Lietuvos bankas dar padidino BVP prognozę

Publikuota: 2011-05-05

Lietuvos bankas giedriau žvelgia į ateitį
ir teigiama linkme koreguoja šalies ūkio augimo tiek šiemet, tiek ir 2012 m.
prognozę. Ekonomistai taip pat laukia mažesnio nedarbo, tačiau, jų nuomone,
kainos augs sparčiau. (papildymai visame tekste)

Šiemet bendrasis vidaus produktas (BVP) turėtų augti 5,6%, arba 2,3 procentinio punkto daugiau nei prognozuota vasarį (3,3%), skelbiama naujausiose Lietuvos banko (LB) Ekonomikos departamento parengtose makroekonominėse prognozėse.LB optimistiškiau žiūri ir į 2012 m. Dabar LB ekonomistai tikisi, jog kitų metų BVP didės 4,8%, kai vasario mėnesį pranešė laukiantys 4,1% BVP šuolio."Vidaus paklausa, o ypač privatusis vartojimas, atsigauna kiek labiau nei manyta, todėl tikimasi palankesnės ekonominės raidos nei prognozuota anksčiau", - aiškina LB.

Matomas vidaus paklausos atsigavimas

Pasak LB ekonomistų, makroekonominių rodiklių kaita rodo, kad Lietuvos ekonomika vis labiau atsigauna. Lietuvos ūkį palankiai veikia ne tik pagrindinių užsienio prekybos partnerių didėjantis aktyvumas, bet ir pradedanti atsigauti vidaus paklausa."Realusis BVP labiausiai auga dėl kylančios sukuriamos pridėtinės vertės pramonėje, tačiau pradeda stiprėti ir į vidaus paklausą orientuotos veiklos rūšys, tokios kaip statyba, prekyba, finansinis tarpininkavimas", - aiškina LB.Vidutinė metinė infliacija, apskaičiuota pagal suderintą vartotojų kainų indeksą, šiemet turėtų sudaryti 3,8%, arba 1,1 procentinio punkto daugiau nei LB laukė vasarį (2,8%). 2012 m. vidutinė metinė infliacija, prognozuojama, sudarys 3,9%, kai vasarį ekonomistai tikėjosi 3,4%."Su išorės veiksniais susijusios kainos didėja sparčiau nei tikėtasi, todėl Lietuvoje numatoma ir didesnė vidutinė metinė infliacija. Vidaus paklausai tik pradedant atsigauti, jos spaudimo kainoms kol kas nėra, tačiau gali atsirasti vidaus paklausai sustiprėjus", - teigia LB.Pasak ekonomistų, 2011 m. pradžioje metinė infliacija Lietuvoje sumažėjo dėl bazės efekto, tačiau tebebuvo didesnė nei Europos Sąjungoje ir euro zonoje. Metinę infliaciją Lietuvoje, anot LB, daugiausia lemia didėjančios maisto produktų, degalų ir administruojamosios kainos, kurių kaita glaudžiai siejasi su pasaulinių kainų tendencijomis.

Vartojimas turi augti, nedarbas - mažėti

LB dėsto, kad sunkmečiu smukęs daugiau nei penktadaliu, Lietuvoje pradeda atsigauti realusis privatus vartojimas, o jam augant daugiau nei tikėtasi, rodikliai koreguojami palankesne linkme. LB prognozėmis, privačiojo vartojimo išlaidos 2011 m. pašoks 5,3%, o 2012 m. - 4,8%. Vasarį ekonomistai skelbė laukiantys atitinkamai 3,1% bei 4,4% rodiklių."Didesnės namų ūkių vartojimo išlaidos prisidėjo prie BVP augimo jau praėjusių metų pabaigoje, o turima informacija rodo, kad realusis privatus vartojimas didėja ir toliau. Didesnį nei prieš metus privatų vartojimą iš dalies lemia palankesni namų ūkių lūkesčiai, o artimiausioje ateityje jis didės ir dėl gerėsiančios padėties Lietuvos darbo rinkoje", - sako ekonomistai.Jie iki 15,5%, 2012 m. - 13,2% gerina ir nedarbo lygio (vidutinio metinio) šiemet prognozę. Vasarį LB ekonomistai tikėjosi, kad nedarbas šiemet sudarys 16,2%, o kitąmet - 13,9%.Ekonomistų teigimu, padėtis darbo rinkoje palaipsniui gerėja didėjant ūkio aktyvumui, 2010 m. nedarbo lygis buvo aukštas, tačiau praėjusių metų antroje pusėje ėmė mažėti. Anot LB, Lietuvoje jau kurį laiką mažėja naujų bedarbių, o laisvų darbo vietų daugėja."Numatoma, kad atsigaunant ūkiui padėtis darbo rinkoje turėtų ir toliau gerėti, tačiau pastebėtina, kad įtakos turės ir darbo rinkos veiksmingumas. Padėtis darbo rinkoje gerės, jeigu darbo ieškantieji gebės atitikti rinkos poreikius, turės ryžto keisti kvalifikaciją ir bus pasirengę imtis darbo tose šalies vietovėse, kuriose bus kuriamos darbo vietos. Jei darbo rinka bus mažiau veiksminga, padėtis gali būti blogesnė nei šiuo metu numatoma", - prognozuoja ekonomistai.

Eksportui - šviesios perspektyvos

LB būsimą šalies eksporto padėtį taip pat vaizduoja šviesesnėmis spalvomis. Ekonomistų teigimu, pagrindinių Lietuvos užsienio prekybos partnerių ekonominės raidos perspektyvos tebėra palankios, todėl tikimasi, kad realusis Lietuvos eksportas toliau augs, tačiau lėtesniu tempu.Anot LB, pastebimai didėja tiek Lietuvos bendrovių gaminamų prekių bei teikiamų paslaugų, tiek ir visas Lietuvos eksportas."Ūgtelėjus vidaus paklausai, realusis prekių ir paslaugų importas didėja kiek sparčiau nei eksportas. Vis dėlto Lietuvos eksporto kaita tebėra itin veržli. Palankiai veikiamas užsienio paklausos, realusis prekių ir paslaugų eksportas praėjusių metų antroje pusėje viršijo aukščiausią lygį, buvusį 2008 m.", - dėsto ekonomistai.LB galimas ekonomikos raidos perspektyvas numato ir skelbia keturis kartus per metus. Prognozės apima pagrindinių makroekonominių rodiklių – infliacijos, BVP, nedarbo lygio, einamosios sąskaitos balanso ir kitų rodiklių – kitimą tiek trumpuoju, tiek vidutiniu laikotarpiais.

Gali ir neįgauti pagreičio

LB prognozuojamas šių metų BVP priartėjo prie rodiklio, kurio laukia Finansų ministerija (FM). Kovą atnaujintame centriniame ūkio raidos scenarijuje FM numatė spartesnį BVP augimą - apie 5,8%. Pernai rugsėjį FM tikėjosi, kad 2011 m. BVP šuolis sudarys 2,8%.Savo ruožtu kitąmet BVP augimas, anot kovą paskelbtų FM prognozių, sulėtės iki 4,7%.Kovą FM aiškino, jog prognozes pagerino dėl to, kad paskutinių mėnesių Lietuvos prekių eksporto augimas labai sparčiai greitėjo, o eksporto rinkų augimo perspektyvos išliko teigiamos.Tačiau šalies ūkio atsigavimą analizuojantys ekonomistai pastebi, jog kol kas iš krizės Lietuva kapstosi kaip vadovėlinės tiesos skelbia, bet jei eksportuojančios pramonės gaunama gerovė nepersimes į vidaus rinką, vartotojų lūkesčiai išliks pesimistiški, jų nepakels valdžia, šalies ūkio vystymasis gali neįgauti pagreičio, balandį rašė "Verslo žinios".Žygimantas Mauricas, banko "Nordea Bank Lietuva" ekonomistas, tuomet dėstė, kad pirminis Lietuvos ekonomikos atsigavimo etapas džiugina, tačiau dabar didžiausiu galvosūkiu tampa klausimas, ar pramonės eksportas, aukštesnę pavarą įjungę transportininkai įsuks vidaus vartojimą.Anot p. Maurico, viena vertus, ryšys tarp eksporto ir vidaus rinkos nėra tiesioginis, bet kita vertus, būtent pramonė įrodė, jog ji yra mūsų ekonomikos stuburas, be kurios "nelabai ir būtų ką veikti"."Jei žiūrime per darbo rinką, tai pramonės įmonės praktiškai nekuria naujų darbo vietų, išnaudoja esamus gamybinius pajėgumus, šiek tiek padidina atlyginimus esamiems darbuotojams, o naujų priimti dar vengia. Tad poveikis vidaus rinkai, vartojimui yra mažas“, – vertino p. Mauricas.Tačiau vertindamas ilgalaikę perspektyvą analitikas tuomet pažymėjo, kad yra nerimą keliančių tendencijų – pramonės įmonės vengia investuoti.Savo ruožtu tarptautinė reitingų agentūra "Fitch Ratings" vakar kilstelėjo Lietuvos kredito reitingo perspektyvą iš stabilios į teigiamą. Sprendimą lėmė valstybės ekonomikos atsigavimas.
***Lietuvos bankas dar padidino BVP prognozęŠaltinis: Lietuvos bankas

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Esminiai klausimai dėl valstybinio banko

Lietuvoje šiuo metu verda diskusijos apie valstybinį plėtros banką, bet šiose diskusijose reikia nepamiršti,...

Rinkos
10:02
Lietuvos bankas bendrovei „Via Payments“ skyrė 120.000 Eur baudą

Lietuvos bankas už pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos pažeidimus Lietuvos elektroninių...

Rinkos
2020.07.03
TVF patarimas Lietuvai dėl valstybinio banko: „matuokite tris kartus, kirpkite vieną“ 3

Lietuvai, šiuo metu svarstančiai dėl valstybinio banko įkūrimo, vertėtų vadovautis posakiu „matuok tris, o...

Rinkos
2020.07.02
Ragina vyriausybes susimąstyti apie „Juodosios gulbės“ įvykių perdraudimą

Pasaulio vyriausybės turėtų pagalvoti apie vadinamųjų „Juodosios gulbės“ įvykių perdraudimo schemų sukūrimą,...

Rinkos
2020.07.02
M. Jurgilas: su valstybiniu banku galime įlįsti ten, kur neturime kompetencijų Premium 7

Diskusijoms apie valstybinį banką Lietuvoje greitai bus 10 metų, bet kurti jo vien dėl pandemijos sąlygoto...

Rinkos
2020.07.02
Dvigalvis valstybinis bankas: valdančiųjų argumentai ir rinkos kritika Premium 7

Seime patvirtinus valstybinio banko steigimą, aiškėja, kad valdantieji iš tiesų mato ne vieną, o du...

Rinkos
2020.07.02
Valstybinio banko idėja: verslas susiskaldė į tris nuomonių stovyklas Premium

Valstybinis bankas, kurio steigimą neseniai palaimino Seimas, yra net ir aukščiausiuose valdžios sluoksniuose...

Rinkos
2020.07.02
Lietuvos bankas išleidžia žmonių solidarumą pandemijos metu įamžinančias monetas

Lietuvos bankas trečiadienį į apyvartą išleidžia kolekcines 5 Eur sidabro ir 1,5 Eur vario ir nikelio lydinio...

Finansai
2020.07.01
Maksimali momentinio pavedimo suma didėja nuo 15.000 iki 100.000 Eur

Euro zonos gyventojams ir verslui momentinio SEPA pervedimo „lubos“ nuo šiandien didėja nuo 15.000 iki...

2020.07.01
„Compensa“ ir „Seesam“ baigė susijungimą

Ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ ir „Seesam Insurance“, gavusios atsakingų...

Rinkos
2020.07.01
„Bonum Publicum“ virsta į „SB draudimą“

Šiaulių banko valdoma gyvybės draudimo bendrovė „Bonum Publicum“ nuo liepos 1 d. keičia pavadinimą į „SB...

Rinkos
2020.07.01
Tamsesnė paskolų moratoriumo pusė: daugiau verslų gali nepajėgti jų grąžinti Premium

Lietuvos finansų įstaigos iki rugsėjo 30 d. pratęsia moratoriumą verslo ir gyvenotojų paskoloms. Šiuo metu...

Finansai
2020.07.01
Karantininės būsto paskolos: suma krito beveik trečdaliu, palūkanos stabilios Premium 1

Naujai išduotų paskolų būstui įsigyti vidutinės palūkanos Lietuvoje gegužę siekė 2,4% – buvo kiek didesnės...

Statyba ir NT
2020.07.01
„Luminor“ klientų perkėlimas į naują sistemą neapsiėjo be trikdžių 18

Lietuvos „Luminor“ banko, į kurį susijungė „Nordea“ ir DNB bankai, klientų perkėlimas į vieningą sistemą...

Rinkos
2020.06.30
„Ignitis grupės“ IPO galimi talkininkai šokiravo rinką Premium 10

Lietuvos energetikos grupės „Ignitis“ žygis į akcijų rinką toliau vyksta pakeltų antakių kalneliais ir...

Rinkos
2020.06.30
V. Šapoka: Lietuvos paštą paversti mažmeniniu banku yra teisiškai neįmanoma

Finansų ministras Vilius Šapoka kartoja, kad pritaria jau veikiančių „Investicijų ir verslo garantijų“...

Finansai
2020.06.30
„Paysera“ žengia į Kosovo rinką 1

Elektroninių mokėjimų įstaiga „Paysera“ Kosove gavo pirmąją šalyje elektroninių pinigų įstaigos (EMI)...

Rinkos
2020.06.29
Europos investicijų bankas skolina verslo centro plėtrai Rygoje

Europos investicijų bankas (EIB) skiria 22 mln. Eur paskolą koncerno SBA įmonės „Capitalica Asset Management“...

Statyba ir NT
2020.06.29
Centrinės prekybinės gatvės: pramogų pliūpsnis ir bankų atsitraukimas Premium

Svarbiausių sostinės prekybinių gatvių analizė atskleidžia, kad dabartinė padėtis yra šiek tiek prastesnė nei...

Prekyba
2020.06.29
Seimas galutinai nubalsavo už valstybinio banko steigimą 45

Seimas pavedė Vyriausybei pradėti valstybinio banko steigimo procedūras. Penktadienį už Seimo nutarimą „Dėl...

Finansai
2020.06.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus