Interviu su Gintautu Mažeika II

Publikuota: 2009-03-25
Atnaujinta 2015-06-08 17:41

VZ.LT redakcijoje lankėsi ir į portalo lankytojų klausimus atsakinėjo atsistatydinantis AB LEO LT vadovas Gintautas Mažeika. Interviu baigtas.

Sveiki,kodel leo.lt nesuperka RST ir LE akciju,man jau atrodo ,kak isvis neispirks. Nes mulkina tik akcininkus ir daugiau nieko nedaro. Aciu. (Vitalijus)  LEO LT neturi prievolės supirkti šių bendrovių akcijas. Tačiau šis klausimas periodiškai yra aptariamas LEO LT valdyboje. Nors žadėjau, kad šį klausimą išpręsime pirmąjį 2009 m. ketvirtį, bet dėl vykstančių politinių peripetijų jo svarstymas atidėtas iki naujos LEO LT vadovybės suformavimo.

I "Darbo birza" stosite? (Vytautas) Manau, kad man nereikės to daryti. Bent jau artimiausiu metu nežadu. Jau dabar turiu kelis darbo pasiūlymus.

Laba diena p. Gintautai, Norėjau pasidomėti ką planuojate veikti atsistatydinęs iš užimamų pareigų? Kokia Jūsų darbo patirtis (trumpai). Kaip su Jumis galima susisiekti ir pasiūlyti darbą? (Saulius) Labai stipriai negalvojau, ką veiksiu. Viena aišku, kads bent mėnesį pailsėsiu. Noriu daugiau laiko skirti šeimai, ypatingai savo dviem sūnums, atiduoti jiems duoklę, ko negalėjau anksčiau dėl užimtumo. Na, ir manau, kad neištversiu ilgai be darbo. Arba turėsiu tuo metu tinkamus pasiūlymus ir priimsiu, arba pradėsiu ieškoti darbo.

Sveiki, norėčiau pasidomėti, ar ne viena iš Jūsų pasitraukimo priežasčių nėra nebetikėjimas LEO LT projektu. Kokia Jūsų asmeninė nuomonė dėl šio projekto perspektyvos. Dėkoju už atsakymą. (Arnas) Prieš tapdamas LEO LT vadovu, aš labai tikėjau strateginių energetikos projektų svarba ir būtinimu Lietuvai. Ir dabar išeinant mano tikėjimas nepasikeitė. Ir toliau manau, kad šie projektai labai reikalingi. Tik kartoju, kad esant dabartinei politinei aplinkai, kai politikai viešai demonstruoja nepasitikėjimą LEO LT, priešina su visuomene, menkina partnerių pasitikėjimą mumis, tokiomis sąlygomis toliau efektycviai dirbti nematau galimybių. Kaip ne kartą esu sakęs, manau, kad tokio masto projektai kaip atominė elektrinė be politikų palaikymo, visuomenės palaikymo nepadaromi.  Manau, kad esama padėtis neišvengiamai turi pasikeisti. Galbūt mano išėjimas atkreips dėmesį į tą problemą. LEO LT projektu tikiu.

Kaip jums negėda pradirbus LEO LT 5 mėnesius imti 240.000 išeitinę kompensaciją, kaip išeinate savo noru? (Erika) Pareikšdamas apie savo atsistatydinimą, apie kompensaciją negalvojau. Tai buvo antraeilis dalykas. Ir to negalima vadinti kompensacija. Tai yra  užmokestis už nekonkuravimą: mano darbo sutartyje yra numatyta, kad dvejus metus po jos nutraukimo aš negalėsiu dirbti elektros energetikos įmonėse tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Tai - normali praktika pažangiose įmonėse. Įsivaizduokite, kas būtų, jeigu LEO LT vadovas vykdęs tokios didelės svarbos energetinius projektus, kurie tiesiogiai siejasi su Lietuvos energetine nepriklausomybe, įsidarbintų pvz. Rusijos, Baltarusijos, kitos, kad ir Vakarų Europos valstybės, elektros energetikos bendrovėje. Už tą laikotarpį, kurį vadovas negali dirbti, sumokama. Tačiau, kilus visuomenės nepasitenkinimui, atsiradus tam tikroms spekuliacijoms, kad galbūt mano atsistatydinimas susijęs su pasipelnymo tikslais, aš kompensacijos atsisakiau.  Tačiau aš labai aiškiai pabrėžiu, kad nekonkuravimo sąlygos, nepaisant to, vienasameniškai laikysiuos, nedirbsiu 2 metusm elektros energetikos įmonėse nei Lietuvoje, nei užsienyje.

Ponas Gintautai, Ka veiksite toliau? Kokia veikla uzsiimsite? (Martynas) Kaip jau minėjau, mano profesinė svajonė buvo tapti geru vadybininku ir todėl aš ieškosiu vadovo darbo didelėje, galbūt turinčioje didelių problemų, bendrovėje. Neatmetu galimybės užsiimti nuosavu verslu.

Gintautai, ar planuojate grįžti į draudimo verslą? (Analitikas Infliacijus) Šiuo metu tikrai aš nieko neplanuoju.

Kokias klaidas jusu manymu padarete per siuos penkis menesius dirbdamas LEO LT vadovu? (skaitytojas) Iš tiesų vertinti savo klaidas yra pakankamai sudėtinga. Daug geriau, kai tave vertina kiti. Nemanau, kad pats sprendimas priimti pasiūlymą vadovauti LEO LT buvo klaida. Net jeigu reikėtų tą sprendimą pakartoti, žinant kuo tai baigsis, aš padaryčiau tą patį. Nes aš drąsiai žiūrėdamas į akis galiu pasakyti, kad nieko blogo tikrai nepadariau. Labai daug ir intensyviai dirbau, siekdamas gražių tikslų, kuriais tikėjau ir tikiu. O jei ir padariau kokių klaidų, nemanau, kad jos buvo labai reikšmingos. O klysti yra žmogiška.

Gal galite trumpai ir aiskiai isdestyti, ka konkreciai nuveikete leo. (Ramunas) Nesuprantu, kodėl bandoma aiškinti, kad LEO LT nieko gero nepadarė įgyvendindama jai iškeltus strateginius tikslus: siekiant užtikrinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę pastatyti naują atominę elektrinę, nutiesti elektros tiltus į Švediją ir Lenkiją, užtikrinti šių projektų finansavimą. Labai aiškiai noriu pasakyti, kad pasirengimas naujos atominės statybai vyksta pilnu tempu ir tiksliai pagal grafiką. Jau užbaigtras ir kitą savaitę turi būti patvirtintas esminis naujos atominės dokumentas - poveikio aplinkai vertinimas, be kurio teigiamų išvadų naujos atominės elektrinės statyba negalima. Šiuo metu į pabaigą eina kita unikali transporto studija, statant naują AE, teks atlikti beprecedentį Lietuvoje ypatingai stambių gabaritų krovinių AE įrangos transportavimą. Turėsime per visą šalį nuo Klaipėdos iki Visagino atvežti krovinius sveriančius ir 200 t. To niekas iki šiol nei Lietuvoje nei mūsų regione nėra daręs. Šalia to vykdomi daugelis kitų darbu, pvz, naujos atominės elektrinės teritorijos planavimo, atitinkamos infrastruktūros parinkimo, vykdomi Drūkšių ežero hidrologiniai tyrimai, pradedami geologiniai, geodeziniai, seisminio poveikio tyrimai ir t.t. Be visų šių darbu AE negali būti pradėta statyti. Tačiau tų darbų rezultatai nėra labai aiškiai matomi. Galbūt buvo suformuoti nevisiškai pagrįsti visuomenės lūkesčiai LEO LT atžvilgiu, manant, kad po LEO LT įsteigimo nedelsiant bus pradėti realūs AE statybos darbai. Yra pilnai pasiruošta jungties į Švediją tiesimui, tik reikalingas politinis susitarimas tarp Lietuvos-Latvijos-Švedijos vyriausybių ir LEO LT jau kitą dieną gali pradėti tiesimo darbus. Taip pat tam projektui yra užtikrintas finansavimas: LEO LT savo sąskaitose turi iš AB VST gautus dividendus ir šiandien bendrovė yra pajėgi pasiskolinti iki 4 mlrd. Lt, vyksta reguliarūs susitikimai su bankais. Elektros jungties su Lenkija parengiamieji darbai vyksta pagal grafiką. Mano nuveiktas milžiniškas darbas efektyvinant buvusių valstybinių įmonių Rytu skirstomieji tinklai, AB "Lietuvos energija" veiklą, efektyvinant ir skaidrinant pirkimus, suformuotos pažangios bendrovių valdybos, pakeistos valdymo struktūros. Iš neskaidrių neefektyvių valstybinių įmonių jos tampa šiuolaikiškomis pažangiomis bendrovėmis. Aš tuo didžiuojuosi. Įgyvendinti negįžtami pokyčiai.      

Ačiū, kad sutinkate viešai kalbėti, nors to daryti dabar jau neprivalote. Gal galite atvirai paaiškinti, kas iš politikų konkrečiai jus spaudė ir ko konkrečiai norėjo. Sekmokas sakė, kad turėsite apmokyti savo įpėdinį, tai kaip manote, ką ministras skirs kitu LEO LT vadovu? (Remigijus) Tiesioginio spaudimo ar užuominų dėl atsistatydinimo aš negavau.

Ar sutinkate su lietuvių liaudies patarle: "Pagal batus sutinka, pagal protą palydi ?" (Juozas) Taip.

Sveiki, noreciau paklausti kodel Jusu manymu sio projekto daliniku buvo pasirinkta VP grupe, o vieso konkurso skelbiama nebuvo?Aciu uz atsakyma (Tomas) LEO LT steigime aš nedalyvavau, tuo metu dirbau kitoje įmonėje ir LEO LT reikalais domėjausi tiek pat, kiek tikriausiai ir jūs. VP GRUPĖ buvo pasirinkta, mano supratimu, kaip AB VST savininkė, įnešant VST akcijas. Toks modelis pilnai galimas ir jis yra logiškai paaiškinamas.

Labas. Ar išeidami iš prieš tai buvusių darboviečių gavote išeitines išmokas. Gal tą praktiką radote atėję dirbti tik į LeoLT(pirmi tai padarė D.Šulga ir S.Spėčius). Ačiū (Kestas) Pereidamas iš AB Rytų skirstomieji tinklai į LEO LT nieko negavau. Išeidamas iš kitų bendrovių esu gavęs kompensacijų už nekonkuravimą, nes versle tai yra normali praktika.

sveiki, Jūsų numone, kaip galima pagerinti LEO LT įvaizdį visuomenėje? (nulis) Visą tą laiką, kurį dirbau LEO LT, aš ypatingai didelį dėmesį skyriau LEO LT įvaizdžio gerinimui, atvirai bendraudamas su visuomene, nuoširdžiai atsakinėdamas net ir į pačius nepatogiausius klausimus. Esu tikras, kad nė apie vieną verslo bendrovę šiandien Lietuvoje nėra tiek daug žinoma, kaip apie LEO LT. Jau nekalbu apie valstybės valdomas įmones - ten uždara visuomenei sistema. Tačiau turiu pripažinti, kad išspręsti reputacijos ir visuomenės pasitikėjimo problemos man nepavyko dėl politikų priešiškumo mūsų bendrovės atžvilgiu, kad ir ką mes darytume, viskas buvo sutinkama su tam tikra doze priešiškumo ir nepasitikėjimo. Ir tai neigiamai veikia visuomenę.

ką apie dabartinę padėtį LEO LT kalba užsienio partneriai - Latvija, Estija, Lenkija? (foreign) Sako, kad kol kas jie nelabai supranta, kas šiuo metu vyksta Lietuvos elektros energetikoje.

tikėtina, per šiuos mėnėsius nemažai sužinojote apie Lietuvos aprūpinimą elektros energija. ar jau dabar galima garantuoti, kad 2010 m. jos turėsime pakankamai? kaip suprantu, sutarčių dar nėra (įdomumas) Elektros energijos 2010 m. tikrai turėsime pakankamai. Klausimas yra tiktai jos kaina. Kaina, be abejo, kils. Konkrečiai kiek - negaliu atsakyti, nes tai tiesiogiai priklausys nuo tuo metu būsiančios dujų kainos. LEO LT darė ir daro viską, kad elektros energijos perdavimo ir skirstymo kaina nedidėtų arba didėtų kuo mažiau. Vien tik šiais metais LEO LT grupė yra išsikėlusi uždavinį administracines sąnaudas sumažinti 80 mln. Lt (15%). Tai yra labai ambicingas,  bet esu tikras, pasiekiamas uždavinys.

Gerb. p. Mažeika, paprognozuokite, prašau, kas būtų, jei LEO LT būtų išformuota? (forekastas) Aš netikiu, kad gali būti padarytas toks neatsakingas sprendimas, kadangi alternatyvos LEO LT šiandien nėra ir niekas nesiūlo. Konstitucinis Teismas nurodė tam tikrus LEO LT sukūrimo trūkumus, kuriuos pašalinus ir politikams prisiėmus atsakomybę už LEO LT veiklą ši bendrovė, esu tikras, gali labai efektyviai veikti.

Jūsų nuomone, ar LEO vadovas turėtų uždirbti daugiau nei prezidentas? aš suprantu, kad valdo milžiniškus pinigus, bet pvz prezidentas ar premjeras valdo valstybę, kur dar didesni pinigai (Ridas) Manau, kad atsižvelgiant į LEO LT vykdomų projektų mastą, sudėtingumą, svarbą valstybei, bendrovei turi vadovauti pats geriausias vadybininkas, kokį tik galima pasamdyti. Jeigu aš toks nesu, tai reikia tokį surasti. Atlyginimus nustato darbo rinka. Kiek uždirba didžiųjų pažangių Lietuvos įmonių vadovai, informaciją galima rasti spaudoje. Nemanau, kad teisinga yra lyginti politikų ir verslo įmonių vadovų atlyginimus. Atlyginimų skirtumas tarp politinių ir verslo vadovų yra milžiniškas visame pasaulyje. Pvz., palyginkime JAV prezidento ir didžiųjų korporacijų vadovų atlyginimus.

Sveiki, apie ką svajojote pradėdamas savo karjerą ir kokia gyvenimo svajonė atvedė Jus iki dabarties? (Edmundas) Pradėdamas savo karjerą svajojau tapti geru vadybininku. O ar aš juo tapau, spręskite jūs. Taip pat aš visada labai stengiausi bet kurioje padėtyje išlikti pačiu savimi. Drįstu teigti, kad taip ir yra.

Kas tokio baisaus nutiktu jeigu neuzdaritume atomine ? (qwert) Manau, kad tai sunkiai įmanoma, kadangi atominės elektrinės uždarymas buvo mūsų "bilietas" stojant į ES.

Atsistatydina LEO LT prezidentas ir stebėtojų tarybos pirmininkas Julius Niedvaras. Ar žinojote apie tokį jo sprendimą? Ką tai reiškia LEO LT? Galbūt žinote, kokios priežastys lėmė tokį p. Niedvaro sprendimą? (naujienos) Apie savo atsistatydinimą p., Niedvaras mane informavo prieš 2 valandas. Manau, kad LEO LT praranda labai patyrusį, sąžiningą ir nusipelniusį žmogų. Man iš tiesų labai gaila, kad tai vyksta. Apie priežastis p. Niedvaras manęs neinformavo. Tačiau manau, mes galime pabandyti atspėti.

ar nemanote kad is projektas Lietuvai apskritai nereikalingas ir per didelis, o energetinė nepriklausomybė yra neįgyvendinama ? Gal tiesiog paprasčiau pirkti elektrą iš Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos ? (Antanas) Šis projektas turi dvi puses: ekonominę ir politinę. Ekonomiškai mes turime parinkti tokį atominės elektrinės verslo modelį, kuris būtų pats naudingiausias Lietuvai. Ir LEO LT vadovybei tai yra esminis šiandienos uždavinys. Tačiau mes neturime užmiršti ir Lietuvos energetinės nepriklausomybės. Nes uždarius IAE, didžioji dalis Lietuvoje pagaminamos elektros energijos bus gamunama rusiškų dujų pagrindu. Kalbant apie elektros energijos importą, kol neturime jungčių su Vakarų valstybėmis, kad ir kaip mums tai patiktų ar nepatiktų, pagrindiniu importo šaltiniu išlieka Rusija. Taigi, priklausomybė nuo Rusijos kol kas yra labai didelė.

Mieli skaitytojai, su jumis dar bendrausiu 20 minučių. Paskubėkie užduoti dominančius klausimus. (Gintautas Mažeika)  

Kokius mokslus ir kur baigete? (sss) 1992 metais baigiau ekonomiką VU, 2003 m. baigiau vadybą Kauno technologijos universitete, įgijau verslo administravimo magistro laipsnį.

galbūt žinote, ar artimiausiu metu bus dar naujienų apie LEO LT paliekančius aukštus vadovus? (linas) Tikrai nežinau.

Mieli skaitytojai, džiaugiuosi, turėjęs galimybę dar kartą su jumis atvirai pabendrauti. Linkiu jums visokeriopos sėkmės. Jei aš būsiu jums įdomus, prižadu mielai pabendrauti ir ateityje. (Gintautas Mažeika)  

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau