. Lt nuostolių ir keliskart padidėjusios išmokos, kurias jau suskubo išsidalyti klientų nemokumą pajutę bankai. Šių metų tendencijos rodo, kad jau po kelių mėnesių BPD gali išsiskirstyti, o prie 100 mln. Lt artėjantį įsipareigojimų maišą nunešti savo vienintelei steigėjai – Finansų ministerijai.Kas toliau? Kad ir kiek šimtų milijonų litų įsipareigojimų merdinti BPD turėtų, bankai savo atsiims. Vadinasi, valstybė iš mokesčių mokėtojų pasiskolino, iš tų pačių mokesčių mokėtojų kišenės ir atsiskaitys su neatsakingai paskolas dalijusiais bankais.Kadangi bankams su ministerija derėtis būtų sunkiau, dabar BPD peršami scenarijai, kaip išgyventi kuo ilgiau – pavyzdžiui, įkalbinėjama išdėstyti klientams jų dengtų paskolų sumą ne pusmečiui, o 1–5 metams. Tokiam laikui pratęsiamas banko ir BPD bendro kliento ryšys su abiem kreditoriais, jis turi laiko pajamų šaltinio paieškoms. O po to kreditorių tandemas smogs jam su dviguba jėga ir be gailesčio.Taigi vienas Finansų ministerijos kelias – neleisti BPD bankrutuoti ir per ją mokesčių mokėtojų pinigais dengti bankų nuostolius ir išlaikyti bendrovės personalą. Kitas – leisti įmonei bankrutuoti ir tokiu būdu sutaupyti bent administravimo išlaidų, tačiau įsipareigojimai su valstybės garantijomis dėl to niekur nedingtų. Čia kaip su sloga, galima pasirinkti: sirgti 7 dienas ar savaitę. Tiesa, dabar, kai išgirsti kaimyną čiaudant, iškart svarstai: gal tai ne sloga, o kiaulių gripas. Net jeigu kaimynas vegetaras.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau