JANAS ŽUKOVSKIS: tapkime Bendradarbiais

Publikuota: 2010-09-20

Jau girdžiu nepatenkintų žinovų ūžesį...Atsiprašau, sutinku, kad per griežtai parašiau. Na, jeigu ne sėkmingai tebegyvuoja, tai karts nuo karto ši ideologija bando atgimti. Mes niekaip neatsikratome mūsų pačių visuomenės (čia tinkamesnis žodis - bendruomenės) skaldymo ir sluoksniavimo arba, iš pradžių, sluoksniavimo, o po to jau tikriausiai skaldymo. Beje, kaipgi neprisiminsi stalinistinio valdymo principo „skaldyk ir valdyk“...Sėkmingo „skaldymo ir valdymo“ pasireiškimo atvejų galima išvardyti daug, bet šiandien, Jūsų, gerbiami kolegos, vertinimui pateiksiu vieną, mano supratimu, ryškiausią pavyzdį.
Nors Lietuvos Konstitucijoje teigiama, kad visiems „įstatymai lygūs“, jau teisės kodeksuose esame įvardijami „darbdaviais“ ir „darbuotojais“, t. y. skirstomi į tuos, kurie „turi duoti darbo“, ir į tuos, kurie to darbo imsis. Na, jei nenorės, gali ir nesiimti, „priverčiamasis darbas draudžiamas“ (Konstitucija, 48 str.).Tiek jau to su ta darbo pasiūla, ne kiekvienas turi ką pasiūlyti. Pažvelkime, kiek pareigų atsiranda piliečiui, kuris „darbuotoju“ pasikviečia, kad ir artimą giminaitį: pranešimai socialinio draudimo įstaigai, darbo inspekcijos kursai, darbo užmokesčio skaičiavimo kursai (kokį algoritmą taikyti apskaičiuojant neapmokestinamąjį minimumą arba kompensaciją už nepanaudotas atostogas), darbo grafiko ir darbo žiniaraščių pildymas, nuolatinė priežiūra, kad „darbuotojui“ nieko neatsitiktų „pakeliui į darbą“, o ypač „iš darbo“ ir t.t.Be kita ko, „darbdavys“ turi suskaičiuoti „darbuotojo“ mokesčius. Reikia sugebėti tinkamai pritaikyti neapmokestinamąjį minimumą (mokate?) ir iš priskaityto darbo užmokesčio atimti 15% gyventojų pajamų mokestį (kodas 1311), 9% socialinio draudimo mokestį (kodas 252), bet „smagiausia“ už darbuotoją mokėti „darbdavio“ socialinio draudimo įmokas (kodas 252). Įmokų suma susideda iš 27% + 3% + 0,98%. (žr. www.sodra.lt), jos atskaičiuojamos iš darbo užmokesčio. Prie šių 30,98% reikia pridėti minėtus 9% socialinio draudimo mokesčio. Ar dar nepainu? Nepamiršti sumokėti įmokų į garantinį fondą (0,1%, kodas 1961), kurios dažniausiai mažesnės negu mokestis bankui už pervedimo paslaugą. Be to, nepamiršti laiku, t. y. du kartus per mėnesį, iki 15 ir po 15 mėnesio dienos, skirtingais kodais (nesupainiokite, turėsite problemų!) pervesti į skirtingas Mokesčių inspekcijos ir Socialinio draudimo valdybos atsiskaitomąsias sąskaitas. Nepamirškite, neužtenka sumokėti, deklaruoti dar reikia: kas mėnesį ir metų pabaigoje.Tuo tarpu „darbuotojams“ pakanka „eiti tam tikras pareigas“, nereikia galvoti iš kokių lėšų, kaip sunkiai ir kodėl yra sukurta jo darbo vieta. Jie gi tik savo „darbo jėgą“ parduoda.
Deja, tokia „tvarka“ gyva ne tik mūsų valstybės teisės normose (turiu omenyje „Darbo kodeksą“, „Darbo sutarties įstatymą“ ir pan.), begalėje kitų dokumentų, profsąjungų retorikoje, ji įaugo į žmonių mąstyseną: „taip buvo, taip yra, taip ir bus“. Bet ar tikrai taip turi būti?Kaip prisimename, komunizmo ideologijos klasikai, vėliau „šviesaus socializmo“ statytojai „darbdavius“ visada matė tamsiomis spalvomis. Žodis „eksploatatorius“ buvo sunkiai ištariamas, bet gerai suvokiamas „spalio revoliucionierių“ taikinys. Deja, tos ideologijos grūdai pasisiėjo ir naujoje Lietuvos nepriklausomo gyvenimo sampratos dirvoje.O kaip galėtų būti? Juk visuotinė žmogaus teisių deklaracija įteisina lygias teisės ir pareigas. „Krepšinio religijos šalyje“ gal būtų suprantamesnis toks palyginimas: „kas iš penkių komandos žaidėjų aikštelėje yra svarbiausias? Pasipiktinę „trys milijonai trenerių“ šaukia: „visi, visi vienodai svarbūs“.Taip, visi vienodai svarbūs ir lygūs, nes tikslas vienas – laimėti. Visi vienodai atsakingi už kitus komandos narius, trenerius, sirgalius, visus piliečius...Tai kodėl vieni gali būti „darbdaviais“, investuoti, steigti darbo vietas, siūlyti jas Valstybinei darbo biržai, mokėti mokesčius už save ir kitus, rizikuoti savo santaupomis, sveikata, imti paskolas, mąstyti ir kurti, o kiti, švelniai sakant, „laiku ateiti ir išeiti“ iš darbo?Vėl girdžiu ūžesį... Tik dabar iš nepatenkintos „valdininkijos stovyklos“: „kaip jūs drįstate, įstatymai gina silpnesnįjį, mūsų daug...“.Teisybė, pas mus „valdininkijos“ daug ir, tikrai, jie priklauso „darbuotojų“ luomui. Kaipgi jie nesigins „įstatymų nustatyta tvarka“? Įdomu, kaip buvo pradžioje, kieno iniciatyva atsirado tas „postkonstitucinis“ darbo kodeksas?Tai galų gale kaip čia yra, kolega? – girdžiu nekantraujančiojo klausimą. Paprastai. Visi esame lygus. Beje, ir Orwellą pamirškime (George Orwell „Gyvulių ūkis“- aut. pastaba) nors trumpam. Stenkimės ne tik žaisti, bet ir dirbti dėl bendro tikslo. Kokias pareigas beeitume, neužkraukime nereikalingų rūpesčių kitiems (ir tiems iniciatyviems, ir tiems mažiau). Neginkime vienų kitų sąskaita. Neįpareigokime „skaičiuoti ir mokėti už kitus“ žmogaus, kuris gal ir pats „septynias klases tebaigęs“. Stenkimės dirbti patys (gaminti reikalingas prekės, siūlyti paslaugas), mokėkime mokesčius, jog būtų tenkinami bendri valstybės poreikiai. Nelaukime kol kažkas sukurs darbo vietą ar kažkas kažką pasiūlys. Skatinkime kiekvieno atsakomybę už savo likimą ir už mūsų Bendruomenės gyvavimą.Visi galime būti ir „darbdaviais“, ir „darbuotojais“, tiesiog dažniau tapkime Bendradarbiais. Po to - Bendrapiliečiais, po to - Bendraminčiais. Nors, šiuos žodžius galite sukeisti vietomis. Kaip ir skaičiuojant mokesčius: kiek tų procentų beprigalvotume ar vietomis keistume, jų suma vis tiek daug nesikeis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ekonomikos ašis aiški, o krumpliaračiai nenuspėjami Premium 1

Bet kuri makroekonominė analizė šiuo metu sukasi apie tą pačią pasaulinės pandemijos ašį. Jos poveikis...

Verslo aplinka
2021.01.03
Rusijos eksportas šiemet sunyko 23%

Rusijos eksportas per pirmus septynis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sunyko...

Verslo aplinka
2020.09.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku