Interviu su Gintaru Petriku

Publikuota: 2007-09-28
Atnaujinta 2015-06-08 17:31

VZ.LT lankėsi ir į portalo lankytojų klausimus atsakinėjo Gintaras Petrikas, buvęs bankrutavusio EBSW koncerno prezidentas. Interviu baigtas.

Uz kokius pinigus zadate prikelti savo versla? (Gintas) Savo asmeninių pinigų neturiu jokių. Tačiau tikiu tuo, kad bet kuriam verslui galima gauti pinigų, jeigu jis tinkamai paruoštas ir yra patrauklus investuotojams.

Kaip jautiesi grizes i Lietuva? (marius) Jaučiuosi gerai. Galbūt net geriau, negu tikėjausi. Džiugina kai kurie teigiami pasikeitimai Lietuvoje. Toks jausmas, kad Lietuva yra Europos dalis.

Ar jau esi numates kokios srities verslo Lietuvoje imsiesi po sekmingo teismo nuosprendzio? (Tujinaite) Kol kas nesu numatęs, ko imsiuosi Lietuvoje. Turėdamas laiko kalėjime ruošiau verslo planą Amerikai. Kadangi yra tam tikras įdirbis, galėčiau tai pritaikyti Lietuvai, bet norėčiau ištirti rinką.  Kol kas minėti nieko konkrečiai nenorėčiau.

Saunuolis Petrikai, kad grizai. Neissigandai ltu klanu sulu. Dabar laukiam boksininko kieto smugio jiems :) (Marius) Tiesą sakant, niekada nebuvau boksininku, buvau karatistu, tad smūgiuoti galiu ir su koja. :) Tačiau nesiruošiu niekam kenkti. Ir taip jau daug žmonių yra nukentėję. Noriu tikrai užbaigti bylas ir pradėti normalų verslą.

Labadiena, ar jums jau kas minėjo jog šiuo metu nuotraukose esate panašus į V. Putiną? (Sutapimas) Tai jau daug kartų esu tai minėjęs spaudoje. Galiu tik pasikartoti, kad labai dažnai Amerikoje gaudavau tokių komplimentų. Pajuokaudavau, kad tai - mano dėdė. Daug kas mano juokus priimdavo rimtai.

Kaip KHK galėjo grąžinti tautiečių indėlius? Mano galva, tai buvo paprasčiausia finansinė piramidė ar Ponzio schema, kuomet pirmiems indėlius atsiėmusiems milžiniškus procentus gali grąžinti didžiuliai vėliau ateinančių indėlininkų pinigai. Paskiau visa piramidė neišvengiamai griūna. (Lionia) Kauno holdingo kompanija (KHK) tikrai neplanavo apgauti indėlininkų, mokėjo didelius procentus, nes tuo metu buvo didelis pinigų trūkumas rinkoje, bankai imdavo ne ką mažesnius procentus (40-50% metinių palūkanų). Klaida buvo tai, kad sutartys su indėlininkais buvo trumpalaikės, o pinigai buvo investuojami į ilgalaikius projektus. Kadangi perkamų objektų kainos buvo labai mažos, mes tikėjomės vertės kilimo. Kaip matote, tik šiandien rinkos kainos tapo realios. Jeigu KHK tuo metu nebūtų patyrusi krizės ir išlaikiusi savo investicijas, šiandien jos turbūt būtų tikrai turinčios rimtą finansinį svorį.  

Kodėl žmonės patikėjo KHK? Ar būtų suveikusi panaši schema devyniasdešimtaisiais Vakarų Europoje, Vokietijoje, Lenkijoje? (Lionia) Tarp indėlininkų buvo įvairiausių žmonių. Tai - ir teisininkai, netgi verslininkai. Jie, kaip ir mes, tikėjo, kad gali uždirbti, kadangi rinka tuo metu buvo kitokia negu dabar. Pelnai buvo milžiniški, verslas galėjo mokėti nežmoniškus procentus bankams ir dar uždirbti sau. Tačiau kažkuriuo momentu įvyko lūžis, rinka pasikeitė ir daug verslininkų, kurie buvo paėmę kreditus su milžiniškomis palūkanomis, jau nesugebėjo taip efektyviai suktis. Tuo metu prasidėjo visuotinė ekonominė krizė Lietuvoje, masiškai žlugo verslininkų projektai, tuo paveikdami bankus ir visą ekonomiką.

Ar nenublėso Jūsų grįžimas po keleto dienų parvykus ir Viktorui Uspaskichui? Ar buvote apskaičiavęs jo atvykimą panašiu metu? (Lionia) Nieko neturiu prieš, jeigu Viktoro Uspaskicho atvykimas nublankintų dėmesį man. Tikrai nesiekiu papildomo dėmesio. Tai iš tikrųjų kol kas man nepadeda. Tiktai gaištu nemažai laiko, bendraudamas su žurnalistais, kurie nieko man už tai nenori mokėti, mano atsakymus taip pat labai dažnai iškreipdami arba spausdindami tik tai, kas jiems aktualu.  

Kas jis, nukentėjęs nuo KHK - neišsilavinęs ar tiesiog godus? (Lionia) Kiekvienas investuotojas nori gauti kuo didesnį pelną, tai yra natūralu. Žinoma, šių dienų investuotojai yra daug labiau išprusę šioje srityje. Taip pat kiekvienas šiandien turbūt supranta, kad investuojant į rizikingus projektus, kurie moka dideles palūkanas, yra daugiau ir pavojaus. 

Kokios tikitės jūsų bylos baigties? (Povilas) Be abejo, tikiuosi teigiamos. Gyvenimas parodys. Tai nėra lengvos bylos vien dėl to, kad pažeidžiant mano asmens teises kai kurie politikai ar oficialūs asmenys savo pareiškimais daro spaudimą būsimam teismui.  

Kokie politikai jūsų labiausiai bijo? (Klausimas) Nežinau, ar apskritai manęs kas nors bijo. Jeigu kas nors bijo, galiu nuraminti, kad baimei nėra jokio pagrindo.

Ponas Petrikai, mano nuomone, Jus puikiai isnaudojat Lietuvos ziniasklaida ir formuojat savo, kaip aukos, ivaizdi - neva esate nekaltas, buvo tokios aplinkybes, kurios priverte Jus taip pasielgti. Ar ranka prie sirdies pridejes atvirai galetumete pasakyti, jog tikrai esate nekaltas, jog tycia ar netycia nepadarete zalos Lietuvos zmonems? (zinia, Lietuvos istatymai, kaip ir bet kurios kitos salies, baudzia ir uz netycinius nusikaltimus). Aciu. (rinkejas) Išsivysčiusios Vakarų šalys tikrai nebaudžia už netyčinius bankrotus. Aš asmeniškai jaučiu moralinę kaltę dėl to, kad nukentėjo didelis skaičius indėlininkų, tačiau neprisiimu tos atsakomybės vien tik sau, kadangi manau, kad pagrindinis mūsų žlugimo faktorius tai buvo mūsų teisėsaugos neteisėti veiksmai EBSW bendrovių atžvilgiu. Turiu omenyje tas bendroves, kurios nebuvo niekuo surištos su KHK, tačiau tokiais teisėsaugos veiksmais buvo sužlugdytos, areštuojant turtą ir kitaip stabdant jų veiklą. Esu 100% įsitikinęs, kad, jeigu mums būtų leista dirbti, visi indėliai būtų padengti ir šiandien būtume turtingi ir solidūs verslininkai.   

Ar protinga buvo bėgti, dėl ko visos dabar vykstančios procedūros atsidėjo tiek metų? Ar tikėjais, kad visą gyvenimą niekas neras? (ILONA) Bėgti tuo metu privertė aplinkybės, gresiantis pavojus mano gyvybei. Šiandien matau, kad tai nebuvo teisingas sprendimas. Galima buvo surasti geresnių sprendimo variantų. Neplanavau slapstytis visą gyvenimą. Norėjau tik pralaukti tam tikrą laiką, kada pasikeis tam tikros politinės jėgos ir sumažės kitos realios grėsmės. Šiandien taip jau ir įvyko, kai kurių tų žmonių jau nėra gyvųjų tarpe ar jie neužima rimtų postų.  

gal jau sulaukėte skambučių iš Lietuvos verslininkų su pasiūlymais dirbti kartu? (ne verslininkas) Kol kas esu bendravęs su labai nedideliu kiekiu verslininkų Lietuvoje. Tačiau jau įvairių pasiūlymų yra. Noriu rimtai viską apsvarstyti, nenoriu išsieikvoti nelabai rimtiems projektams. Manau, kad per tą laiką įgijau tam tikros patirties ir galėčiau sėkmingia dirbti ne tik Rytų rinkose, bet ir Vakarų. Todėl, sujungus Lietuvos verslininkų  ir mano  galimybes, tikrai galima būtų uždirbti gerą pelną.

Is kokiu pinigu taip greit susikrovet gerbuvi Amerikoj? (tomas) Gerbūvį krautis Amerikoje pradėjau iš paskutinių 10.000 USD, kuriuos investavęs pradėjau smulkų verslą. Kol kas tikrai įspūdingų turtų nesusikroviau. Gal tik sugebėdavau uždirbti savo šeimos išlaikymui. Reikėjo laiko perprasti naujos šalies ypatybes. Negalėjau naudotis  senais ryšiais, viską turėjau  pradėti nuo nulio.

kiek Jums pavaldus buvo Furmanavičius? kiek jūs asmeniškai turėjo įtakos jo valdomai bendrovei? (praeities šmėkla) Furmanavičius buvo tik vienas iš daugelio direktorių. Aš tuo metu tiesiogiai su direktoriais bendravau labai mažai. To paprasčiausiai fiziškai padaryti negalėjau, buvo departamentų vadovai. Manau, kad Furmanavičius buvo neteisingai siejamas ir kaltinamas santykiais su manimi. Nors tuo metu EBSW buvo viena iš solidžiausių ir vedančiųjų firmų ir bendravimo su mumis nevengė nei verslininkai, nei politikai, nei Vyriausybės atstovai. Kad tai ateityje jiems pakenktų, niekas negalėjo numatyti.

ar investuotumėt dabar į būstą? :) (pirkėjas) Nesu pakankamai susipažinęs su nekilnojamojo turto rinkos padėtimi Lietuvoje, kad galėčiau komentuoti, o tuo labiau kažką patarti.

Mieli skaitytojai, su jumis bendrausiu dar apie 15 min. Todėl paskubėkite užduoti paskutinius klausimus. Jokių nepatogių klausimų nevengiu. Jeigu ko ir neatsakau, tai tik todėl, kad laikas ribotas ir aš vienas, o jūsų daug. (Gintaras Petrikas)  

Kokių žmonių nėra gyvųjų tarpe? Ar tai paslaptis? Ir kaip turėjo pasikeisti politinės jėgos, kad galėtum grįžti? Ar dabar jos pasikeitė? (ilona) Tai nėra didelė paslaptis, tačiau nenoriu leistis į smulkmenas, vardyti pavardes, kadangi tai nieko jau nekeičia.

artėja Seimo rinkimai. partijos žvalgysis rėmėjų. jei iki to laiko būsite įsukęs verslą - ar remtumėt kokią nors partiją finansiškai? kokią? (seimūnas) Stengsiuosi laikytis nuo politikos kuo toliau. Esame skaudžiai nukentėję nuo politikų, vien tik dėl to, kad atsisakėme paremti jų rinkiminę kampaniją.  Jokių partijų neremsiu nei finansiškai, nei kitaip.

Po sulaikymo Amerikoje, ilgą laiką prieštaravote 'parsiunčiamas' į Lietuvą. Vėliau nuomonę pakeitėte. Ar tai nebuvo sąmoningas jūsų noras ilgesnį laiko tarpą praleisti JAV kalėjime nei Lietuvoje? Tuo labiau, kad atsedėtas laikotarpis greičiausiai (jei bus pripažinta jūsų kaltė) butų 'užskaitytas' Lietuvoje. (Gedas) Tikėjau, kad galiu laimėti teisminį procesą Amerikoje. Sąmoningai tikrai nedelsiau, kadangi Amerikos kalėjimai tikrai ne geresni nei Lietuvoje. O sutikau todėl, kad mačiau, kad tai gali užsitęsti dar ne vienerius metus ir sprendimas galėjo būti ir neigiamas, todėl nusprendžiau, kad reikia grįžti ir užbaigti šias užsitęsusias problemas Lietuvoje.

Turbut zinote apie fiziniu asmenu bankrota. Lietuvoje sia procedura norima iteisnti. Ar isdristumete pasiskelbti bankrutavusiu fiziniu asmeniu? (Lexus) Fizinių asmenų bankroto įteisinimas - sveikintinas dalykas. Tai yra visame civilizuotame pasaulyje , kadangi su bet kokia veikla yra rizikos faktorius, kad ji gali būti nesėkmiga. Bankrotas - normalus ir nesakyčiau, kad labai gėdingas dalykas. Pavyzdžiui, Walt Disney  bankrutavo 7 kartus.

P. Petrikai ar Jusu brolio nekilnojamas turtas nera pirktas is indeliniu pinigu? (007) Taip nėra.  Jeigu taip būtų, brolis tikrai nebūtų paliktas ramybėje. Realybėje tas turtas priklauso bankui, nes pastatytas iš skolintų lėšų.   

Mieli skaitytojai, norėčiau atsakyti į visus jūsų klausimus, tačiau šiandien to fiziškai padaryti negaliu. Laikas su jumis prabėgo tikrai labai greitai ir įdomiai. Tačiau skubu į kitus susitikimus, todėl turiu jus palikti. Bandysiu pasinaudoti VZ.LT galimybėmis papildyti savo atsakymus artimiausiomis dienomis. (Gintaras Petrikas)  

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau