Interviu su Dalia Grybauskaite

Publikuota: 2009-02-25
Atnaujinta 2015-06-08 17:41

VZ.LT redakcijoje lankėsi ir į jūsų klausimus atsakinėjo Dalia Grybauskaitė, EK narė, kandidatė į Lietuvos prezidentus. Interviu baigtas.

Kokie, Jūsų manymu, Lietuvos prioritetai. Kas yra ta visus suvienijanti idėja? (plugas)  

Gerb., Dalia Grybauskaite Lietuvos gyventojai labai daug deda vilčių i Jus. Ar ne atsitiks taip kad, kad budama Prezidente neturėsite pakankamai įrankių pasipriešinti netinkamiems istatymams t.y. liksite surištomis rankomis ? Ačiū. Sėkmės Jums. (Darius) test

ar jauciate moraline pareiga padeti Lietuvai issikapstyti is krizes? jei taip, tai ar Jums reikalingas Prezidentes postas, kad galetumete efektyviai realizuoti savo sumanymus? (eugenijus) Taip, jaučiu moralinę pareigą padėti Lietuvai. Tai ir nulėmė sprendimą dalyvauti prezidento rinkimuose. Manau, kad sunkmečio laikotarpiu naudingesne galėčiau būti čia.

Ar Jūs manote, kad Lietuvoje prezidentas turi realių galių įtakoti ekonomiką? Ar planuojate ir kaip rengiatės padidinti prezidento įtaką? (Marius) Turi. Pezidentas, gali daryti įtaką sprendimų priėmimui sutardamas su Seime dirbančiomis partijomis ir panaudodamas asmeninę patirtį ir žinias. Be to, prezidentas turi įstatymų iniciatyvos teisę pats,. gali siūlyti pataisas Seime priimamiems įstatymams, vetuoti Seimo jau priimtus įstatymus.

Jus esate labai graži moteris. Ar tikite, kad grožis išgelbės Lietuvą. (Tadas) Tikiu, kad ir grožis, ir gėris, ir protas išgelbės Lietuvą (čia aš nebūtinai apie save) :)

Ką veiksite, jei jūsų neišrinks prezidente? (tsakant) Tęsiu savo darbą, į kurį buvau paskirta Lietuvos Vyriausybės, kurį sekėsi dirbti.

Ar Jūsų nuomone Lietuvos nelaukia Portugalijos ekonomikos likimas t.y. ilgametis sąstingis. (Ekonomistas) Viskas priklauso tik nuo mūsų pačių, nuo mūsų politinės atsakomybės ir valios.

Jūsų nuomonė, ar nereikėtų sutrumpinti pensijinį amžių moterims? (pranas) Pasaulinė ir Europos šalių praktika rodo atvirkštinę tendenciją, kad tiek vyrai, tiek moterys išlieka darbingi ir aktyvūs ilgiau bei nori dirbti.  

Gerb., Dalia Grybauskaite ar tapusi Prezidente skirsite deramą dėmesį atvirosioms (open source) technologijoms, vikinomikai (ekonomikai pagrįstai masiniu bendradarbiavimu), ar inicijuosite modernių priemonių, kuriomis piliečiai galėtų stebėti valdžios veiklą, bei bendradarbiauti su ja, diegimą. Mano nuomone, tai yra kertiniai darbai, kurie turi būti padaryti norint sukurti darnią ekonomiką, atsparią krizėms, tokiu būdu realiai pagerinti žmonių gyvenimo kokybę. (Justas) Sutinku su Jūsų nuomone. Manau, kad tai bus būtina daryti bet kuriai valstybei.

Socialdemokratų valdymo metu, daug kritikavote jų vykdoma politiką, problemų nepripažinimą ir pan. Kaip vertinate dabartinį krizės įveikimo planą? Ką buvo galima daryti kitaip? (Kelmas) Šiandien matau finansinės stabilizacijos priemonių rinkinį, ekonomikos gaivinimo priemonės dar tik diskutuojamos, jų reikės gerokai daugiau, taigi vertinti galėsime tada, kai bus pilnesnis Vyriausybės planų vaizdas. Atsakant į klausimą, ką būtų galima daryti kitaip: nebuvo išvengta klaidų, tarkime, smulkaus ir vidutinio verslo apmokestinimo srityje.  

ar manote, kad Jusu gyvenimo misija yra darbas? Ar nebeplanuojate tureti savo arba isivaikinti vaiku? (Ruta) Dirbti mėgstu, bet gyvenimas ne tik darbas. Neatmetu jokių asmeninės ateities galimybių.

kokia tikimybe lito devalvacijai 2009metais procentaliai jusų nuomone. (AUDRIUS) To nerekomenduočiau daryti. Nematau tam rimtų priežasčių.

Daug kas sako, kad jūs būdama premjere, o ne prezidente galėtumėte daugiau save realizuoti. Ką apie tai manote? (Rinkėjas) Teoriškai gal ir taip. Tačiau matau daug nepanaudojamų galimybių, kurias teikia ir prezidento pozicija Konstitucijos rėmuose.

Sveiki, visada laikiau Jus ekonomikoje suprantančia, bet po Jūsų pasisakymų del mokesčių didinimo pradėjau tuom abejoti... Negi Jūs manote, kad Lietuvos verslui atsigauti krizės metu padės smarkiai padidėję mokesčiai? Ar Jūs nemanote, kad Lietuvos valdyme reikia perpus mažinti biurokratizmą, tuo sutaupant milžiniškas lėšas jo išlaikymui? (Darius) Kalbėdama apie Vyriausybės finansinio stabilizavimo priemones paminėjau, kad jų gali neužtekti, nes ekonominė padėtis keičiasi greitai ir kol kas neigiama kryptimi. Rekomendavau pirmiausiai taupyti valdymo išlaidų sąskaita bei peržiūrėti investicinę programą. Padidintas PVM nuosmukio laikotarpiu tiesioginės įtakos verslui neturi, nes kainos dėl smunkančio vartojimo ir taip mažėja. O padidėję "Sodros" ir sveikatos draudimo mokesčiia apsunkina verslo išlikimą. Todėl Vyriausybės pasiūlymus papildomai apmokestinti smulkųjų ir vidutinį verslą vertinau ir vertinu neigiamai.   

Kaip Jūs vertinate Lietuvos teisminę sistemą ir Prezidento Valdo Adamkaus ne kartą viešai akcentuotą, bet iki šiol realiai neįgyvendintą, teisminės valdžios skaidrumą užtikrinančią priemonę - būtiną teismų vadovų rotaciją ? Ačiū. (mindaugas) Sistemą būtina skaidrinti ir daryti efektyvesne, taigi, reformos būtinos .

Mums reikia lyderio. Jus tai galite. Klausimas, ar antikrizinis planas jums priimtinas? (Marius) Dėkoju už pasitikėjimą. Lyderis kažką gali padaryti tik jeigu dirbsime ir būsime kartu. Galiu tik pakartoti, kad kol kas teturime antikrizinio (ekonomikos gaivinimo) plano užuomazgas.

Gerb. Dalia, Kodėl Lietuvoje viskas korumpuota ir niekas neveikia? Kaip su tuo kovoti? Kada gyvensime geriau? Ačiū (spektikas) Gyvensime geriau, kai visi dirbsime geriau.

Ar palaikote tos pačios lyties žmonių santuokos įteisinimą? (Linas) Nepalaikau.

Kai tapsite Lietuvos Prezidente (o jei kandidatuosite, tai ir tapsite :)), ar referendumų pagalba siūlysite keisti Konstituciją, kad padidinti Prezidento įgaliojimus, kad tapti ne vien moraliniu autoritetu, bet Realiu Lietuvos Vadovu? (Verneris) Man Lietuvos Konstitucijoje numatytų prezidento galių pakaktų :)

Jeigu taptumete prezidente, kokiai monetarinei politikai ketinate pritarti - tai, kuri vis dar itakos ekonomikos augimo stabdyma ar tai, kuri pradetu skatinti atsigavima. Siandien totalus sastingis visoje rinkoje, sustojus vartojimui, itakojami vis ukio sektoriai. Ar nemanote, kad reiketu nuleisti kartele skolinimuisi ir palukanu sumazinimui? (Egidija) Grynosios teorinės monetarinės politikos laikai praėjo, naujų vadovėlių dar nėra. Taigi, teks taikyti įvairiausias modelių kombinacijas priklausomai nuo konkrečios padėties konkrečioje šalyje. Bene kiekviena vyriausybė dabar eksperimentuoja, nes situacija unikali, istorinės patirties niekas neturi.  

Kaip jusu nuomone ar atsigaus ekonomika 2010? (der) Spekuliuoti datomis dar ankstoka. Nuosmukio periodas Lietuvoje dar tik prasideda. Tarptautinės organizacijos prognozuoja, kad Lietuvai atsigavimo teks palaukti dar mažiausiai dvejus metus. O iš tiesų priklausys nuo valstybės gebėjimų tvarkytis ir visų piliečių sutelktų pastangų.

Sveiki, ar jums užteks stiprybės suvaldyti "chaosą" ir nesažiningumą mūsų valstybėje. Ar jūs nebijote tų šešėlinių vilkų? (Paulius) Bijočiau vilkų - neičiau į mišką :) Stiprybės užteks, chaosą suvaldyti reikės talkos.  

Ar nemanote, kad Jūsų raginimai buvusiai vyriausybei panaudoti kuo daugiau ES paramos lėšų prisidėjo prie infliacinių procesų skaitinimo ir netvarios ekonominės plėtros (perkaitimo) Lietuvoje? (stasysjkl) Manau, kad racionaliai ir efektyviai panaudojamos ES lėšos galėjo sušvelninti sunkmečio smūgį, o ir dabar sudaro vos ne ketvirtį Lietuvos metinio biudžeto ir tai dabartiniu laikotarpiu didžiulė finasinė parama.

Gerb. D.Grybauskaitės kompetencija neabejoju. Norėčiau kad ji išblaškytų gandus apie savo seksualinę orientaciją: patvirtintų arba paneigtų. Šis atsakymas daug kam padėtų apsispręsti. Ačiū. (?) Jei klausiate, ar aš esu lesbietė - ne, nesu.

Kur Jūsų nuomone daugiau nuveiksite Lietuvos labui EK - Briuselyje ar prezidentaudama Lietuvoje? Ačiū. (Jonas) Šio sunkmečio laikotarpiu tikiuosi, kad naudigesne būčiau Lietuvoje.

Jusu megstamiausi muzikiniai kuriniai. Jusu megstamaiusios knygos, rasytojai. Pagarbiai Andrius K. (kamina) Mėgstamiausi muzikiniai kūriniai klasikiniai, Bethovenas, Mocartas, Paganinis, Verdis. O mėgstamiausios knygos tai tos, kurias skaičiau jaunystėje - Hemingvėjaus "Senis ir jūra", Egziuperi "Mažasis princas", Tolstojaus "Karas ir taika", o paskutinė skaityta knyga Obamos kalbos "The change we believe in".

Gerb., Dalia Grybauskaite Ar nereiketu Lietuvai prezidentinio valdymo, nes seimas nepajegus tvarkytis. (Vaidas) Lietuvos Respublikos Konstitucija numato pakankamai galių prezidentui. Reikia tiktai norėti ir galėti jomis efektyviai naudotis.

Gerb, Dalia, Linkiu Jums tvirtybės nelengvoje kovoje. Jau dabar matome, kaip imama drabstytis purvais. Lietuva jau keičiasi, deja, to nepastebi mūsų nomenklatūriniai kapitalistai. O Jūs pati esante keitimosi simbolis. Todėl ir laimėsite! :) P.S. Geranoriškas patarimas ateities kovoms: Jei kas bandys kabinti asmeninį Jūsų gyvenim1 - tik nebandykite jo ignoruot ar neigt, tiesiog atsakykite, kad diskutuoti šia tema reikia remaintis argumentais, o ne insinuacijomis. Taip garantuotai išlaikysite ir toliau žmonių simpatijas. (Žilvinas) Dėkoju už gerą žodį. Rinkiminės kampanijos metu visko galima tikėtis. Pati stengsiuosi elgtis garbingai visų savo konkurentų atžvilgiu.

p. Grybauskaite, kiek laiko, Jūsų manymu, Jūs sugebėsite priešintis finansinių grupuočių, kurios valdo visas supuvusias partijas, savanaudiškiems tikslams...2-6 mėn., ar ilgiau? Manau, ilgai neužteks jėgų, nes jie Jus "suvalgys" kaip seniau Paksą. (Algirdas) Visą darbinės karjeros laikotarpį gebėjau priešintis finansinių grupuočių spaudimui. Neabejoju, kad jėgų užteks ir ateityje. Jei laikas nepakeitė, tai ir oligarchai nepakeis.

Gerb. Dalia Grybauskaite, Norėčiau sužinoti Jūsų požiūrį į nevyriausybines organizacijas Lietuvoje. Kaip manote ar jų yra pakankamai ar aktyvi jų vykdoma veikla ar ketinate skatinti jas? Sėkmės Jums. (Nerijus) Pagrindinį dėmesį norėčiau skirti pilietinės visuomenės skatinimui Lietuvoje, nes pilietinis judėjimas šalyje silpnas.

Mieli skaitytojai, atsiprašau, teturiu tik dešimt minučių su jumis dar pabendrauti, bet tikiuosi dar susitikti ateityje. (Dalia Grybauskaitė)  

Mieli skaitytojai, dėkoju, kad atėjote susitikti su manimi. Tikiuosi, kad tokių susitikimų bus daugiau. Svarbiausia, dėkoju už gerus palinkėjimus ir tikiuosi jūsų paramos. Paramos ne tik sau rinkimų metų, bet ir talkos ateityje dirbant kartu Lietuvos labui. (Dalia Grybauskaitė)  

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau