Interviu su Česlovu Jezersku

Publikuota: 2009-04-22
Atnaujinta 2015-06-08 17:41

VZ.LT lankėsi ir į portalo skaitytojų klausimus atsakė Česlovas Jezerskas, kandidatas į Lietuvos prezidentus. Interviu baigtas.

Prašau išdėstyti Jūsų požiūrį į mūsų valstybės ateitį: kokią ją norėtumėt matyti - labiau skandinaviško socializmo modelio, liberalizmo bastiono, ar kokią nors kitą ? (Virgis) Valstybės ateitis turi būti tęstinumas tokio modelio, koks yra ir dabar, tik peržiūrint nusistovėjusią nomenklatūrinę sistemą. Dabar yra faktiškai įsigalėjusi klaninė sistema, kuri neleidžia prasiveržti gabesniems į politiką ir į valdžią. Jeigu pastebėjote, visą laiką sukasi tie patys žmonės ir ministerijose, ir kitose valstybės institucijose. Lietuvą noėčiau matyti tokią, kad galima būtų didžiuotis, jog esi lietuvis, gyveni Lietuvoje, mūsų tėvai ir seneliai galėtų sulaukti orios senatvės.

Kandidatu tapote tarsi iš niekur. Kodėl nusprendėte dalyvauti rinkimuose ir kiek realiai vertinate savo galimybes? (Juozas) Kandidatu tapau ne tai kad iš niekur. 19 metų tarnavau Lietuvos kariuomenėje, o įstatymas draudžia kariškiams užsiiminėti politka. Tačiau per visą tą laiką stebėjau politinius įvykius, mačiau, kaip neteisingai buvo elgiamsi su Lietuvos turtu, žmonėmis. Per tą laiką didžiausia vertybė Lietuvos žmogus tapo nereikalingas Lietuvoje, ypatingai jaunimas. Nematydami perspektyvų dauguma jų paliko Lietuvą. Tik jaunimas yra Lietuvos ateitis. Mes juk nemamone apie Lietuvą kaip apie šalį, kuri gyvuos trumpai, norime, kad Lietuva ne vieną tūkstantmetį sutiktų. Jaunimas ir yra mūsų ateitis. Todėl riuošiuosi daug keisti politikoje.

Sveiki, p. Č. Jezerski, Aš net neabejoju, kad drąsos jums netrūksta, juk vien ką reiškia pats kandidato į šį postą statusas, bet ar ji yra kuo nors pagrįsta, turint omeny, kad Lietuvos politikoje esate pradedantysis, jau neliečiant užsienio politikos? O juk tai labai svarbu, nes mūsų krašto prezidento įtaka daugiausiai išreiškiama autoritetu, kadangi pačio teisės yra itin siauros, tad ar galėtumėte išsakyti savo, kaip politiko, svorį nūdienos situacijoje, kai krizės akivaizdoje pasitikėjimo netenka net ir pripažinti specialistai? (Pons (tas pats)) Turiu patirties krizių valdymo srityje, esu baigęs daug tarptautinių kursų JAV, NATO Gynybos koledže, kuriuose buvo akcentuojamos krizinės situacijos visuomenėje. Kadangi prezidento teisės nėra siauros, tai neteisybė, prezidento galios yra pakankamai stiprios, viskas priklauso nuo asmenybės ir jos kompetencijos. Kadangi esu griežtos prezidentinės institucijos šalininkas, manau, kad šiuo metu būtent tai ir gali padėti išbristi iš šitos krizinės padėties. Taip, aš esu pradedantysis Lietuvos politikoje, bet jau man buvo išreikštas pasitikėjimas renkant parašus ir tampant kandidatu. Ta proga norėčiau padėkoti tiems kurie mane palaikė ir rinko parašus. Užsienio politikoje reikalingas tęstinumas, bet kai kur reikia peržiūrėti, sakykime, santykius su Rytų šalimis. JAV yra mūsų strateginis partneris, bet su Rytų šalimis reikia peržiūrėti. Dauguma ES šalių turi gerus santykius su Rusija, mums reikėtų taip pat būti lankstesniems su šia Rytų kaimyne. prezidentas užsienio politiką formuoja, bet vykdo užsienio reikalų ministras.

Gerb. kandidate, Perskaitęs jūsų dosjė truputį suglumau. Gal galite paaiškinti, kodėl būtent tokiu sunkiu Lietuvai metu kandidatuojate į tokį garbingą postą, kai jūsų dosjė rodo, jog galėtumėte dirbti nebent krašto apsaugos srityje ir negana to užimti aukštas ir garbingas pareigas, nemanote, kad būti prezidentu neužtenka būti tarnavusiam kariuomenėje ar tiesiog būti praėjusiam gyvenimo mokykla? Tikiuosi neįsižeidėte, ačiū už atsakymą. Justas (Justas) Nemanau, nes prezidentas yra ir vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas. Prie prezidento institucijos yra Valstybės gynybos taryba, kuri sprendžia strategiškai valstybei svarbius klausimus ir būtent mano išsilavinimas leidžia vadovauti ir nagrinėti šiuos svarbius klausimus, nepadėti parašo parduodant svarbius strateginius objektus.

Sveiki, matau Jus, bet nematau Jūsų komandos. Taigi kas tokie jūsų pagalbininkai: rėmėjai, būsimi patarėjai, susijusios organizacijos, ir t.t.? (Gediminas) Dabar galiu įvardyti štabo vadovą signatarą Rolandą Paulauską ir ekspertų grupės vadovą profesorių Renaldą Gudauską.

Gerbiamas generole, norėčiau sužinoti jūsų nuomonę apie strateginį planavimą ir vykdymą valstybėje: mokslo reforma ir strategija, investicijų strategija, Lietuvos įvaizdžio strategija - kaip tos strategijos turėtų būti kuriamos ir vykdomos ir kokios klaidos dabar, jūsų manymu, yra daromos. (Justas Jaskonis) Prie Vyriausybės yra Strateginio planavimo komitetas, jis neįvykdė savo funkcijų, jas reikia peržiūrėti. Reformos nesukoordinuotos tarpusavyje. Dėl Lietuvos įvaizdžio strategijos: ten yra iššsvaistyti 63 mln. Lt per ketverius metus, gal geriau būtų atgaivinti Valstybės informacijos politikos tarnybą prie prezidento. Jos veikla būtų derinama su užsienio politika.

Kaip vertinate savo rinkiminės kovos konkurentus? Kaip manote, jei pateksite į antrą turą, su kuo teks varžytis ir kas, jūsų nuomone, yra jūsų rinkėjas, t.y. žmogus, atiduosiantis balsą gegužės 17 d.? (duona) Gerbiu ir vertinu visus rinkiminės kovos kandidatus, nes jais išreiškė pasitikėjimą visuomenė. Manau, į antrą turą pateksiu, o gegužės 17 d. ir parodys liaudies nuomonę.

Pone Jezerskai, koks, anot Jūsų, yra Prezidento vaidmuo Lietuvoje? Kokie šio darbo privalumai ir trūkumai? Dėkui. (Klausimas) Konstitucija apibrėžia prezidento vaidmenį. Prezidento vaidmuo yra konsoliduoti visas politines jėgas, kurios valdo valstybę. Manau, kad nepartinis kandidatas tai gali kaip tik geriau padaryti, priimdamas teisingą sprendimą gali tartis ir su pozicija, ir su opozicija.

Kokios jūsų nuomone šiandien yra didžiausios Lietuvos verslo problemos ir kaip jas, jei būtumėte išrinktas, spręstumėte? (rambynas) Neapgalvota mokestinė sistema, nepalanki investicinė aplinka. Spręsčiau jas taip: jei ateitų investicijos į Lietuvą, pasistengčiau padaryti taip, kad būtų nuolaidos užsienio investuotojams tik tiems, kurie vykdo vadinamąją plyno lauko investiciją.

Negi manote, kad turite realius sansus laimeti rinkimus? Kiek procentu rinkeju balsu pats sau prognozuojate? bent apytiksliai? (Klaustukas) Jeigu kandidatuoju, reiškia, tikiuosi. Laikas parodys.

Gerb. Česlovai, trumpai apibrėžkite savo pažiūras į Lietuvoje klestintį nusikalstamumą. Ar tapęs prezidentu inicijuotumėte mirties bausmės įstatymo priėmimą? Ačiū. (Josifas) Mano požiūris vienareikšmis kaip ir visų žmonių: nusikalstamumas klesti blohėjant socialinei padėčiai, ekonomikai ir neužimtumui. Yra statistika, kad kuo didesnė bedarbystė, tuo didesnis nusikalstamumo procentas. Reikia viską daryti, kad mažėtų bedarbystė, būtų sukurtos naujos darbo vietos ar bent išlaikytos esamos, didenis dėmesys policijai, nes pati policija savo demonstracijomis prašo atkreipti dėmėsį į mus. Dėl mirties bausmės: jei turėčiau galimybę kaip prezidentas surengti referendumą, tada referendumo keliu pasiklausčiau pas tautą, ar ji to nori.

Esate užsiminęs, jog Lietuvai reikia tvirtos rankos valdymo? Ar jūsiškė būtų tvirta ir kuo tai pasireikštų? (i.) Prezidentas teikia skirti labai daug pareigūnų į aukštus, strateginius valstybės postus: kariuomenės vadą, Lietuvos banko vadovą , teisėtvarkos sistemos vadovus ir kt. Prezidentas, juos teikdamas, turi jausti atsakomybę ir tvirtą pasiryžimą nesusitvarkius su pareigomis juos atleisti ir reikalauti pakeisti kitais. Taip, aš už tvirtą prezidentinę instituyciją, prezidento galių dabar pilnai pakanka suvaldyti Lietuvoje susiklosčiusią situaciją - visuminę krizę, finansinę, ekonominę, politinę, socialinę. Kas baisiausia, ką pažymėjo ir prezidenras Valdas Adamkus pranešime, dabr Lietuvoje yra dvasinė, pilietinės visuomenės krizė. Jeigu laimėčiau rinkimus, peržiūrėtume visą Vyriausybės programą, kuri buvo parengta labai chaotiškai, nesistemiškai ir naktimis. Ši antikrizinė programa tikrai skirta ne Lietuvos žmonių gerovei. Tvirta ranka pasireiškia sprendimuose. Jeigu yra sprendimas ir matai, kad yra programa neteisinga, kad Vyriausybė nesusitvarko, reikia keisti Vyriausybę po to, kai ji po inauguracijos atiduoda įgaliojimus.

1. Papasakokite apie savo "atsitiktines" pazintis su kriminalinio pasaulio atstovais. 2.Ar jusu nuomone ne per daug generolu Lietuvoje pagal gyventoju proporcijas? (oho) 1. Buvau prieš maždaug 20-25 metus dziudo ir sambo imtynių treneris. Pas mane treniravosi daug įvairaus jaunimo. Jeigu jie paskui tapo kriminalinio pasaulio dalyviais, negaliu už juos atsakyti. Pas mane treniravosi daug jaunimo, kuris dabar užima ir atsakingus postus. Aš turėjau leidimą dirbti su visiško slaptumo dokumentais prieš paskiriant mane generaliniu inspektoriumi, tikrintas poligrafu (melo detektoriumi). Jeigu turėčiau kokių nors prasižengimų ar praeityje ar dabar, man nebūtų išdavę šito leidimo dirbti su dokumentais, kurie pažymėti grifu "visiškai slaptai". 2. Taip, generolų per daug. Jūs visiškai teisus šituo klausimu.

Ponas, Jazerskai, ar pats rašote netradicinėse žiniasklaidos priemonėse, t.y. socialiniuose tinkluose, ar tai daro kažkas už Jus? Ačiū. :) (kraupu) Rašau ir pats daugumą ir mano komanda: Facebook.com, Twitter.

Mieli skaitytojai, norėčiau padėkoti už klausimus, kad ir kokie jie buvo, jie visi yra išreiškiama nuomonė ir man svarbūs. Dar kartą noriu padėkoti tiems, kurie savo parašu palaikė mane kandidatuojant. Jeigu neatsakiau į visus klausimus, tai buvo dėl laiko stokos. (Česlovas Jezerskas)   

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau