Interviu su Ryčiu Juozapavičiumi

Publikuota: 2007-08-30
Atnaujinta 2015-06-08 17:31

VZ.LT redakcijoje su jumis tiesiogiai bendravo Rytis Juozapavičius, "Transparency International" Lietuvos skyriaus direktorius bei Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos narys.

kaip vertinate R.Valatkos pasisakyma "Bernardinuose"? Ar neatrodo, kad žiniasklaidos kritika iššaukia tik pasipriešinimo ir paniekinimo reakciją iš jų pačių. (valatka) Ponas Valatka neišskiria dviejų labai skirtingų žiniasklaidos rūšių veikiančių Lietuvoje. Jis kalba apie žiniasklaidą, tarsi ji būtų vienalytė ir ją visą kažkas pultų. Iš tikrųjų yra etiška, garbinga ir skaidri žiniasklaida ir neetiška, negarbinga ir neskaidri žiniasklaida. Ponas Valatka nedrįsta pradėti samprotauti apie šias dvi žiniasklaidos rūšis, jų skirtumus, skirtumų priežastis ir t.t.. Aš matau abi žiniasklaidos rūšis. TILS atlikta verslininkų apklausa apie žiniasklaidos skaidrumą atskleidė, kad "Respublika" ir "Lietuvos rytas" atrodo vieni prasčiausių. Man irgi taip atrodo.

dažnai kritikuojate žiniasklaidą. tačiau jei pats būtumėte verslininkas, kaip elgtumėtės? tai yra, klausimas toks: kaip, jūsų nuomone, Lietuvoje užsidirbti iš etiškos žiniasklaidos. (žiniasklaida) Netikiu verslu, kuomet siekiama susižerti pelną "smogiant ir pabėgant". Jeigu žiniasklaida nori būti ilgalaikis verslas, tai turi būti pasiruošę aiškintis dėl to, ką daro, labai ilgus metus. Net jeigu neetiški laikraščiai turi pelnus, tai ilgalaikėje perspektyvoje jie tuos pelnus praras gindami savo reputaciją. Mano supratimu, verta investuoti tik į etišką žiniasklaidą. Kaip pasakė garsusis investuotojas Varenas Bafetas (Warren Buffett): "negali turėti gero sandorio su blogu žmogumi".  

Kaip vertinate naujos IAE statyboje dalyvaujanti privatu kapitala ir buda kaip sis kapitalas pateko i si projekta? (zigmas) Kaip aš suprantu, VST kažkas turėjo išrinkti ir pakviesti dalyvauti projekte. Nes jeigu jie rodytų iniciatyvą, tada, pagal įstatymus, jie būtų veikę kaip neregistruoti lobistai. Taip ir nesupratau, kas juos pakvietė. Spėju, kad premjeras. Įsivaizduoju, kad jam užtai kažkas pažadėta. Man labai imponuoja dr. Raimondo Kuodžio įžvalgos apie "Trigalvio slibino" esmę. Ekonomistas perspėja, kad VST gali labai gerai užsidirbti iš akcijų barterio (nes VST turi galimybę santykinai brangiai sako akcijas iškeisti į AB "Lietuvos energija" akcijas), kad VST viršpelniai bus nesureguliuoti, nes jie turės palankesnį reguliavimo režimą, ir kad vidaus vartotojai gali būti priversti mokėti tokią kainą už elektrą, kokios pareikalaus "Slibinas". Tačiau aš ne ekonomistas, bet žurnalistas ir dažniausiai apie situaciją sprendžiu remdamasis savo patirtimi. Man teko susidurti su VST vadovu p. Dariumi Nedzinsku. Iš spaudos supratau, kad šis jaunas žmogus apkaltino mane bandymu jį reketuoti net nepakalbėjęs su manimi. Tai nepanašu į socialiai atsakingos įmonės vadovo elgesį. Nemanau, kad Lietuvos politinis elitas laiko VST ir jos akcininkus "Maxima LT" labai padoriais žmonėmis. Tačiau į "Trigalvio Slibino" sandorį buvo šokta greitai ir stačia galva.

Esate Etikos komisijos narys, kuri daugiau nei pries metus (jus tada dar nebuvote narys) nusprende, jog E.Bagdonas nieko nepazeide, nusipirkdamas kotedza Turniskese (nors Seimo komisija nusprebde atvirksciai). Tada sis sprendimas pritrenke visuomene. Siandien spauda raso, kad kotedzas parduotas zenkliai brangiau. Ar nesiruosiate inicijuoti sio atvejo persvarstymo Komisijoje? (kukas) VTEK yra kolegialus organas ir sprendimai yra priimami balsuojant. Nesvarsčiau p. Bagdono atvejo. Negaliu atsakyti, kaip Jūsų minima aplinkybė galėtų paveikti tyrimo atnaujinimą. Ar nenorėtumėte parašyti tiesiai VTEK? Aš savo ruožtu pažadu pasikalbėti apie tai su kolegomis. Jei Jūs tai domina, parašykite man rytis@transparency.lt.

Kaip „vieno langelio“ („vieno kontakto“) principo taikymas valstybinėse ir ypatingai savivaldybės institucijose gali pririsdėti prie korupcijos suvokimo indekso didėjimo? (Rimas) "Vieno kontakto" principas - nepaprastai efektyvus dalykas pažabojant korupciją. Lietuviškoji korupcijos pažabojimo lyderė Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) "vieno kontakto" principą išaukština kaip vieną svarbiausių savo antikorupcinės strategijos ramsčių. Tik ką reiškia "vienas kontaktas"? Ar tai, kad bendraujama vienu kanalu (prie vieno langelio, per internetą, telefonu)?  Ar tai, kad žmogaus problema išsprendžiama po vieno kreipimosi? Vyriausybės nuo rugsėjo 1d. visiems liepta bendrauti per "vieną langelį". Tačiau ko turi tikėtis vartotojai iš to, nebuvo paaiškinta. Teisingas "vienas kontaktas" - kai, žmogaus problema išsprendžiama minimizuojant jo santykius su visomis kitomis įmanomomis institucijomis. Bet jeigu nuo "vieno langelio" varinės prie kitos organizacijos "vieno langelio", tai bus du langeliai :)

Ryti, Kaip manote ar teisingas Vyriausios rinkimų komisijos sprendimas registruoti V. Uspaskich kandidatu į Seimą? Pakomentuokite plačiau. (Asta) Neteisingas. Šis žmogus yra įtariamasis, kurį suimti leidimo prašo prokuratūra. Manau, kad įstatymai neturėtų leisti įtariamiesiems pabėgti nuo teisėsaugos į "bendruomenės lyderius".

Ponas Juozapavičiau, kas yra "abonentas"? (už nepriklausomą Marsą!) Mano giliu įsitikinimu, tokius dalykus turi nuspręsti teismas. Prasivardžiuoti irgi yra negražu. Tiesiog aš nebalsuočiau už Artūrą Zuoką.

"Ryti, ar nepasiilgstat žurnalisto darbo?" Nemanau, kad Lietuvoje atsirastų nors vienas buvusio darbo pasiilgstantis exžurnalistas.. Išėjimas į pensija nesiskaito - apie profesijos pakeitimą kalbam:))) (Pikciurna) Bet aš ir esu žurnalistas. Tik mažiau rašau. Užtat turiu daugiau prabangos gilintis į vieną temą. Mūsų darbui keliami tie patys reikalavimai kaip žurnalistams: tikslumas, aiškumas, įsiklausymas į kito nuomonę.

Laba diena, Ryti, Ar turite savo Blog'ą? (Rima) Neturiu. Visą ką norime parašyti parašome www.transparency.lt.

ne kartą buvote užsipultas tam tikrų žiniasklaidos priemonių. o be tokio spaudimo būdų kitų buvo? (interesantas) Ne, jokio spaudimo niekada nesu patyręs. Tik Holivudo filmuose prieš šaudami sako: "aš tave nudėsiu". Realiame gyvenime tiesiog šauna.

Sveiki, gerbiamas Ryti, kaip manote, ar dera tikram budistui domėtis tokiomis majos apraiškomis kaip korupcija? (seneca) Budistų tikslas - išgelbėti pasaulį. Korupcija kenkia. Tai ir domiuosi :)

ką lengviau "nukorumpuoti" verslas-valdžia-žiniasklaida trikampyje? kas lengviausiai taptų skaidriu ir sąžiningu? (klausimas) Visi turi lygius šansus. Ir vienas lauke gali būti karys. Jeigu mes ieškosime lengvesnių ir sunkesnių situacijų, baigsime pasiteisinimais, kodėl mes negalime pasikeisti. Tiek versle, tiek valdžioje, tiek žiniasklaidoje matau pakankamai daug labai padorių žmonių, kurie gali tapti tikrais permainų agentais.  Čia tik laiko klausimas.

Automobiliu keliu direkcijos konkursai jau uzkliuna ir su tuo nesusijusiems...Ar domites ju veikla? (Nelaimejes) Konkurencijos tarybos vadovo pastabos apie kelių rinkos monopolizavimą tikrai yra vertos dėmesio. Mes neturime kompetencijos tirti konkrečių įtarimų dėl korupcinių nusikaltimų. Tačiau mes galime sociologiniais tyrimais užčiuopti nusikaltimo egzistavimo faktą, mastą, pobūdį, kismą. Tokio tyrimo automobilių kelių statybų konkursų viešųjų pirkimų srityje mes nesame atlikę. Bendras viešųjų pirkimų skaidrumo tyrimas atskleidė, kad ketvirtadalis šalies verslininkų tiki, jog kyšiai yra mokami norint laimėti viešąjį pirkimą.

Kaip manote, ar G.Kirkilo vadovaujama Vyriausybė skiria pakankamai dėmesio kovai su korupcija? (DeMarco) Tam skiria daug žodžių. Ryškus pavyzdys - įsakymas diegti "vieno kontakto" principą nuo rugsėjo 1d. Panašu, kad jie pirma daro, o paskui galvoja. Nes, kaip minėjau, nei piliečiams, nei tarnautojams nėra aiškūs "vieno kontakto" etalonas. Korupcijos pažabojimo darbe Vyriausybė neišskiria tikrai vertų dėmesio prioritetinių sričių ir neužsibrėžia konkrečių siekinių. Vienintelis labai geras dalykas, kurį jie padarė - tiesioginės Vyriausybės posėdžių transliacijos internetu (bet jas gali suprasti tik "pasikaustę biurokratijos džiunglėse" piliečiai). Man asmeniškai, slogiausią įspūdį paliko beatodairiškas "Trigalvio Slibino" prastūmimas. Tai nėra skaidrios ir demokratiškos teisėkūros pavyzdys. Į solidžią projekto kritiką, - kaip pvz. dr. Raimondo Kuodžio, Teisės instituto ekspertų pastabas,- nebuvo įsiklausyta ir išsamiai atsakyta. Trūko atvirų diskusijų su ekspertais ir  pilietine visuomene. Nesu atominės jėgainės priešininkas. Dvejus metus rengiau laidą apie Ignalinos atominės jėgainės uždarymą, - branduolinė energetika tikrai yra sudėtingas dalykas, - visuomenei reikėjo suteikti daugiau laiko "suvirškinti" tai.

Ko reikia, kad valdininkai liautusi kalebeje apie korupcija ne kaip apie stichine nelaime (kurios dazniausiai negalime isvengti),bet vardintu konkrecius dalykus - kas ir kur yra blogai (t.y. korumpuota)ir ka jie jonkreciai del to daro. (Linas) Pirma, jie turi pradėti matuoti korupciją. Tada, stebėdami pokyčius, analizuoti savo taikytų priemonių efektyvumą. Kol nematuoji, nežinai, ar tau sekasi. Pavyzdžiui, jeigu nori mesti gerti, turi matuoti suvartojamo alkoholio kiekį ir analizuoti, kokios pastangos padėjo sumažinti suvartojimą. Tada atsiras atsakomybė dėl taikytų neefektyvių priemonių ir kalbėtojų neliks.

kokiose srityse korupcija mažėja? (telesforas) Paskutiniai duomenys yra "Lietuvos korupcijos žemėlapis 2005m.". Naujausių šio tyrimo rezultatų tikimės šių metų gruodžio mėnesį,- taip mes suprantame iš STT, šio tyrimo užsakovų. 2005m. ryškiausi korupcijos pažabojimo lyderė buvo Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Jei 2002m. 19 iš 100 su VMI susidūrusių verslininkų prisipažino davę kyšį, - tai 2005m. prisipažino tik 3. Ir kiti šaltiniai patvirtina įspūdį apie pozityvias permainas VMI. Dar girdžiu gerai atsiliepiant apie Muitinę. Dar kai kuriose savivaldybėse, panašu, kyšių duodama mažiau. O šiaip jokių kitų ryškesnių teigiamų poslinkių nesugebame pastebėti. Didžiausios korupcijos problemos gyventojams 2005m. buvo žemėtvarkoje, muitinėse, išduodant leidimus statyboms arba rekonstrukcijoms, teikiant sveikatos paslaugas, tiriant baudžiamąsias bylas. Verslininkams niūriausiai atrodė viešieji pirkimai, žemės paskirties keitimas, ES paramos dalijimas ir  teisėkūra. 

Jeigu žiūrėsime į semantinę žodžio prasmę, korumpuota gali būti tik valdžia. Tačiau dažnai viešai kalbama (šiame interviu - taip pat) ir apie verslo, žiniasklaidos korupciją... Kaip čia yra? Kuo domitės, ką tiriate ir vertinate? Korupciją (taikoma valdžiai)? Verslo santykių "švarumą"? Ar apskritai padorumą Lietuvoje? (kažkaip painiojuosi...) Korupcija yra piktnaudžiavimas patikėta valdžia siekiant asmeninės naudos. Tai taikoma tiek viešam, tiek privačiam sektoriui. Tradiciškai TI visame pasaulyje domisi abiems sektoriais, bet daugiau dėmesio skiria viešajam sektoriui. Jūs taikliai pastebėjote, kad mes sąvoką "korupcija" vartojame su platesne reikšme negu kad tradiciškai tas žodis yra vartojamas Lietuvoje. Bet ir Baudžiamojo kodekso straipsnis apie kyšininkavimą gali  būti taikomas tiek valstybės tarnautojams, tiek privatiems verslininkams.  Mes tiriame: kaip žmonė suvokia įvairių institucijų (turime galvoje jų atstovus) skaidrumą, ką žmonės mano apie institucijas nesusidūrę su jomis ir susidūrę su jomis bei ką jie gali prisipažinti apie neoficialius atsilyginimus įvairių institucijų atstovams.  Jei norite - tai ir "padorumo" vertinimai.

Kada TI Lietuvos skyrius nebebus reiklaingas? Arba paklausiu kitaip, kas turetu nutikti, kad TI Lietuvoje uzsidarytu? (Sveiki,Ryti,) Žiūrint kam reikalingas. Iš valstybės negauname jokios paramos, suprantam, kad mūsų nelabai jiems reikia. Kai kurie piliečiai sako, kad mūsų tyrimai padeda tiksliau vertinti, kas vyksta šalyje. Galbūt jūs nustebsite, bet TI skyrius veikia ir Norvegijoje, vienoje iš skaidriausių pasaulio šalių :) Kad mes užsidarytume, reikia arba nebeturėti lėšų, arba būti padėjusiems pažaboti korupciją.

O TILS Lietuvos skyrius tikrai gali imti ir  užsidaryti. Mes pripratome gyventi kaip ir daugelis Lietuvos NVO,- turėdami lėšų tik 2 ar 3 mėnesiams į priekį. Tai lyg ėjimas kūlgrinda (slaptas lietuvių kovotojų grįstas kelias pelkėse po vandeniu). Žengi ir randi atramą.

Gerbiu uz drasa pasakyti tiesa apie LT ziniasklaida. Taciau ar jus nemanote, kad tokiu buvu buvo nukirsta saka ant kurios sedite ir TIL padaryta zala. Juk anksciau jusu tyrimus skelbdavo beveik visos ziniasklaidos priemones ir taip buvo veikiamas viesas diskursas, o dabar kai kurios jusu nemyli ir ignoruoja. Taigi kovai su korupcija metodu liko maziau...Taigi taktinis tikslas paaukotas vardan strateginio (Sigitas) Taktiniai tikslai niekada neturi vadovauti strateginiams. Mes nenorime draugauti su negarbinga žiniasklaida. Ne jie mus, o mes juos ignoruojame.

Rytis Juozapavičius () Mieli VZ.LT skaitytojai, nuoširdžiai dėkoju už Jūsų klausimus. Atsiprašau tų, kuriems neatsakiau, - baigėsi eteris. Jei dar turėtumėte klausimų, - maloniai prašome man parašyti rytis@transparency.lt.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau