Interviu su Vilija Nausėdaite

Publikuota: 2007-07-23

VZ.LT lankėsi Vilija Nausėdaitė, Vertybinių popierių komisijos pirmininkė. Ji gyvai atsakinėjo į portalo lankytojų klausimus. Interviu baigtas.

Turiu vienintelį klausimą: kodėl faktiškai nepadėjote Dariui Sičiūnui kovoti su LBS ? Atsiuntėte konsultantę, kuri nesusivokia, dėl ko visi susirinkę teisme. Ar dėl to, kad VPK gauna pinigus iš listinguojamų bendrovių ir praktiškai negali kirsti šakos, ant kurios ji sėdi ? (esx1L) Pirma, nenoriu komentuoti komisijos sprendimų, kurie buvo priimti iki man tampan pirmininke. Antra, žinau, kad galutinį tašką dėl šio investuotojo siekio įpareigoti stambujį LBS akcininką supirkti akcijas iš smulkiųjų, padėjo teismas. Ir būdama pareigūne, negaliu abejoti teismo, kaip teisingumą vykdančios institucijos, sprendimo teisingumu. Trečia, po šio atvejo VPK pažadėjo sutvarkyti delistingavimą, kai emitentas tai daro savo noru ir jos pastangomis Vertybinių popierių įstatyme atsirado prievolė delistinguojantis supirkti akcijas iš smulkiųjų oficialaus pasiūlymu būdu. Ketvirta, turbūt paniojate mus su birža, nes VPK yra visiškai finansuojama iš biudžeto ir emitentai jokios finansinės įtakos komisijai neturi. 

kokios šiuo metu akcijų rinkos patrauklios ilgalaikiam investavimui (Jonas) VPK niekada neteikė ir neteiks investavimo rekomendacijų. Tai maklerių darbas.

Ar naudojate, kokius nors rodikliu ivertinti akciju rinkos "perkaitima". Jeigu taip, tai kokius ir kaip vertiname dabartini akciju kainu lygi Vilniaus akciju birzoje? (fi) Nenoriu vertinti akcijų kainų lygio, kadangi tai būtų netiesioginė rekomendacija investuotojams. Tik noriu priminti visuotinai žinomą dalyką, jog akcijų rinkos, kaip ir ekonomika, pasižymi cikliškais svyravimais, tuo tarpu mūsų akcijų rinka, neskaitant poros rimtesnių korekcijų, nepertraukiamai auga keletą metų iš eilės.

Ar planuojate atlikti tyrima del pastarojo Sanito akciju kilimo, kai galima itarti, kad kai kurie asmenys pasinaudojo "vidine" informacija. Nors bendrove rezultatus viesai paskelbe tiktai si ketvirtadieni, akciju kaina nei is sio nei is to pradejo kilti savaite pries. Be to, manyciau galima daryti prielaida, kad maziausiai tu paciu akcininku valdoma FMI - Finasta, disponavo vidine informacija. Tokia isvada galima daryti ir is Finasta maklerio komentaro kelios dienos pries paskelbiant rezultatus ir kai jau kaina buvo zymiai pakilus - http://vz.lt/Default2.aspx?ArticleID=c1792dec-234e -46dc-aaac-a0ddf980c49c . Ar nemanote, kad 30-40 mln. vertinimas labai jau sutampa su 34.3 mln.? Jeigu nemanote, tai gal galite pateikti pvz., kada sis makleris pateike kitu bendroviu, pvz. teo, tokia tikslia prognoze pries paskelbiant rezultatus. Ir dar vienas siek tiek asmeninis klausimas, ar Alina Nausedaite, AB "Sanitas" juristė, yra tiktai Jusu bendrapavarde ar ir gimine. Dekui. (fi) Galiu pasakyti, kad VPK daro tyrimą dėl ankstesnio "Sanito" akcijų kainos kilimo. Kadangi tyrimas tebevyksta, daugiau komentuoti negaliu. Vėlesnis, t.y. šios savaitės "Sanito" akcijų pakilimas bus anksčiau pradėto tyrimo tąsa.  Be to, VPK ketina atlikti maklerių komentarų žiniasklaidoje monitoringą, kurio tikslas - įvertinti maklerių pasisakymų, spėjimų, prognozių įtaką rinkai. Jei, atlikus monitoringą, VPK manys esant reikalinga, pateiks tam rekomendacijas makleriams, kadangi panašu, kad jų pasisakymuose slypi netiesioginės rekomendacijos ir makleris dažnai gali būti vienam ar kitam interesų konflikte.  Mano bendrapavardė "Sanito" darbuotoja nėra mano giminaitė, nei pažįstama.  

Kodėl „Respublikai“ grubiai manipuliavus informacija apie „Gubernijos“ akcijų vertę kreipėtės į Žurnalistų sąjungą, bet nesprendėte problemos patys? (remigutis) Dėl "Gubernijos" akcijų yra pradėtas plataus masto tyrimas, kurį atlieka VPK darbuotojai. Apie pradėtus tyrimus VPK atskirai nepraneša.

Kada bus pritarta alternatyvios rinkos steigimui? Panašu,kad dabar VPK stabdo šį reikalą. (investuotojas) Kadangi planuojama alternatyvi rinka bus Skandinavijos šalyse veikiančios "First North" kopija, šiuo metu su skandinavų kolegomis aiškinamės tam tikrus teisinius klausimus. Pagrindinė kliūtis - Lietuvos Vertybinių popierių įstatyme nustatyta tvarka, jog viešai vertybiniais popieriais gali būti prekiaujama po to, kai paskelbiamas nustatytos formos prospektas. Šiuo metu aiškinamės, ar prekyba alternatyvioje rinkoje būtų laikoma viešu akcijų siūlymu Vertybinių popierių įstatymo prasme ir kokia apimtimi turėtų būti taikomi Vertybinių popierių ir Finansinių priemonių rinkų įstatymai.

Kaip juda naujo kolektyvinio įstatymo, kuriame numatytos nekilnojamojo turto fondų steigimosi galimybės, priėmimo reikalai. O tai projektas jau antri metai įstrigęs - nvestuotojai niekaip jo nesulaukia. Ačiū už atsakymą (rinka) Nesulaukiu jo ir aš, ir kaip VPK pirmininkė, ir kaip investuotoja. Pirminį projektą VPK pateikė prieš pusantrų metų. Deja, įstatymo priėmimo procedūra yra sudėtinga ir ilga. Tačiau įstatymo projektas artėja prie priėmimo, jei neklystu, rugpjūčio 8d. Vyriausybės posėdyje jis bus svarstomas.

VPK šiuo metu vykdo apklausą, ar tikslinga Ūkio banko ir TEO LT akcijas paskelbti turinčiomis likvidžią rinką. Gal galėtumėte pakomentuoti,kas keistųsi ir t.t. (Liutas) Nuo šio lapkričio 1d., kuomet Finansinių priemonių rinkų įstatymas įsigalios pilna apimtimi, finansų tarpininkams atsiras galimybė vykdyti taip vadinamą sisteminę prekybą akcijomis apeinant biržą. Tuo atveju, jei Ūkio banko, ir "Teo LT" akcijos būtų paskelbtos likvidžiomis, sisteminę prekybą vykdančios įmonės turėtų skelbti šių akcijų kotiruotes.

Kaip Jums pavyko per 5 m. tapti Komisijos pirmininke? Kas tai nuleme, itakojo? (Petras) Pasibaigus ankstesnio pirmininko kadencijai, buvo ieškoma tiek vidinių, tiek išorinių kandidatų. Tuo metu buvau pirmininko pavaduotoja, be to, VPK dirbau šeštus metus. Ir buvau pakviesta pokalbiui su prezidento patarėjais, o vėliau ir pačiu prezidentu. Šiek tiek nustebau, kad mano amžius jiems nepasirodė kliūtis, o netgi privalumas. Kadangi mano kandidatūra buvo priimtina, prezidentas priėmė sprendimą ją siūlyti Seimui. Ten praėjau frakcijų "filtrą" ir gavau galutinį Seimo pritarimą.

Sveiki, norejau pasiteirauti kaip juda LNS1L reikalai, t.y. kada pagal terminus galetu buti priimtas sprendimas,ir ar p. Lenciauskiene turi galimybe isvengti oficialaus pasiulymo skelbimo net jei ir bus pripazinta veikianti sutartinai su sunumi. (ar prievole, atsiradusi 2006 liepa neisnyktu siuo metu perdavus 40% balsu virsijanti akciju skaiciu)? (linas) Šiuo metu p. Lenčiauskienė apskundė VPK sprendimą, kuris konstatavo, jog ji su sūnumi ir jo įmone laikytini sutartinai veikiančiais asmenimis. Kada baigsis teismai, nedrįsčiau prognozuoti, gali užtrukti labai ilgai. Prievolės skelbti oficialų pasiūlymą nevykdymas sukelia balsų netekimo teisines pasekmes. T.y. asmenys, realiai netenka įmonės kontrolės. Tačiau, kad tai turėtų praktines pasekmes, kiti akcininkai turėtų imtis priemonių neleidžiančių balsuoti. Pavyzdžiui, ginčyti teisme sprendimus, kurie buvo priimti tuo metu, kai balsavimo teisė dėl oficialaus pasiūlymo neįgyvendinimo buvo prarasta. 

kada iregistruosit UKB emisija? (investor) Patikslinkit klausimą. Paprastai emisijos prospektas patvirtinamas per 10d. nuo visų reikalingų dokumentų ir duomenų pateikimo.

Panasu, kad Lenkijoj pastaruoju metu vyksta daug IPO. Ar Vilniaus birzoje galima tiketis sulaukti nauju imoniu ateinanti pusmeti, metus? Kodel, Jusu manymu, Lietuvoje IPO ir akciju kotiravimas nesusilaukia tokio didelio susidomejimo (apart to, kad Lietuva daug mazesne nei Lenkija)? (legionierius) Mano nuomone, viena iš priežasčių, kodėl Lietuvoje nebuvo daug IPO, yra ta, kad įmonių plėtra buvo finansuojama nuosavomis lėšomis, bankų paskolomis ir kitais šaltiniais. Tuo tarpu lėšų pritraukimas IPO metu reiškia, kad teks ateities pelnus dalintis su kitais akcininkais, tapti vieša įmone, nuolat teikti svarbią informaciją, laikytis biržos taisyklių. Ne visiems tai atrodo patrauklu.
Lenkijos situacija turi, mano galva, vieną svarbų faktorių - Lenkijos pensijų fondai privalo investuoti vietos rinkoje (EK to netraktavo kaip laisvo kapitalo judėjimo suvaržymo), todėl Lenkijoje egzistuoja ypatingai didelė listinguojamų bendrovių paklausa. 

1. Kaip manote ar VPK taikomos poveikio priemonės FMI yra pakankamai efektyvios? (pvz. Hansabankui skirta 10tūkts. LTL bauda dėl netinkamo pavedimų biržai internetu teikimo) Ar nemanote, kad reikėtų griežtinti FMI priežiūrą? 2. Kodėl neturite savo skyrelio spekuliantai.lt portale? :) (resident) Manau, kad finansų įstaigoms, kurių verslo sėkmės pagrindas  remiasi pasitikėjimu, didžiausia sankcija yra žinia, jog įmonėje nustatyti trūkumai. Piniginės baudos dydis joms nėra labai svarbus.

1. Ko reikia norint ikurti investicine bendrove? Kokio tipo investicines bendroves buna? 2. Ko reikia norint ikurti konkreciai FMI? KOkios FMI licenzijos yra? 3. Ar gali paparasta uzdara akcine bendrove neturinti FMI licenziju teikti investavimo paslaugas? Jei taip, kokio lygio? (Darius) VPK tinklapyje, skyrelyje "Licencijavimas" yra visa reikalinga informacija.

Norejau paklausti kaip vyksta istatymo priemimas, del nepriklausomu finansu patareju darbo reglamentavimo? (tr) Finansų patarėjus kaip įmonių rūšį jau numato Finansinių priemonių rinkų įstatymas. Tačiau, kad finansų patarėjo įmonė galėtų teikti pilną paslaugų spektrą būtina patikslinti Draudimo įstatymą. Premjero sudaryta darbo grupė nagrinėja galimus pakeitimus. Deja, viskas juda ne taip greitai, kaip norėtųsi.

Birzelio menesio paskutine prekybos diena birza "sudrebino" per viena Estijos tarpininka vykdomos stambios operacijos. Pries uzsidarant prekybai aukciono metu rinkai buvo pasiulytas didelis akciju kiekis daug mazesne nei pries tai buvusi rinkos kaina. Teko isgirsti nuomoniu, kad tokie veiksmai primena manipuliavima akcijos kaina. Kokia VPK nuomone apie tos dienos sandorius, ar buvo pradetas koks tyrimas? Suprantama, kad lengviau aptikti ir nubausti zmogu, kuris perka 5-10 akciju tik noredamas pakoreguoti kurios nors nelikvidzios akcijos kaina sau palankesne linkme. Kita vertus, potencialus manipuliavimas likvidziu akciju kainomis siekiant pagerinti savo fondu pusmecio rezultatus, ar pabloginti kitu fondu valdytoju rezultatus, gali tureti daug skaudesnes pasekmes platesniam investuotoju ratui. Ar VPK turi pakankamai galimybiu, patirties ir valios istirti stambesniu sandoriu kilme ir taip apginti investuotoju interesus? (legionierius) Taip, tyrimas pradėtas ir dėl šio atvejo estų finansų priežiūros institucijai nusiųstas užklausimas dėl duomenų surinkimo ir pagalbos. Kadangi šio tarpininko priežiūros institucija yra Estijoje, viena VPK negali imtis veiksmų. 

Ar esate prisiregistravusi spekuliantai.lt portale ir rasote diskusijose? Gal išduotumėt nick'ą? (DDD) Šitą tinklalapį skaitau labai dažnai. Ir diskusijas, ir straipsnius. Tačiau nick'o dar nesusikūriau. Nors, prisipažinsiu, minčių buvo :)

Kaip siūlytumėte į lietuvių kalbą versti terminą Hedge fund? Ar nemanote, kad kai kurių viešosios apyvartos tarpininkų vartojama savoka "minimizuotos rizikos fondai" yra klaidinanti? (Andrius) Naujame Kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo projekte jie įvardinami kaip "alternatyvaus investavimo fondai". Sutinku, jog iš pavadinimo "minimizuotos rizikos fondai", galima susidaryti įspūdį, jog investavimas į tokius fondus yra minimaliai rizikingas, kas nėra tiesa.

Kaip manote ar VPK, DPK ir LB priežiūros skyrius bus sujungti į vieną priežiūros instituciją? Jei taip - kaip manote ar tai duos apčiuopiamos naudos rinkų priežiūroje? Kaip vertinate savo karjeros galimybes naujai suformuotoje priežiūros institucijoje? (Andrius) Ar bus sujungti - nežinau. Tai politinis sprendimas. Mano asmenine nuomone, sujungimas rinkai reikštų pozityvų poveikį - vienodėtų priežiūros standartai, būtų išvengta dubliavimo ir pan. Jei būtų sukurta nauja institucija, be abejo, karjeros prasme darbas joje man reikštų žingsnį atgal.

Kaip vertinate VPK veiksmus ginant smulkiųjų akcininkų interesus per pastaruosius 5 metus? (Jeigu galite dešimtbalėje skalėje, kur 0 - nepatenkinamai, 10 - puikiai) (Andrius) Nenoriu vertinti VPK veiksmų iki man tampant pirmininke. Tačiau manau, kad VPK yra kur pasitempti.

p. Vilija, Ar megstate alu? (aisku ne darbo metu) (Bankininkas) Taip.

Kada bus isspresta problema su II pakopos konservatyviais fondais, kurie vis dar taiko didelius atskaitymus? (Andrius) Iki šių metų pabaigos esame įsipareigoję pateikti pasiūlymus Seimui. Šiuo metu tiriame pensijų fondų valdytojų sąnaudas. Įvertinus jų lygį, bus sprendžiama, ar reikalinga įstatymu riboti atskaitymų dydį konservatyviems pensijų fondams.

Kaip manote ar šiuo metu taikomi reikalavimai audito įmonėms, audituojančioms viešojo intereso įmones, yra pakankami? Ar tokios įmonės kaip UAB "Revizorius" (AB "Linas"), UAB "Auditorių biuras" (AB "Pramprojektas", AB "Kauno tiekimas")gali užtikrinti finansinės atskaitomybės audito kokybę, analogišką kaip ir tarptautinių kompanijų? Ar AB "Pramoprojektas", AB "Kauno tiekimas", AB "Linas" pateikiamos finansinės atskaitomybės nesukelia tam tikrų abejonių dėl tikro ir teisingo vaizdo? (Andrius) Manau, kad jei audito įmonė turi teisę teikti audito paslaugas ir tai teisė neatimta ir niekaip neapribota, nėra pagrindo abejoti jos paslaugų tinkamumu. Su sąlyga, jog egzistuoja tinkama auditorių darbo vertinimo sistema. Kiek man yra žinoma, šiuo metu Lietuvoje kaip tik ir yra kuriama valstybinė audito priežiūros sistema. Tikiuosi, jog ją sukūrus, išnyks daug su audito veiklos kokybe susijusių problemų.

Sia savaite sakete, kad svarstote, ar nederetu atnaujinti prekybos Alytaus tekstiles akcijomis. Ar tikrai ketinate atnaujinti prekyba ir kada? (spekuliantas) Kol kas jokių naujienų negaliu pasakyti.  Diskutuosime ir tarsimės su birža.

Spaudoje teigete, kad zinote jau tris bendroves, kurios nori ateiti i birza. Gal galite bent jau pasakyti is kokio sektoriaus? (as) Neatsakysiu.

Kaip manote ar nesumenkinote savo ir VPK autoriteto paskutiniu savo pasirodymu "Stiliuje"? (Andrius) Nemanau, be to, kad esu VPK pirmininkė, esu ir paprastas žmogus, ir moteris.

p.Vilija, ar Jūsų vadovaujamai institucijai pakanka teisinių galių vykdant veiklą (tyrimus ir pan.)? (AK) Mano nuomone, yra daug trūkumų, kuriuos pašalinus, VPK galimybės vykdyti tyrimus padidėtų. Mes bandysime siūlyti sprendimus. Įvardyčiau tokius trūkumus: ribotos galimybės gauti informaciją iš asmenų, kurie nėra VPK prižiūrimi, taip pat trūksta galimybių gauti duomenis iš telekomunikacijų bendrovių (tai svarbu nustatant ar tam tikri asmenys yra susiję), neadekvačiai mažos sankcijos fiziniams asmenims, už, pavydžiui, manipuliavimą rinka ir pan.

Ar nemanote, kad ATK akcijomis (supirkus po 1ct) buvo neteisetai nusiimti didziuliai pelnai??? (Vytautas) Akcijų pirkimas pigiai yra pardavimas brangiai nėra joks nusikaltimas. Situacija galėtų būti vertintina kitaip, jeigu būtų papildomų aplinkybių. Pvz., jei yra skleidžiamos pozityvios naujienos, kurioms nėra pagrindo ir pasinaudojant investuotojų lūkesčiais akcijos parduodamos, galima kalbėti apie pažeidimus. Šiuo metu "Alytaus tekstilės" atvejį tiria FNTT. 

nenoriu kartotis, bet : ar yra galimybe isvengti oficialaus pasiulymo skelbimo net jei ir bus pripazinta veikianti sutartinai su sunumi. (ar prievole, atsiradusi 2006 liepa neisnyktu siuo metu perdavus 40% balsu virsijanti akciju skaiciu)? Ar perleidus 40% virsijanti balsu skaiciu sugrizta balso teise likusioms akcijoms, ar butinas OP igyvendinimas? VPK istatyme atsakymo neradau, dekui. (linas) Kaip ir minėjau, oficialaus pasiūlymo teoriškai galima ir nepateikti, jeigu tenkina pasekmė - prarasti balsus. Mano nuomone, net ir perleidus 40% ribą viršijančias akcijas, pareiga pateikti oficialų pasiūlymą, išlieka, kadangi įstatymas numato laikotarpį, per kurį galima apsispręsti - ar teikti oficialų pasiūlymą, ar perleisti akcijas. Todėl logiška manyti, jog pasibaigus šiam laikotarpiui, ir akcijų neperleidus, lieka vienintelis kelias - teikti oficialų pasiūlymą. Tačiau, kaip teisingai pastebėjote, įstatyme tai nėra aiškiai aptarta. Ir prie tokios išvados galima prieiti tik interpretuojant.

Kada AB ,,Naujoji Ringuva” debiutuos birzoje??? (Vytautas) Klauskite AB "Naujoji Ringuva".

Kaip manote ar finansų maklerio egzaminas pakankamai patikrina jo profesines žinias? Palyginkite finansų maklerio egzamino sudėtingumą su auditoriaus, notaro, advokato egzaminų sudėtingumu ir reikalaujamu žinių lygiu. Kaip manote ar asmenys siūlantys neprofesionaliems rinkos dalyviams investuoti į investicinius fondus, dar kitaip vadinami investicijų konsultantais, gali verstis minėta veikla neturėdami licencijų? Ar žurnalistai rašantys apie investicijas į vertybinius popierius neturėtų turėti finansų maklerio licencijų? (Andrius) Manau, kad finansų maklerio egzaminas įvertina pagrindines asmens žinias ir pasirengimą dirbti maklerio darbą Lietuvoje.Palyginti su kitais egzaminais negaliu, nes nesu su jais susipažinusi. Manau, kad asmenys, kurie teikia klientui investicinį patarimą, turi turėti licenciją. Nematau poreikio maklerio licencijas turėti ir žurnalistams, jiems pakanka laikytis žurnalistinės etikos.

Kodel Jus nenorite vertinti VPK veiksmu, ginant smulkiuju akcininku interesus, iki Jums tampant pirmininke? Juk Jus buvote pirmininko pavaduotoja? (paulius) Komisija susideda iš penkių narių. Svarbūs sprendimai priimami balsų dauguma. Pavaduotojas nėra lemianti figūra.

Ar alternatyvia birza taps konkurente Vilniaus vertybiniu popieriu birzai? Ar kaip? (siaip) Ne, netaps. Nes alternatyviąją rinką įkurti ketina ta pati Vilniaus vertybinių popierių birža. Skirtumas nuo Oficialaus ir Einamojo prekybos sąrašų būtų tas, jog alternatyvioje rinkoje listinguotųsi ne taip gerai žinomos, ilgos veiklos istorijos neturinčios bendrovės, kurioms būtų taikomi kiek žemesni standartai. Arba tos, kurios negalėtų atitikti Oficialaus ir Einamojo sąrašo kriterijų. Todėl ši rinka, žiūrint investuotojo akimis, būtų rizikingesnė.

Kaip manote, kokią pagrindinę problemą (ar jų kompleksą) reikia išspręsti, atliekant pareigas apibrėžtas jūsų darbo instrukcijoje? (Mantukas) Pagrindines problemas matau ne savo darbo instrukcijoje, o VPK, kaip institucijos, galiose. Apie ką jau šiandien kalbėjau.

Vilija Nausėdaitė () Noriu padėkoti už klausimus, jų kiekis rodo, kad vertybinių popierių rinka rūpi dideliam žmonių būriui, kas mane džiugina. Bet mūsų laikas jau baigėsi. Iki malonaus. Rūpimais klausimais visada kreipkitės į VPK. Tinklalapyje turime klausimų - atsakymų skiltį.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau