Lietuvoje piratavimui tiesiog trūksta alternatyvų

Publikuota: 2010-09-05

Šiaurės šalių autorinių teisių biuro atstovybės Lietuvoje „NCB Lietuva“ duomenimis, 2010 m. I pusm., palyginti su pernai atitinkamu laikotarpiu, autorinio atlyginimo surinkimas už muzikos kūrinių naudojimą internete išaugo 36%, iki 45.000 Lt. Tačiau nors augimas ir nemažas, sumos vis dar juokingos. Bendrame autorinių atlyginimų katile jos nesiekia nė 1%. O, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje pajamos iš pardavimų internete 2009 m. augo 72,7%, iki 125,38 mln. Lt (30,4 mln. GBP). Korporacijos „Apple“ 2003 m. įkurta muzikos parduotuvė internete „iTunes“, JAV investicinio banko „Piper Jaffray“ duomenimis, vien per 2009 m. paskutinį ketv. uždirbo 1,429 mlrd. Lt (520 mln. USD). Ji tapo pagrindine muzikos prekybos vieta JAV.„Patys matote, kad Lietuvoje iš muzikos prekybos internete uždirbamos nereikšmingos, įtakos bendroms autorių pajamoms nedarančios sumos. Gal populiaresni atlikėjai ir gauna bent apčiuopiamas sumas, tačiau net ir jų pajamos tikrai neatspindi tikrojo dainų plitimo internete masto“, – teigia Darius Vaitiekūnas, „NCB Lietuvos“ vadovas. Tarp populiariausių atlikėjų, kurių dainoms įsigyti Lietuvoje žmonės negaili pinigų, – Stano, Sasha Son(g).Nelegalus dainų, filmų ir programinės įrangos siuntimas – opi problema visame pasaulyje. Tačiau, pasak p. Vaitiekūno, Lietuvoje itin trūksta informacijos ir švietimo šiuo klausimu.„Akivaizdu, kad nelegalios rinkos dalis yra keliolika kartų didesnė nei teisėta. Tačiau teisėtiems interneto puslapiams, kurie moka autoriams atlyginimą, labai sunku konkuruoti su interneto puslapiais, kurie autoriams nesumoka nė cento, o reklamos pajamas gauna solidžias“, – sako p. Vaitiekūnas.„NCB Lietuva“ yra sudariusi 43–45 licencines sutartis su fiziniais ir juridiniais asmenimis, kurie muzikos kūrinius internetinėse svetainėse naudoja kaip foną ar administruoja internetines radijo stotis. Taip pat pasirašytos 5 licencinės sutartys su įmonėmis, kurios platina muzikos kūrinius internete ir leidžia juos parsisiųsti. Tarp jų – UAB „Omnitel“, IĮ „Soundium“, VšĮ „Muzikos vartai“.

Nėra ir nebus „Lietuvoje nėra muzikos MP3 formatu prekybos internete verslo ir niekada nebus. Žmonės nemato prasmės mokėti pinigus už tai, ką gali gauti nemokamai“, – teigia Justinas Garliauskas, vienas iš UAB „Bomba“ savininkų. Įmonė pernai ėmėsi MP3 formato dainų prekybos internete. Konkrečių pardavimų pajamų „Bomba“ neatskleidžia, tačiau p. Garliauskas užtikrina, kad „tokias pajamas“ uždirbantis verslas išgyventi negali.„Visi skundėsi, kad Lietuvoje nėra legalios muzikos pasiūlos internete. Ją sukūrėme, tačiau dabar turime paslaugą, kuria nelabai kas naudojasi“, – piktinasi p. Garliauskas.Tarptautinės fonogramų gamintojų federacijos (IFPI) duomenims, Lietuvoje beveik 100% muzikos kūrinių iš interneto parsisiunčiama nelegaliai.„Lietuvio pirkinių krepšelyje tiesiog nėra skiriama lėšų kultūrai. Palyginkite, kokie koncertai vyksta Estijoje, Latvijoje ir kokie Lietuvoje. Į Estiją atvažiuoja Madonna, o Lietuvoje dešimtą kartą su scena atsisveikina Phillas Collinsas. Tas pats ir su CD prekyba. Latvijoje, kur krizė kur kas didesnė, o kompaktiniai diskai brangesni, jų parduodama dešimtimis kartų daugiau“, – kritikos žeria pašnekovas.Linas Šiautkulis, interneto reklamos UAB „AdNet“ pardavimo vadovas, pažymi, kad ir patys Lietuvos muzikantai nėra aktyvūs kovoje su piratavimu. Jie interneto erdvę išnaudoja tik savo ar kūrinių žinomumui didinti, kad paskatintų pirkti prekybos vietose. Užsakymų reklamuoti prekybą internete nėra. O Vakarų šalių muzikantai patys ieško dialogo su piratais.„Be abejo, Vakaruose muzikos industrijos perversmą padarė „iTunes“. Tačiau ten ir muzikantai nesnaudžia. Pvz., žinoma muzikos grupė „Radiohead“, sąmoningai suvokdama, kad internautai siunčiasi jų muziką nelegaliai, pasiūlė šiems sumokėti už albumą tiek, kiek jis, gerbėjų manymu, yra vertas. Taip ieškoma dialogo su vartotojais“, – pasakoja p. Šiautkulis.„iTunes“ populiarumą tarp vartotojų įgavo pasiūlę itin patogų atsiskaitymo būdą ir patrauklią kainą Vakarų šalių gyventojams. Šioje parduotuvėje dainą gali nusipirkti vos vienu paspaudimu surinkęs slaptažodį. Ji kainuoja apie 3 Lt.

Sukurti infrastruktūrą Darius Lebedzinskas, e. komercijos ir interneto rinkodaros UAB „Net Frequency“ direktorius, įsitikinęs, kad lietuviai pirktų muzikos internete – tam tik reikia patrauklios kainos ir patogaus atsiskaitymo.„Vienintelis būdas pritraukti pirkėją – siūlyti nebrangų turinį. Manau, Lietuvoje optimali kaina būtų 50 ct už vieną dainą. Tai būtų riba, kada žmogus apsispręstų pirkti, o ne piratauti. Manau, kad dauguma piratų vis tiek jaučia bent minimalų gėdos jausmą už savo veiksmus“, – sako „Net Frequency“ direktorius. Bendrovė kuria e. komercijos parduotuves internete, tarp jų – „Ishop.lt“, „knyguklubas.lt“, „open24.lt“.„Svarstėme galimybę prekiauti MP3 įrašais internete, tačiau ši paslauga Lietuvos sąlygomis yra labai brangi. Apskaičiavome, kad perkant SMS būdu vartotojas mokėtų apie 2 Lt už dainą. O šis būdas dėl savo greitumo ir yra patogiausias tokio tipo pirkimui, nes jis – spontaniškas“, – sako Dainius Liulys, interneto parduotuvės „pigu.lt“ vadovas. Vartotojai, anot jo, būtų pasiruošę mokėti ne daugiau kaip 1 Lt. Paradoksalu, nes lietuviai „iTunes“ apsiperka mokėdami po 3 Lt už dainą. Dėl per mažos rinkos „iTunes“ Lietuvoje neprekiauja, tačiau tautiečiai išsisuka registruodami programą kitoje šalyje.
„Mes visoms pridėtinėms paslaugoms taikome vienodą pajamų dalybos modelį, t. y. pajamas dalijamės po lygiai arba 40% ir 60%. Tai galioja ne tik muzikos kūriniams, bet ir tokioms paslaugoms, kaip, tarkime, trumpieji numeriai ar mobilieji žaidimai“, – teigia Andrius Baranauskas, UAB „Tele2“ atstovas ryšiams su visuomene.Pasak jo, apie 20% galutinės tokių paslaugų kainos sudaro operatorių sąnaudos, kurios daugiausia kyla dėl apmokestinimo – klientų pinigų surinkimas esą yra labai brangus.„O likusi dalis – administravimo ir tinklo amortizacijos sąnaudos, pageidaujamas pelnas, nuo kurio dar mokame mokesčius. Paslaugų teikėjai visada turi alternatyvą atidaryti tikrą muzikos parduotuvę ir palyginti, kas yra brangiau“, – skaičiuoja p. Baranauskas.

Išmaniųjų proveržis Ponas Lebedzinskas, „Net Frequency“ direktorius, svarsto dar vieną alternatyvą – muzikos prekybos internete verslui įsisiūbuoti galėtų padėti mobiliųjų telefonų gamintojai. Anot jo, kiekvienam Lietuvos gyventojui turint po išmanųjį telefoną, piratavimo mastas menktų – šiuose telefonuose sustiprinta apsauga nuo nelegalių kūrinių.„Jeigu kiekvienas turėtume po „iPhone“, žinoma, norėtume turėti ir daugiau turinio juose. O „Apple“ riboja nelegalaus turinio įkėlimą, tad neišvengiamai muziką turėtume įsigyti“, – svarsto p. Lebedzinskas.Tyrimų bendrovės „GfK Retail and Technology Baltic“ duomenimis, š. m. birželį išmanieji telefonai užėmė 29% visų mobiliųjų telefonų rinkos, per I pusmetį jų parduota 350%, 29.000 vnt. daugiau nei pernai atitinkamu laikotarpiu.Tačiau tai netaikoma muzikos naudojimui telefonų melodijoms. Ši verslo rūšis nyksta. „NCB Lietuvos“ duomenimis, 2010 m. I pusmetį, palyginti su pernai atitinkamu laikotarpiu, kūrinių naudojimas mobiliųjų telefonų melodijoms mažėjo apie 50%, iki 15.000 Lt.***Šis straipsnis "Verslo žiniose" publikuotas 2010 m. rugpjūčio 25 d.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Edinburgo menų festivalių atšaukimo kaina - 340 mln. Eur

Prieš „koronos“ sukeltą pandemiją neatsilaikė ir didžiausias pasaulyje menų renginys – Škotijos sostinėje...

Laisvalaikis
2020.04.01
5 patarimai, kaip įkvėpti žmones keisti elgesį Premium

Lietuva įpusėjo trečiąją karantino savaitę. Kasdien sulaukiame naujienų apie COVID-19 ligos atvejus, naujus...

Laisvalaikis
2020.04.01
Nacionalinę „Euroviziją“ laimėjusiai „The Roop“ – bilietas į kitų metų finalą 1

LRT „Eurovizijos“ darbo grupė pranešė priėmusi sprendimą dėl atstovavimo Lietuvai kitų metų „Eurovizijoje“ –...

Laisvalaikis
2020.03.31
Lietuvos kurortai karantino metu svečių nebelaukia 1

Palanga, Birštonas ir Druskininkai, siekdami apsaugoti vietos gyventojus nuo galimo koronaviruso plitimo,...

Laisvalaikis
2020.03.31
Vilniuje karantino tvarkos pažeidėjus stebi dronai 1

Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė apie pritaikytas išmaniąsias technologijas karantino metu įvestai...

Laisvalaikis
2020.03.30
Prognozė: turistinių kelionių skaičius pasaulyje 2020 m. sumažės 20–30% 1

Turistinių kelionių skaičius visame pasaulyje dėl koronaviruso pandemijos 2020 m., palyginti su 2019 m.,...

Paslaugos
2020.03.30
Didžiausias gamintojas įspėja dėl galimo prezervatyvų trūkumo

Didžiausias pasaulyje prezervatyvų gamintojas perspėja, kad gali kilti šių priemonių trūkumas, nes dėl...

Pramonė
2020.03.29
E. sporto populiarumas kopia į naujas aukštumas

Pastaraisiais metais lyg ant mielių augęs e. sporto populiarumas COVID-19 pandemijos laikotarpiu įgyja naujas...

Laisvalaikis
2020.03.29
Muzika: paauglė veteranės siela

Billie Eilish Lietuvoje negalėtų nusipirkti alkoholio, bet jai to neprireikė, kad laimėtų penkias „Grammy“...

Verslo klasė
2020.03.28
Uždaromas ir Birštono apžvalgos bokštas, ir Anykščių medžių lajų takas

Vyriausybei nutarus griežčiau riboti žmonių srautus viešose erdvėse, uždaromi kai kurie lankytojų itin...

Laisvalaikis
2020.03.28
Populiariausia investicija — kolekcinės rankinės

Sunku tuo patikėti, tačiau 2019 m. rankinės buvo geidžiamiausias kolekcinis investicinis objektas, aplenkęs...

Laisvalaikis
2020.03.28
Policija stiprina budėjimą viešosiose erdvėse

Policija, pasieniečiai ir kitos tarnybos savaitgalį stiprina budėjimą viešosiose erdvėse, didžiausią dėmesį...

Laisvalaikis
2020.03.28
Koronaviruso rapsodija: „Covid-19“ karantinuotiems pralinksminti

Visą pasaulį karantinavus naujajam koronavirusui, kūrėjai, kurie staiga pateko į vieną socialiai...

Laisvalaikis
2020.03.27
Kitoks „Kino pavasaris“: keli asmeniniai pasiūlymai namų kino teatrui Premium

Ir pavasaris, ir „Kino pavasaris“ kitoks. Pajutome, kokie brangūs ėjimo į kino teatrą ritualai. Išbandymų...

Laisvalaikis
2020.03.27
Vilnius vėl skirs menui pusę milijono

Gyvenimas vietoje nestovi, o menas ir grožis išgelbės pasaulį: nepaisant „koronos“, Vilniaus savivaldybė...

Laisvalaikis
2020.03.27
O. Koršunovo teatras spektaklius rodys internete

Režisierius Oskaras Koršunovas ir jo OKT/Vilniaus miesto teatras karantino metu ragina teatro mylėtojus likti...

Laisvalaikis
2020.03.23
Knygos: Geriausių pasakojimo meistrų paslaptys  Premium

Beveik visi viešojo kalbėjimo mokytojai jums patvirtins: jei norite gerai pasakoti istorijas, pirmiausia...

Verslo klasė
2020.03.22
Pasaulio turtingieji meno kolekcijas keičia į pinigus Premium

Norėdami turėti „laisvų pinigų“ galimoms investicijoms, pasaulio turtingieji vis labiau domisi galimybėmis...

Laisvalaikis
2020.03.22
Meno mugė „ArtVilnius’20“ keliama į vasaros pabaigą

Tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’20“ rengėjai pranešė šių metų renginio datą iš birželio 4–7...

Laisvalaikis
2020.03.20
Nacionalinė filharmonija kviečia į skaitmeninę salę

Melomanai turi begales kanalų klausytis savo mėgstamos muzikos – nuo įvairių internetinių platformų iki...

Laisvalaikis
2020.03.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus