Interviu su Arvydu Sekmoku

Publikuota: 2009-02-25
Atnaujinta 2015-06-08 17:41

VZ.LT redakcijoje lankėsi ir į portalo lankytojų klausimus atsakinėjo energetikos ministras Arvydas Sekmokas. Interviu baigtas.

Kada atsiras galimybe panaikinti energetiku monopoli ir pirkti elektra is keliu tiekeju? Pvz. Airijoje (apie kitas salis nezinau) privatus gyventojas gali rinktis is 3 tiekeju, imones is berods 5, o kainos panasios i lietuviskas, nors jie ir neturi "pigios" atomines elektros. (Algis) Kitais metais iki 50% elektros pirksime rinkoje. Tikslų skaičių dar sunku įvardinti. Planuojame kad dalį iš Estijos, Suomijos ir Rusijos, taip pat, be abejo, iš Lietuvos elektros gamintojų. Rinka liberalizuojama bus palaipsniui, skatinant konkurenciją.

Ar is tiesu Lietuvai reikia atomines elektrines ir kartu prisiimti milziniska ekonomine nasta (skaiciau apie 28 mlrd. Lt kartu su elektros tiltais), bei potencialie gresme avarijos atveju? Ar ne protingiau butu pletoti ivairiapuse energetika, t.y. vejo, saules, bio (kad ir is ukininku gaminamu zilviciu), mazasias atomines jegaines (20 MW), panaudoti esamas duju, mazuto, taip pat supaprastinti elektros pardavima i tinkla, kai gyventojas turintis vejo ar saules generatoriu galetu nereikalinga elektra parduoti ir pan. Tokiu budu nebutume priristi prie vieno monstro ir butume dar energeiskai saugesni. (Algis) Kuo daugiau energijos šaltinių turėsime – tuo geriau, ypač daug dėmesio turėtume skirti vietinei žaliavai ir atsinaujinantiems energijos šaltiniams. Tačiau vienu energijos šaltinių turi būti atominė energetika.

Ger, ministre,ar nevrtėtu visai atsisakyti atomines statymui,jeigu kuriame tiltus, vistome žaliaja energetika... tokiai šaliai turint 3,5 mil gyventuju, kaip geras miestas europoje...taip atsikratitume monopolijos,igautume konkurencija... (arunas) Tada priklausytume nuo tų tiekėjų iš užsienio - Rusijos, Suomijos ir t.t. Todėl geriau turėti savo gaminamos elektros energijos ir ne vieną, o daug įvairiose vietose, kad galėtume rinktis, iš ko pirkti. Tarp lietuvikų gamintojų galėtų būti ir atominė jėgainė, be abejo, nedidelio galingumo. Tokio galingumo, kuris būtų proporcingas Baltijos šalių ekonomikai ir energetikai. Žaliąją energetiką planuojame vystyti, bet žalioji energetika tikrai negalės sukurti tiek energijos, koks poreikis šiandien. Neturime tiek upių ir kalnų, tiek laisvų teritorijų, kur galėtume statyti. Neturime savos nei anglies, nei dujų, nei naftos, todėl turime naudotis visus galimus energijos šaltinius.

Arvydai Sekmokai jeigu nesunku prasau atsakykite i pirmus keturis klausimus trumpai ("taip", "ne", "nezinau". Ir jeigu "taip" tai kada ir kas konkreciai bus daroma?) be demagogiju ir graziu kalbu, tokiu kaip : darysim, stengsimes, ziuresim, svarstysim ir t.t. 1. Ar bus galima atsijungti nuo centralizuoto sildymo? 2. Ar bus panaikintas neteisetas sandoris isteigiant LEO LT iki 2010 m. geguzes menesio? 3. Ar bus supaprastintos salygos imonems norincioms importuoti kura? 4. Ar renovacija neturetu buti pradeta nuo silumos perdavimo trasu (aisku uz silumos tiekejo nuosavas lesas) 5. Kodel Lietuvoje brangsta sildymas kai tuo metu gamtiniu duju kaina nuo 2008 liepos menesio atpigo 70%? (Vitas) - 1. Taip. 2. Dabar bandoma išsiaiškinti, ką pasakė Konstitucinis Teismas ir kaip į tą nutarimą sureaguoti. 3. Taip. Degalus bus galima importuoti per akcinę bendrovę „Klaipėdos nafta“. 4. Energijos taupymas turi apimti ir šilumos trasas. 5. Dėl galiojančių įstatymų, kuriuos keisime ir spausime šilumos kainą žemyn.  

Kas jusu nuomone atsakingas uz Europos duju krize siu metu pradzioje? Ar manote kad situacija skyresi nuo 2006-uju? Ar nemanote kad Ukraina si karta pasirode kaip nepatikima tranzito partnere? (Simon) Už dujų krizę šių metų pradžioje atsakomybė ta, kad turime vieną šaltinį ir tas šaltinis nepatikimas - RUsijos "Gazprom" nėra patikimas. Antra, trūksta solidarumo ES šalyse vienu balsu tvirtai kalbėti su tiekeju ir šalimi, kuri perduoda dujas.

Ar galiu kaimo teritorijoje pasistatyti 10 kw vėjo jėgainę, kokie reikalingi derinimai, ir ar yra remiami kokiais nors fondais panašūs projektai? Ačiū. (Remigijus) - Taip galima. Iki 250 kW galios vėjo elektrines galima statyti visoje Lietuvos teritorijoje. Leidimai jų statybai išduodami ne konkurso būdu. Energetikos ministerijoje reikia gauti leidimą elektros pajėgumų plėtrai, kurie, pateikus atitinkamus dokumentus, yra išduodami vieno langelio principu. Elektros energija pagaminta naudojant atsinaujinančius energijos išteklius yra superkama tarifais didesniais nei vidutinė elektros energijos kaina rinkoje. Šiuo metu vėjo elektrinėms yra nustatytas 0,30 Lt./kWh supirkimo tarifas. Tokius projektus remia viešoji įstaiga „Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas“ (LAAIF). Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ finansuoja iki 250 kW galios vėjo jėgainių statybas ūkininko valdoje. Maksimali paramos suma vienam ūkiui – 40 tūkstančiai eurų.

Gerb. Ministre, Lietuva dujas perka is Rusijos per tarpininkus (Dujotiekana) ir t.t. Uzdarius Ignalinos elektrine, didziausias kruvis teks elektrinemis, kurios sildomos dujomis. Ar įmanoma pirkti dujas be tarpininku ir tokiu budu sumazinti isigijimo sanaudas? (Giedrius) - Dujas, deja, perkame iš vieno šaltinio – Rusijos dujų milžino „Gazprom“. Jeigu santykiuose su „Gazprom“, veiktų rinkos dėsniai, galbūt atsirastų daugiau dujų tiekimo tarpininkų, o konkurencija numuštų kainas. Bet tokia ekonominė logika šiuo atveju negalioja, todėl turime orientuotis į kitas energijos rūšis, ne tik dujas.

Ar bus parengti įstatymo pakeitimai, kad šildymo kaina Lietuvoje galima būtų sumažinti? Ar bus parengtas įstatymas, kad galima būtų atsijungti nuo neefektyvaus lietuviško centrinio šildymo? Pabrėžiu - lietuviškas centrinis šildymas, tai senas tarybinis kolūkinis centrinis šildymas su nauju Vakarų kapitalizmo modeliu, tačiau sunkiai prigyja, nes Lietuvoje korupcija neleidžia efektyviai valdyti šilumos tiekimo verslo. Vartotojai patys nori alternatyviai šildytis savo daugiabučiuose namuose. Pasaulinė tendencija rodo, kad kaina už 1 naftos barelį 2009 m. bus 50 dolerių. Dabar kainuoja panašiai. Tačiau, kaip pastebite, Vilniuje už šildymą reikia mokėti daugiau nei Taline. Vilniuje veikianti "Vilniaus energija" piktnaudžiauja monopolisto padėtimi ir teigia, jog įstatymas neleidžia mažinti kainų. Reikia ne tik įstatymo, o ir tarptautinio audito, kaip jie sugeba taip neefektyviai valdyti tokį pelningą verslą. (Simas) - Taip

ikurta visiskai nauja ministerija.tai gal ruosiates buti pirmas ministras,kuris tikrai kazka nuveiks savo zmoniu labui,skaudziausiu ir brangiausiu jiems klausimu?ar ir toliau,kai visam pasaulyje pinga,pas mus brangs kuras,elektra,dujos,sildymas ir t.t.o jei iskarto zinote neigiama atsakyma,tai kam tada einate i ministrus?aciu (as) - Ministerijos įkūrimas parodė, kad energetika - šios Vyriausybės vienas prioritetų. Pagrindiniai mūsų  tikslai yra vartotojų interesų tenkinimas, energetinis saugumas, jungtys su Vakarų energetikos sistemomis, naujos atominės elektrinės statyba, žalia šviesa atsinaujinantiems energijos šaltiniams. Kryptys aiškios, mes pradedame dirbti. 

1.Kada bus galima paprastai (be teismu) atsijungti nuo centralizuoto šildymo (tuo labiau kai name yra alternatyvus dujinis šildymas)? (Vytas) -Tai neatidėliotinas darbas, kurio imsimės.  

kodel nera galimybiu nuosavame sklype pasistatyti savo vejo jegaine ir atsisakyti rst paslaugu? kokia kw pagamynimo savykaina?kodel skubiai neprimamas istatymas del duju kainos perskaiciavimo kas menesi? (danas) -Energetikos ministerijos kompetencijoje esantys teisės aktai nedraudžia nuosavame sklype statyti vėjo elektrinių. Ribojimai gali būti susiję su teritorijų planavimo dokumentų rengimu, aplinkos apsaugos, sveikatos apsaugos reikalavimais. Elektros skirstomųjų tinklų paslaugos galima atsisakyti sutartyje ar teisės aktuose nustatyta tvarka ir terminais. Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklėse nustatyta, kad vartotojas gali nutraukti sutartį su operatoriumi įspėjęs jį raštu prieš 30 kalendorinių dienų. Šiuo metu tarifai buitiniams vartotojams nekinta vienerius metus, o skirtumas tarp faktinių ir prognozuojamų dujų kainų įvertinamas nustatant naujus tarifus. Dabar yra parengtos ir su Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija suderintos Gamtinių dujų įstatymo pataisos, kurios numato galimybe gamtinių kainą buitiniams vartotojams perskaičiuoti dažniau. Minėtas įstatymo projektas artimiausiu metu bus pateiktas Vyriausybei, o jeigu bus pritarta – tai ir Seimui.

iki šiol dauguma politikų kritikuodavo šilumos monopolijas, bet jokių veiksmų jų veikla kontroliuoti nesiimdavo. Naujoji koalicija taip pat daug žada, bet koalicijos partneriai turi oficialias sąsajas su tomis pačiomis monopolijomis. Kl ar jus tikyte kad situacija keisis? (Rokas) - Turime tai padaryti.

1. Ar realiai padidinsite valstybes itaka energetikoje (taip arba ne)? 2. Ar pastatysite nauja AE (taip arba ne)? Klausimai paprasti, atsakymu irgi noreciau paprastu, nes jau pabodo isvedziojimai. Sekmes darbe! (Gediminas) 1. Taip. 2. Taip

Esu isirenges saules kolektoriu kuris nemazai kainuoja ir aprupina keturiu zmoniu seima karstu vandeniu nuo balandzio iki spalio,bet jokiuose planuose apie pagalba nei zodzio ,o juk tai kaip ir namu apsiltinimas- energetiniu resursu taupymas (Antanas Stoskus) - Prašau pasidalyti patirtimi.

Sveiki pone ministre, 1) kada ir kaip numatoma keisti privalomų Naftos produktų valstybės atsargų (rezervo) kaupimo bei saugojimo tvarką? Ar svarstoma galimybė pasinaudoti Estijos pavyzdžiu, kai pakanka už importuoto produkto toną valstybei sumokėti rezervo saugojimo mokestį, kai tuo tarpu Lietuvoje naftos produktų importuotojams reikia fiziškai 12 mėnesių laikyti 11% importuoto produkto kiekio dalį? 2) Ar numatoma imtis kitų, konkurenciją naftos produktų prekybos srityje skatinančių, pakeitimų? (Edgaras Kaminskas) -Svarstoma galimybė degalų importuotojus atleisti nuo prievolės kaupti valstybės rezervą. Be to, akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“ įpareigota viešai skelbti apie galimybes importuoti degalus. Tai turėtų skatinti konkurenciją, gerinti verslo sąlygas ir numušti degalų kainas.   

gerb. Ministre, Kada gražinsite į pirminę padėtį indeksuotą energetikos turtą. Tai nerealių elektros ,šilumos ,kuro kainų priežastis. (arvydas) - Sutinku. Ši problema jau sprendžiama kartu su Kainų komisija.   

Gerb.Ministre, Ar teisybė, kad uždarius Ignalinos AE, elektros kaina pabrangs, ir bus ivestas jos ribojimas ivairioms istaigoms, gamybos bendrovems. Aciu. (Roberto) - Elektros kaina daugiausia priklausys nuo pasaulinių energijos kainų.

Kaip gali valstybe prisideti prie "vejo energetikos" pletros? (Eimantas) - Atsinaujinančių energijos išteklių (tarp jų ir vėjo energijos) naudojimo skatinimas yra vienas iš pagrindinių Lietuvos energetikos politikos tikslų. Nacionalinėje energetikos strategijoje numatyta, kad iki 2025 metų atsinaujinančių energijos išteklių dalis bendrame pirminės energijos balanse turi padidėti iki 20 proc.

Ar bus ir kokiais terminais statomi Ignalinos AE, jungtys į Švediją ir į Lenkiją? Kodėl to negalima padaryti be Maxima dešimtuko? Ačiū (Ričardas Želvys) Energijos tiltai bus statomi, terminai ir jų statyba priklauso ne vien nuo Lietuvos, bet ir užsienio šalies. Kitos valstybės teritorijoje be jos sutikimo ir noro pastatyti mes negalime. O Visagino atominę elektrinę taip pat turime statyti su partneriais, turime politinę valią pastatyti atominę. "Maxima" tikrai nėra būtina tų statybų dalyvė. Tampytis su tais, kurie nenori daryti, nematome prasmės.

kada bus realizuota galimybe prisijungti prie energetikos tinklu ir istatymais numatyta monopolininkams prievole supirkti energija? (kitais zodziai liberalizacija prisijungimo prie elektros tinklu). PVZ. 1. Duju tiekimo sektorius: Prisijungti prie gamtiniu duju tinklo. PVZ gamykla gamina biodujas, parduoda biodujas Lietuvos dujoms i skirstymo sistema, Lietuvos dujos parduoda biodujas galutinima vartotojui. 2. Silumos tiekimas PVZ. Mazuose miesteliuose daznai gali gamykla, kuri gaminasi sau elektra kogeneracijos budu, gali parduoti pigiau siluma i silumos tinklus nei gali pasigaminti tiekejas. Kazlu Rudoje, pvz. Giriu bizonas noretu parduoti pigiau siluma miestui, nei gamina silumos tiekejas, taciau silumos tiekejas neleidzia prisijungti prie silumos tiekimo tinklo. 3. Mazas gamintojas gamina sluma ir noretu prisijugti prie elektros tinklu ir parduoti zaliaja elektra, taciau jam isduoda VST ir RST tokias prisijungimo salygas, kad neapsimoka tiekti elektros i tinkla. Kada sutvarkysite siuos tris sektorius (elektra, dujos, siluma)? Pvz, uzsienio salyse tai seniai realizuota (Svedija, Vokietija, UK) (Jonas) -Šilumos tiekimo įmonės, supirkdamos šilumą iš nepriklausomų šilumos gamintojų, siūlančių tokią pačią šilumos kainą, privalo supirkti šilumą pirmiausia iš įrenginių, naudojančių atsinaujinančius energijos išteklius .Be to, Europos Sąjungos struktūrinės paramos strategijoje 2007–2013 metų laikotarpiui numatyta 127 mln. litų paramos. Ji bus skirta katilinių ir termofikacinių elektrinių naudojamo kuro keitimo į  biomasę projektams, naujų katilinių ir naujų efektyvių termofikacinių elektrinių, naudojančių atsinaujinančiuosius energijos išteklius, statybai. Jeigu biodujas bus gaminamos ir vartojamos lokaliai (neprisijungiant prie gamtinių dujų tinklo), tai biodujų pardavėjas ir pirkėjas susitaria dėl kokybės parametrų ir gali sudaryti sutartį dėl jų naudojimo. Jeigu biodujos gaminamos ir bus tiekiamos į gamtinių dujų sistemą, jos turi atitikti nustatytus kokybės ir techninės saugos parametrus. Biodujų tiekėjas šiuo atveju turėtų susiderinti dėl parametrų su dujų įmone, turinčia tinklus toje gyvenamoje vietoje.

Pone ministre, kaip vertinate KT nutarima del Leo LT? (Ruta) Konstitucinio Teismo išvada sako, kad LEO LT buvo įsteigtas teisėtai. Lieka klausimas, ar tai buvo padaryta teisingai. Pavyzdžiui, bet kuris turto savininkas ar valstybė, būdamas turto savininku, gali parduoti teisėtai savo turtą už labai mažą kainą. Tai bus teisėta, bet vargu ar bus teisinga. Visuomenės vertinimas rodo, kad LEO LT nebuvo sukurtas teisingai.

Ar galite isleisti isakyma, kad visose daugiabuciu namu laiptinese sildymas privalo buti isjungtas ir vanduo isleistas, nebent daugiau kaip 50% bendriju nariu rastu patvirtina, kad pageidauja kad butu sildoma. Laiptinems pakanka silumos, kuri patenka per butu sienas, kad ten butu sausa, o auksta temperatura laiptinese nereikalinga. Dali lesu gyventojai sutaupys, kita dali galima skirti geresniam butu sildymui. (Algis) Šičia yra pačių gyventojų apsisprendimas, nori ar nenori. Patys gyventojai turi nuspręsti, o ne kažkoks dėdė ar ministerija, ar teisėjas iš viršaus.

Gerbiamas Ministre, ar tai normalu ,kad kainų ir energetikos kontrolės komisija pati kuria formules energetikos kainoms nustatyti, pati jas tvirtina ,ir pati tą visą kontroliuoja?Sėkmės Jums darbe! (Ramutė) Be abejo, metodikos tvarką turi kurti ne ta pati institucija, kuri jomis naudojasi. Planuojame, kad Valstybinė energetikos agentūra būtų institucija, kuri ruoš metodikas, tvarką, numatys energetikos vystymą, o jų metodine meždiaga galės naudotis tiek Energetikos ministerija, tiek VKEKK.

kaip fizinis asmuo teiraujuosi, 1. kada bus sutvarkyta tvarka, kuri racionaliai paskirstys elektros pasijungimo islaidas (didziaja dali nuo vartotojo peciu ant komersanto...)??? 2. ar kada nusimato, jog alternatyviu energetiniu saltiniu panaudojimas (pvz. geoterminis šildymas) bus bent dalinai subsidijuojamas valstybes ar kitomis lesomis? aciu uz atsakymus tikiuosi ir linkiu realiu "zaliu" ir racionaliu zingsniu. (regina) Atsakymas į 2 klausimą: Šiais metais yra planuojamas parengti Atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo plėtros įstatymas kuriame pabandysime įtvirtinti nuostatas leidžiančias atsinaujinančių energijos išteklių panaudojimo skatinimui taikyti papildomus finansinius rėmimo mechanizmus:  investicinę pagalbą, atleidimą nuo mokesčių ar jų sumažinimą, mokesčių grąžinimą ir panašiai.

Sveiki, kada bus supaprastinta leidimu gavimo tvarka alternatyviems elektros saltiniams t.y. vėjo jėgainėms? Ačiū (Jonas) Ir vėjo, ir bio jėgainėms sutvarkysime leidimų tvarką, kad būtų galima naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius. Iki šiol tai stabdė esanti tvarka ir rinkos žaidėjų nenoras dalytis rinkos su naujais žaidėjais.

Na ką, Sekmokas kaip ir kreivys - žodžio suregzti nesugeba ir kap zuikis į krūmus?.. (...) Būdami penki žmonės negalime spėti tarp Vyriausybės, Seimo, ministerijos, energijos vartotojų, gamintojų ir didžiųjų projektų.

kada realiai prades funkcionuoti energetikos ministerija? (Rita) Ji yra registruota. O darbuotojus planuojame surinkti per 2-3 mėnesius. Jau dabar judame į priekį. Bet be abejo mastas, kiek galime įtakos daryti, turėdami 5 darbuotojus, nėra didelis. Energetikos ministerija neplanuoja naujų pastatų, įsikūrusi tame pačiame pastate su Ūkio ministerija.

gerb.ministre jei LEO nieko gero nenuveike del naujos AE statybos ar nebutu tikslingiau greitai ikurti genegacijos kompanija i kuria ieitu Ignalinos AE,Lietuvos elektrine,Kruonio HAE,KaunoHE bei jei pavesti ta daryti,o jungtis tegul stato Perdavimo sistemos operatorius kaip reikalauja ES,tada praras prasme LEO buvimas (jolanta) Iš tikrųjų mes žiūrime, svarstome ir labai greitai pasirinksime, kas iš tikro dalyvaus ir statys atominę elektrinę. Elektrinės statyboje turi dalyvauti Lietuva, Latvija, Estija, strateginis partneris Lenkija. Kompanija turi būti finansiškai patikima ir tvirta. Vien lietuviškos įmonės nebus pajėgios pastatti tokį objektą, Jei palygintume su Suomiją, matytume, kad ten projektas vėluoja bene 2 metus, vietoje 3 mlrd. EUR biudžetas išsiplėtė į 4 mlrd., EUR. Statydami vien su savais matome kur kas didesnes problemas, todėl renkames modelį statyti su kitomis šalimis. Problema, kad su LEO LT turime stovintį projektą, matome. Nesimato, kaip turi būti įgyvendinta, vykdomi parengiamieji darbai, o plano, kaip bus pastatyta atominė, nėra.

gerb.ministre kam LEO reikalingos keturios valdybos ir stebetoju taryba ar nepakaktu vienos stebetoju tarybos ir vienos valdybos (Petras) Be abejo, LEO LT valdymą planuojame rimtai peržiūrėti ir išspręsti. LEO LT valdyme planuojame didinti valstybės įtaką. Pasikeitimus pradėsime nuo LEO LT stebėtojų tarybas, o naujoji taryba svarstys valdybų klausimą, peržiūrės, kas buvo daroma.

Mieli skaitytojai, pirmiausiai jums norime palinkėti, kad mes visi keistume šiandieninę situaciją energetikoje į geresnę, žemesnes kainas, vykstančius tarptautinius projektus, daug didesnį skaidrumą. Linkiu sėkmės. (Arvydas Sekmokas)  

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau