Interviu su Virgilijumi Poderiu

Publikuota: 2007-10-09
Atnaujinta 2015-06-08 17:31

VZ.LT lankėsi ir į portalo lankytojų klausimus atsakinėjo Virgilijus Poderys, naujasis Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkas, buvęs premjero patarėjas, Vertybinių popierių komisijos pirmininkas. Interviu baigtas.

ar nesigailite palikęs finastą? (Marius V.) Sprendimas padarytas ir nesidairau atgal.

Grįžtant prie leidimo branginti elektros perdavimo kainas - nors visi kažkaip sutartinai teigia, kad realiai nustatytoji viršutinė riba bus pasiekta tik 2010 m., ar yra kokių saugiklių, kad taip neatsiks nuo šių naujųjų Metų? (Pilypas) Griežtų saugiklių nėra, tačiau įmonės "Lietuvos energija" kontrolinio paketo savininkas yra valstybė ir ją atsovaujantys Ūkio ministerijos pareigūnai, aš tikiuosi, naudosis šia teise apdairiai. Jeigu ir kels konkrečius tarifus, tai neskubės priartėti prie viršutinės ribos.

Kokias klaidas, Jūsų manymu, yra padaręs premjerui neįtikęs Jūsų pirmtakas Vidmantas Jankauskas? (Antanas) Tikrai nežinau. Dar nepavyko jų identifikuoti.

Gerb. Virgilijau, ar budamas siose pareigose jau buvote susitikes su "Dujotekanos" atstovais? (alina) Nebuvau dar nė karto susitikęs.

gal per kelias savaites darbo jau paaiškėjo, su kuo bus sunkiausia dirbti - elektrikais, dujininkais, šilumininkais, vandens tiekėjais? :) (Nijolė) Mano patoirtis dar per trumpa, kad galėčiau apibendrinti. bet komplikuočiausia sritis yra šiluma.

premjeras daug kritikos skyrė buvusiam komisijos vadovui, po to pasirinko į šį postą Jus. ar tai reiškia, kad dirbsite kitaip, t.y. taip kaip nori premjeras? (stebėtojas) Premjeras nėra nieko konkrečiai nurodęs ar įtakojęs komisijos veiklą. O aš pats dirbsiu pagal savo sąžinę.

pratęsiant klausimą - o kuo šiluma yra komplikuočiausia? (Nijolė) Visų pirma - daugiausia įmonių, antra - dižiausios sąskaitos paprastiems vartotojams yra už šildymą ir karštą vandenį. Taigi, esame įsitraukę į begalines diskusijas su vartotojų teisių gynėjais.

Kokios, Jūsų nuomone, Jūsų vadovaujamos komisijos funkcijos - apsaugoti vartotojus nuo nepagrįstai didinamų energetikos kainų ar saugoti energetikų pelnus? Klausimas būtent toks, nes tvirtinant kainas visuomet pabrėžiama, kad energetikai turi iš to uždirbti. Ačiū. (egis) Visų pirma, reikia rasti balansą tarp abiejų, t.y. apsaugoti vartotojus nuo nepagrįstai didelių kainų ir, kita vertus, užtikrinti įmonėms pajamas, reikalingas ūkio atnaujinimui ir paslaugų kokybei gerinti. Plius - protingo dydžio pelnas.

Komisijos parengtoje medžiagoje spalio 16 d. posėdžiui siūloma, kad dujų bendrovių pelningumas, parduodant dujas laisviesiems vartotojams, būtų gerokai mažesnis nei šiuo metu. Komisija vėl konfrontuos su premjeru? (smalsus) Tiesiog vykdome teisės aktus šiuo klausimu.

p. Virgilijau, Lietuvoje elektros energijos liberalizacija iki šiol neįvyko. Jūsų vadovaujama Komisija pati yra prisipažinusi kad ir kitais atvejais "skiriamos nuobaudos yra juokingai mažos ir visai negąsdina įmonių, nes paprasčiau sumokėti baudą, o ne vykdyti Komisijos teisėtus reikalavimus." Kokios yra analogiškų reguliavimo institucijų galios kitose ES šalyse ir kas jūsų manymu Lietuvoje turėtų prisiimti politinę atsakomybę už ES energetikos sektoriaus politikos nevykdymą? Ačiū. (žmogus) Visų pirma, turi būti galimybė bausti pačias įmones (mes tos galimybės dabar neturime), skaičiuojant baudos dydį procentaliai nuo pajamų. Atitinkami įstatymų projektai yra parengti ir jau svarstomi. O, bendrai paėmus, Lietuva pakankamai stropiai perkelia ES teisės aktus į savo teisyną.

ankstesnė komisija teismuose daug kariavo su Lietuvos dujomis, koks Jūsų požiūris į šį konfliktą? ar peržiūrėsit ankstesnius komisijos sprendimus? (stebėtojas) Kol kas su Lietuvos dujomis nekonfliktuojame. O planų peržiūrėti ankstesnius sprendimus kol kas neturime.

Laba diena, Kokias reformas ruošiatės daryti tarnybos viduje. (Tomas P.) Dar svarstome su komisijos nariais.

Pone Podery, jei vis dėl to ir Jums pasirodys, kad p. Kirkilas neadekvačiai gina dujininkų interesus ar pasiryžite tai įvardinti viešai? Ačiū už atsakymą. (Joana) Premjeras manęs nėra niekaip įtakojęs šiuo klausimu. Negaliu patikėti, kad Premjeras tuo užsiimtų.

Kodel leidote taip ziauriai branginti siluma si sezona? Kas ir kada nustos lankstytis šilumininkams? (Jurate) Daugumai savivaldybių šiluma brangsta keliolika procentų. Pagrindinė priežastis - brangstantis kuras, o tam mes neturime jokios įtakos. Tačiau keliose savivaldybėse šiluma brangsta "žiauriai". To priežastis - ilgai vilkinti savivaldybių tarybų sprendimai dėl kainų koregavimo.

kaip manot, tai reikia reguliuoti dujų kainas dabartiniams laisviesiems vartotojams, ar ne? (klausimas) Reguliavimą yra įtvirtinęs naujasis Dujų įstatymas. Manau, kad reguliavimas įvestas todėl, kad dabartiniai dujų vartotojai iš esmės neturi laisvo pasirinkimo - importuojamų dujų šaltinis yra vienas (Gazprom), o tarpininkai turi jo nustatytas dujų kiekio kvotas.

premjeras žadėjo didinti atlyginimus komsijos nariams. Jūs pats pakeitęs darbą uždirbate mažiau. klausimas: kiek dabar uždirba komisijos specialistai ir kiek reikėtų padidinti algas, kad būtų galima prisivilioti tinkamų šiam darbui žmonių? (kandidatas) Komisijos nario darbo užmokestis yra 2700 Lt "į rankas" per mėnesį. Manau, tai pavojingai mažai, turint galvoje, kokios svarbos klausimus komisijos nariai sprendžia. Atlygis turėtų būti bent dvigubai didesnis.

kaip prognozuojate keisis elektros kainos sujungus Lietuvos energiją, RST, VST? (atomščikas) Nesu girdėjęs apie šių įmonių sujungimą. Nacionalinio investuotojo kūrimas nėra šių įmonių sujungimas. Todėl šis procesas elektros perdavimo ir skirstymo kainoms neturėtų turėti įtakos.

O tenisą ar gerai žaidžiate? (petras) Lauko tenisą esu žaidęs tris kartus per savo gyvenimą. Taigi - žaidžiu blogai.

EK imasi dalinti energetikos bendroves -atskirti gamybą nuo tiekimo. dar europos komisija tvirtina, kad "Mūsų tyrimai rodo, kad tose valstybėse, kur tinklai nėra atskriti nuo gamybos, energija nuo 1988 m. iki 2006 m. brango maždaug 29%. Valstybėse, kur atskyrimas jau įvykęs, energija tuo pačiu laikotarpiu brango vidutiniškai 6%". ar pasiseks to pasiekti EK ir kaip tokie Briuselio planai galėtų būti įgyvendinti Lietuvoje? ar kainos tikrai kristų? (jevropa) Atskyrimas savaime nėra tikslas. Tai - tik priemonė konkurencinei aplinkai kurti. O konkurencinė aplinka pagal apibrėžimą kainas mažina.

Ar galėtumėte pagrįsti jūsų vadovaujamos komisijos naudingumą Lietuvos verslui, gyventojams? (vladas) Jei trumpai - gyventojus saugome nuo nepagrįstai didelių kainų, energetikos verslą - nuo jų ūkio "nugyvenimo", nustatant per mažas kainas.

kaip komisijos sprendimus dėl kainų veikia tai, kad lietuvoje fiksuojama didžiausia nuo 1997 m. infliacija? kiek į tai atsižvelgiate? ar tiesiog skaičiuojat įmonių sąnaudas ir kad turėtų už ką investuoti? (makro) Nagrinėdami būsimojo laikotarpio sąnaudas, mes atsižvelgiame į prognozuojamą infliaciją. O grįžtamojo ryšio - kiek mūsų sprendimai pakeis infliacijos rodiklį, netiriame.

Mieli skaitytojai, į klausimus atsakinėsiu iki 14:00. Todėl dar turite 15 minučių klausimams. Ačiū (Virgilijus Poderys)  

gal jau galit pasakyti, kuo skiriasi vertybinių popierių ir energetikos rinkos priežiūra? :) (Marius V.) Daug kuo skiriasi. Energetikoje yra žymiai didesnis ir visuomenės, ir žiniasklaidos, ir politikų dėmesys. Atitinkamai - ir noras įtakoti. Finansų sektoriuje darbas yra žymiai sterilesnis ir ramesnis. Panašumas slypi tik žodyje "reguliavimas".

Mielieji skaitytojai, ačiū už Jūsų klausimus. Linkiu geros darbo dienos. (Virgilijus Poderys)  

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau