Interviu su Algirda Šemeta

Publikuota: 2009-04-16
Atnaujinta 2015-06-08 17:41

VZ.LT redakcijoje viešėjo ir į portalo lankytojų klausimus atsakė finansų ministras Algirdas Šemeta. Interviu baigtas.

Koks Jūsų zodiako ženklas? (Testas) Laba diena, jautis.

Kaip imanoma isvesti sali is krizes be papildomu lesu is TVF, jug biudzeto nesurenkamumas dideja,tai kaip gales atsigauti ekonomika jei situacija darbo rinkoje tik blogeja ir bankrotai seka vienas po kito? (Vladimiras) Bet kuriuo atveju Lietuvai reikia priiminėtui sprendimus dėl valstybės finansinės padėties subalansavimo - ar tai būtų daroma su TVF ar be jo. Vyriausybė yra pateikusi Seimui biudžeto pataisas skirtas tam, kad finansų padėtis būtų subalansuota. Neatmetame galimybių, kad kreiptis į TVF gali prireikti, tačiau nereikia turėti iliuzijų, kad, jeigu kreiptumemės į TVF, galėtume vėl pradėti išlaidauti.

Laba diena, Kodel gali devalguoti litas? Pagarbiai, Gitana, Moletai (Gitana) Apskritai, lito stabilumas labai smarkiai priklauso nuo to, kaip valstybė gali vykdyti savo įsipareigojimus, tam reikia vykdyti griežtą ir nepopuliarią fiskalinę politiką. Jei sprendimai dėl biudžeto išlaidų mažinimo būtų nepriimti, atsirastų rizika, kad valstybės įsipareigojimai galėtų būti neįvykdyti, tai sumažintų pasitikėjimą litu. Todėl Vyriausybė imasi priemonių, kad valstybės finansų padėtis išliktų stabili.

Ministre, kaip Jus pats vertinate savo darbo sioje vyriausybeje? (Desimties balu sistemoje) (Tiktak) Visada buvau geras mokinys, mokykloje ir universitete mokiausi labai gerai. Norėtųsi, kad ir mano darbas būtų vertinamas labaui gerai. Tačiau būsiu kuklesnis, manyčiau, kad savo darbą galiu vertinti aštuonetu.

Sveiki ministre, ar yra galimybiu šiuo metu valstybei ne vien sutaupyti, bet ir papildomai uždirbti? Pvz.: verslui išnuomoti žemę ar nekilnojamąjį turtą. Ar "geras vieteles" yra nusižiūrėję buvę ir esami valdininkai, kurie ir stabdo šį procesą? Ačiū už atsakymą. Aurimas Čekanavičius (Aurimas) Nematau problemų dėl žemės ir NT nuomos, manau, kad tos institucijos, kurios laikinai turi laisvo NT, tą ir daro. Ir, jeigu klausimo autorius turi konkrečių pasiūlymų, kur mato, kad galėtų būti išnuomota žemė ar NT, prašau rašyti man el. paštu, pasiūlysiu atitinkamai institucijai tokius sprendimus priimti.

Ekonomikos staigaus letejimo metu, verslui yra ypac sunku. Ir butent dabar jam reiketu taikyti lengvatas, o ne didinti mokescius. Kodel apsimestinai pamirstas monetarinis ekonomikos gaivinimo svertas? (Siaip) Lietuvos monetarinis režimas - valiutų valdyba - skiriasi nuo monetarinių režimų tose šalyse, kurios turi laisvai plaukiojantį kursą, Dėl to tie vaistai, kurie tinkami laisvai plaukiojančio kurso šalyse, kaip kad JK, JAV, mums, deja, netinka. Viena iš priežasčių: per pastaruosius keletą metų mūsų ekonomika labai smarkiai išsibalansavo, mūsų įsipareigojimai užsieniui - ir privataus sektoriaus, ir valdžios sektoriaus skolos užsieniui - smarkiai išaugo. Todėl papildomas vidaus paklausos stimuliavimas dar labiau šalies mokėjimų balanso padėtį. 

Laba diena, Europarlementarė Margarita Starkevičiūtė teigė, kad ES yra pinigų, tik Lietuva jų nemoka pasiimti, nepateikia projektų, tėra sugalvojusi vienintelį - renovaciją. Bet galbūt ketinate išnaudoti šią galimybę gauti ES lėšų ir jau turite projektų, kuriuos ES galėtų finansuoti? Jei ne, tai kodėl? (Eglė) Apskritai mes labai smarkiai padidinome ES struktūrinių fondų lėšų įsisavinimą. Kaip ir gerb. Margarita, manome, kad stuktūrinių fondų lėšos galėtų pagyvinti mūsų ekonomiką. Tikrai projektų netrūksta, šiuo metu sudaryta projektų už beveik 13 mlrd. Lt, kai visai finansinei perspektyvia skirti 23 mlrd. Lt. Kita vertus, kovo mėn, pasirašėme sutartį su Europos investicijų banku dėl 1,13 mlrd. EUR paskolos, kuri tiap pat bus naudojama struktūrinių fondų projektų bendrafinansavimui. Taigi, projektų tikrai netrūksta. Finansų ministerija nuolat dirba su įvairiais Europos bankais, Šiaurės investicijų banku ir kt.

1. Kokių Jūs pasekmių tikėjotės didindami mokesčius praktiškai nemažindami valstybės valdymo išlaidų? 2. Negi jūs nežinote, kad klerkai tik dauginasi? Valdymo aparato klerkų "saulėlydį" valdžios žada daug metų, tačiau tai tik juokina pačius klerkus. Pakomentuokite. (Valentinas) 1. Kaip tik atvirkščiai, mes pradėjome nuo išlaidų mažinimo, Pirma plano dalis buvo susijusi su išlaidų sumažinimų 2 mlrd. Lt, lyginanti su ekspremjero G.Kirkilo pateiktu biudžetu. Deja, to nepakako, turėjome imtis priemonių ir pajamų srityje, kurių bendra vertė taip pat sudarė apie 2 mlrd. Lt gruodžio mėnesio vertinimais. 2. Tai, kad reikia efektyvinti valstybės valdymą, Vyriausybei net nekyla abejonių. Tam aktyviai dirba Saulėlydžio komisija, teikia pasiūlymus, tokį nusiteikimą liudija ir konkretūs Vyriausybės veiksmai. Dabar pateiktame biudžeto pataisų projekte valdžios sektoriaus išlaidos mažinamos dar daugiau kaip 3 mlrd. Lt.

Kada bus priimtas fiziniu asmenu bankroto istatymas !!! Kada bus skatinama gamyba, smulkus ir vidutinis verslas lietuvoje!!! (...) Manau, kad Fizinių asmenų bankroto įstaytmas galėjo praversti, jei būtų priimtas 2004-2005 m. tai galbūt būtų padėję sušvelninti NT buvbulo pūtimąsi. Tačiau dabar Fizinių asmenų bankroto įstatymo priėmimas, kaip esame gilioje krizėje, galėtų sukelti didelių problemų finansų sektoriuje. Ir nuo to nukentėtume mes visi. Fizinių asmenų bankroto įstatymas iš principo nėra blogas dalykas, bet tokius įstaytmus reikia priiminėti, kai ūkis normaliai veikia. Vyriausybė yra patvirtinusi ekonomikos skatinimo planą, kurio bendra vertė yra daugiau kaip 5 mlrd. Lt,m, visos to plano priemonės būtent ir yra skirtos skatinti gamybai (pirmiausiai eksportuojančią) ir smulkaus ir vidutinio verslo kreditavimui. Tokie kreditai jau pradėti išdavinėti. Taip pat daug priemonių, susijusių su biurokratinių kliūčių verslui plėtoti šalinimui. Balandžio 28 d. visas Vyriausybės posėdis bus skirtas tokių priemonių patvirtintimui. Taigi, tikiuosi, kad verslas netrukus galės šiek tiek lengviau atsikvėpti.

Ar planuojate po prezidento rinkimu pradeti ziurias akcijas nukreiptas pries smulkuji versla? Skaudziai ir neteisingai nukentejau del jusu primtu sprendimu , esant fin .ministro poste praitos kadencijos metu. (Vitalijus) Manau, kad priimame tiek daug sprendimų susijusių su verslo sąlygų palengvinimu, kad klausimo autorius neturėtų turėti abejonių, kad ši Vyriausybė yra nusiteikusi skatinti verslą. Be abejo, svarbu, kad visi sąžiningai mokėtume mokesčius, nes nuo to priklauso gydytojų, mokytojų atlyginimai, mokinių krepšeliai, socialinės pašalpos ir kitos išmokos, kurios skiriamos gyventojams. Manau, kad VMI dirba pakankamai efektyviai ir moderniais metodais sugeba identifikuoti tuos, kurie slepia mokesčius.

Kodėl viešbučio verslas nėra prilyginamas eksportui? Netaikomas nulinis tarifas, kaip daugelyje Europos šalių? Arba bent jau būtų taikomas lengvatinis PVM tarifas? Žinoma, jeigu mes norime būti konkurecingi turizmo sektoriuje. Ar Lietuvai krizės laiku ir turistų nebereikia? (Dalia) Tikrai Lietuvai labai reikia turistų. Tikiuosi, kad šių metų vasarą, kadangi švenčiame ir Lietruvos vardo paminėjimo tūkstantmetį, ir Vilnius yra Europos kultūros sostinė, turistų srautas turėtų padidėti. Apskritai PVM lengvatos kaip tokios, mano supratimu, nėra tinkamos kelios skatinti verslą. Yra kitų formų, kurių Vyriausybė imasi, tarkime, įvairių biurokratinių barjerų šalinimas, kontroliuojančių institucijų skaičiaus mažinimas, kas pagerina verslo sąlygas, sudaro prielaidas verslui sėkmingai plėtotis.

Krovininio Transporto paslaugu nebeturi nei vieno lito apyvartinemas lesoms /kurui / Gal yra koks nors valstybes fondas kuris skubiai gali paskolinti 30000 nes mikrokreditu nebesulauksime - mirsime yra 5 samdomi ir 1 savininkas ,kurie tuoj pat papildys bedarbiu gretas noriu konkretaus atsakymo (Galina) Siūlyčiau kreiptis į INVEGA ir ten pateikti konkrečią informaciją apie savo įmonės padėtį.

Gerb. ministre, Jusu prognozes del VILIBOR pokyciu antroje metu puseje? Mindaugas (Mindaugas) Jeigu žmonėms rems šitos Vyriausybės įgyvendinamą politiką, tikėtina, kad VILIBOR gali pakrypti į gerąją pusę.

kiek galim kenteti del paskolos litais moku 1900lt o kai emiau tai 900,kodel nekontroliuojat bankus ar neturit galiu ar norit mus padaryti savartynu gyventojius (mindaugas) Mūsų šalies rizika dėl ankstesnių vyriausybių vykdytos neatsakingos politikos yra smarkiai išaugusi. Tai padidinino pinigų kainą bankams, ir atitinkamai paskolų kainą gyventojams.

Gerb. Ministre, gal galite pasakyti kokį išsilavinimą turite ir kur jis Jums buvo suteiktas? (Laurynas) Baigiau Vilniaus universitetą, Ekonominės kibernetikos ir finansų fakultetą, ekonominės kibernetikos specialybę. Esu ekonomistas-matematikas pagal išsilavinimą.

Kada priiminėsite sprendimus susijusius su ateitimi, o ne spręsite šios dienos problemas? T.y. sugalvosite, kaip sudaryti sąlygas verslui, o ne kaip surinkti biudžeta (kad nekaltintu Jūsų). (Aivaras) Mes visą laiką priimame sprendimus, galvodami apie ateitį. Net ir biudžeto suvalansavimas yra sprendimas dėl mūsų ateities. Kaip jau minėjau, šiuo metu įgyvendimae ekonomikos skatinimo planą, kurio visi sprendimai yra susiję su verslo ateitimi. Rengiant šiuos sprendimus aktyviai dalyvauja verslininkai. Jie siūlo idėjas. Manau, kad verslo ir Vyriausybės bendradarbiavimas tikrai duos teigiamų rezultatų.

Kodėl biudžetui surinkti negalima pasinaudoti visuotiniu turto ir pajamų deklaravimu, nesugebi įrodyti skirtumo kilmės vadinasi jis valstybinis, manau visas "skyles užkamšytumėt" (peaceful) Ir dabar deklaravimo sistema yra visuotinė, tik žmogus galbūt to nelabai mato. Didelę dalį informacijos apie žmoniū pajamas Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) gauna iš įvairių registrų ir informacinių sistemų ir gali atitinakam tikrinti, jei pajamos atrodo nepagrįstai išaugusios. O formalus visuotinis deklaravimas tiesiog apsunkintų gyvenimą žmonėms, gaunantiems vieninteles pajamas arba tik darbo užmokestį. Visą šią informaciją VMI ir taip gali gauti, ir nereikia varginti žmonių.

Laba diena, kodel neivedate nekilnojamo turto mokesti? Siuo metu mazinate pajamas asmenu tiek fiziniu, tiek juridiniu, kurie mazai turi turto, taciau "gailite" tu, kurie turi "perteklinio" turto... (Laima) Šiuo metu Finansų ministerija rengia Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo projektą. Tai numatyta ir mūsų Vyriausybės programoje. Šiuo atveju, svarbu, kad tas mokestis būtų įvestas tinkamų laiku. Nemanau, kad dabar yra tinkamiausias laikas tai padaryti.

Ar bus pasiketimų mokesčių srityje individualioms įmonems.Daugelis perregistruoja į UAB.Šiuo metu pagal priimtus pakeitimus-individualiomms įmonėms neišvengiamas nuosmukis.Kas ir kada bus peržiūrėta mokesčių politikoje? (Virginija) Apskritai mokesčiai tarp įvairių veiklos formų subalasavimas yra svarstytinas dalykas. Manau, kad tęsime diskusijas su įvairiomis verslo grupėmis ir kartu surasime tinkamą balansą.

Kaip zadate kompensuoti zmonems prarastus pinigus, sumazindami imokas i privacius pensiju fondus? (vaidotas) Žmonės, kurių įmokos į privačius pensijų fondus sumažėjo, atitinkamai už tą laikotarpį gaus didesnę socialinio draudimo pensiją. Šiuo metu, kai kapitalo rinkose yra tokia neapibrėžta padėtis, sunku pasakyti, kuriuo atveju žmogus daugiau laimės.

Gerb.pone ministre, IND imoniu mokesciai aiskiai perdideli,ar galvojate koreguoti birzeli,(seime)kaip jau minejote anksciau.Jeigu keisis tai kaip ir kokie bus mokesciai? Aciu (Virginija) Birželio mėnesį svarstysime papildomas biudžeto pataisas. Ir tuo metu spręsime klausimus ir dėl papildomo išlaidų mažinimo, tačiau šiuo metu neketiname koreguoti individualių įmonių apmokėstinimo.

Esame jauna seima neturintys nuosavo busto. Pries naujus metus planavome pirkti busta, taciau prasidejus krizei abu netekome darbo, taigi busto pirkima atidejome velesniam laikui. Taigi klausimas: po Jusu mokesciu reformos dabar planuodami imti paskola ir pirkti busta nebeturesime mokestines lengvatos - dalies mokescu susigrazinimo. Taciau tie, kurie spejo pasiimti paskolas iki sausio 1d. mokestines lengvatas issaugoja ir toliau. Taigi, kodel mes savo mokesciu dalimi turesime dengti kitu zmoniu, pasiemusiu anksciau paskolas, mokesciu susigrazinima? Kodel sudaromos nelygios salygos: mokedami mokescius i biudzeta turesime remti kitus busta pirkusius zmones. Juk mes islaikysim biudzeta kur kas didesniais mokesciais, nei tiek, kas turi tokias pacias paskolas, bet dali mokesciu ir toliau gali susigrazinti. (Dainius K) Apskritai, manau, kad pati mokesčių lengvata, kuri buvo numatyta, ji nepasiteisino iš esmės, ją būtina buvo panaikinti. Pasakyčiau daugiau, kad ji buvo viena iš NT burbulo priežasčių. Anksčiau paėmusiems paskolas lengvatos taip pat buvo sumažintos, tačiau jie turėjo tam tikrus lūkesčius, kurių nepaisayti būtų taip pat neteisinga.

Ar verta palaikyti įmones ar bankus kurie susiduria su finansiniais sunkumais? rinkos dėsniai gi teigia kad neefektyvi veikla nėra reikalinga. (Nikas) Manau, kad verta palaikyti tuos, kurie susiduria su laikinais sunkumais, atsiradusiais dėl to, kad pati krizė yra daug gilesnė, nei buvo galima tikėtis. Be abejo, tie verslai, kurie atsirado tik dėl "pigių pinigų", neskyrė dėmesio efektyvumo didinimui, dabar gali susidurti su bankroto grėsme arba turi labai staigiai pakeisti kryptį.

Ministre, Norėdamas palaikyti šią tikrai labai kompetetingų ministrų vyriausybę, tikrai nenorėčiau, kad ji sugriūtų. Visgi, šis sunkus metas yra visiems sunkus, ir ministerijų darbuotojų atlyginimai turėtų būti mažinami taip pat kaip ir verslo 15-50 proc. Dėl smulkių įmonių, taip pat, individualių apmokestinimo, ar nemanote, kad bent iš dalies reikėtų dabar jau palengvinti tokių įmonių apmokestinimą, dalinai sumažinant mokesčius? (Martynas) Dėl pirmos klausimo dalies; tas dabar ir daroma. Dabar pateiktame biudžete yra numatyta mažinti daugiau uždirbančių darbuotojų atlyginimus. O daugiausiai uždirbančiųjų valstybės tarnyboje, politikų, teisėjų, prokurorų ir kt. yra apie 12%. Taip pat mažinami ir institucijų darbo užmokesčių fondai. Tai privers institucijas ieškoti kelių, kaip padidinti savo darbo efektyvumą. Dėl antros dalies: šiuo metu tiek IĮ, tiek individualiai veiklai galioja pereinamieji laikotarpiai, kai "Sodros" įmokų tarifai yra mažesni už standartinius, taigi, turime laiko apsvarstyti apmokestinimo proporcijas tarp įvairių veiklos formų. Sutinku, kad tarp skirtingų ūkio subjekto veiklos formų neturėtų būti apmokestinimo diskriminacijos.

1. kam reikalingas stiprus/stabilus litas, jei zlugs visa ekonomika? (andrius) Stabilus litas pirmiausiai reikalingas mūsų šalies gyventojams. Kadangi taip jau susiklostė, kad didelė dalis tiek gyventojų, tiek įmonių paskolų yra paimta eurais, lito nuvertėjimas suduotų jiems labai skaudų smūgį. Lito stabilumą kaip inkarą turime jau daugelį metų, išgyvenome ir bankų krizę 1995 m., Rusijos krizę 1999 m., ir daug geresnis kelias yra mažinti sąnaudas, didinti darbo našumą, tokiu būdu palaikyti konkurencingumą tarptautinėje rinkoje, o ne eiti tarsi lengvesniu keliu. Ilgalaikėje perspektyvoje toks kelias duos daug daugiau naudos.

Mieli skaitytojai, pirmiausiai norėčiau padėkoti už įdomius ir labai įvairius klausimus. Tikiuosi, kad mano atsakymai jūsų nenuliūdino. Esu pasirengęs bendrauti ir bendradarbiauti, nes išėjimas iš šitos sunkios padėties yra visų mūsų bendras reikalas. Ir nenukabinkite nosies. Krizė yra ir galimybių metas. Taip kad pasistenkime jas išnaudoti. (Algirdas Šemeta)  

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau