Interviu su Kazimira Danute Prunskiene

Publikuota: 2009-04-21
Atnaujinta 2015-06-08 17:41

VZ.LT redakcijoje lankėsi ir į skaitytojų klausimus atsakinėjo Kazimira Danutė Prunskienė, kandidatė į Lietuvos prezidentus. Interviu baigtas.

Ką Jūs padarėte būdama ministre vyriausybėje, kad Lietuva dabar nebūtų tokioje krizėje? (Julius) Laba diena, ačiū už klausimą. Padariau taip, kad tame sektoriuje, kuriame dirbau reikalai klostytųsi puikiai. Pažiūrėkite į šį sektorių, kaip per pastaruosius ketverius metus klostėsi reikalai žemės ūkyje ir maisto pramonėje, t.y. nuo lauko iki stalo, kaimo plėtros srityje. Joje dvigubai padidėjo žmonių pajamos, daugiau nei bet kurioje kitoje ES šalyje. Taip pat per pastaruosius keletą metų žemės ūkio gamybos augimas netgi pralenkė Lietuvos BVP augimo vidurkį, o eksportsas drastiškai išaugo - per 4 metus daugiau nei tris kartus, nuo nepilnų 3 mlrd. Lt 2004 m. maisto eksportas padidėjo iki 9 mlrd. Lt pernai. Tai puikūs rodikliai. Ne veltui dabartinė mano konkurentė EK komisarė Dalia Grybauskaitė spaudoje, ir Vyriausybės posėdžiuose pripažino sėkmingą mano darbą įsisavinant ES paramą. Esu dėkinga. Tas mane netgi varžo, kalbant apie ją objektyviai ir objektyviai kriiškai. Bet kandidadatimas nėra komplimentų žarstymas. Vyriausybėje kiekvienas ministras atsako už savo sritį. Vyriausybei vadovavo, kaip žinote, tikrai ne mano vadovauta partija, o socialdemokratai. Jie ne viską padarė apdairiai, kad būtų pasirengta finansų krizei. Lygiai taip pat ir Briuselis nepadarė savo namų darbų, pasiruošiant ir padedant pasiruošti šalims narėms artėjant sunkmečiui. Nėra abejonės, kad ES narystė ir parama buvo ir yra naudinga Lietuvai. Tik mums reikia sugebėti apginti savo interesus ir Briuselio lygyje, netapti Briuselio robotais ir biurokratais.

Per Prezidento Valdo Adamkaus metinį pranešimą, vaizdo kameros užfiksavo, kad miegate, sakykite prašau ger. Kazimira, ar taip ilsėsitės ir ateityje? (Virgilijus) Neturiu įpročio ir niekada neturėjau miegoti posėdžiuose. Juo labiau, kai prezidentas daro pranešimą. Žurnalistai arba sustabdė užsimerkimo sekundę arba nufilmavę skaitant tekstą nuleidus akis, pasielgė ne visai sąžiningai. Bet aš ant jų nepykstu. Daug metų esu politikoje, daug valandų teko prasedėti ir labai nuobodžiuose posėdžiuose - beje, šį kartą nebuvo nuobodu - bet niekada nebuvau užmigusi. Dar ir pasišaipau iš kitų, kai taip nutinka.

Ponia profesore K. Prunskiene, Būtų įdomu sužinoti ar tikrai negėda kandidatuoti į tokį postą, kai kiekvienam labiau išsilavinusiam ar tiesiog mačiusiam visas Lietuvai padarytas skriaudas žmogui jūsų asmenybė ir kgb yra neatsiejami dalykai? Nesiekiu įžeisti, tačiau norint tapti prezidentu, manau visų pirma reikia vadovautis aukštos moralės principais nepamirštant savo neatsakingų žingsnių mūsų tėvynės istorijos kontekste, o ne džiaugtis gautais prasigėrusio ir nelabai suvokiančio realybės kaimo balsais. Dėkui už atsakymą, Justas (Justas) Girdžiu balsą iš savo oponentų pusės, vienareikšmiai. Nes sąžiningas balsas būtų girdėjęs ir mane, ir aiškius bei galutinius teismo sprendimus. Dėl mano santykių su KGB: tai yra susidūrimai, o ne bendradarbiavimas. Turiu daug skriaudų iš tos institucijos pusės, tik niekada tuo nespekuliuoju. Kaip r nespekuliuoju savo tėvo žūtimi nuo tų pačių rankų. Mano politiniai konkurentai elgiasi labai negarbingai, talkindami KGB, kuri negali man atleisti už mano knygas, kuriose aprašau jų brovimąsi į žmonių veiklą ir patirtą persekiojimą (prašau paskaityti mano knygas: "Užkulisiai", 1992, "Išsivadavimo kaina", 1993 m. ir kitas). Deja, negaliu pakeisti realybės Lietuvoje ir užtikrinti, kad Lietuvoje žmonės būtų išimtinai negeriantys ar nenusikalstantys, ar teisingos orientacijos. Turbūt niekas Lietuvoje šito negali, netgi bažnyčia. Tai, kad aš ketverius metus vadovavau Žemės ūkio ministerijai, kuri sėkmingai dirbo, yra mano, kaip ekonomikos profesorės, turinčios žinių ir patyrimą daugelyjė sričių, viena iš veiklos sričių. Beje, daug metų dirbau universitete, vadovavau mokslo įstaigoms, buvau pirmąja šalies premjere. Tuomet įveikėme sovietinę ekonominę blokadą, pavyko prasiveržti į Vakarus, pradėti Lietuvos dialogą su Vakarų pasauliu ir nuveikti dar daug kitų darbų. Ar kas gali pasakyti, kuris iš kandidatų nuveikė daugiau?

Laba diena, gerbiama, Kazimira Danute Prunskiene. Kaip vertinate tai, jog atėjęs naujas žemės ūkio ministras iš karto įnešė tiek teigiamų dalykų (pakeitimų)? Ar nemanote, kad jis padarė per tokį trumpą laikotarpį padarė daugiau, negu Jūs per 4 metus? Ačiū už atsakymą. (Tomas) Atsakau į šitą klausimą apie tariamai gerą ministrą: nematau, ką jis esminio gerinimo linkme būtų pakeitęs, ko nebūčiau strategiškai sureguliavusi  iki mano kadencijos pabaigos, nes 2007-2013 m. Žemės ūkio ir kaimo plėtros strategija nacionaliniu lygiu jau buvo parengta ir suderinta dar man dirbant ministerijoje.  Neskubėkime vertintinti dabartinio ministro starto, kol nematrome bent tarpinio rezultato, o ką jau kalbėti apie finišą. Ne iš rėksmingo buvusio oponavimo ir ne iš pasigyrimų dera spręsti apie ministro darbo kokybę, o iš to, kas konkrečiai padaroma, kad žmonės uždirbtų daugiau, sektorius nesiblaškydamas darytų pažangą, kad būtų užtikrintas sėkmingas ir nemažėjančios paramos įsisavinimas, eksporto pletojimas, bent jau išsaugant tai, ką pasiekėme man vadovaujant ministerijai.

Ponia Kazimyra Danūte, kodėl jūsų toks rusiškas vardas, kodėl ne lietuviškas Kazimiera? O Kazimyra tai čia vertinys iš "kankink pasaulį"? Ponia Kazimyra Danūte, atsakykite man rimtai, ar nebendradarbiavote jūs su kagėbė, o tai nebeina suprasti, prieš daug metų aiškinote, kad draugavote, dabar sakote, kad ten juokavote? (Lianzbergas) Pirmiausia, Kazimira rašosi su trumpąja "i" taip pat kaip Dangira, Nemira, Palmira ir kiti panašūs vardai (Danutė rašoma ne su "ū"). Kazimira - autentiškas vardas kaip Šv. Kazimiro, kuris tik Lietuvoje ir Lenkijoje rašomas ir vadinamas Kazimieru. Katalikiškose Vakarų Europos šalyse mano vardas priimamas kaip autentiškas vardas ir niekam nekelia jokių abejonių. Nežinau, ar rusai apskritai turi Kazimirą. Taigi, jūsų pastangos mane surusinti tikrai beviltiškos. Beje, mano senelis Kazimieras Mačiulis, spėju, kad Kazimirą man galėjo įrašyti į metrikus krikštatėviai, kaip dažnai atsitinka. Šnekamąja kalba mane vadina Kazimiera, tai prašome nesidrovėti - taip mane ir vadinti.  Neoficialiuose dokumentuose, straipsniuose, laiškuose aš pasirašau Kazimiera, kaip priimta Lietuvoje.

L.Diena Koks jusu seimos viso turto dydis,litais? (airis) Mano šeima teisine prasme esu aš pati, mano turtas yra 411.000 Lt.

Ka jus, budama vyriausybeje, padarete galimai krizei uzkirsti? Kiek lesu Lietuvos ateiciai buvo sukaupta? Ar buvo kas nors apie tai kalbejes pries 2-3 metus? aciu (gediminas) Į pirmas klausimo dalis jau atsakiau anksčiau. Dėl trečios dalies: ši tema tarytum praplaukdavo pro šalį, Lietuva, sparčiai priugdydama BVP, gyveno su viltimi, kad krizė gali ją aplenkti. Bet, krizei prasidėjus, dabartinė Lietuvos Vyriausybė, ypač Finansų ministerija, turėjo elgtis įžvalgiai ir kompetentingai. Pirmiausiai rūpintis verslo išsaugojimu ir skatinimu, vidaus vartojimo ir eksporto plėtojimu, o ne mokesčių verslui ir žmonėms didinimu.

Ponia kunigaikstiene, Ar jums neatrodo, kad tauta per praeitus rinkimus akivaizdziai parode, savo poziuri i jusu personalija ? ir dar Ar jusu nuomone, LR prezidentui uztenka moketi tik viena uzsienio kalba (rusu) kalba ar dar praverstu ir kita kokia, pavyzdziui anglu ? (mies) Kunigaikštienės titulą patausokite kitais adresais, nebent jis praverstų, jei Lietuva atkurtų Didžiąją Lietuvos kunigaikštystę. Kaip pagarbos ženklas Rusijos nevyriausybinių krikščioniškų institucijų man suteiktas toks tarptautinis apdovanojimas, pasirašytas patriacho Aleksėjaus II, neturėtų būti vertinamas nepagarbiai. Apgailestauju. Įvairius apdovanojimus iš tų pačių rankų yra priėmęs Jonas Paulius II, George'as Bushas vyresnysis ir kiti žymūs pasaulio žmonės. Būčiau laiminga, jei tauta po praėjusių rinkimų būtų galėjusi pasidžiaugti tais, kuruos pasirinko. Deja, taip neįvyko. Todėl galiu sielvartauti tikrai ne dėl ot, kad pati nebuvau išrinkta, o todėl ,kad išrinktieji nesėkmingai dirba Lietuvai. Laisvai moku tris kalbas (lietuvių, vokiečių, rusų) ir dar trimis susikalbu (portugalų, anglų ir lenkų).

Laba diena, Norejau paklausti, kokiu veiksmu pirmiausiai imtumetes, jeigu Jus isrinktu Lietuvos Respublikos prezidente? Aciu (Petras) Išrinkus prezidentą Vyriausybė sugrąžina savo įgaliojimus ir tai nėra simbolinis aktas. Įvertinant Vyriausybės negebėjimą įvaldyti situaciją ir jos sprendimus gilinančius ekonominę krizę, o ne ją stabdančius, primiausiai performuočiau Vyriausybės sudėtį, atsižvelgdama į jos narių kompetenciją ir programos racionalumą. Teikčiau siūlymus Seimui dėl įstatymų pataisų Vyriausybės padarytoms klaidoms taisyti, kad greičiau išliptume iš duobės ir grąžintume normalią padėtį versle ir žmonių gyvenimo sąlygose. Pradėčiau aktyvias derybas su Briuseliu, taip pat kitomis tarptautinėmis institucijomis ir šalimis dėl Lietuvai palankių susitarimų, susijusių su parama, eksportu, investiciniais projektais.

Gal galetumete papasakoti apie jusu duktes vykdoma bizni susijusi su Ignalinos atomine jegaine ? (Merunas) Visiškai atsakingai ir sąžiningia sakau, kad niekada ji jokio biznio nėra vykdžiusi. Tai vienas iš išmislų, kuriuos mano ir mano šeimos atžvilgiu sukūrė mano nesąžiningi oponentai. Be, kai kalbama apie atominę elektrinę, jos eksploatavimo pratęsimo ir naujų reaktorių statybos klausimais aš kaip politikė ir ekonomistė dirbu daugybę metų, kad Lietuva galėtų turėti pigesnę.

kaip jus vertinate kitos kandidates D. Grybauskaites nuomone del Vyriausybes: anksciau - kritikavo, o dabar - jau traukiasi? (rinkejas) Tai - politinė gudrybė, suprantant, kad girti Vyriauysybę ar bent santūriai palaikyti šiandien nelogiška ir politiškai neperspektyvu. Užtektų paskaityti D.Grybauskaitės pasisakymus jau pradėjus dirbti šiai Vyriausybei, kur apstu pritarimų ir netgi paskatinimų dar griežtesnėms priemonėms, o taip pat pasiaiškinti, kokios partijos ją remia (tai - valdančiosios kolacijos partijos), kad švelnus pareplikavimas dabartinei Vyriausybei yra tik prisitaikymas prie rinkėjų nuomonės. Paklauskime, kodėl taip patikliai konservatoriai ir kitos valdančios partijos ją palaiko ir žiūri į ją kaip į savo išlikimo garantą. Argi dėl to, kad ji imtų principingai spręsti kompetentingesnės Vyriausybės suformavimo klausimą? Vyriausybė čia visiškai saugi.

Laba diena, kas jums liepė (įsakė, pareikalavo) dalyvauti LR Prezidento rinkimuose? Netikiu, kad dalyvaujate laisva valia, nes tamstai turėtų užtekti proto to nedaryti, kadangi puikiai žinote, jog šansų laimėti nėra. Tik purvais senais ir naujais būsite apdrapstyta. (Ignas) Niekada panašių dalyku niekas neliepia. Aš girdžiu ir įsiklausau ir į savo artimųjų ir politinių partnerių ir apskritai žmonių balsą. Nemanau, kad toks mano sprendimas yra beprasmiškas, kaip ir nemanau, kad be rinkimų kita kandidatė jau yra išrinkta, nes dar tikiu, kad demokratija Lietuvoje nenunyko ir prezidentais tampama tik per rinkimus. Be to, rinkimų kampanija suteikia galimybę diskutuoti iš esmės dėl svarbiausių mūsų šaliai ekonominių, socialinių, kultūrinių, moralinių, užsienio politikos klausimų. Tokios diskusijos padeda žmonėms pagrįstai pasirinkti, o ne pasiduoti propagandai, prisitaikant prie kažkieno padaryto pasirinkimo (ne be dabartinės valdžios administracinių galių įtakos).

Ponia K. Prunskiene. Manau budama ministre jus kompetetingai tvarketes zemes ukio srityje ir cia nera jokiu abejoniu del jusu profesionalumo. Taciau man idomu kodel jus domina Lietuvos Respublikos Prezidento postas ar del asmeniniu saviraiskos ambiciju - "auksciausias gyvenimo pasiekimas", isirasyti i istorija ar labiau is noro kazkuo padeti Lietuvai. Tuo paciu noreciau paklausti kuo, budama Prezidente Jus galetumete pagelbeti Lietuvai ir domintu pagrindiniai, jusu manymu, Lietuvos uzsienio politikos prioritetai. Taip pat turiu viena pastebejima. Kuomet jus dalyvavote ziniu radijo laidoje, man kaip klausytojui labai ausi reze toks dalykas -laidos vedejas pradeda uzdavineti klausima, o Jus jam dar nepabaigus klausimo pertraukete ir pradejote atsakineti i nepabaigta uzdavineti klausima ir tai pasikartojo veliau jam uzduodant beveik kiekviena klausima. As manau, kad etiska butu visad isklausyti iki galo pasnekova ir tik poto komentuoti, nepertraukinejant. Lnkiu sekmes. (Algis) Labai ačių už etikos pamoką. Manau, kad Jūs nesate visai neteisus. Priimu dėmesin. Atsakysiu trumpai: tarp dabartinių kandidatų jaučiu turinti didžiausią valstybinės veiklos patirtį ir pakankamą kompetenciją įvairiose valstybės ir žmonių gyvenimo srityse. Šiuo sunkmečiu nepaprastai svarbu, kad prezidentas išmanytų valstybės problemas sistemiškai, o ne vienpusiškai. Tai yra, pirmiausia suvoktų kaip paskatinti verslo ir visos ekonomikos plėtrą per konkrečių sektorių palaikymą, per finansinius, struktūrinius, vadybinius, rinkodarinius instrumentus, o ne vien tik orientuotųsi į diržų suveržimą ir mažėjančių lėšų perskirstymą. Užsienio politikos pagrindiniai principai turi tęstini pobūdį. Lietuva yra NATO ir ES narė. Tai - įgyvendintas ilgametis Lietuvos prioritetas. Šiuo metu labai svarbu, kad užsienio politika būtų labiau grindžiama nacionaliniais interesais ir prisidėtų prie ekonomikos plėtojimo dėka eksporto, regioninių investicinių projektų, ypatingai į infrastruktūros plėtrą. Tam turi tarnauti geros kaiminystės politika ir didesnis visų valdžios institucijų, tarp jų ir prezidento, aktyvumas ekonominių užsienio ryšių srityje bei derybose su EK ir kitomis tarptautinėmis institucijomis (Pasaulio banku, TVF, PPO ir kt.).

Mieli skaitytojai, dėkoju jums už klausimus. Prašau neabejoti mano ištikimybe Lieutvai ir skaidrumu. Tie, kurie ne dėl politinių motyvų keliate abejones, prašau pasiskaityti mano straipsnius ir knygas arba parašyti man laišką, ir aš jums atsakysiu. Svarbiausia, linkiu jums sėkmingai pasirinkti, pasikliaunant ne tik jausmais, bet ir protu bei konkrečiu žinojimu. Gražaus pavasario, geros nuotaikos ir gerų darbų Lietuvai. (Kazimiera Prunskienė)   

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau