Interviu su Dainiumi Kreiviu

Publikuota: 2009-02-04
Atnaujinta 2015-06-08 17:41

VZ.LT redakcijoje viešėjo ir į portalo lankytojų klausimus atsakinėjo ūkio ministras Dainius Kreivys. Interviu baigtas.

gerb. Ministre, kodel musu (LT) valdzia pirma prismaugia o rik po to galvoja apie gaivinima? Ar nebus pervelu gaivinti ekonomika, kad nebuu lavono reanimacija. Dekoju uz atsakyma. (Mindaugas) Nesutinku, kad valdžia prispaudė, ji išsprendė 9 mlrd. Lt srautinių lėšų biudžete trūkumą. Neišsprendus klausimo Lietuvos ekonomikai grėsė sustojimas. Nuo to būtų kentėję ir verslas, ir pensijos, ir kitos socialinės išmokos. Todėl nuo pat pradžių Vyriausybė, deklaravusi, kad finansų sistemos stabilumas jos pirminis uždavinys, antru žingsniu paskelbė ekonomikos skatinimo planą. Šie žingniai buvo būtini siekiant pakeisti žemyn riedančios Lietuvos ekonomikos kryptį.

Manyčiau po EM įsteigimo prioritetai du : eksporto skatinimas ir ES lėšų įsisavinimo paspartinimas. 1. Kaip pakomentuosite planuojamą tolesnę Lietuvos eksportu turinčių rūpintis pajėgų konsolidavimo eigą: girdėjome apie planus apjungti LEPA, ŪM ir URM pajėgas, planus diegti motyvacijos sistemas, o matome Ušacko įsteigtą ministerijos sekretoriaus ekonominei diplomatijai etatą? 2. Ar planuojamos paraiškų apimties nesurinkimo atveju (kas mano galva visai realu)neplanuojate didinti ES lėšų % dar nepaskelbtoms 2007-2013 priemonėms, ar iš naujo skelbti kvietimų? Kada gali būti priimti tokie sprendimai? Ačiū. (Mauras) LEPA bus reorganizuota ir padalinta į dvi agentūras: "Invest in Lithuania" ir "Enterprise Lithuania". Pastarosios uždavinys bus rūpintis lietuviškos įmonėmis nuo inkubacijos iki rizikos kapitalo suteikimo bei eksporto rėmimo, padedant įmonei susirasti partnerius tikslinėse rinkose. "Invest in Lithuania" rūpinsis tikslinių investuotojų pritraukimu į konkrečius sektorius. Šie sektoriai bus inovatyvūs, ilgakaikiškai augantys greičiau nei kiti pasaulio ekonomikos sektoriai, kuriantys aukštą pridėtinę vertę. Pavyzdžiui, atsinaujinanti energetika, inovatyvios žemės ūkio technologijos.      URM dalyvaus šių agentūrų valdybose.

Kaip šiais metais ruošiatės pradėti skatinti šeimos/mikroverslo atgaivinimą? Turiu verslo idėją, kurią galėčiau įgyvendinti Lietuvoje su savo šeima, tačiau stabdo nežinomybė dėl mokesčių. Draugai kviečia idėją įgyvendinti D. Britanijoje. Ko tikėtis čia? (Donatas) Čia numatytos dvi priemonės - mokestinės lengvatos pradedantiems verslą ir mikrokreditai bei rizikos kapitalas. Paskolų mikrokreditų pavidalu nuo kovo mėnesio INVEGA ketina 100 mln. Lt. Taigi, matome, kad ekonomikos skatinimo planas tampa realybe.

1.Ar nenukeliaus verslo skatinimo pinigai į prasiskolinusių įmonių sąskaitas, iš kuriu bus dengiamos senos skolos, taip nesukuriant jokios vertes. Ar bus koks kontroles mechanizmas? 2. Nuo kada jūsų ministerijos darbuotojai už savo darbo kokybę pradės atsakyti kaip dirbantys privačiame sektoriuje? (Kęstutis) 1. Turėsime dvigubą kontrolės mechanizmą. Ekonomikos skatinimo planui skirtos lėšos bus teikiamos per Lietuvoje veikiančius bankus, paskolas tvirtinant INVEGOS arba verslo fondo valdybose.

p.ministre, ar elektros energetika yra valstybės prerogatyva kaip numato energetikos įstatymas,ar tik grupuočių pasipelnymo šaltinis kaip yra dabar? Dekoju. (bronius) Retorinis klausimas. Galiu tik dar kartą pakartoti, kad artimiausiu metu padėtis tikrai keisis. Vyriausybė turi visus svertus valdyti energetikos sektorių ir siekti, kad elektros kaina galutiniam vartotojui būtų įmanomai žema.

Kada Ūkio ministerija imsis rimtai kuruoti medienos pramonę ir ūkinius miškus. (Alius Trumpa) Penktadienį buvome susitikę su šio sektoriaus atstovais. Sutarėme, kad į jų pateiktus pasiūlymus reaguosime nedelsdami, spręsdami įsisenėjusias šio sektoriaus problemas, tarkime ilginsime  atsiskaitymus už žaliavą su miškų urėdijomis terminus.

Kaip bus konkreciai gaivinama ekonomika?Ar jusu minima suma bus skirta bankams ir jie su dabartinemis didelemis palukanomis skolins,ar vyriausybe tiesiogiai skolins,ar bus skiriama beprocentine parama investuojancioms imonems? (Robertas) www.ukmin.lt skaitykite plano projektą. Bankai dalys paskolas su palankiausiomis palūkanomis, manome, kad jų norma turėtų būti 4,5-6%.

Turiu klausimą apie investicijas ir inovacijas. Ar vyriausybė žada imtis planų, kad tokios įmonės kaip google, Dell ir kitos garsios ateitų į Lietuvą ir investuotų, sukurtų aukštos kokybės darbo vietas. Nes iki šiol investicijų Lietuvai nereikėjo, o visos investicijos buvo daromas parduodant strateginiuis objektus. Ar tai jūsų prioritetas? Inovacijos. Kiek dėmesio bus skiriama inovacijų plėtrai ir žengimas į jas, kokiomis priemonėmis? nes šiuo metu mūsų valdžia žiūri į visus vienodai, tiek į tekstilę ,tiek į medį, tiek į lazerius ir pan. O lietuva pagal inovacijas velkasi kaip ir su investicijomis ES uodegoje. Ačiū už mintis ir darbus, kuriuos ruošiatės atlikti visos Lietuvos labui. (Tomas) Man tik pradėjus dirbti ministru susidarė įspūdis, kad Lietuva užsiima ne investicijų pritraukimu, o užkardymu. Vien per praėjusius metus Lietuva ATSISAKĖ 2,5 mlrd. Lt investicijų: Google, IKEA ir ELKEM. Priežastis - nenoras ir nesugebėjimas suprasti investuotojų, o kai kuriais atvejais ir kryptingas trukdymas. Atnaujinone pokalbius su visomis šiomis kompanijomis, tikimės, kad bent dalį investicijų pavyks susigrąžinti.

Gerb. Ministre, ar jau esate sudare 10 metu ilgalaikes salies ukio politikos plana? Galbut ekonomine politika bus labiausiai orientuota i nacionaliniu imoniu efektyvumo skatinima bei i akciju perspektyviose imonese pirkimus (tuo paciu islaikant kapitala salyje - pvz kaip bandoma daryti su Lietuvos Gelezinkeliais), vietoje uzsienio investuotoju viliojimo (kurie, kaip parode, nesa tik trumpalaiki keleriu ar keliolikos metu rezultata iki sekancios krizes)? Kad po sitos krizes seks kita, net neabejokime (Kondratjevo ciklai). As uz nepopuliarius sprendimus, jeigu jie didina biudzeto krepseli ilgalaikiu metu. (m) Pusantro mėnesio - pernelyg trumpas laikas parašyti detaliam 10 metų planui, bet turime labai aiškią viziją, kaip ir kokiomis priemonėmis siekti tikslų. Svarbiausias tikslas yra pertvarkyti pigia darbo jėga grįstą ekonomiką į žiniomis, invacijomis ir aukšta pridėtine verte grįstą ekonomiką. Numatysime aiškias Lietuvos ūkio ekonomikos proveržio kryptis, ties jomis koncentruosime nacionalinę ir ES struktūrinių fondų paramą, pagal jas medžiosime tikslines investicijas, plėtosime žmogiškąjį potencialą. Didelis dėmesys bus skiriamas inovatyvioms lietuviško kapitalo įmonėms. Joms sudarysime sąlygas didinti apyvartą du-penkis kartus.

Gerb. Ministre, Koks tikslas isnaikinti individualias imones? Nepakeitus dabartinio apmokestinimo dauguma ju tiesiog uzsidarys (t.y. bankrutuos ar nutrauks veikla), kita dalis persiorganizuos i UAB'us. Koks tikslas valdziai jas naikinti??? Aciu uz atsakyma. (Marius) Neturime tikslo uždaryti individualias įmones. Priešingai, manau sudaryti kuo palankesnes sąlygas kiekvienai tikslinei grupei užsiimti verslu. Tam reikalinga labai aiškiai diferencijuoti mokestinę sistemą. Klaidos, padarytos įgyvendinant Antikrizinį planą, taisomos, darbo grupėje aktyviai dirbame su individulių įmonių savininkais. Į šią grupę planuojame įtraukti žmones atstovaujančius tikrosioms ūkinėms bendrijoms ir komanditinėms ūkinėms bendrijoms.

O kaip laikosi Jūsų įmonės, kuriose dirbote anksčiau? (anonimas) Kaip ir kitos verslo įmonės dabartiniu Lietuvos ekonomikai sunkiu metu.

Gerb. Ministre, 1. Kaip manot, ar į biudžetą surinktumėte daugiau mokesčių keldami mokesčius ar mažindami? Ar, tarkim, Slovakijos pavyzdys neimponuoja, kai nukirpus mokesčius (ta linkme buvo einama ir pas mus) į biudžetą buvo surenkama gerokai daugiau lėšų? 2.Ar nemanot, kad gobšumas gali pražudyti ir valstybę? Iš ko ketinate rinkti didelius mokesčius kai verslas sunyks arba iškeliaus į mažesnių mokesčių šalis (kaimynes) ? 3.Gal turit duomenų ar iki šiol buvo skiriama lėšų tiesiogiai šešėlinės ekonomikos mažinimui (jei buvo)? Ar nemanote, kad tai gali labai brangiai kainuoti valstybei ateityje? (Kitas) Antikriziniame plane buvo ir mokesčių mažinimo priemonės. Pavyzdžiui, GPM. Aš asmeniškai buvau už PVM didinimą keliais punktais (iki 20%), tuo mažinant importą ir gerinant einamosios sąskaitos padėtį. Toks PVM didinimas, mano nuomone, nebūtų padaręs įtakos prekių galutinėms kainoms, nes šių metų pabaigoje prognozuoju metinę defliaciją. Tuo pat metu buvau vienas iš stipriausių šalininkų mažinti GPM, tuo būdu pagelbėjant įmonėms, gerinant jų konkurencingumą.  Šios dvi priemonės būtų efektyviai sprendusios biudžeto subalansavimo klausimus ir neturėjusios neigiamos įtakos socialiniams ekonominiams procesams Lietuvoje.

Imantis antirkiziniu priemoniu buvo numatyta apmokestinti gaunamus dividendus 20% pelno mokesciu ir dar 6% mokesciu sodrai. Ar tai reiskia, kad nedirbantis ir siaip nemokantis pastoviu imoku sodarai, taps socialiai apdraustu? (Arunas) Buvau kategoriškai prieš dividendų apmokestinimą. Dabar taip pat nesuprantu pozicijos, kodėl dividendai turi būti apmokestinti sveikatos mokesčiu. Stengiuosi tai pakeisti.

Latvija paskelbe stabdanti PVM permoku grazinima. Ar jusu vyriausybe isdristu tokiam zudanciam zingsniui? (Is eksportuotoju tribunos) Eksportas yra vienintelis lėšų pritraukimo šaltinis į šalies ekonomiką sunkmečio sąlygomis. PVM grąžinimo sustabdymą priskirčiau ekonomikos žlugdymui.

Ministre, ar nemanote, kad padalinus LEPA į dvi organizacijas - Invest in Lithuania ir Eksporto taryba - bus padaryta ekonomikai daugiau zalos nei naudos, ispustos valdymo sanaudos dviems administracijoms vietoj vienos? Tas pats Google ar Elkem apie kuriu pritraukima kalbate - tai investuotojai, kuriu veikla nukreipta i eksporta. Be to, daznai pasitaiko, kad mazesnes uzsienio kompanijos apsidrausdamos pradziai duoda uzsakymu vietos imonems, o isitikinusios prekiu/paslaugu kokybe ten ryztasi ir investuoti - kaip tai nutiko su IKEA, isigyjusia Giriu bizona. Noriu pasakyti, kad eksporto skatinimas ir investiciju pritraukimas yra organiskai susijusios veiklos. Aciu uz komentara (tarp naudos ir zalos) Nemanau, nes reorganizuojant LEPA  pagal geriausius pasaulio pavyzdžius, suplanuodami labai tikslius veiklos rodiklius abiejų agentūrų vadovams, susiedami juos su darbo užmokesčio fondu, finansuodami tik uždirbtomis lėšomis, manau, pasieksime žymiai geresnių rodiklių nei iki šiol.

sausio menesio biudzeto deficitas apie 5.6proc. Didziaja dalimi nevykdomas PVM 93,5 proc.Pelno mokesčio planas įvykdytas 86,6 proc. Ar tikrai sunku suvokti kodel? (bully) Latvijoje ir Estijoje biudžetai taip pat nevykdomi, o Latvijos BVP kritimas paskutinį ketvirtį 10% be jokio antikrizinio plano. Būtent mūsų planas ir padeda, kad boudžeto deficitas netaptų dviženklis. Toliau išliekant Lietuvos biudžeto nesurinkimo tendencijoms - tolesnis valstybės valdymo išlaidų mažinimas taps neišvengiamu.

Gerb. ministre, Premjeras sake, kad nepavykus ilieti i ekonomika tiek pinigu, kiek planuojama jos gaivinimo plane, nuosmukis butu daug didesnis? Koks butu tas pesimistinis variantas, ivertinant tai, kad gruodi Finansu ministerija prognozavo 4.8 proc. recesija siems metams, kai dar plano nebuvo? Aciu. (nerijus) Pavyzdžiiai yra Šiaurėje nuo mūsų - Estija šiemet planuoja smukimą 8,9% (paskelbė centrinis bankas), Latvija paskutinį ketvirtį apie 10%. Manau, tai dar ne dugnas, šių šalių ekonomimos gali smukti dar giliau,. Jeigu neiįgyvendinsime ekonomikos skatinimo plano, galime tikėtis panašių į šiuos BVP rodiklių ir Lietuvoje. Rūpestį kelia apyvartinės pinigų masės (M1 - apyvartoje ir bankų saskaitose iki pareikalavimo) smukimas. Ji per 2008 m. sumažėjo 5 mlrd. Lt. Tai rodo, kad nevykdant drastiškų ekonomikos skatinimo priemonių BVP sumažėjimas būtų dviženklis.

Mieli skaitytojai. Dėkui visiems už klausimus. Atsakysiu į tuos, kuriuos nespėjau, artimiausiu metu. Visiems, ypatingai įmonių vadovams, linkiu kantrybės ir neprarasti optimizmo. (Dainius Kreivys)  

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau