Interviu su Rimantu Žyliumi

Publikuota: 2009-03-26
Atnaujinta 2015-06-08 17:41

VZ.LT redakcijoje viešėjo ir į portalo lankytojų klausimus apie Ekonomikos skatinimo planą atsakė ūkio viceministras Rimantas Žylius. Interviu baigtas.

Ar Ekonomikos skatinimo planas palies tik egzistuojancias imones? ar bus galima tiketis paramos ir naujai kuriamam verslui, jei taip tai kokiu pavidalu? (Mindaugas) Verslo kreditavimo galimybių išplėtimo dalyje turime keletą priemonių, kurios skirtos būtent pradedančiam verslui, tiek ir mikrokreditus ir rizikos kapitalą. Mikrokreditai bus pasiekiami per bankus nuo balandžio pradžios, nuo gegužės ir rizikos kapitalas. 

Taip pat Ūkio ministerija pradedančiom įmonėm rengia supaprastinto UAB steigimo ir valdymo paketą bei mokestinius kreditus, kurie didele dalimi atidės mokesčių mokėjimą pradedančioms įmonėms.

Kodėl didžioji ekonomikos skatinimo plano dalis nukreipta į nekilnojamąjį turtą: namu renovaciją, soc. būsto statybą/pirkimą ir pan? Ar manot, kad yra tikslinga skatinti tą sektorių (NT), kuris daugumos nuomone visdar yra su labai didelėmis kainomis? Kodėl apleidžiama Lietuvos infrastruktūra: keliai - juk suprastėjus keliams, sumažės tranzitas per LT teritoriją, vėliau reikės skirti kelis ar keliariopai didesnes lėšas? (KitasTomas) Norėčiau pataisyti, kad minima Ekonomikos skatinimo plano dalis yra nukreipta į energetinio pastatų efektyvumo didinimą, o ne į NT. Šiuo projektu Lietuva sumažins savo priklausomybę nuo importuojamų energetikos šaltinių, o statybos pramonė yra tik projekto įgyvendintojas. Per pačią projekto struktūrą užtikrinsime, kad tiek darbai, tiek medžiagos būtų perkamos ne 2008 m. kainomis, o krizę sumažėjusiomis kainomis.

Kelių infrastruktūros finansavimas nėra alternatyva energetinio efektyvumo didnimo programai. Pinigai nėra atimami iš kelių infrastruktūros ir perkeliami į statybas. Tam energetiniam pastatų efektyvuimui mes naudojama tikslines ES Struktūrinių fondų lėšas, kurios negali būti napanudotos niekam kitam. 

Gerb Viceministre, kokia Jusu nuomone del IT paslaugu iskelimo valstybiniame sektoriuje? (Donatas) IT sektorius šiandien turi puikią progą parodyti, kad IT sugeba sutaupyti, didinti efektyvumą. Ekonomikos skatinimo plane IT nėra specialiai išskirtas, tačiau ir Ūkio ministerija, ir, tikiu, bet kuri kita ministerija, sugebės finansuoti IT projektus su užtikrintu atsipirkimu. Valstybei šiandien reikia pinigų, reikia sutaupyti, tad IT turi išskirtinę progą.  

gerb. Ministre, kokias formas ir kur reikia ieskoti informacijos norint teikti paraiskas lesoms isisavinti, ar sis isisavinimas bus panasus pagal procedura i ZUM vykdoma zemes ukio skatinimo programa 2007-2013 (Tadas) Ekonomikos skatinimo plane yra numatytos kreditavimo, o ne subsidijavimo priemonės. Todėl lėšų negalėsite įsisavinti, o galėsite jas pasiskolinti. Šią savaitę bus atrinkti bankai, kurie teiks įmonėms mikro kreditus, į juos turėsite ir kreiptis prašydami paskolos. Balandį ir gegužę skelbsime apie kitas kreditavimo priemones, kurios taip pat bus skirstomos per bankus.

Sveiki, butu idomu suzinoti, nuo kada prades veikti naujas pastatu renovavimo modelis? Ir kada planuojate, jog jis issisuks visu pajegumu? (Kestas) Mano vertinimu, daugiabučių renovavimo modelis dar nėra išbaigtas, ir nesiimčiau prognozuoti, kada jis pradės veikti. Jame būtina suderinti gyventojų, projektų įgyvendintojų ir bankų interesus bei valstybės išgales prisidėti.

Ūkio ministerija vykdo viešųjų pastatų (mokyklų, ligoninių, darželių) renovacijos projektą, kurio vertė - 1 - 1,5 mlrd. Lt., kurio įsibėgėjimo mes tikimės vasaros pradžioje.

1. Ar zadama idiegti elektronine statybos dokumentu tvarkymo sistema? 2. Ar buvo nors karta Lietuvoje atvejis, kad tik idiegus nauja elektronine sistema nereiketu jos perdaryti is naujo? Kaip kad su nauja notaru sistema - vieni sako, kad ji veikia taip, kaip mes ir norejome, kai tuo tarpu kiti skundziasi, kad jos praktiskai negalima naudoti :) (Kestas) Šis klausimas skirtas Aplinkos ministerijai, bet ūkio ministro vadovaujama Saulėtekio komisija, kurios vienas prioritetinių klausimų yra teritorijų planavimas, sieks, kad šita sistema veiktų. 

Laba diena viceministre, norėjau paklausti ar finansų ministerija yra apskaičiavusi, kokį tiesioginį poveikį procentaliai nuo BVP ekonomikos skatinimo planas suteiks? Ar svarstytos ir kitos alternatyvos (ne vien NT sektorius) į ką investuoti ES fondų paramos lėšas? (Matas) Mūsų vertinimu, 1 mlrd. Lt išleistų Ekonomikos skatinimo plano lėšų, per kartotinius efektus padidina BVP daugiau nei 1%. Krizės laiku patikimų įtakos modelių vargu ar gali būti, nes labai didelį vaidmenį vaidina sukuriami rinkos lūkesčiai.

Į NT sektorių yra paleidžiamos tik tikslinės urbanistinei plėtrai skirtos lėšos. Kitos Struktūrinių fondų lėšos naudojamos verslo kreditavimui bei jau numatytiems projektams.  

Sveiki, pagal ka bus parenkami namai renovavimui: kazkas atsakingas spres, ar reikes teikti paraiskas? (Danas) Daugiau detalių pateiks Aplinkos ministerija, kuri tiesiogiai kuruoja daugiabučių  energetinio efektyvumo didinimo projektą. Kiek man žinoma, reikės teikti paraiškas.

Ar pavyks tuos ekonomikai skatinti (namų renovacijai)surastus pinigus įsiūlyti nustekentiems gyventojams ir vėl su tų pačių bankų pagalba ? O kol pinigai bus ''įsukti''norinčių renovuotis dar sumažės !Ar numatėte kaip tai vyks realiai, ne teoriškai? (Liudas) Mano nuomone, jei daugiabučių renovavimui gyventojas turės užstatyti būstą, šis modelis tiesiog neveiks. Modelis gali veikti tik tuo atveju, jeigu galėsime akivaizdžiai parodyti, jog gyventojas nerizikuoja savo turtu, o po renovacijos jo išlaidos šildymui bus mažesnės nei nerenovuotame name. Bankai renovacijos finansavimui bus būtini, tačiau jų interesas neturi pažeisti gyventojų interesų krizės metu taupyti ir nerizikuoti savo turtu. Tik toks modelis veiks praktiškai.

Gerb. Viceministre, ar galetumete siek tiek atskleisti Ukio ministerijos planus, susijusius su informaciniu technologiju(ne telekomunikaciju) sakos vystymu Lietuvoje (Kazimieras) Ūkio ministerija turi du planus IT atžvilgiu:
1. Mes laukiame IT sektoriaus pasiūlymų kaip investicijos į IT gali atsipirkti nedelsiant - per 6-12 mėn. 2. Mes manome, kad tinkamai įgyvendinant elektroninės valdžios projektus (užtikrinant verslui prieigą prie valstybinio sektoriaus informacijos ir sistemų bei leidžiant komerciškai juos panaudoti) mes galime paskatinti IT rinkos plėtrą, kuri išvirs į daugiau elektroninių paslaugų gyventojams ir verslui, pajamas IT sektoriui bei sukurs šio sektoriaus komptencijas tinkamas eksportui.

Kaip apsaugoti skatinimo plano lesas nuo nusedimo bankuose ir pavirtimo paprastomis palukanomis probleminiu paskolu aptarnavimui? (Kaip) Ekonomikos skatinimo pinigai yra skirti verslo finansavimui, o ne bankų problemų sprendimui. Į sutartis su bankais mes stengiamės įdėti saugiklius, kurie tuirėtų neleisti bankams pasinaudoti šiais pinigais. Tačiau aš asmeniškai netikiu galimybe sudaryti idealią sutartį. Todėl mes kalbamės su bankais, siekdami jų partneriško požiūrio. Bankai turi dideles galias rinkoje ir turi prisiimti atitinkamą atsakomybę. Tad mes turime džentelmeniškus susitarimus, o jei jų bus nesilaikoma tai ir visuomenė, ir valstybė turi savo įtakos priemones.  

Galbut skatinimo plano pinigai duotu didesni efekta paprasciausiai juos isdalinus visiems Lietuvos zmonems lietuviskoms prekems nupirkti? (Galbut) Nemanau, kad tai techniškai įmanoma. Dar kartą noriu pabrėžti, kad Ekonomikos skatinimo plano pinigai yra Struktūrinių fondų tikslinės lėšos, mes jų negalime panaudoti nei valstybės biudžetui finansuoti, nei išdalinti gyventojams. Kaip sudėliota minėtame plane,  šios lėšos skiriamos verslo kreditavimui ir urbanistinės plėtros projektams.

Laba diena Turiu konkreciu klausimu: 1) Kaip jus manote ar lesos skirtos ekonomikai skatinti bus efektyviai isisavintos salies ukio, leidziant jomis disponuoti bankams ? Gal vertetu sukurti institucija kuri butu atsakinga uz efektyvu siu lesu paskirstyma, t.y. sukurti sistema kuri racionaliausiu budu paskirstytu vyriausybines lesas ir prisidetu prie salies ekonomikos gelbejimo. 2) Ar jus nemanote, kad ekonomikos skatinimo planas turi nemazai trukumu ir kai kuriu veiksmu norint operatyviai gelbeti salies ekonomika reiketu imtis zymiai greiciau negu tai numatyta plane ? 3) Kaip jus manote ar padarius skolinima salies ukiui labiau priimtina, atliekant tai ne per bankus o per sukurta tiesiogiai tam skirta institucija, ribojant banku pelnus, tai netaptu vienu is perspektyviausiu budu skatinti salies uki ? Lauksiu atsakymo Pagarbiai Jurijus1985 (Jurijus1985) 1. Manau, kad pinigų paleidimas į rinką per egzistuojančius bankus yra vienintelis racionalus būdas. Neturime nei pakankamai laiko, nei argumentų tam, kad būtų steigiamas valstybinis bankas. O kito būdo skirstyti kreditus, tiesiog nėra. Tai, ką mes turime užtikrinti, kad bankai lėšas paleistų į rinką, o ne spręstu jomis savo problemas.

2. Aš manau, kad plano pagrindinis trūkumas yra įgyvendinimo laikas. Aš norėčiau, kad jis būtų įgyvendinamas gerokai greičiau, tačiau valstybės valdymo mechanizmas, kaip ir bet kuri mašina, turi savo maksimalų greitį.

kaip skatinsite smulkų verslą regionuose? Kokia verslo informacijos centru ateitis? (VERSLININKĖ iš Kėdainių) Ūkio ministerija yra numačiusi reformuoti Lietuvos ekonominės plėtros agentūrą ir verslo skatinimo įstaigas regionuose į "Enterprise Lithuania". Tai įstaiga, kuri rūpinsis pagalba verslui nuo jo pradžios, padės jam bręsti ir augti bei išeiti į eksporto rinkas.  Mes numatome, kad Verslo informacijos centrai, jei sutiks atitinkamos savivaldybės - dalininkai, įeis į minėtos įstaigos sudėtį.

Priemonei „Mažų kreditų teikimas – 1 etapas“ skiriama 20 mln. Lt Lietuvos valstybės biudžeto asignavimų. Maksimali mažo kredito suma – 175 000 Lt. Maži kreditai galės būti teikiami investicijoms arba apyvartiniam kapitalui finansuoti. Mažų kreditų išskolinimo įmonėms terminas – 10 savaičių. Verslo informacijos centruose yra apsilankę daug verslininkų, kurie klausia, kodėl terminas – tik 10 savaičių? Ar konkursą laimėję bankai galės išskolinti lėšas ilgesniam terminui? Visi žino, kad mokėjimai stringa, vėluoja. Jei mažų kreditų paskirtis – apyvartinės lėšos, juo labiau investicijos, kodėl terminas toks trumpas? (Utenos verslo informacijos centras) Mes turime omenyje "išskolinimą" tai laiką, per kurį bankas turės šiuos pinigus paleisti į rinką. Kiek žinau numatome, kad įmonėms mikrokreditai bus skolinami iki dvejų metų terminui.

Verslo informacijos centrai padeda verslininkams sužinoti apie vykstančius kvietimus teikti paraiškas paramai gauti. Centruose apsilankę verslininkai dažnai sako, kad norėtų dalyvauti kvietimuose, bet nuo kvietimo skelbimo datos iki paraiškos priėmimo pabaigos nėra pakankamai laiko kokybiškai paraiškai paruošti. Sako, kad labai padėtų, jei LVPA, Ūkio ministerija iš anksto paskelbtų apytikslią numatytą kvietimo skelbimo datą. Pavyzdžiui, kodėl iki šiol nėra informacijos apie numatytas priemonių „Naujos galimybės“ ir „Lyderis LT“ skelbimo datas? Kodėl Ūkio ministerija, LVPA neorganizuoja informacinių renginių apie paramos priemones gerokai iki kvietimo skelbimo? (Projektų administratorius) Mano nuomone, esama kvietimų sistema yra ne racionali. Mes numatome apie būsimus kvietimus informuoti iš anksto, o ten kur galima, pereiti prie nuolatinių kvietimų sistemos. Pagal ją kvietimas yra atidarytas be pabaigos datos iki pasibaigia pinigai šiai priemonei. O įmonės gali pateikti kvietimus joms patogiu laiku.

Panevėžio miestas ir jo rajonas neturi nė vienos ŪM tinklo įstaigos.Abiejų teritorijų svv atstovams paslaugas suteikia Panevėžio verslo konsultacinis centras. Ar gali mūsų miesto ir rajono verslininkai tikėtis lengvatinių paslaugų su ŪM pagalba, jei ji nėra šios viešos įstaigos dalininkė? (Akvilė Ramanauskienė) Ekonomikos skatinimo plano priemonės nepriklauso nuo regionų. Tad visomis jomis galėsite pasinaudoti. O apie aktyvesnę ŪM veiklą Jūsų regione, tikiu, kad išgirsite po "Enterprise Lithuania" įkūrimo vasarą.

Sveiki, gal galite pasakyti, kokios pagrindinės rizikos yra susijusios su plano įgyvendinimu? (diskursas) Manau, didžiausia rizika yra įgyvendinimas - "vizija be įgyvendinimo yra haliucinacija". Valstybės aparatas nėra pritaikytas didelio kiekio greitų priemonių įgyvendinimui, o šio plano sėkmė labai priklauso būtent nuo laiko. Todėl mūsų sėkmė itin priklauso nuo ministrų skiriamų prioritetų planui bei valstybės tarnautojų jos svarbos supratimo. Šiandien kalbos apie biurokratijos naikinimą ir valstybės tarnybos darbuotojų atlyginimų mažinimą, manau, daug kam atima entuziazmą. Tad plano įgyvendinimo sėkmė didele dalimi priklauso nuo to, ar politikams ir valstybės tarnautojams pavyks atrasti savyje jėgų padaryti tai, kas būtina.  

laba diena, Jūsų nuomone, galbūt būtų tikslinga ekonomikos skatinimo planus derinti kelioms valstybėms iš karto? galbūt kuriant dabartinį ir buvo derinta, pvz, su Latvija? viena pagrindinių eksporto partnerių visgi (kaimynai) Mes nederiname savo ekonomikos skatinimo plano nei su viena valstybe. Mes atsižvelgiame į mūsų kaimynių padėtį, eksporto rinkų situaciją, bet planų nederinam.

Ar nebutu valstybei naudingiau numesti skolu maisa nuo kupros paskelbus defolta ir pradeti ekonomikos pertvarkyma nuo nulio t.y. be skolu nastos ? (Eugenijus) Manau, kad jokiu būdu ne. Tokiu atveju mes pradėtume ne nuo nulio, o nuo žlugusios valstybės startinės pozicijos. Asmeniškai nenoriu būti žlugusioje valstybėje.

Gerb. Viceministre, Koks numatomas maksimalus dydis apyvartinių lėšų paskoloms, koks numatomas maksimalus šios paskolos terminas grąžinimui? Ar apyvartinių lėšų paskolų suteikimą kontroliuos finansiniai tarpininkai? Kokie numatyti kriterijai finansavimui gauti? (Jūratė) Visos paskolos bus teikiamos per bankus. Dėl visų reikalavimų siūlau kalbėtis su bankais, kurie bus atrinkti ir paskelbti kitą savaitę - mikrokreditams, gegužę - rizikos kapitalui ir kitiems kreditams.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau