Interviu su Aurelijumi Katkevičiumi

Publikuota: 2007-04-26
Atnaujinta 2015-06-08 17:31

O jei žmogelis nuolat kartoja esąs lietuvis? kas tada? (neprofesorius) nieko bloga čia nematau. Nors iš tikrųjų, kaip sakydavo senovės išminčiai, jeigu nuolat kartosi "chalva", burnoj saldu nepasidarys. Reikėtų ne kartoti, o tiesiog būti. Kai būni, priminti nebereikia.

Aš tai čia iš karto atsiremiu į klausimą - o Europa tai kur tiksliai? :D (Vareikio draugas) va tai ir bandome aiškintis žurnale...

Labas, Aurelijau, iš smalsumo klausiu: o kam tau du... vaizduokliai? :) (vyt) Tai laikraščio redaktoriaus vieta. Jis turi daug ką matyti, viename netelpa.

kaip apibrėžtumėte žodį "mentalitetas"? (ausra) Gal sutarkime, kad tai - teorinė konstrukcija, apibrėžianti tam tikrą psichologinę ir kultūrinę elgsenos ir mąstysenos visumą.

Kaip jus šventa žemelė nešioja? (ne aš) Ačiū. Laukiau šito klausimo. Bet jis skirtas daugiau šventai žemelei. Nešioja.

O kokia gi šio mėnesio VK labiausiai pavykusi tema? (mln) Spręs demokratiškai visa redakcija kitą savaitę. Man patinka ne viena.

Jeigu žurnalistas ištraukia iš konteksto profesoriaus citatą nepateikdamas jokių referencijų ir pateikia ją kaip savipakankamą - dėl ko reikėtų diskutuoti? Ar dėl profesoriaus A.Šliogerio pozicijos ar dėl Lietuvos piliečių identiteto? (Vardas) Rekomenduočiau vis dėlto pirma perskaityti žurnalą.

Bandote - tai ne atsakymas (atsiprašau už įžūlumą). O ką išsiaiškinote? (Vareikio draugas) Įžūlumas sveikintinas, priešingai negu chamiškumas. Išsiaiškinome, kad iš esmės yra pamatiniai dalykai: Atėnai, Roma, Jeruzalė. Visa, kas sukasi apie šios minties centrus, galėtų būti laikoma Europa.

Iš diskusijos su vienu piliečiu (konkrečiu atveju apie atlyginimus) Ar verslo efektyvumas reiškia mokėti per mažai ir reikalauti per daug? (vyt) besąlygiškai - ne.

pasakoja Sliogeris kiekviena savo paskaita pradeda izeidimu saukdamas moterims iseiti is auditorijos. Tai europietiska, gal solidus zurnalas galetu solidarizuotis su tais, kurie diskriminuojami ir pvz., neklausineti sliogeriu apskritai, kad po to nereiketu svarstyti ar tik jis musu neizeide? (laisvė lygybė brolybė) Ne mūsų kompetencijoje svarstyti profesorių elgsenas. O pasakyti jis turi ką.

Dėl ko paskutinį kartą save pagyrėte? (76 VK puslapis) save? sudėtinga...negaliu atsakyti, turbūt labai seniai buvo.

O "Verslo klase"? :) (76 VK puslapis) Giriu visą laiką - praktiškai po kiekvieno teksto. Nors ir turiu kartais visokių nuomonių. Mindaugas Linkaitis pradėjo rašyti gerokai geriau, Inga Liutkevičienė, Agnė Kriščiukaitytė, Rytas Staselis - jau galėčiau ir nežiūrėti jų tekstų. Dizaineriai - puikūs. Fotografas Vladimiras Ivanovas - išvis genijus.

o kaip Jūsų asmenine nuomene, ar egzistuoja europiečio mentalitetas? (ausra) mano nuomonė ir yra tokia: Atėnai, Roma, Jeruzalė.

Laba diena. Noriu pasiteirauti, kaip Jusu manymu europietiskas mentalitetas galetu buti siejamas su krikscioniskuoju mentalitetu? (Mantas) Vėlgi jau atsakiau - tiesiogiai. Manau, kad Europos konstitucija ir strigo dėl krikščioniškojo dėmens pametimo.

Jeigu vis dėlto rekomenduojama pirma perskaityti žurnalą, o tik paskui kalbėtis, kai žurnalas pasirodė tik šiandien (?), tai gal konferenciją reikėjo suorganizuoti po savaitės? (Vareikio draugas) Mes naiviai tikėjomės, kad visi nuo pat ryto tik tą ir daro, kad skaito Verslo klasę...:-)

Sveiki, o nuolatinius VK autorius kada nors galėtume gyvai pakalbinti?:) Aš čia apie RoRa:) (rs) Įdomi mintis. Kalbinsim. Tik RoRa toks gana sunkiai pasodinamas ilgesniam laikui prie kompiuterio kūrėjas.

O kaip vis dėlto su ta europiečio sąvoka: jei Europa = Atėnai, Roma, Jeruzalė, tai kurio poliaus labiau linkstame (ar linkstame?) mes, lietuviai? Ar Šliogerio citata tik nereiškia, kad mes neturėtume perdaug linkti į tuos centrus? (mln) Va, įdomu. Profesorius iš esmės kalba apie tuos pačius centrus. O mes ... na- plokštumą galima brėžti tik per tris taškus, stalas stovi ne mažiau kaip ant trijų kojų. turbūt taip ir čia.

O gal kosmopolito menatlitetas aktualesnis dabar nei europiečio? (Vurti) Gal ir taip. Bet aš nenurašyčiau senutės - kaip kad tai tekste daro A.Šliogeris. Manau, čia dar daug potnecialo.

Deja, o mes naiviai nuo pat ryto tik tą ir darome, kad dirbame :) (Vyt) Atsiprašau. Raskite laiko paskaityti vakarop.

Pradėsiu nuo rimto: Koks žmogus Jūsų manymu geriausiai atspindi šių dienų Europos mentalieta? Kokie mastymo ir elgesio bruožai jam būdingi? (Cinamonas) Bendraujame virtualybėje, o antra klausimo dalis reikalautų labai ilgai kaukšėti klavišais. Žmogus: AA Czeslawas Miloszas, Umberto Eco, galbūt Alainas de Bottonas, galbūt Milanas Kundera - ir gal net labiau pastarasis. Miniu rašytojus, nes jie man pirmiausiai ateina galvon.

Na, o kaip manote - paminklo ir karių kapų iškeldinimas Estijoje byloja apie europiečio ar apie aziatų mentalitetą? (Vareikio draugas) Visada buvau prieš visokį visų paminklų griovimą, kilnojimą ir knygų deginimą. Manau, kad praeitį kiekvienas įveikia savyje, o ne bandydams panaikinti simbolius apie save.

girdėjau, kad planuojamas VK fanų mytas, gal jau nusprendėt kada? (ausra) Labai noriu pamatyti žmones, su kuriais bendrauju tinklaraščiuose. Netrukus. Gal pavyks suorganizuoti gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje. Stebėkite įrašus tinklaraščiuose. Būsite tokia išplėstinė redkolegija - pristatysime leidybos planus.

Ar manote, kad individui identiteto kūrimas šiuolaikinėje visuomenėje yra tapęs problema? (Vardas) Manau, kad identiteto kurti apskritai neišeis. Jis visada yra - vienos arba kitoks. Klausimas - ar mus paguodžia tai, ką dabar matome. Nors iš esmės esu optimistas ir manau, kad motina gamta išmintingesnė už mus, ji viską sutvarkys.

Teko sutikti žydą vidury Indijos, keliavo jis ten atitarnavęs kariuomenėje, prieš įsikinkydamas į darbą kompanijoje. Skundėsi, kad europiečių mentalitetas - tinginių, patenkintų savo gyvenimu ir nenorinčių veltis į jokių problemų sprendimą (kalbėjo apie Izraelio problemą)... Kartais atrodo panašu į tiesą (nediskutuojant plačiau apie Izraelį)... Ar nesutingsime mes toje Europoje? ;) (smalsi) Žinote, kokie tie vokiečiai ir italai tinginiai - na visai nesivelia į Lietuvos problemų sprendimą...Ar ne? :-) O šiaip - tiesa, mano asmenine nuomone, Europa išlepusi, lempame ir mes.

O kokie bruozai budingi Europos mentalitetui, kuriu neturi kosmopolitiskasis? Kuris Jums labiau priimtinesnis? (Pipirmete) Jeigu priimtume kaip darbinę teoriją tai, ką kalbėjau aukščiau - tai, kad yra tam tikri dalykai, kurie negali būti nesvarbūs. sunkus klausimas ilgam pokalbiui. Gal kosmopolitiškumas galėtų būti viena iš temų ateityje. Ačiū.

Ar ilgai Europoje išsilaikys monarchija? (karuna) Visada.

Kokį įvardintumėte nepriklausomą (-us)dienraštį arba žurnalą? (TT) Verslo klasė, be abejo. ir Verslo žinios. O kokio kitokio jūs atsakymo tikėtumėtės? :-)

Sakote, "..Kai būni, priminti nebereikia..." Jūsų nuomone,ką reiškia "būti lietuviu"? (ramunė) Vėlgi ilgam pokalbiui. Pabandysiu vaizdeliu. Grįžtam iš Briuselio - tas Vilniaus oro uostas, kurio projektas buvo iš tikrųjų geležinkelio stoties projektas, bent jau man taip pasakojo, jis toks mažas, truputį nudrengtas, tiesa, tvarkosi, negali sakyti, bet vis vien - toli iki kokio Miuncheno. Lyja, pliurzė gatvėje, nušiurusios namų sienos. Ir taip gera...Ar tiks toks atsakymas?

Kaip manote: Europietiskas mentalitetas -tam tikras idealas kurio siekiame ar tiesiog turime identifikuoti dabarties busena? (Mantas) Manau, kad tai, kas buvo, yra ir bus.

neseniai atradau cepelinus Austrijoje, o vienas draugas norvegas prisimena, kad jo senelė tokius virdavusi. kažin, ar turime kažką tikrai unikalaus? (lietuvė) Na, mes visiškai esmingai tobulai nepaprastai unikalūs. :-) Šiaip jau dažnai tokiais atvejais cituoju bardo ir kino režisieriaus Romo Lileikio susakytą sakinį: "Kiekvienas žmogus, kaip ir visi, yra vienintelis."

O šakotis iš tiesų baumkuchenas, o visi mūsų vestuvių „papročiai“ yra slaviškos (jei ne sovietinės) kilmės... (jo) Na jau na, prilaikykime arklius...Šakotis yra šakotis, vestuvių papročiai, tiesa, skiriasi nuo polineziečių ar siuksų ir panašesni į britų, slavų, skandinavų. Ir dar nežinia, kas čia iš ko skolinosi.

nenoriu būti suskaičiuota, išmatuota, lyginama ir priskiriama jokiai kategorijai. jokiam target grupui. (nenoriu) Tai ir bus jūsų identitetas. Pirmyn.

Aurelijau, ka galvoji apie Europos keliaklupsciavima Rusijai? Atsiprasau uz vertinimus, bet kaip kitaip tai pavadinsi (fizinis susidorojimas su oponentais, Cecenija, ekonominis santazas ir pan.). Ar tai irgi europietiskas mentalitetas? (Gintas) Rusiją mūsų autorius Vladimiras Golyševas ir ne jis vienas dabar vadina Nigerija su raketomis. O Europa - taip. Mėgsta ji garantuotas dujas ir garantuotą naftą. Kai nebebūna taip jau garantuota, truputį atsipeikėja.

ką pasakytų Zenonas diskutuojamu klausimu? :) (ausra) A koks skirtumas kap tu pavadysi? Gyveti reik i džiaugtis gyvenimu.

Bent jau humoro jausmu galime pasigirti - turime F.Zappos paminklą, Grūto parką, Kryžių kalną, dar turėsime skulptūrą krepšiniui :) Linksma :) (smalsi) Na Kryžių kalną aš kažkaip išbraukčiau iš humoristinių vietovių sąrašo. :-) O humoro jausmą turime, tik kodėl ne televizijos laidose?

Skaitydama VK vis pagalvoju - žurnalas tarsi orienuotas į abiejų lyčių skaitytojus.Bet,- jeigu G.Drukteinis jau pasakoja apie batus ar apie etiketą, tai tik vyrams:) Čia tokia biškį nelygybė gaunasis:)) (rs) Taip, jau gavome tokių skaitytojų laiškų, iš šio mėnesio numeryje išsamiai į juos atsakome. Pastabą supratome, jau mąstome. Ponas Drukteinis dabar Nigerijoje - sugrįš, pasitarsime su juo.

Aurelijau, kodėl nemėgstate Vytauto landsbergio? (bjaurus) Neturiu jokių jausmų šioje vietoje. Nuoplenus vertinu - vis dėlto dvejus metus teko būti labai arti. Trūkumus ir ydas taip pat matau. Geros sveikatos profesoriui.

Ką daryti, kad vis labiau įsigalėjantys (ir ypač interneto erdvėje) beraščiai ir švepliai neužgožtų ir taip netvirtos mūsų taisyklingos kalbos? (Net ir VŽ.lt mirga nuo klaidų ;) (?) taip. negaliu nesutikti. va ir aš spausdindamas nepakeliu piršto rašyti didžiąsias, nes rašau greitai. Nežinau, ką daryti. Vėlgi esu optimistas - manau vienaip ar kitaip viskas susitvarkys. Galima pacituoti Šveiką? Dar niekad taip nebuvo, kad ko nors nebūtų. Visada kas nors būna.

Koks dienos metas jums geriausias? Ka tuo metu veikiate? (Cinamonas) rytas iki dvyliktos. rašau ir einu pasivaikščioti. po to jau - nuo kalnelio.

Man iš Ryto Staselio straipsnio VK labiausiai užkabino mintis apie tai, kaip europiečiai, išdidžiai besišaipantys iš "bukokų" amerikiečių, nesusitvarkydami su savo problemomis (kalba ėjo apie britų karininkų išlaisvinimą iš Irano nelaisvės) mielai priima Amerikos pagalbą. Kur Jūsų manymu yra Amerikos stuburas ir tvirtumas, ir kodėl jo neturi europiečiai? (Ūla) Perdėtas, hipertrofuotas, nesulaužomas pasitikėjimas savimi skiepijamas nuo mažų dienų ("aš tavim didžiuojuos..."). Mums tai kartais atrodo, hm, ne kaip...bet vėlgi - tai veikia. Kodėl mes to neturim. Per daug save stebime, per daug svarstome.

Nuo Europos sąvokos man per nugarą pagaugai eina. O jei ji dar sugebės susitarti dažniau nei dabar ims panašėti į Ameriką - šiokį tokį kultūrinį kratinį. Ar jūsų tai negasdina? (Groli) Manau kad galiausiai niekur mes nepabėgsime ir gyvensime Jungtinėse Europos Valstijose, apie kurias svajojo, rodos, ir Rousseau, ir leninas. mano anūkai tų laikų nesulauks. Norėčiau, kad tai nebūtų Jungtiniai Europos Emyratai. O Amerikoje - kiek ją pažįstu - jau nebe kultūrų kratinys, o savita kultūra.

Aurelijau, gal pameni rungtyniu Lietuva-Prancuzija metu iskelta plakata, kuriame buvo pavaizduota Prancuzu veliavos spalvomis nudazyta Afrika ir uzrasas prancuziskai "Sveiki atvyke i Europa". Kas tai Tavo manymu - rasizmo apraiska ar nacionalinis jumoras? (Gintas) Manau, bukokas nacionalinis humoras, ir reakciją į jį tikrai neadekvati. O beje, kas sakė, kad ten nupaišyta Afrika, gal ten Lietuvos kontūrai?

ką valgote pusryčiams Aurelijau? Kad būtų į temą, dar paklausiu, kaip vertinate meilę lietuviškiems produktams? (Angelė) pusryčių nevalgau, kava, kartais sultys. O jeigu galima rinktis - tik lietuviški gaminiai. visada. deja, alyvuogės čia prastai noksta. :-)

Manau, kad palyginti su Prancūzija, Olandija, Anglija nesame linkę dalintis idėjomis tarpusavyje ir tik taikomės kaip pakartoti vyresnių pavyzdį. Kame šaknys tokio lietuvių būdo? (Cinamonas) Čia du klausimai. Vienas - apie idėjų dalybas. Kitas apie vyresnių pavyzdį. Nesupratau kokį vyresnių pavyzdį. O dėl dalybų - taip, esame uždaroki, bijome patys savęs - ir čia susideda turbūt labai daug veiksnių.

Prisiminiau anekdotą... Eina čiukčia Kaune Laisvės alėja, bet visiškai nesiorientuoja kur esąs. susistabdo pirmą pasitaikiusį žmogelį ir klausia: - Ar čia Laisvės alėja? Tas atsako: - umhu. Čiukčius perverčia žodyną, bet niekur neranda reikšmės. Tada greitai susitabdo sekantį ir paklausia to paties. Žmogus atsako: - Jo. Čiukčia vėl verčia žodyną ir desperatiškai ieško reikšmės, bet nieko neranda. Tada dar kartą stabdo žmogų ir klausia: - Ar čia Laisvės alėja? Žmogus jam atsako: - Taip. Atsakymas aiškus, bet čiukčia paprašo praeivio paaiškinti ką reiškia umhu, jo ir taip? Žmogelis sako: - "umhu" - tai kaimietis, "jo" - tai miestietis, "taip" - tai inteligentas. - Tai jūs inteligentas? - paklausia čiukčia. - Umhu - atsako praeivis. (Vardas) Čia buvo anekdotas? Na mano matyt kol kas neišlavintas humoro jausmas. arba gal kažko pritrūko. Atsiprašau, tik dabar perskaičiau iki galo - mūsų programoje visko nesimato. umhu :-)

O baisiausia tai, kad net kai kurie politikai sako "na, suprantat, Lietuva - tokia maža šalis..." Kas tada toliau bus? Gal iš to Lietuviško mandagumo gyvi į žemę sulįsim? (Groli) Negaliu nepritarti. Viskas su mumis yra gerai. Didelė mes šalis. Protingi mes žmonės. Geriausi. Iš viso. Ir mes jiems dar parodysim. Visiems. Ypač estams. :-)

Mieli mano pašnekovai, mums liko penkiolika minučių skirto laiko. O darbai dulka ant darbastalio. Nagi - paskutiniai klausimėliai. (Aurelijus)  

Darbai nelaukia :) Buvo labai smagu (ypač patiko apie Šveiką. Sėkmės (Vyt) Ir Jums labai labai dėkoju. Geros dienos (tfu, vos neparašiau - gero savaitgalio...:-), nors gal kai toks ilgas - galima?)

O jei reikėtų dabartinę Europos kultūrą jums apibūdinti 5 būdvardžiais, kokie jie būtų? (Groli) mąsli, elegantiška, inteligentiška, santūri, graži

Bendraujame virtualiai, bet ar tai nėra tiesiog paprastesnis antikinio Forumo modelis? (Cinamonas) Man norėtųsi ne forumo, bet simpoziumo - graikiška prasme. Va todėl tą VK skaitytojų išplėstinę redkolegiją ir paorganizuosiu...:-)

Koks Jūsų nuomone didžiausias Lietuvos laimėjimas? Gero savaitgalio! (as) per visą istoriją? hm. na mes gi bendraujame lietuviškai, nereikia kaip airiams kalbos atkūrinėti. o kalba ir mąstymas labai susiję. Jums irgi gero ilgo ir šilto.
Apie orus. Savaitgalį apsiniaukę su pragiedruliais, oro temperatūra apie septyniolika, sekmadienį kiek vėsiau, naktį galimos šalnos. Didžiojoje Lietuvos dalyje - be kritulių. Pailsėkite kiek įmanoma sveikai - kaip kiekvienas supranta, žinoma.

Gal galit kokią linksmą istoriją, susijusią su identitetu? :). Kad nedulkėtų (Vardas) užpuolėt :-) neprisimenu nieko dabar. galiu nebent pacituoti seną anekdotą, kur jau citau savo tinklaraščiuose, jis iš esmės apie identitetą: Moiše, a Moiše, tiu arba nusiimk kryželį, arba apsiauk triusikus.

sveiki. už ką balsavote? (telesforas) kada? per savivaldybių rinkimus? žinoma, už savo buvusį klientą. ir jeigu kas nors ten vis dar ieško tokių, pvz, pbg@livejournal.com - rado. tik nepradėkime politinės diskusijos. nuomonę apie politiką aš turiu, bet viešai apie lietuvišką politiką nekalbu, nes atsibodo iki išprotėjimo jie man visi. Tikrai gero jums savaitgalio. mūsų laikas baigiasi. Skaitykite "Verslo klasę".

Interviu su "Verslo klasės" redaktoriumi Aurelijum Katkevičium baigtas. Ačiū visiems. Laukite anonsų apie kitus įdomius pašnekovus. Linas Kmieliauskas, VZ.LT redaktorius ()  

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau